Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
#121 PostWysłany: 16 Sty 2017 20:19 

Punkty statusowe: 8
mussten napisał(a):
Wybieram się na weekend do Krakowa, w którym ostatni raz byłem 9 lat temu.

Byłeś już? Z kim się wybierasz?
 Profil Relacje PM off  

#122 PostWysłany: 16 Sty 2017 20:20 

Loty: 10
Kilometry: 7 496
Punkty statusowe: 168
platynowy
Jeszcze nie byłem, ale do wyjazdu coraz bliżej ;) Rodzinny wyjazd

#123 PostWysłany: 16 Sty 2017 21:54 

Jeśli jedziesz z dziećmi (mniejszymi) to proponuję Kraków szlakiem legend - sprzedałam już taki pomysł kilku osobom i były zadowolone.
 Profil Relacje PM off  

#124 PostWysłany: 16 Sty 2017 22:21 

Loty: 10
Kilometry: 7 496
Punkty statusowe: 168
platynowy
ja, mama + brat (11 lat).

Ogólnie plan był taki, żeby pochodzić po Krakowie, rynek, kopce, Wawel, na spokojnie, bez napiętego zwiedzania, wieczorem jakieś zakupy, czyli bez przewodników i darmowe atrakcje;)

#125 PostWysłany: 17 Sty 2017 11:18 

To poczytajcie sobie legendę o krakowskich gołębiach, o braciach budujących wież kościoła Mariackiego czy o dzwonie Zygmunta (o smoku pewnie znacie) i konflikcie Mickiewicz-Słowacki (teraz spoczywają obok siebie - taki żart historii) i trochę inaczej wtedy popatrzycie na Kraków.
W Kościele Mariackim przypatrzcie się polichromiom Matejki i Mehoffera - dzieło sztuki!!
Na Rynku obowiązkowo Galeria w Sukiennicach http://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej Najważniejsze obrazy polskiego malarstwa: Hołd Pruski, Pochodnie Nerona, Szał Podkowińskiego, Wernyhora. W niedzielę wejście free. Może 11-latka to średnio zainteresuje, ale o tym działach mówi się na lekcjach polskiego, więc uważam, że obowiązkowo trzeba to zobaczyć!!!

Wejdźcie do kościoła Piotra i Pawła (przy ul. Grodzkiej, na Trakcie Królewskim) i warto z Wawelu podejść do Kościoła na Skałce i w sumie to już jesteście na Kazimierzu.

Warto kupić wejściówkę na dzwon Zygmunta+Groby Królewskie (tu m.in. słynna krypta Leonarda, a kończy się Kryptą pod Wieżą Srebrnych Dzwonów - tu można wejść z zewnątrz bez wejściówki, wejście po prawej strony wejścia do katedry pod baldachimem). Tu ceny http://www.katedra-wawelska.pl/katedra- ... uj-wizyte/ ale zawsze był także bilet rodzinny - trzeba pytać się w kasie.
 Profil Relacje PM off
mussten lubi ten post.

#126 PostWysłany: 18 Sty 2017 10:35 

Nóż z legendy o wieżach Kościoła Mariackiego znajdziesz w Sukiennicach w przejściu (od strony kościoła).

Na rogu ul. Floriańskiej i Pl.Mariackiego jest Kamienica Pod Murzynami - popatrz do góry. To była reklama znajdującej się w tej kamienicy apteki, która oferowała medykamenty z całego świata - to było w XVI w.!! Można było tu także spróbować wina :D Stąd także ruszała Zaczarowana Dorożka....

Na Rynku zwróć uwagę, że wejścia do kamienic są z poziomu Rynku, nigdy po schodach. Kiedyś poziom płyty rynku było ok. 2 metry poniżej.

Na Rynku jest mały kościół św. Wojciecha - do kościoła schodzi się po schodach w dół. Kościół ma ponad 1000 lat (najstarszy w Krakowie), a podobno kazania w nim wygłaszał sam św. Wojciech. Na początku kościół był drewniany, i podobno został wybudowany w miejscu dawnej prasłowiańskiej świątyni...

Zwróć uwagę na ogromne kości wiszące przed głównym wejściem do Katedry Wawelskiej, z lewej strony (kości jest 3, z czego jedna ma ponad metr długości) - to wg legendy kości smoka wawelskiego :D Wg badań należą do walenia/mamuta i są tu umieszczone od średniowiecza. Łańcuch, który je podtrzymuje jak runie przyniesie zagładę katedrze (runie katedra) lub będzie koniec świata...

Jak coś mi jeszcze przyjdzie do głowy na taki zwykły spacer to jeszcze dopiszę.....
 Profil Relacje PM off
szarik lubi ten post.

#127 PostWysłany: 14 Lut 2017 00:02 
Awatar użytkownika

Punkty statusowe: 4
To jeszcze raz ja. Nie mam za bardzo pomysłu, w piątek odwiedzi mnie na jeden dzień prawdopodobnie moja mama, kobieta starsza, a Krakowa prawie w ogóle nie zna, oprócz tych takich najsłynniejszych miejsc typu Wawel, Mariacki, Sukiennice, etc.
Nie mam za bardzo pomysłu jak spędzić ten dzień przyjemnie, ale żeby coś zobaczyła. Warunki- musi być mało chodzenia (bo astma i 60+), tak żeby nie było za bardzo na polu, bo zimno i niskobudżetowo.
Wiem, że chciała zobaczyć kocią kawiarnię, to jedną rzecz mam z głowy. Myślałam żeby ją zabrać też do Kamienicy Hipolitów (tudzież Hipolita :lol: ), bo to takie nawet ciekawe miejsce. No i na tym się moja wena kończy... Muzeum podziemne raczej odpada, kino też, teatry grają za późno (trzymam KarNet w ręku i nic mi się nie rzuca interesującego w oczy). Też żebyśmy nie jeździły w tę i wewtę po tym Krakowie, fajnie byłoby coś w centrum... Jakieś ktoś może ma pomysły?
 Profil Relacje PM off  

#128 PostWysłany: 14 Lut 2017 10:14 

A w Krzysztoforach nie ma jest jeszcze czynna wystawa szopek bożonarodzeniowych? http://www.mhk.pl/wystawy/pokonkursowa- ... kowskich-1 A już widzę: do 26.02.17

Może Galeria sztuki polskiej w Sukiennicach? Przed obrazami są kanapy, ławki, więc można siąść w kazdej chwili i popatrzeć czy na Pochodnie Nerona czy na Wernyhorę: http://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej Potem możecie siąść w kawiarni Szał na kawkę i popatrzeć na Rynek z góry....
 Profil Relacje PM off
musssli lubi ten post.

#129 PostWysłany: 17 Lut 2017 19:54 
Awatar użytkownika

Punkty statusowe: 4
Dziekuje :) ostatecznie poszlysmy do muzeum motyli, kociej kawiarni i kamienicy Hipolitow, wraz z obiadkiem w papryczki 5 ;) a do galerii sztuki polskiej nastepnym razem bo zainteresowalo :)
 Profil Relacje PM off  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości