Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 85 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 25 Mar 2015 22:42 

Rejestracja: 30 Wrz 2012
Posty: 19
Witajcie,
nie mogę się doszukać kiedy można wymienić paszport na nowy (żadne dane nie uległy zmianie).

Sprawa wygląda tak, że dokument traci ważność za rok, jednak planuję w ciągu najbliższych 12 miesięcy wykonać kilka wyjazdów. W tym do USA, więc muszę również wystąpić o wizę. Paszport robiony 9 lat temu, mam zdjęcie jeszcze ze szkoły - kompletnie do siebie podobny nie jestem ;) Zastanawiam się, czy to nie będzie robiło jakiś głupich problemów.

Dla świętego spokoju chciałem wymienić teraz paszport.
Orientujecie się czy można to zrobić na rok przed upływem jako ważności?

Pozdrawiam,
Damian


Ostatnio edytowany przez klapio, 19 Kwi 2022 18:03, edytowano w sumie 1 raz
aktualizacja
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 25 Mar 2015 22:55 

Oblej go jakimś sokiem i pojedż złożyć wniosek o nowy paszport pokazując ten. Gdybyś zgłosił że zagubiłeś/nie skradziono/ to płacisz więcej i czekasz dłużej.
Góra
 PM off  
      
#3 PostWysłany: 25 Mar 2015 22:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2013
Posty: 490
Loty: 217
Kilometry: 423 860
niebieski
Chyba wymienić paszport możesz w dowolnym momencie - musisz tylko uiścić standardową opłatę 140 zł. Jeśli zostanie zniszczony z twojej winy to opłata ulega podwojeniu, więc chyba lepiej po prostu pójść i zgłosić chęć wymiany. Tutaj np. piszą, że w takiej sytuacji zapłacisz normalną stawkę - http://forumprawne.org/prawo-cywilne/54 ... -wiza.html .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 25 Mar 2015 22:59 

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 280
niebieski
Możesz wymienić paszport kiedy chcesz, a jeśli bardzo się zmieniłeś, powinieneś nawet mieć nawet obniżoną opłatę z 140zł - "Wysokość opłaty ustalana jest w oparciu o okres pozostający do upływu terminu ważności dokumentu."...

"Częściowo obniżoną opłatę pobiera się w przypadku:
zmiany nazwiska, imienia lub innych danych wpisywanych do paszportu;
zmiany wyglądu osoby posiadającej paszport, mogącej utrudnić ustalenie jej tożsamości;
braku w posiadanym ważnym paszporcie miejsca na wizy i stemple przekroczenia granicy.
"

... w praktyce u mnie zależało to od widzimisię Pani w okienku - "JA BYM PANA ROZPOZNAŁA!" - miałem paszport z "uczelnianym" zdjęciem - zupełnie inna twarz ;) Przez ostatni rok korzystania ze starego paszportu, praktycznie na każdej granicy - krzywy wzrok strażników i wypytywanie o dane z paszportu :)

https://www.msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/informacje-paszportowe/12750,Informacje-paszportowe.html
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 25 Mar 2015 23:08 

Rejestracja: 31 Paź 2012
Posty: 150
Dokładnie, kiedy chcesz możesz wymienić paszport. Wymienialiśmy razem z mężem - u mnie data ważności upłynęła a mężowi ważność miała skończyć się za rok. Wymienił razem ze mną bo był pewny, że później zapomni i bez problemu wymienił i jeszcze Pani opłatę pomniejszyła. Sama nawet o to nie pytaliśmy bo nie wiedziałam, że tak może być.

-- 25 Mar 2015 22:09 --

Dokładnie, kiedy chcesz możesz wymienić paszport. Wymienialiśmy razem z mężem - u mnie data ważności upłynęła a mężowi ważność miała skończyć się za rok. Wymienił razem ze mną bo był pewny, że później zapomni i bez problemu wymienił i jeszcze Pani opłatę pomniejszyła. Sama nawet o to nie pytaliśmy bo nie wiedziałam, że tak może być.
_________________
http://nasze-lepsze-ja.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 25 Mar 2015 23:25 

Rejestracja: 30 Wrz 2012
Posty: 19
Dzięki wielkie za rady :) W takim razie jutro załatwiam formalności.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 25 Mar 2015 23:33 

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 26
Wymieniałam paszport dwa lata przed upływem ważności. Miałam wbitą wizę Górskiego Karabachu i w związku z tym nie mogłabym wjechać do Azerbejdżanu. W przypadku wiz/stempli z kontrowersyjnych krajów, które utrudniają wjazd do innych państw jest się zwolnionym z dodatkowych opłat.
Zresztą pani w okienku powiedziała, że tak bardzo różnię się od siebie na starym zdjęciu, że i tak nie musiałabym nic płacić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 25 Mar 2015 23:37 

Rejestracja: 30 Wrz 2012
Posty: 19
Ja akurat muszę zapłacić wcześniej przelewem, bo w moim urzędzie paszportowym nie ma kasy i trzeba przynosić potwierdzenia przelewu...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 25 Mar 2015 23:37 

https://www.msw.gov.pl/pl/sprawy-obywat ... rtowe.html

Tutaj jest wszystko czarno na białym, Jednak jak ja wymieniałem w 2009r to wczasie trwania ważności, chyba 3 rok ,zażądano podwójnej opłatności bo nie było przeciwskazań do wymiany w obowiązującej cenie. Zniszczyłem go specjalnie i za miesiąc złozyłem wniosek który został przyjęty w normalnej cenie. Wydaje mi się ,że urzednicy po swojemu interpretowali przepisy a ja chciałem uniknąć jednej niechcianej pieczątki.
Góra
 PM off
travellista uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 26 Mar 2015 00:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sie 2011
Posty: 1264
Loty: 312
Kilometry: 420 474
srebrny
Ja wymieniałem pod koniec ubiegłego roku, kiedy to mój stary paszport był jeszcze ważny (do 2018).
Pani mi powiedziała, abym we wniosku wpisał, że chcę paszport z dwoma cechami biometrycznymi (stary był bez danych o odciskach palców).
Opłata normalna (jeszcze studencka :)).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 26 Mar 2015 09:47 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 473
Loty: 248
Kilometry: 395 056
niebieski
u mnie podobna historia- wymienialam paszport rok temu (wazny byl jeszcze 2 lata). Jako pretekstu uzylam argumentu, ze chcialabym miec paszport biometryczny, ktory pozwala na wjazd do Kanady bez wizy :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 11 Gru 2016 18:02 

Rejestracja: 14 Wrz 2016
Posty: 113
Za pół roku kończy mi się ważność paszportu. Od razu będę wyrabiał nowy, ale nie chciałbym aby stary dokument mi zniszczyli. Wiem, że kiedyś dziurkowali albo przecinali, nie wiem jak to wygląda teraz. W starym paszporcie zgromadziłem trochę ciekawych wiz z różnych krajów i mają dla wartość kolekcjonerską i sentymentalną :P

Co z tym fantem zrobić? Można poprosić o nieingerowanie mechaniczne w nieważny dokument czy lepiej od razu ściemnić że stary został skradziony?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 11 Gru 2016 18:04 

Zostawią Ci paszport ale przedziurkują. Informacja o kradzieży stanowi w takim przypadku poświadczenie nieprawdy.
Góra
 PM off  
      
#14 PostWysłany: 11 Gru 2016 18:29 

Rejestracja: 27 Sty 2015
Posty: 28
W czwartek odbierałem nowy paszport,obeszło się bez dziurkowania :)
Góra
 Profil Relacje PM off
kieras86 uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 11 Gru 2016 18:56 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 459
Loty: 86
Kilometry: 126 541
Dziurkowanie nie jest juz konieczne, stary dokument jest oznaczany jako niewazny w systemie, wiec i tak go nie uzyjesz.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
kieras86 uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 03 Sty 2017 17:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2012
Posty: 603
Loty: 22
Kilometry: 20 023
niebieski
Czy przy wyrabianiu lub odbiorze nowego paszportu trzeba okazać stary paszport, który od kilku miesięcy jest już nieważny?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 03 Sty 2017 17:21 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22450
Mi kazali pokazać, ale zapomniałem obydwa razy i olali sprawę.
Góra
 Profil Relacje PM off
sherif14 lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 28 Lut 2017 00:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Maj 2012
Posty: 422
niebieski
Witam,

za rok w lutym konczy mi sie paszport, ale musze wyrobic sobie nowy juz teraz, poniewaz skladam wniosek o pewne dokumnety i rozpatrzenie ich zajmie ok roku i urzednik doradzil mi wymiane paszportu na nowy, tak zeby w trakcie procesu obecny sie nie przedawnil.

I moje pytanie, czy jak pojde wyrobic nowy paszport to zabiora mi dotychczasowy? Chce tego uniknac bo mam w nim duzo fajnych pieczatek i wiz i chce go sobie zostawic na pamiatke.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 28 Lut 2017 00:55 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3528
srebrny
oddaja po spotkaniu z dziurkaczem
Góra
 Profil Relacje PM off
fortuna uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 28 Lut 2017 00:57 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3240
srebrny
Jeśli masz jakieś aktualne wizy w starym paszporcie, to zaznacz to przy wymianie, wtedy te strony nie zostaną przedziurkowane
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
fortuna uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 85 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group