Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 30 Paź 2018 13:00 

Rejestracja: 25 Paź 2018
Posty: 11
Czy ktos ma doswiadczenie z procesowaniem sie przeciwko Ryanair? Chodzi o odwolany w ostatniej chwili lot z powodu strajku załogi, o ktorym bylo wiadomo na kilka tygodni przed. Ryanair konsekwentnie udaje, ze nie zna orzecznictwa ETS z 2018 roku odnosnie takich strajkow i odmawia jakiejkolwiek rekompensaty. Wykorzystalam juz droge mediacji i postepowanie z udzialem wlasciwego urzedu lotnictwa cywilnego, obydwa bez skutku. Zwrot kosztow i odszkodowanie niestety nieznacznie przekraczaja limit Small Claims Court w Sword, pewnie tez dlatego Ryanair tak traktuje te sprawe.

Wyczytalam, ze w podobnych sytuacjach Ryanair przejmuje sie jedynie wtedy, gdy sprawe zaczyna prowadzic prawnik (moim zdaniem sprawa jest na tyle jasna, ze moze nawet wystarczyc samo pismo przedprocesowe).

Jesli ktos ma jakiekolwiek doświadczenia w podobnej sprawie albo namiary na doswiadczonego prawnika (moze byc na pw), bede wdzieczna za info.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 30 Paź 2018 13:03 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
postepowanie z udzialem wlasciwego urzedu lotnictwa cywilnego, obydwa bez skutku

Nie przyznał Ci racji?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 30 Paź 2018 13:33 

Rejestracja: 25 Paź 2018
Posty: 11
O dziwo nie. Ale portugalski ANAC uwaza, ze "rozpatrzenie sprawy" przez nich w praktyce oznacza tylko i wylacznie zapytanie Ryanair, czy mi zwroca kase. ANAC zupelnie nie interesuje, co tak naprawde Ryanair im odpowie... Dodatkowo ANAC uparcie twierdzi, ze na tym ich rola sie konczy i ze nie maja obowiazku sprawdzac, czy Ryanair nie wypisuje glupot poslugujac sie przestarzalym orzecznictwem.
ANAC poinformowal mnie tez (niestety tylko przez telefon, bo to bylo bardzo ciekawe :D ), ze co prawda sa organem administracji, ale nie wydaja decyzji, tylko cos pomiedzy opinia i zaleceniem (!!!) Zero zaangazowania z ich strony, ale tak naprawde, ich pracownicy maja problem ze znajomoscia angielskiego, wiec o czym mowa... Z powodu ANAC stracilam juz pol roku i widze, ze nic wiecej nie osiagne, dlatego zostaje mi niestety tylko proces.


Ostatnio edytowany przez michzak, 30 Paź 2018 13:59, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 30 Paź 2018 13:36 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Nie napisałaś, skąd dokąd miał być lot i gdzie przebywasz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 30 Paź 2018 14:30 

Rejestracja: 25 Paź 2018
Posty: 11
Lot z FAO do CRL, gdzie mieszkam. Wiem, ze nie musze sie procesowac w Irlandii, moze byc BE albo PT (to ostatnie wykluczam z powodu jezyka).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Paź 2018 14:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
Magda28 napisał(a):
ANAC poinformowal mnie tez (niestety tylko przez telefon, bo to bylo bardzo ciekawe :D ), ze co prawda sa organem administracji, ale nie wydaja decyzji, tylko cos pomiedzy opinia i zaleceniem (!!!) Zero zaangazowania z ich strony, ale tak naprawde, ich pracownicy maja problem ze znajomoscia angielskiego, wiec o czym mowa... Z powodu ANAC stracilam juz pol roku i widze, ze nic wiecej nie osiagne, dlatego zostaje mi niestety tylko proces.

