Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Dojazd z lotniska do centrum by @cypel - dzięki!
[+] Pokaż
METRO
Terminal 2 (wizzair, ryanair) shuttle bus darmowy zawozi nas do terminala 1
Terminal 1
Wychodzimy z terminala i kierujemy się w prawo do stacji metra.
W automacie albo w kiosku kupujemy kartę 7 Colinas albo Viva Viagem i ją odpowiednio doładowywujemy w zależności od potrzeb i preferencji.
Koszt karty 0,5 EUR.
Karta jest ważna 12 miesięcy, jedna karta na jednego pasażera.

-1 przejazd - 1,45 EUR, bilet ważny 1 godzinę od momentu skasowania na metro, tramwaje, autobusy, windy
-bilet 24 godzinny - 6,15 EUR, nielimitowana ilość przejazdów tramwajami, autobusami, metrem, windami
-zapping, jeden przejazd 1,3 EUR, można zmieniać linię dopóki nie wyjdziemy poza bramki. Ważny na autobusy, tramwaje, windy.
Można doładowywać kwotą 3, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 EUR
Nie można mieszać np. biletu 24 godzinnego z zapping. Karta musi być wyzerowana żeby zmienić np. opcję zapping na bilet 24 godzinny. Jesli mamy jakieś "śmieci" na karcie, w kiosku w metrze nam ją wyzerują, ale pieniądze przepadają.

Kartę odbijamy przy wejściu i wyjściu z metra.

Dojazd na Rossio
Z lotniska jest tylko jedna linia - czerwona (vermelha). Wysiadamy na 9 stacji (Alameda) zmieniamy linię na zieloną (verde), nie wychodzimy poza bramki. Wysiadamy na 5 stacji.

Dojazd do Placu Pombala
Linia czerwona (vermelha). Wysiadamy na ostatniej stacji (Sao Sebastiao), zmieniamy linię na niebieską (azul), nie wychodzimy poza bramki. Wysiadamy na 2 stacji.
Czas przejazdu ok. 40 minut

Metro jest bardzo sprawne, intuicyjne i genialnie oznaczone.
Godziny pracy 06.30-01.00

TAXI
Koszt nocnej taxi w okolice Placu Pombala ok 10 EUR, na Bairro Alto ok. 15 EUR, pobierana jest opłata za bagaż.
Nocne taxi w tygodniu w godzinach 21.00-06.00 w weekendy 00.00-06.00

AEROBUS
https://www.aerobus.pt/en-GB/Home-2.aspx
Nigdy z nimi nie jechałem więc nie opisuję

AUTOBUS NOCNY 208
Przystanek po wyjsciu z przylotów.
Kierunek - Cais do Sodre
Rozkład jazdy:
https://www.carris.pt/en/travel/carreir ... ais-sodre/
Albo można zaplanować podróż przez:
https://www.carris.pt/en/travel/planear-viagem/
Do godzin należy dodać ok. 12 minut
Nie wiem na ile aktualny, bo dawno nie jechałem, może ktoś potwierdzić.
Bilet kupujemy u kierowcy.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 300 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Lizbona
#21 PostWysłany: 17 Lip 2012 14:57 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Cze 2011
Posty: 2560
Loty: 1
Kilometry: 539
Od dziś można do centrum dojechać metrem:" Za jednorazowy bilet zapłacimy tylko 1,25 euro, w dodatku dzięki temu, że Linia Czerwona krzyżuje się ze wszystkimi pozostałymi trzema liniami, bez trudu dotrzemy do centrum miasta i większości dzielnic Lizbony."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
 Temat postu: Re: Lizbona
#22 PostWysłany: 17 Lip 2012 15:05 

Rejestracja: 23 Lut 2011
Posty: 192
super wiadomość. szczerze mówiąc nie wiedziałem, że powstaje to połączenie z lotniskiem. teraz w drodze do centrum będzie można odwiedzić oceanarium :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#23 PostWysłany: 07 Lut 2013 13:34 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 7
Carris (komunikacja miejska)
Należy zakupić kartę "7 collinas" (zielona) w automacie przy wejściu do metra - koszt 0,5€ (pusta karta ważna 1 rok)
Pierwszy zakup może być połączony (kupujemy kartę razem z biletem)
Na tą kartę zakupujemy bilety:

1,4€ bilet jednorazowy na komunikację miejską - czerwoną linią metra dojedziemy do centrum, można w ramach tego biletu przesiąść się na pozostałe linie metra, żeby dojechać w interesujące nas miejsce (np. na wybrzeże, do głównego centrum, itd.), z lotniska kuruje także kilka linii autobusowych

6€ bilet na 24h - ważny na autobusy, metro, tramwaje (zwykłe i zabytkowe), elevatory (windy na punkty widokowe) - dla osób który mają cały dzień i chcą zwiedzić całe miasto

Jest jeszcze oczywiście prywatna firma Aerobus, która dojeżdża z lotniska do centrum, ale nie korzystałem z tego połączenia
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#24 PostWysłany: 19 Mar 2013 12:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
7 colinas to karta niebieska
zielona jest viva viagem dla ścisłości
http://www.metrolisboa.pt/eng/customer- ... agem-card/
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#25 PostWysłany: 30 Mar 2013 16:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 1070
Loty: 71
Kilometry: 81 270
niebieski
Warto też dodać że obie te karty maja takie same funkcje i różnią się tylko nazwą i wyglądem.
Obie karty są ważne 1 rok od momentu załadowania.
Jeśli wybierzemy dany sposób doładowania(3 sposoby) nie można go zmienić do czasu wykorzystania wszystkich środków.
_________________
http://banner.flightdiary.net/skibek
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#26 PostWysłany: 30 Mar 2013 23:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Taxi z lotniska do centrum w okolice Placu Marques de Pombal to koszt ok.8 EUR wraz z opłatą za bagaż.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#27 PostWysłany: 05 Maj 2013 13:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 1070
Loty: 71
Kilometry: 81 270
niebieski
Może ktoś potwierdzić że autobusy Rede-Expressos odjeżdżają z Terminala pokazanego na zdjęciu?

Załączniki:
redeexpressos.jpg
redeexpressos.jpg [ 150.36 KiB | Obejrzany 3324 razy ]
_________________
http://banner.flightdiary.net/skibek
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#28 PostWysłany: 05 Maj 2013 14:29 

Rejestracja: 01 Lis 2011
Posty: 383
srebrny
tak, stamtad jest odjazd zarowno do Nazare, Porto jak i na poludnie do Albufeiry.
stacja metra (Entrecampos) jest polaczona z dworcem kolejowym (do ktorego trzeba przejsc jakies 300 metrow) oraz z dworcem autokarowym (tu wystarczy wjechac po schodach lub winda na poziom ulicy i przejsc na druga strone do terminala)

taxi w Lizbonie jest tanie, noca z lotniska do stacji Picoas z bagazem zaplacilem 8,90 EUR, za powrot z tego samego miejsca rano (po 6:00) 8,20 EUR wiec taryfa nocna nie jest specjalnie drozsza od dziennej. W Lizbonie do ceny za kilometr, doliczana jest rowniez doplata za stanie w korkach czy na swiatlach - w zwiazku z tym za dnia moze byc drozej niz noca. Za dnia taxi ze stacji Roma-Areeiro na lotnisko to koszt 6 EUR. Na lotnisku sa specjalnie oznaczone strefy gdzie nalezy sie ustawic aby zlapac taxi (ograniczone bramkami jak w kolejkach do security na lotnisku) - wiec nie ma ryzyka ze trafi sie jakis naciagacz jak na Okęciu czy w Modlinie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#29 PostWysłany: 15 Lip 2013 13:10 

Rejestracja: 14 Lis 2012
Posty: 10
co do taksówek- warto pamiętać, że za każdy bagaż, który wkładamy do BAGAŻNIKA, pobierana jest opłata 1 euro
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#30 PostWysłany: 23 Lip 2013 14:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Maj 2013
Posty: 8
Z racji tego, że mieszkam już dłuższy czas w Lizbonie pozwolę sobie dodać swoje spostrzeżenia i obserwacje na temat dojazdu z lotniska. Nie będę wchodził w szczegóły, bo z tego co przeglądam jest tutaj wszystko wytłumaczone bardzo dobrze i jasne, jednak gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, to chętnie służę pomocą lub polecam wpis: http://infolizbona.pl/?p=862

Zawsze lepiej łapać taxi z hali odlotów, niż przylotów. Znajduje się ona bardzo blisko hali przylotów na lotnisku w Lizbonie, więc warto przejść się 5 minut, by zaoszczędzić kilka euro (naprawdę jest taniej, sam sprawdziłem!)

