Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 28 Paź 2019 11:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Wrz 2016
Posty: 77
Hej,

Jaką konfigurację bagaży wzięlibyście na 3 tygodnie na Kubie dla 2 osób?
- Planowana kilkukrotna zmiana miejsca pobytu przy pomocy taxi, nocowanie w casach po kilka dni, trochę zwiedzania a trochę plażowania - raczej bez hoteli. Wylot z Polski w zimie więc też nie można na lotnisko jechać w sandałach ;-)

Tak na prawdę pytam czy warto na 2 osoby wykupić bagaż rejestrowany i nie przejmować się kilogramami?
W konfiguracji: jeden duży plecak typu 60l.lub więcej. Płeć piękna nosi wtedy mniejszy plecak, lżejszy, około 40 l. Koszt rejestrowanego w dwie strony to podobno ~600zł.
Inaczej można to rozegrać dwoma plecakami podręcznymi i jedną walizką ale czy na Kubie da się komfortowo z nią przemieszczać?

W drugim wariancie - bez bagażu rejestrowanego - można by zapakować 2 osoby wg poniższych limitów, czyli po 2x plecak 45l.
Podręczny w KLM: (55 x 35 x 25 cm + 40 x 30 x 15 cm) - łącznie do 12 kg.

Z Waszego doświadczenia: z czego trzeba zrezygnować pakując się do mniejszych plecaków? Na pewno (oprócz butów na sobie) można spakować do plecaka tylko sandały i mieć mało kosmetyków a na Kubie podobno nie ma rossmana :roll:
W drodze powrotnej wtedy może zabraknąć miejsca na pamiątki ale na rum też są limity i można kupić na lotnisku...

Jakie macie odczucia/wrażenia? Czy duży, ciężki plecak to niezbędny luksus czy upierdliwość? Lepiej wziąć dużo koszulek czy mniej i korzystać z prania w casach?
Czego jeszcze nie uwzględniłem w rozważaniach a powinienem?
" jaki bagaż najwygodniej i najopłacalniej"?
:-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień w Seulu za 3661 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + hotel ze śniadaniami Tydzień w Seulu za 3661 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wakacje w Turcji: tydzień w 5* hotelu z ultra all inclusive za 2879 PLN. Wylot z Wrocławia Wakacje w Turcji: tydzień w 5* hotelu z ultra all inclusive za 2879 PLN. Wylot z Wrocławia
#2 PostWysłany: 28 Paź 2019 11:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
JakubK napisał(a):
Z Waszego doświadczenia: z czego trzeba zrezygnować pakując się do mniejszych plecaków? Na pewno do butów na sobie można spakować do plecaka tylko sandały i mieć mało kosmetyków a na Kubie podobno nie ma rossmana :roll:
...
Czego jeszcze nie uwzględniłem w rozważaniach a powinienem? :-)

nie ma też lidla i biedronki
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
nick lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 28 Paź 2019 11:23 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
Rejestrowany warto wykupić z innych powodów (choć to kwestia ceny za ile - bo to kluczowe jest): np. parę butelek Rumu Legendario przywieźliśmy z Kuby w tym rejestrowanym. :mrgreen:
Co do wygody i kwestii kto ile potrzebuje bagażu: to jest... różnie. Jednemu wystarczy mały plecak, a drugiemu 2x30 kg będzie za mało.
My mieliśmy po 2 kabinówki wg "starego Ryanaira", ale jechały jako bagaż rejestrowany - u nas były one w cenie biletu.
Nie korzystaliśmy z taxi, a jak np. szliśmy do/z dworca autobusowego w Santa Clara oraz w Varadero, to po prostu dreptaliśmy z walizkami, a było ze 2-3 km w jedną stronę.
Jeśli planujesz jeździć taxi, to nie ma znaczenia czy masz plecak czy walizki - wszystko i tak ląduje w bagażniku. Bardziej polecałbym samemu pod swoje upodobania i wygodę rozważyć: co lepiej i jak duże brać. U nas na ten przykład, z racji długiej (zaplanowanej) przesiadki w Toronto, rejestrowany "poleciał" (czytaj: czekał) bez odbierania kolejnym samolotem, a my bez podręcznego udaliśmy się nad Niagara Falls.
Jeśli cena rejestrowanego nie jest zaporowa, to rób to, co jest dla Ciebie wygodniejsze.
Chociaż ten rum też czasem warto mieć na uwadze... :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off
JakubK lubi ten post.
JakubK uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 28 Paź 2019 12:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
podreczny na osobe, cieply kraj to ciuchow nie trzeba brac
Góra
 Profil Relacje PM off
JakubK lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 28 Paź 2019 15:34 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
...ja bym jednak polecał jakieś cieplejsze odzienie wziąć do autobusu i czasem do taxi, bo można się nieźle rozchorować z tej ich klimy włączonej na maxa. Może niekoniecznie musi być to kurtka, ale jakiś polar jak najbardziej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 29 Paź 2019 10:57 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 356
srebrny
JakubK napisał(a):
... i mieć mało kosmetyków a na Kubie podobno nie ma rossmana...

