Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 17 Sty 2017 14:55 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 288
Loty: 77
Kilometry: 194 843
Powiedzcie mi jakie są wasze doświadczenia z aklimatyzacją/chorobami wysokościowymi po wylądowaniu na 4tys m npm.

Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania najlepszego połączenia do Peru/Boliwii. Na początku miał to być lot Lima - Lima, ale patrząc na ceny lotów wewnętrznych chyba zdecydujemy się na bilet multicity. I rozsądniej byłoby zacząć od Limy, a skończyć na La Paz (stopniowo wzrost wysokości), ale logistycznie dużo lepszym rozwiązaniem jest La Paz - Lima.
Jedyne co powstrzymuje to obawa przed chorobą wysokościową i wyłączenie z życia na kilka dni, a z racji ograniczonego czasu na to pozwolić sobie nie możemy ;) więc stąd pytanie o wasze doświadczenie w tym zakresie ;)

btw możecie polecić jakieś tanie linie na trasie Peru-Boliwia, bo obecnie za lot Lima-La Paz pokazuje mi jakąś gigatynczną sume, ponad 1,2tys.

Dzięki
_________________
AJki w podróży :)
Image


Ostatnio edytowany przez Abcn, 17 Sty 2017 17:40, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 17 Sty 2017 15:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Kwi 2015
Posty: 175
Loty: 226
Kilometry: 356 765
temat i pytanie idealnie skierowane do kolegi @‌pifko.
zapytaj go na priv, a może sam ten temat tu dostrzeże i odpisze ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
AJAJ lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 17 Sty 2017 15:13 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 288
Loty: 77
Kilometry: 194 843
haha widzę że z @‌pifko‌ podążamy swoimi śladami,
a wszystko zaczęło się od Maroka ;)
Może kiedyś wylądujemy gdzieś w tym samym terminie ;)
_________________
AJki w podróży :)
Image


Ostatnio edytowany przez Abcn 17 Sty 2017 18:01, edytowano w sumie 3 razy
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off
spty13 lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 17 Sty 2017 15:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Kwi 2015
Posty: 175
Loty: 226
Kilometry: 356 765
Cytuj:
Może kiedyś wylądujemy gdzieś w tym samym terminie ;)

Wszystko możliwe :)
z opowiesci @‌pifko‌ zapamiętałam akurat tyle ,ze ludzie padali jak muchy po aerozolu na płyte lotniska w La Paz :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 17 Sty 2017 15:25 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
trasę Peru - Boliwia chyba sensowniej zrobić busem, nie słyszałam o tanich lotach w Boliwii
co do wysokości, to ja przy wjeździe z Puerto Maldonaldo do Cuzco (ok 3300 m.n.p.m.) myślałam, że umrę ale to sprawa indywidualna, pewnie nie każdy umiera ;)
koniecznie zaopatrz się w diuretyki
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 17 Sty 2017 15:28 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
Lub lot do Juliaca i potem busem do La Paz
Warto także kupić tabletki Soroche.

Mi np tak bardzo te 4-5tys. metrów nie przeszkadzało (miałem tylko problemy z trekkingami) ale koleżance to naprawdę uderzyło parę razy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 17 Sty 2017 15:33 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 288
Loty: 77
Kilometry: 194 843
@‌Zeus‌ ale wylądowałeś od razu na 4tys czy tą wysokość zdobywałeś stopniowo? My następnego dnia od razu ruszalibyśmy do Uyuni
Co do trasy Lima - La Paz (lub odwrotnie) w jedną stronę na pewno transportem lądowym, bo po drodze będzie kilka przystanków, ale ze względy na ograniczenia czasowe są dwie opcje na trasę powrotną:
1) powrót już z La paz do domu (lub odwrotnie, zależy gdzie zaczniemy)
2) albo jeśli nie multicity i przylot i wylot z Limy to w jedną stronę musi być lot, bo się nie wyrobimy czasowo.
_________________
AJki w podróży :)
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 17 Sty 2017 15:41 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
Do 4k nie, ale z 100 m. npm. do 3200 m. npm. (następnego dnia na 3600 m.) owszem.

