Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Paź 2022 22:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2013
Posty: 614
Loty: 65
Kilometry: 157 723
niebieski
Oczywiście niczego odkrywczego nie napiszę, ale koszta podróżowania zauważalnie wzrosły. Od lotów (zwłaszcza tych dalekosiężnych), przez noclegi czy żywność, atrakcje. Wydaje mi się? Przesadzam? Jaki Wy to widzicie?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Albanii: 4* hotel z all inclusive za 1999 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Albanii: 4* hotel z all inclusive za 1999 PLN. Wyloty z 2 miast
Wycieczka do Agadiru za 983 PLN. Loty (piątek-poniedziałek) z Wrocławia i noclegi w 4* hotelu Wycieczka do Agadiru za 983 PLN. Loty (piątek-poniedziałek) z Wrocławia i noclegi w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 09 Paź 2022 22:14 

Rejestracja: 29 Lip 2021
Posty: 535
Loty: 64
Kilometry: 105 797
złoty
Nawet w lowcostach ciężko już znaleźć niegdyś "normalne" oferty za 78 zł RT (nie mówiąc już o niższych cenach), wszystko idzie w górę :(
_________________
Image

Z tych ciekawszych zaliczone: Syria, Liban, Izrael, Kosowo, Laponia, Hawaje
Góra
 Profil Relacje PM off
refiko uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 09 Paź 2022 22:46 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11323
Loty: 480
Kilometry: 755 414
Nie ma co dużo dywagować - wzrost cen paliw i idący za tym wzrost cen energii, wyższe koszty pracy, wyższe czynsze, itp. to problemy z którymi zaczyna się zmagać większość państw europejskich (jeśli nie wszystkie) i nie tylko. W nas dodatkowo uderza słabość złotego. 2021 był stosunkowo przyzwoity cenowo, bo jeszcze covid nieco utrudniał, więc i loty i samochody i noclegi w miarę tanio dało się ogarniać. 2022 to masowy powrót do latania i podróżowania, czas odbijania sobie strat covidowych przez tych przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy przetrwali. W moim odczuciu jest drożej, ale wciąż dawało się znaleźć dobre oferty, szczególnie jeśli nie musieliśmy latać i nocować w szczycie sezonu letniego. Obstawiam, że w 2023 polscy podróżnicy będą musieli wydać więcej - widzę to chociażby po obserwowanych obiektach noclegowych w kilku regionach na styczeń/luty. Mam po jednej rezerwacji zrobionej z dużym wyprzedzeniem (jeszcze w dobrej cenie) i kilka obiektów alternatywnych - w nich na razie obserwuję jedynie zwyżki cen noclegów, co nie wróży dobrze na kolejne miesiące.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
refiko uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 09 Paź 2022 22:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Sie 2018
Posty: 858
Loty: 271
Kilometry: 436 930
srebrny
Przejrzałem na szybko hotele w których byłem w 2020, 2021 i jakie ceny są teraz.
Albania +200%
Grecja +100%
pozostałe europejskie ok 50% w górę.
Lufthansa. Przez całą pandemię bilety z wyprzedzeniem na destynacje europejskie 350 okazja, 400 tanio, 500 normalnie.
Obecnie: 550 tanio, 650 normalnie, okazji brak.


Ostatnio edytowany przez turczy, 09 Paź 2022 22:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 09 Paź 2022 22:53 

Rejestracja: 08 Mar 2022
Posty: 357
Są podwyżki, ale idzie kryzys, to zaraz coraz mniej osób będzie mogło sobie pozwolić na latanie i drogie wakacje, zatem już wkrótce zaczną się zniżki ;P
Trzeba myśleć pozytywnie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 09 Paź 2022 23:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Sie 2018
Posty: 858
Loty: 271
Kilometry: 436 930
srebrny
Akurat w branżę turystyczną podwyżki energii biją ze zwielokrotnionym impetem.
Paliwo, można sobie cenę w lotnictwie zabezpieczyć kontraktami na jakiś rok do przodu.... Ten rok zaraz minie.
Ogrzewanie absurdalnie podniosło koszty stałe w hotelach i restauracjach.
Tanie stołówki i hotelo-hostele, agroturystyki będą zamykać się na zimę.
Pozostali mocno podniosą cenę.
Myślę, że podróżowanie za tanio po Europie to przeszłość na dłuższy czas.
Jeśli FED i EBC poniesie stopy a Glapiński nie, to będziemy mieli dodatkowo armagedon na złotówce...
Słabo to widzę...
Góra
 Profil Relacje PM off
remineus lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 09 Paź 2022 23:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 1134
Loty: 392
Kilometry: 429 122
niebieski
Sporo noclegów zabukowałem w okresie luty-kwiecień na dalszą część roku. Teraz musiałem dokupić brakujące (albo tylko porównać) i wyglądało to tak: nocleg w Wenecji kupiony w lutym za 250 zł, teraz kosztował 450 zł. Najtańsze i najpodlejsze noclegi na Malcie na początku sortowania według ceny na Bookingu zaczynają się od 250-300 zł, jeszcze niedawno były za 100-150 zł za noc.