Podstawowe kosmetyki - szampon, pastę do zębów, dezodorant, mydło - bez problemu kupisz. Może więcej zapłacisz niż w Polsce, ale ile tego zużyjesz?... Zresztą i tak musisz sie liczyć z lotniczymi ograniczeniami przewozowymi dla płynnych kosmetyków.
Cytuj:
Lepiej wziąć dużo koszulek czy mniej i korzystać z prania w casach?

Chyba nie chcesz targać ze sobą 21 koszulek czy T-shirtów plus codzienną zmianę bielizny? Maiłbyś to taszczyć przez 3 tygodnie? Bez sensu. Weź 4-5 sztuk i korzystaj z prania na miejscu.
Na 3 tygodnie całkowicie wystarcza Wam plecaki 12 kg w ramach podręcznego bagażu. Ja z żoną na takie mało wymagające trasy jeździmy z małymi plecakami do 10 kg. W nich mieścimy nasz sprzęt foto (mój 2,5 kg, Agi prawie 4 kg), książki i ciuchy. I nie ma problemu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 29 Paź 2019 11:14 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
A kolega to z własnego doświadczenia pisze odnośnie zakupu "bez problemów" m.in. kosmetyków na Kubie, czy dlatego że "wszędzie tak jest"?
Bo uprzejmie chciałbym zauważyć, że Kuba to nie jest "tak jak wszędzie" - tam tzw. "normalne sklepy" występują w znikomej ilości, nawet w Polsce lat 80-tych dało się dużo więcej kupić za złotówki lub USD (bony), niż tam.
Zasada z grubsza jest taka, że albo coś jest tam bardzo tanie, ale jest jakości... hmmm... często jest to po prostu brak jakości, albo coś na kształt naszych dawnych Pewexów, przy czym dużo mniejszy wybór, a ceny dużo wyższe niż w Polsce.
To nie jest normalny kraj, w którym jak czegoś zabraknie, to pójdziesz do sklepu i kupisz (taniej lub drożej - to kwestia w tym przypadku drugorzędna). To jest Kuba.
Byłem w Santa Clara, Varadero, Hawanie... - w stolicy nawet, aby kupić (tak, mieliśmy akurat ochotę) ich podróbę Coca-Coli, to trzeba było szukać miejscowego "Pewexu", a to przecież stolica. A o Santa Clarze nie wspominając...
Do takich krajów, to IMHO co potrzebne i można - to należy wziąć. Nie w kwestii oszczędzania, tylko w prostej i zasadniczej kwestii samego faktu... posiadania. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 29 Paź 2019 14:59 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 356
srebrny
@A kolega to z własnego doświadczenia pisze odnośnie zakupu "bez problemów" m.in. kosmetyków na Kubie, czy dlatego że "wszędzie tak jest"?

Na forum wypowiadam się wyłącznie na temat krajów, które odwiedziłem. Myślę, że to jest taka dobra zasada.
Na Kubie byłem w 2015 roku, może niezbyt długo - ledwie jeden miesiąc, więc siłą rzeczy moje doświadczenia nie są może zbyt rozległe. O kupowaniu kosmetyków nie wspomniałem, że można je zrobić "wszędzie", a jedynie sugerowałem, że "bez problemu" bo w każdym z 8 miast i miasteczek, w których zatrzymaliśmy się można było bez większych trudów znaleźć sklep i (za CUC) kupić - tak jak wyraźnie napisałem - podstawowe kosmetyki. Wiem bo kupowałem. Napisałem też, że są droższe niż w Polsce., np. za niedużą tubkę pasty do zębów Colgate, która w Polsce kosztuje niecałe 5 zł tam zapłaciliśmy równowartość 14 zł.