O ile nie ma jakiś nielegalnych takówek w Lizbonie lub tym podobne, o tyle niestety czasami taksówkarze naciąciągają turystów w ten sposób, że wiozą ich do centrum okrężną drogą, w skutek czego turyści dopłacają ok 10€. Niestety spotykam się często z tą praktyką, gdyż na codzień mam kontakt z turystami przylatującymi do Lizbony. Dla przykładu normalna stawka za transport w nocy z centrum (dzielnica Bairro Alto / Chiado) na lotnisko to koszt 13-15€, za to z lotniska a tej samej trasie, jeśli kierowca nas naciągnie, to będziemy musieli zapłacić nawet 25 - 30€.

Warto za każdym razem wziąć rachunek z taksówki (kierowcy mają obowiązek nam go wręczyć), a jeszcze przed wsiadaniem zapytać się, ile będzie kosztowałą trasa. Taksówkarze w Lizbonie często marudzą i odpowiadają, że nie rozumieją po angielsku (choć rozumieją) lub mówią, że ciężko powiedzieć. Nie, oni doskonale wiedzą, ile wyjdzie stawka +/-, lecz nie chcą powiedzieć.

Zdecydowanie najlepszym transportem z lotniska do centrum jest metro (funkcjonuje od 6:30 do 01:00), a w nocy autobus nocny. Aerobus to całkowicie nieopłacalny środek transportu, jeśli chodzi o Lizbonę.

W razie dodatkowych pytań chętnie służę pomocą.

Pozdrawiam!
_________________
Praktyczny przewodnik po Lizbonie - www.InfoLizbona.pl | ...a Portugalia widziana oczami mieszkańca wygląda tak www.KrzysztofGierak.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#31 PostWysłany: 01 Lis 2013 09:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2012
Posty: 109
Czy orientuje się może ktoś jak jest z przemieszczaniem się pomiędzy terminalem 1 i 2. Na mapie są one blisko siebie i chętnie przeszedłbym się z buta, ale z tego co widzę to może być ciężko bo raczej nie ma tam chodników dla pieszych. Czy jeździ tam jakiś autobus wahadłowy? Na stronie lotniska cisza na ten temat.

Drugie pytanko dotyczy Ryanaira - czy wszystkie przyloty i odloty do Lizbony są obsługiwane z terminala 2-go? Pytam bo taki easyjet na swojej stronie pisze, że ma przyloty na jedynkę a odloty z dwójki, nie wiem czy z ryanairem nie jest podobnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#32 PostWysłany: 19 Gru 2013 22:59 

Rejestracja: 19 Wrz 2012
Posty: 484
Loty: 196
Kilometry: 405 756
niebieski
Z T1 do T2 jeździ darmowy bus co 10 minut. Tanie linie obsługiwane są na Terminalu 2. EasyJet również przylatuje na T2, tyle że lotniskowy bus prosto z samolotu dowozi wszystkich do T1, a właściwie do jakichś tylnych jego drzwi, skąd trzeba zapieprzać jakieś 20 minut przez cały terminal, aby się z niego wydostać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#33 PostWysłany: 25 Lut 2014 15:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2012
Posty: 853
Loty: 249
Kilometry: 471 990
niebieski
cavani napisał(a):
Z T1 do T2 jeździ darmowy bus co 10 minut. Tanie linie obsługiwane są na Terminalu 2. EasyJet również przylatuje na T2, tyle że lotniskowy bus prosto z samolotu dowozi wszystkich do T1, a właściwie do jakichś tylnych jego drzwi, skąd trzeba zapieprzać jakieś 20 minut przez cały terminal, aby się z niego wydostać.