Również ceny to jedna sprawa, ale z takiego Gdańska w ciągu ostatniego 2,5 roku nowe kierunki, które doszły do skutku (czyli nie powroty starych kierunków po pandemii i nie zapowiadane kierunki, które nie wystartowały, typu Meksyk czy Skelleftea) można policzyć na palcach jednej ręki.

Inna sprawa, że w takich Włoszech jak pizze i makarony kosztowały 5-15 euro, tak nadal mniej więcej tyle kosztują, natomiast w Polsce kosztowały 20-25 zł, a kosztują 40. :( Nie wiadomo co bardziej zrujnuje, podróże, czy brak podróży. :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 10 Paź 2022 00:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lis 2019
Posty: 447
Loty: 113
Kilometry: 140 533
srebrny
refiko napisał(a):
Oczywiście niczego odkrywczego nie napiszę, ale koszta podróżowania zauważalnie wzrosły. Od lotów (zwłaszcza tych dalekosiężnych), przez noclegi czy żywność, atrakcje. Wydaje mi się? Przesadzam? Jaki Wy to widzicie?


z lotami teraz jest straszna bieda jak porownam do 2021 (ktory byl super rokiem jak chodzi o promocje) czy (nawet) do 2019... wrzesien 2021 KTW-ATH-VNO 140 zł, wrzesien 2022 ta sama trasa jakies 600 zl :( (kupowane z wyprzedzeniem kilkutygodniowym). w sensie dalej da sie znalezc tanie bilety, ale juz 39 zl za odcinek to jest rzadkosc - teraz raczej minimalna cena to 59 / 72 / 79 zl. niby nieduzo kwotowo, ale jak podroz sklada sie z kilku odcinkow, to widac juz te roznice. no i satysfakcja mniejsza ze znalezienia naprawde tanich biletow [zeby nie byc goloslownym, w '21 uznalbym lot do Madrytu za 400 zl (tyle placilem za loty: KRK-GDN-STN-MAD-BUD-KRK na wrzesien '22, kupowane z 8tyg wyprzedzeniem) za dosc drogi, teraz sie w miare cieszylem, ze udalo sie jakos nie za miliony monet]. teraz jak cos jest za 78zl RT to na ogol Dortmund czy inne Oslo w niskim sezonie i to jeszcze w tygodniu :(

co do noclegow, to nie wydaje mi sie, zeby specjalnie podrozaly - ale ja tez jezdze po roznych krajach (w sensie miedzy kolejnymi wizytami w danym kraju zwykle mija dosc dlugi czas, kraje sa tez z roznych polek cenowych od Ukrainy po Irlandie :lol: ) i nie mam zbytnio porownania jak zmienia sie cena spania w tym samym kraju, zwlaszcza ze albo spie na dziko, albo w cebulowych miejscach, ktore na ogol i tak sa dosc tanie rzedu 10-15 euro/noc [chociaz np w takiej Gruzji ceny sporo poszly do gory: 2021 50gel, 2022 100gel za te sama miejscowke w Tbilisi :( ]

a zywnosc wlasciwie wszedzie jest drozsza niz jeszcze rok temu, wiec czy w podrozy, czy nie w podrozy - prawie ze nie ma roznicy (chociaz troche powalilo mnie jak zobaczylem na koniec wrzesnia w Budapeszcie cene 1200huf za langosza... gdzie te czasy, jak kosztowal 400 :( )

takze pod wzgledem tego jakie byly ceny lotow w '20 i '21 - covid musi wrocic :lol:
_________________
https://www.zamiedzaidalej.pl/

https://www.facebook.com/zamiedzaidalej
Góra
 Profil Relacje PM off
Misiatek lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 10 Paź 2022 05:54 

Rejestracja: 27 Sie 2021
Posty: 180
W moim odczuciu, wzrosły głównie ceny lotów. Co do reszty, to chyba duże znaczenie, ma też siła naszej wspaniałej waluty, o którą dba nbp ;)
_________________
Forum niedyskusyjne...
Góra
 Profil Relacje PM off
remineus lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 10 Paź 2022 06:28 

Rejestracja: 22 Wrz 2017
Posty: 98
Koszty moich wypraw po Europie wrosły faktycznie mocno (w szczególności są to Niemcy). Koszt paliwa, noclegów i wyżywienia są nieporównywalnie wyższe względem chociażby 2021 roku.
Jednakże już za trzy tygodnie wybieram się ponownie do RPA. I gdy tak porównuje moje wcześniejsze podróże do tego kraju (2013r., 2018r.) jestem miło zaskoczony. Lot do Joburga kosztował mnie (British Airways) podobnie co 2018 roku, wynajęcie auta będzie mnie kosztowało tyle co w 2013 roku, koszt noclegów nie wzrósł (klasa 4*) względem 2018 roku, a i koszt wyżywienia w knajpach nie odbiega od lat ubiegłych. Wniosek jest jeden. Afryka czeka i kusi :)

Ps. Również uważam, że nadchodący kryzys w naszej części globu, może przyczynić się do obniżek, w szczególności w usługach hotelarskich.
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 10 Paź 2022 06:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2014
Posty: 2886
Loty: 415
Kilometry: 781 557
srebrny
refiko napisał(a):
ale koszta podróżowania zauważalnie wzrosły.


Koszty.
Koszta to poprawny, lecz archaiczny wyraz. A my tu mamy nowoczesne forum;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 10 Paź 2022 07:45 

Za socjalizm i druk pustego pieniądza przyszło w końcu Europie zapłacić a w szczególności nam. Inflacja jest wszędzie, mniejsza lub większa, u nas jeszcze dochodzi jednak +15% więcej za euro.

Nie liczyłabym na znaczące obniżki cen biletów lotniczych. Wiele krajów wprowadziło nowe podatki / opłaty na lotniskach i ostatecznie to klient je opłaca. Na przyszły rok rezerwowałam już kilka lotów. Uważam, że w Wizz czy Ryanair 400 zł w obie strony to dobra cena, mimo że w 2019 było to 200 - 250 zł.

W maju za ten sam hotel w Barcelonie chcieli +70% więcej niż w czerwcu 2021. Do tego doliczyć trzeba różnice kursowe. Na Majorce różnica była trochę niższa. We Włoszech zapłaciłam +20% czyli całkiem ok. A we Francji hotel dostałam w podobnej cenie co w 2018 r. tylko, że ceny w sklepach wzrosły kosmicznie.
Góra
 PM off  
      
#13 PostWysłany: 10 Paź 2022 08:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Jeżeli chodzi o koszty podróży, to tak jak przed laty płacę zero za loty, zero za hotele i zero za wypożyczenie samochodów. Policzyłem na szybko (pomnożyłem rezerwacje lotów, aut i hoteli przez przez różne liczby) i stwierdzam publicznie, że w moim przypadku inflacja nie występuje, nadal jest zero. 8-)
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
gruby_inversia uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 10 Paź 2022 09:04 

Rejestracja: 04 Gru 2016
Posty: 252
Tia... I za paliwo też 0?
Wszystkie mile, punkty i statusy trzeba zdobyć jakimś kosztem i to jest ukryta cena pozyskania takiego przelotu/pokoju/auta.

Barcelona nie jest dobrym przykładem, bo w zależności od okresu ceny tam balansują (nawet przed covidem) od całkiem przystępnych do ekstremalnie wysokich. Starczy się otrzeć o wybrany dzień.
_________________
Lux Express: Warszawa/Suwałki - Tallinn przez Wilno, Kowno,Rygę i inne cele w Estonii za 119 zł/28 euro, 3x DZIENNIE! Każdy bilet, na każdą datę!---
------> PW <------LEO Express (Słowacja i Czechy, bilety kolejowe z Krakowa, Katowic, Oświęcimia lub Wrocławia) -33% np. Ostrawa od 6 zł!


Ostatnio edytowany przez klapio, 10 Paź 2022 12:48, edytowano w sumie 1 raz
ot
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 10 Paź 2022 10:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
@tiffany

Tak, paliwo też za 0, jeżdżę elektrykiem i ładuję za free :)
Nie latam za żadne mile i statusy, właściwie to te wszystkie lojalki leżą odłogiem.
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 10 Paź 2022 10:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1518
Loty: 618
Kilometry: 991 353
srebrny
@nick może po prostu siedzisz w domu?
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 10 Paź 2022 10:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
@sko1czek
nie stać mnie na siedzenie w domu więc podróżuję :lol:

Żarty żartami, ale w tych czasach, gdzie 4* hotel np. w Bangkoku miesięcznie wychodzi taniej niż koszt ogrzania kawalerki w PL, warto rozważyc takie rozwiązanie.
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 10 Paź 2022 10:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4829
Loty: 309
Kilometry: 516 019
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
mozna bylo miec watek o obserwacjach cen w poszczegolnych krajach za rozne uslugi to na nieszczescie zaraz schodzi w uliczke kto wydaje mniej

natluklem voucherow do carrefoura za free, czy place za zakupy 0 niby tak ale mozna bylo odsprzedac i miec $
@nick forumowiczow byc moze nie interesuje ze w hotelu spales za zero tylko wyjsciowa cena byla 200 w 2021 a 400 w 2022 a to czy taki czy inny myk sprawil ze nie bolalo Twojej kieszeni to juz inna bajka i inny watek ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 10 Paź 2022 10:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
@correos

Wiem , tak się tlyko przekomarzam. Nastąpił atak na klasę średnią, to nie podlega wątpliwości i to musiało się wydarzyć. I tak to trwało zbyt długo- zwykły pracownik biurowy, którego praca społecznie nie przynosi żadnych korzyści był w stanie utrzymywać dom i dwa samochody na kredyt, podobnie urzędnik średniego szczebla, odnoszę wrażenie że dzięki kryzysowi wróci jakiś balans w tym zakresie.
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 10 Paź 2022 10:34 

Rejestracja: 16 Lis 2011
Posty: 1798
niebieski
@nick

To reset dotknie tylko urzędników?:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group