Kolego sanchopan - jeśli z jakichś powodów masz jakieś podejrzenia co do mojej (i mojej żony) obecności na Kubie to serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych fotek z tej pięknej wyspy ( i z innych naszych wyjazdów...) :D :
adres pierwszego z kubańskich folderów:
http://www.art-kozien.cracow.pl/15_Havana_01.html
a całej strony:
http://www.art-kozien.cracow.pl
... i liczę na rewanż z Twojej strony. :D


Ostatnio edytowany przez Abcn, 05 Lis 2019 14:26, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
micnur lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 29 Paź 2019 15:09 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
Nie mam fot w internecie, ale OK, zwracam honor. :D Byłem na Kubie w marcu br.
Nie kwestionowałem w sumie samego faktu zakupu podstawowych kosmetyków, ale jak ktoś nie był, to może taki post odczytać w bardziej ogólny sposób, że "jak czegoś nie masz, to kupisz" - a tak nie jest. Kosmetyki i parę innych produktów to naprawdę niewiele czegokolwiek(!), co można kupić na Kubie. Po prostu większości towarów nie ma.
Edit - pierwsza fota to sklep dla miejscowych, a dwie następne to lokalny "Pewex" dla turystów:

https://zapodaj.net/c4b0789c1012e.jpg.html

https://zapodaj.net/d5c3ea106c624.jpg.html

https://zapodaj.net/722978b5362dc.jpg.html

Tak , że z grubsza widać, że tutaj - w każdym z tych sklepów, choć to inny asortyment i w innych cenach - niewiele jest w tych sklepach. ;)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 05 Lis 2019 14:24, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 29 Paź 2019 15:22 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 356
srebrny
@sanchopan, nie ma problemu.
Nasz krótki dialog i Twoja uwaga podkreśla, że na Kubie sklepy są jednak więcej niż skromnie zaopatrzone:
Image

Image

choć w jednej dziedzinie nie notują braków... :D
Image


Ostatnio edytowany przez jaszon, 29 Paź 2019 16:15, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 29 Paź 2019 15:28 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
A tak! Rum jest wszędzie - choć w Varadero dużo droższy niż "nie-w-Varadero".
U nas w Polsce to co się nazywa "rum" nic w wspólnego z rumem nie ma, jakaś chemia - poza tym jednym ze zdjęcia. Ale z dystrybucji polskiej tego nie piłem.
Najlepszy jednak 7-letni Legendario: miodzio! Ale cena w PL powyżej 100 PLN za 0,7 l jakoś mało zachęcająca... ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 05 Lis 2019 13:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Wrz 2016
Posty: 77
Jestem winien się przyznać, że odkryłem, że KLM dorzuca darmowy bagaż rejestrowany do outbound flight dla każdego pasażera ;-) Nie wiem czy to jest reguła, więc powyższa informacja nie stanowi nawet informacji handlowej ;-)

Tak, że chyba kupię jeden duży plecak, który posłuży jako rejestrowany, załadujemy tam kremów do opalania a na drogę powrotną wykupimy też jeden (bo plecak będzie pewnie 60l.) a w nim rum i pamiątki. Podobno wykupienie rejestrowanego to też nie majątek, ~170zł.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 05 Lis 2019 14:02 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8586
złoty
Weź też papier toaletowy.
Góra
 Profil Relacje PM off
HandSome lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 05 Lis 2019 14:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2016
Posty: 307
@boots znowu te Twoje mądrości? Idź z tym spamem. Dlaczego żaden admin na to nie reaguje?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 05 Lis 2019 15:53 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8586
złoty
Tak, to wielka mądrość. Ale wie to tylko ten, kto podróżował po Kubie. Jeśli się kiedyś wybierzesz, to podziękujesz za tą radę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 07 Lis 2019 09:25 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 356
srebrny
@Ale wie to tylko ten, kto podróżował po Kubie. Jeśli się kiedyś wybierzesz, to podziękujesz za tą radę.
Wędrowaliśmy po Kubie przez miesiąc i nie mieliśmy problemu z papierem toaletowym. Wszystkie casa particulares były odpowiednio w ten unikatowy towar zaopatrzone :D . Zabraliśmy z Polski po rolce papieru toaletowego i przywiedliśmy z powrotem. Czy coś się ostatnio w tej kwestii zmieniło?...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 07 Lis 2019 09:29 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
W Casach poza Varadero też miałem papier - ale w hotelu w Varadero nie mieli.
Różnie jest, przy czym nie ma za bardzo gdzie kupić - jak wszystkiego (prócz rumu rzecz jasna).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 07 Lis 2019 10:29 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8586
złoty
@jaszon
Cytuj:
Czy coś się ostatnio w tej kwestii zmieniło?...

W casach papier bywa, zwykle taki jak w PRLu. Ale w czasie zwiedzania(przemieszczania się) raczej nigdzie go w toaletach nie uświadczysz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 07 Lis 2019 12:06 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 356
srebrny
Wniosek może być tylko jeden - lepiej zabrać ze sobą rolkę papieru. Może przyda się...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group