W wielu krajach Europy ULC jest de facto jedynie podmiotem mediacyjnym. Z resztą podobnie będzie już za jakiś czas w Polsce bo jest w zaawansowanym stanie projekt nowelizacji prawa lotniczegoy
Góra
 Profil Relacje PM off
Magda28 lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 30 Paź 2018 15:47 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
@Magda28
Jeśli żadna organizacja konsumencka nie wniesie pozwu w Twoim imieniu, ani nie zrobisz tego sama, to wynajęcie profesjonalnego pełnomocnika nie ma raczej sensu ze względu na koszty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 30 Paź 2018 16:06 

Rejestracja: 25 Paź 2018
Posty: 11
Licze na to, ze sprawe wygram i ze Ryanair zwroci mi koszty sadowe. Inaczej nie zaczynalabym tego watku przeciez ;)

A z tego, co sie dowiedzialam - w sprawach z tak jasnym orzecznictwem jak moja - Ryanair podobno lubi sie wycofac dopiero po otrzymaniu pisma przedprocesowego, gdy widzi, ze konsument jest zdeterminowany. Wtedy zawiera ugode i zwraca koszty.

W moim przypadku Ryanair byl naprawde zlosliwy, bo przebookowal nam poranny, odwolany lot z FAO do CRL na wieczorny lot z SVQ do CRL i powiedzial, ze pokryja wszystkie nasze koszty z tym zwiazane. Moja wina, ze nie poprosilam o pisemne poswiadczenie, ze tak zrobia. A po powrocie niespodzianka – chca zwrocic tylko za posilki, ale juz nie za dojazd (jedyne 500 euro za wynajem samochodu!)

Poniekad rozumiem polityke zbywania Ryanair, bo dzieki temu bilety kosztuja tyle, ile kosztuja. Ale to nie oznacza, ze zamierzam im odpuscic.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 30 Paź 2018 16:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Magda28 napisał(a):
ale juz nie za dojazd (jedyne 500 euro za wynajem samochodu!)

Czy była inna realna możliwość dojazdu, tak abyś zmieścił się w czasie?
Transport publiczny, taxi?
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 30 Paź 2018 17:02 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
Licze na to, ze sprawe wygram i ze Ryanair zwroci mi koszty sadowe

A co z kosztami zastępstwa?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 30 Paź 2018 17:19 

Rejestracja: 25 Paź 2018
Posty: 11
eskie napisał(a):
Magda28 napisał(a):
ale juz nie za dojazd (jedyne 500 euro za wynajem samochodu!)

Czy była inna realna możliwość dojazdu, tak abyś zmieścił się w czasie?
Transport publiczny, taxi?


Nie, to byl pierwszy dzien Wielkanocy. Transportu publicznego praktycznie w ogole nie bylo (jedyny autobus dojezdzal do SVQ grubo po wylocie samolotu), a taksowkarze nie chcieli tam jechac, bo przeciez Swieta. Nie jestem na tak szalona zeby wydawac tyle kasy na transport jesli mialabym alternatywe ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 30 Paź 2018 17:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
@Magda28 A może najłatwiej dla ciebie będzie złożyć ten pozew do Small Claims Court w Sword, tylko zmniejszając trochę kwotę roszczenia (piszesz, że nieznacznie przekracza limit)? Tutaj masz opisaną taką sprawę (to jest bardzo stary post, ale zakładam, że procedury się za bardzo nie zmieniły) https://www.fly4free.pl/forum/viewtopic.php?p=240621#p240621 Można to jak widać załatwić nie pojawiając się w ogóle na miejscu. Być może w tym temacie są też jakieś nowsze sprawy opisane, ale to już musisz sama poszukać.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 30 Paź 2018 17:24 

Rejestracja: 25 Paź 2018
Posty: 11
boots napisał(a):
Cytuj:
Licze na to, ze sprawe wygram i ze Ryanair zwroci mi koszty sadowe

A co z kosztami zastępstwa?


Nie bardzo rozumiem dlaczego o to pytasz i zwlaszcza mnie? Gdybym wszystko wiedziala, nie pisalabym na forum, tylko zrobila swoje...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 30 Paź 2018 17:28 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Pytam Ciebie, bo to Ty szukasz pełnomocnika. Nie znam regulacji prawnych poza Polską, ale w Polsce raczej nikt by się nie podjął tylko za ewentualny zwrot kosztów zastępstwa.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 30 Paź 2018 17:34 

Rejestracja: 25 Paź 2018
Posty: 11
-- 30 Paź 2018 17:29 --

olus napisał(a):
@Magda28 A może najłatwiej dla ciebie będzie złożyć ten pozew do Small Claims Court w Sword, tylko zmniejszając trochę kwotę roszczenia (piszesz, że nieznacznie przekracza limit)? Tutaj masz opisaną taką sprawę (to jest bardzo stary post, ale zakładam, że procedury się za bardzo nie zmieniły) https://www.fly4free.pl/forum/viewtopic.php?p=240621#p240621 Można to jak widać załatwić nie pojawiając się w ogóle na miejscu. Być może w tym temacie są też jakieś nowsze sprawy opisane, ale to już musisz sama poszukać.


Dzieki za rade! Troche balabym sie zanizania wartosci sporu, bo Ryanair moglby to wykorzystac i zakwestionowac wszystko. Ale w innym miejscu doradzono mi europejskie postepowanie w sprawach drobnych roszczeń (limit 5.000Euro):

https://e-justice.europa.eu/content_sma ... s-42-en.do

Ale przedstawiona przez Ciebie historia jest krzepiaca, wiec mam nadzieje, ze sie nie wylgaja tym razem...

-- 30 Paź 2018 17:34 --

boots napisał(a):
Pytam Ciebie, bo to Ty szukasz pełnomocnika. Nie znam regulacji prawnych poza Polską, ale w Polsce raczej nikt by się nie podjął tylko za ewentualny zwrot kosztów zastępstwa.


Spoko, to nie bylo nic personalnego. Ja tez nie znam regulacji, po prostu zbieram wszelkie info zanim podejme decyzje jakie kroki dalej. Do tej pory nie mialam zadnych problemow z uzyskaniem odszkodowan of linii lotniczych, wiec ta sytuacja to dla mnie kompletna nowosc.

Wyglada na to, ze mamy w PL tak dobry ULC, ze proces przeciwko Ryanair to rzadkosc...
Góra
 Profil Relacje PM off
olus lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 30 Paź 2018 18:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
Polacy w drobnych sprawach się nie procesuja, bo ryzyko przegranej zbyt duże. A trzeba jeszcze zapłacić za swojego pełnomocnika który nie weźmie sprawy z minimalnych widełek z rozporządzenia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 30 Paź 2018 18:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2014
Posty: 202
to czas zmienic tą małą ilość rozpraw przeciwko FR i W6! :D Czas zacząć walczyć o swoje :)
ps. oprocz tego co ci przysluguje są jeszcze należne odsetki z tego co kojarze :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 05 Lis 2018 12:00 

Rejestracja: 09 Sie 2015
Posty: 247
boots napisał(a):
Pytam Ciebie, bo to Ty szukasz pełnomocnika. Nie znam regulacji prawnych poza Polską, ale w Polsce raczej nikt by się nie podjął tylko za ewentualny zwrot kosztów zastępstwa.

Jeśli ktoś potrzebuje mogę podesłać kontakt do prawnika - wydaje mi się, że jednak jest taka możliwość ale najlepiej zapytać u źródła.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 05 Lis 2018 18:05 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Pozew w sprawie o odszkodowanie to nie wyżyny prawniczych umiejętności. Zapoznaj się z typami postępowań w Belgii i złóż sama pozew. Wystarczy sprawdzić czy są formularze, poszukać w internecie czy pójść zapytać do sądu. Opisz postępowania przed urzędami i czekaj nic więcej nie wymyślisz, chyba że prawnik belgijski zgodzi się wnieść pozew za koszty...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group