Dokładnie. Tak leciałem ostatnio easyJetem. Na terminal T1 na T2 jeździ darmowy shuttle bus. Po wyjściu z lotniska trzeba się kierować w lewą stronę. :) Autobus jest cały oklejony i pisze na nim "Transfer T1 -> T2", więc nie da się nie znaleźć. :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#34 PostWysłany: 14 Lip 2014 16:50 

Rejestracja: 14 Lip 2014
Posty: 5
Orientuje się ktoś jak najlepiej dojechać w nocy z lotniska do stacji metra Restauradores?

Ląduje planowo 00:50 w Lizbonie w piątek, z tego co wyczytałem metro chodzi do 1.00, więc szansa, że na nie zdążę jest dość nikła. Patrzyłem na stronie przypominającej nasze jakdojade.pl (tutaj --> http://transporlis.sapo.pt/Default.aspx?tabid=36), ale pokazuje mi, że będę jechał niecałe 2 godziny z 2 przesiadkami za 5,4 euro, więc zastanawiam się czy nie taniej wyjdzie taksówka, szczególnie, że podróżujemy w 2 osoby.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#35 PostWysłany: 14 Lip 2014 17:46 

Rejestracja: 01 Lis 2011
Posty: 383
srebrny
za taxi na tej trasie o tej godzinie nie zapłacisz więcej niż 12 EUR więc na Twoim miejscu bym się nawet nie zastanawiał
Góra
 Profil Relacje PM off
kryszak lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#36 PostWysłany: 14 Lip 2014 19:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2014
Posty: 213
Loty: 1
Kilometry: 2 169
kryszak napisał(a):
Orientuje się ktoś jak najlepiej dojechać w nocy z lotniska do stacji metra Restauradores?

Ląduje planowo 00:50 w Lizbonie w piątek, z tego co wyczytałem metro chodzi do 1.00, więc szansa, że na nie zdążę jest dość nikła. Patrzyłem na stronie przypominającej nasze jakdojade.pl (tutaj --> http://transporlis.sapo.pt/Default.aspx?tabid=36), ale pokazuje mi, że będę jechał niecałe 2 godziny z 2 przesiadkami za 5,4 euro, więc zastanawiam się czy nie taniej wyjdzie taksówka, szczególnie, że podróżujemy w 2 osoby.


Autobus nocny 208 jedzie przez lotnisko na Praca Figueira (5min. pieszo od Restauradores).
Góra
 Profil Relacje PM off
kryszak lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#37 PostWysłany: 15 Lip 2014 15:10 

Rejestracja: 14 Lip 2014
Posty: 5
Dzięki wielkie!

Nie wiem czemu nie znajduje mi w takim razie tego połączenia na tamtej stronie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#38 PostWysłany: 15 Lip 2014 15:37 

Rejestracja: 23 Lut 2011
Posty: 192
kryszak napisał(a):
Nie wiem czemu nie znajduje mi w takim razie tego połączenia na tamtej stronie.


http://www.carris.pt/en/bus/208/descendente/default/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#39 PostWysłany: 16 Paź 2014 12:25 

Rejestracja: 25 Lis 2012
Posty: 14
Cześć, chciałem Was prosić o radę. Mam odlot w sobotę z lotniska w Lizbonie o godzinie 7:00. Bagaż tylko podręczny. Czym najlepiej i o której wystartować, aby dostać się z Rossio (będę blisko Praca Dom Pedro IV)?

Czy dobrą opcją będzie autobus 208? Start 5:00, czy jedzie rzeczywiście 40 min czy dłużej? Jaki kosz biletu?:)

Dzięki z góry za pomoc!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#40 PostWysłany: 16 Paź 2014 12:34 

Rejestracja: 03 Maj 2012
Posty: 280
niebieski
1,8E Bodajze, o 5 powinienes spokojnie zdazyc, korkow zadnych.
_________________
Hiszpania, Portugalia - mieszkalem, wiec pomoge i odpowiem na pytania
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 300 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group