Może to wina opróżnienie barku samolocie :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 17 Sty 2017 15:42 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1319
srebrny
Co prawda nie na 4000 ale ladowalismy na 3500 m, w Leh. Pierwszy dzien nie robilismy prakrycznie nic a i tak oddychalo sie ciezko i samo wejcie po schodach to bylo niezle wyzwanie. Drugi dzien u mnie byl lepszy, zrobilismy sobie maly spacer po okolicy, u mojej towarzystki zaczely sie nudnosci i bole glowy, wizyty w barze tlenowym pomagaly tylko na chwile. Trzeciego dnia wyladowala w szpitalu, podlaczona do butli z tlenem przez pare godzin.
Lokalny lekarz specjalista powiedzial nam, ze przy takim ladowaniu zelazna regula to nie robienie absolutnie nic przez pierwsze 1.5 dnia po ladowaniu a potem stopniowe dozowanie wysilku.

Jakbym mial mozliwosc to zaczynalbym kazda podroz od ladowania jak najnizej jak sie da i stopniowo wjezdzaniu wyzej. Mozna przy okazji zobaczyc cos po drodze, podczas gdy ladowanie wysoko oznacza strate paru dni i potencjalnie jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Czyli mowiac krotko, Lima - La Paz raczej niz La Paz - Lima.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 18 Sty 2017 03:04 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3240
srebrny
My mieliśmy stopniową aklimatyzację - z Limy (0m) polecieliśmy do Areqipy (2300m), następnego dnia podróż do Cabanaconde (3200m), po drodze wjechaliśmy na 4900m. Następnego dnia mieliśmy dość wymagający 3 dniowy treking (na szczęście najpierw zejście w dół) i do tego momentu nikt nie miał żadnych problemów, chociaż oczywiście im wyżej tym ciężej było oddychać , na 4900m już po kilku krokach zadyszka murowana.

Następnie jechaliśmy do przez Chivay do Puno (3600-3800m) ponownie przez góry 4900m i 2 osoby z naszej grupy i kilka w autobusie dopadła choroba wysokościowa. Toaleta była bardzo oblegana, kilka osób dostało spirytus do wąchania (podobno pomaga) w końcu 3 osobom obsługa podała tlen.

Osoby od nas z grupy które dopadła choroba nie miały wcześniej żadnych problemów ani kondycyjnych ani zdrowotnych i raczej były ostatnimi osobami które wg mnie powinny zachorować.

Reakcja organizmu na wysokość to bardzo indywidualna sprawa. Każdego może dopaść i nawet jeśli 100 osób przed nami nie miało żadnych problemów , to nie ma gwarancji że nas nie dopadnie.

Przyjmuje się że wysokość do 3000 m dla zdrowej osoby bez aklimatyzacji nie powinna sprawiać problemów.
Wlot od razu na 4000m może być już sporym wyzwaniem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 18 Sty 2017 08:38 

Rejestracja: 13 Lut 2013
Posty: 114
My lądowaliśmy w El Alto. Pierwszy, drugi dzień w La Paz bez problemów. Trzeciego dnia mnie siekło. Wymioty, zawroty i ból głowy - cały dzień w plecy. Czwartego dnia już ok. U mojego partnera za to bez żadnych problemów. Także nie ma reguły, ale ryzyko jest duże.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 18 Sty 2017 08:39 

Rejestracja: 12 Lis 2011
Posty: 778
Loty: 391
Kilometry: 612 796
srebrny
Jak lądowałem z rana w Cusco (3300mnpm) to mialem sil tylko na pół dnia i padłem, ale już nastepnego dnia po przespanej nocy to od rana czułem się bardzo dobrze i bezproblemowo (moze liście koki na śniadanie w hostelu pomogły :D ). Z tym ze u mnie zmęczenie mogło wynikać nie tyle z problemu z aklimatyzacją na wysokosci, co z faktu że byłem bezpośrednio po podrózy z Europy z nocką na lotnisku. Potem już w ciągu mojego całego pobytu w Peru nie miałem problemów poza jednym momentem. Jechałem autobusem Cusco - Puno i w pewnym momencie autobus pokonywał przełęcz położoną na wysokości prawie 5000 mnpm. Wtedy czulem się troche kiepskawo, ale dośc szybko przeszło
Mysle, że każdy taką aklimatyzacje znosi indywidualnie dlatego trudno wyciągać jakieś bardziej ogólne wnioski. Na pewno łatwiej będzie gdy się bedzie zdobywać wysokośc stopniowo. Ale i z takim "szokowym" podejściem do zmiany wysokości, dla niektórych osób, może nie być większych problemów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 18 Sty 2017 10:20 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4261
Loty: 423
Kilometry: 954 846
złoty
ja jechałam z Chile do Uyuni i mimo 3 dni na aklimatyzację na Atakamie - stopniowe zwiększanie wysokości do ponad 4000 mpnm miałam chwilowe problemy po wjezdzie na 5000 m npm (ale mogły mi zaszkodzić też warzywa - do dziś tego nie wiem)

W mojej grupie byl chłopak, który przyleciał z Santiago i bez żadnej aklimatyzacji pojechał do Boliwii. Po wjeździe na 5000 mnpm "zaliczył zgon" do końca dnia już było z nim źle. W nocy nie spał, następnego dnia troszkę mu się poprawiło, bo zjechaliśmy niżej, ale w pełni formy był dopiero po 2 dniach.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 18 Sty 2017 10:40 

Rejestracja: 02 Sty 2016
Posty: 141
Jak planujesz od razu Uyuni to weź pod uwagę, że tam 2 dnia jest hotel na wysokości około 4500 i trzeba w nim wytrzymać całą noc, nigdzie nie będziesz mógł zjechać by zaczerpnąć trochę tlenu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 18 Sty 2017 11:25 

Rejestracja: 21 Sty 2015
Posty: 2157
Loty: 138
Kilometry: 282 808
HON fly4free
Aklimatyzację przy dużej zmianie wysokości zawsze trzeba robić. Jedni znoszą to lepiej inni gorzej - jak poprzednicy wspominali, nie ma reguły.
Jak się ktoś poczuje źle, najlepiej zjechać z 1000m niżej i tam zostać 1 dzień na aklimatyzację. Niby ~3000 to nie aż tak strasznie wysoko ale 1-2 dni na aklimatyzację to mus jak chcecie ruszać wyżej - tym bardziej jeśli nie wiecie jak wasze organizmy zareagują na takie wysokości.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 18 Sty 2017 15:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 496
Loty: 332
Kilometry: 605 239
niebieski
Ja prosto z Limy polecialam do Arequipy, tam ze 2 dni, potem chwila w Kanionie Colca, potem Puno i Titicaca i wszystko bylo OK, natomiast potem pojechalismy do La Paz i tam malo nie zeszlam, caly dzien w plecy a nastepny w baardzo spowolnionym tempie...Pozniej bylismy w Cuzco i niby czulam sie OK, ale strasznie szybko sie meczylam i paliptacje serca mnie napadaly na kazdym kroku i musielismy zrezygnowac z trekkingu do MP.
Mojemu chlopakowi natomiast nic powazniejszego nie dolegalo, wiec ot kwestia osobista,ale nie radzilabym ladowac od razu na 4000, nie polecam choroby wysokosciowej... :roll:
_________________
http://www.liswplecaku.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 19 Sty 2017 11:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2013
Posty: 501
niebieski
W zasadzie moi przedmówcy powiedzieli na ten temat wiele. Wiele jest stron i prac naukowych poświęconych chorobie wysokogórskiej.
Dodam tylko, że HACE (obrzęk mózgu) czy HAPE (obrzęk płuc) na tych wysokościach Wam nie grozi wiec stosowanie Hydrocortizolu czy diuretyków nie będzie konieczne. Co najwyżej ibuprom Max na ból głowy. A La Paz boli. Zobaczycie sami.
Oczywiście jak ktoś ląduje w El Alto na 4100mnpm to zalecam jak najszybciej stamtąd spadać i pierwszy nocleg poniżej, czyli np w Mallasie, która jest na 3200mnpm. Jest tam piękna Valee de la Luna i dojazd z La Paz to około 30 minut i kilka złociszy. Jeśli samopoczucie jest nadal złe, można zjechać do Mecapaca lub Huaricana Baja (2400mnpn) tylko 30 km poniżej La Paz i tam pobyć chociaż jeden dzień i powoli się wspinać do "czwórki". Jest to czasochłonne ale się opłaci. Lepiej się aklimatyzować 3 dni zwiedzając i ciesząc się widokami niż leżeć 3 dni w La Paz w hostelu na zgonie i z na prawdę silnym bólem głowy i diareą (sraćką).
My z La Paz wchodziliśmy na Huayne Potosi (6088mnpm) i tam dopiero potrzebna jest porządna aklimatyzacja polegająca na wejściu wyżej a następnie zejściu i spaniu poniżej, żeby organizm dostał kopa i zaczął się szybciej aklimatyzować, ale to już inny temat.
_________________
spoko-maroko-czyli-tu-wszystko-jest-prostsze,213,51100
kolumbia-z-covidem-w-tle-relacja-na-zywo,212,155650
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 19 Cze 2017 02:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Maj 2015
Posty: 90
Moja rodzina lądowała w Cusco (3400). Przygotowali sobie wcześniej tabletki na chorobę wysokościową, a my na miejscu zrobiliśmy zapas liści koki. Co do czego, mimo wielu obaw, sprawa poszła gładko i w ogóle nie odczuli wysokości. Na wszelki wypadek pili dużo wody i wcześniej położyli się do łóżka. Chyba jest to sprawa indywidualna...

Jeśli chodzi o La Paz, to lotnisko jest na 4000 m n.p.m. , ale samo miasto znajduje się na 3600 m n.p.m. (miejscami nawet 3400), więc nie powinno być tak źle.

Co do wchodzenia na 6-tysięczniki to nam bez żadnych objawów choroby wysokościowej udało się wjechać z 3600 na 5500 m n.p.m. i dalej wejść na 6000 m n.p.m. w ciągu jednego dnia (wejście+zejście). Jednak ponad miesiąc przebywaliśmy już na wysokościach powyżej 3500 m n.p.m. czyli jako tako byliśmy zaaklimatyzowani (choć nie do takich wysokości co prawda).
_________________
W podróży dookoła świata od ponad 2 lat. Aktualnie eksplorujemy Alaskę Land Cruiserem własnoręcznie przerobionym na kampera :)

Relacje na bieżąco można znaleźć tutaj: DC Adventures
Szersze info na blogu: www.dc-adventures.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 19 Cze 2017 11:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Polecam zakupic na miejscu suszone liscie koki i robic herbatke, poniewaz koka pomaga zwalczac objawy choroby wysokogorskiej, ja dodawalem jeszcze miod dla smaku.
Liscie koki mozna rowniez ssac i zuc, ale ja preferowalem herbatke. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 21 Cze 2017 08:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2013
Posty: 501
niebieski
dc_adventures napisał(a):
Moja rodzina lądowała w Cusco (3400). Przygotowali sobie wcześniej tabletki na chorobę wysokościową, a my na miejscu zrobiliśmy zapas liści koki. Co do czego, mimo wielu obaw, sprawa poszła gładko i w ogóle nie odczuli wysokości. Na wszelki wypadek pili dużo wody i wcześniej położyli się do łóżka. Chyba jest to sprawa indywidualna...

Jeśli chodzi o La Paz, to lotnisko jest na 4000 m n.p.m. , ale samo miasto znajduje się na 3600 m n.p.m. (miejscami nawet 3400), więc nie powinno być tak źle.

Co do wchodzenia na 6-tysięczniki to nam bez żadnych objawów choroby wysokościowej udało się wjechać z 3600 na 5500 m n.p.m. i dalej wejść na 6000 m n.p.m. w ciągu jednego dnia (wejście+zejście). Jednak ponad miesiąc przebywaliśmy już na wysokościach powyżej 3500 m n.p.m. czyli jako tako byliśmy zaaklimatyzowani (choć nie do takich wysokości co prawda).



Dla osób w miarę sprawnych fizycznie styl "alpejski" wchodzenia na szczyt jest najlepszym rozwiązaniem. Zazwyczaj nie zdążą odczuć choroby wysokościowej. Brawo Wy!
A liście koki schodzą paczkami na wysokości powyżej 4000 mnpm. Jak wchodziliśmy na Huaynę Potosi to mijaliśmy parę Niemców co się już słabo czuli. Zaproponowaliśmy im liście koki do żucia, ale obruszyli się na nas jakbyśmy co najmniej proponowali im herę w strzykawce. :lol: :lol: Wieczorem w schronisku już sami poprosili, a rano grzecznie z wszystkimi żłopali herbatkę z koki. Zresztą bardzo sympatyczni się okazali.
_________________
spoko-maroko-czyli-tu-wszystko-jest-prostsze,213,51100
kolumbia-z-covidem-w-tle-relacja-na-zywo,212,155650
Góra
 Profil Relacje PM off
dc_adventures lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group