Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wikipost
Cytuj:
post nie na temat będzie usuwany z odjęciem punktów statusowych
(przede wszystkim w przypadku skrajnego ot, obraźliwej zaczepki i odjazdu w politykę)
Autor/ka może przy tym dostać ostrzeżenie/zbanowanie

W związku z zawieszeniem lotów międzynarodowych z/do Polski powstał wątek powrot-do-polski,135,150044
- na ten temat proszę pisać tam

[ 9215 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435 ... 461  Następna
Autor Wiadomość
#8621 PostWysłany: 09 Lip 2020 15:58 

Ostrzeżenia: 1
jar188 napisał(a):
Proszę naucz się czytać ze zrozumieniem.
Podaj, które to kraje były dobrze przygotowane na wirusa ? I w jaki sposób się przygotowali "Do ochrony osób podatnych", fakty nie domysły.

Nie wiem, czy to do mnie czy nie. Ale mogę się zgodzić- żaden kraj "nie był gotowy", bo choroby się zdarzają. Tak jak od dziesięcioleci żaden kraj nie jest "gotowy" np. na nowotwory, na które umiera w Polsce każdego roku około 100 000 osób. Jeśli nasz COVID-19 zbliży się do 1/10 tej wartości, możemy wtedy zacząć rozmawiać o "przygotowaniach".

Według starej logiki z przed marca 2020, życie oznacza ryzyko, oznacza choroby, oznacza śmierć. Można zrobić tyle, ile się da, ale nie więcej i nie kosztem podstawowych praw jednostki.
Australia zamknęła przedwczoraj około 3000 osób na osiedlu, bez możliwości wyjścia z domu nawet po zakupy. Ja się na takie coś po prostu nie godzę. Nie mam zamiaru się powtarzać- ale odpowiedzialność zbiorowa za cudze zdrowie to jest psychopatyczny totalitaryzm. Po prostu.

maczala1 napisał(a):
Śledziłem od samego początku informacje z północnych Włoch z wiarygodnych źródeł i obraz był katastroficzny, prawdziwy armagedon. Akurat tam zmarło sporo ludzi starszych (wcale nie w przeważajacej części z domów opieki)

Inni skomentowali to już lepiej ode mnie. Zamiast patrzeć na słupki poparcia, należało zadać sobie pytanie "jakie są szanse na powtórkę u nas". Nie przeczę- świat ogarnęła zbiorowa paranoja, podszyta oczywiście motywacją polityczną. Politykom lock-down nie straszny, a wytestować społeczeństwo przy tak cudownym pretekście to ogromna pokusa.

Nie masz racji a propos zgonów związanych z domami opieki. Źródła zgodnie podają, że ponad 50% zgonów we Włoszech właśnie pochodzi z domów opieki.

A wiesz jak to się odbyło (w NYC wręcz analogicznie)? Włosi spodziewali się zalewu chorych w szpitalach, zatem jeszcze zakażających pacjentów z domów opieki ale w stanie "dobrym" odsyłali z powrotem do tych domów, bo "będą potrzebne łóżka".
Po kilku dniach te łóżka zapełniły sie osobami... zakażonymi w domach opieki. Sami napędzili błędne koło i wręcz oficjalnie do tego się przyznają.

Ja chciałem Wam jeszcze łaskawie przypomnieć- ponieważ zwolennicy i sympatycy rozwiązań totalitarnych mają pamięć dobrą, ale krótką i wybiórczą- motywację do tych "bezprecedesnowych" działań.
Otóż m.in artykuł Thomasa Pueyo, marketingowca, oparty na chińskich przewidywaniach. R0 stałe równe 3, śmiertelność 1-3% z możliwością dojścia do 10% przy "zapaści opieki medycznej" oraz oczywiście potencjał rozwoju wykładniczego. NIC z tych przewidywań się nie sprawdziło i to było wiadomo dosłownie po 1-2 tygodniach. Miał się wydarzyć wykładniczy armageddon, z 20% populacji w szpitalu i 2% populacji w grobach.

A co z Białorusią? Pytałem, nikt nie odpowiedział. Gdzie są ich ciężarówki i masowe groby, gdzie ich przepełnione szpitale? Jeden smartfon, jeden lekarz, jedna pielęgniarka, jedno łącze internetowe i media całego świata miałyby używanie przez 2 tygodnie. Gdzie to jest?
 Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
namteH uważa post za pomocny.

#8622 PostWysłany: 09 Lip 2020 16:12 
Awatar użytkownika

Ostrzeżenia: 2
Zbanowany
srebrny
john_doe napisał(a):
...
A co z Białorusią? Pytałem, nikt nie odpowiedział. Gdzie są ich ciężarówki i masowe groby, gdzie ich przepełnione szpitale? Jeden smartfon, jeden lekarz, jedna pielęgniarka, jedno łącze internetowe i media całego świata miałyby używanie przez 2 tygodnie. Gdzie to jest?

Cisza jak makiem zasiał.
Tr0piCi3L lubi ten post.

#8623 PostWysłany: 09 Lip 2020 16:37 

Loty: 92
Kilometry: 174 385
srebrny
john_doe napisał(a):
jar188 napisał(a):
Proszę naucz się czytać ze zrozumieniem.
Podaj, które to kraje były dobrze przygotowane na wirusa ? I w jaki sposób się przygotowali "Do ochrony osób podatnych", fakty nie domysły.

Nie wiem, czy to do mnie czy nie. Ale mogę się zgodzić- żaden kraj "nie był gotowy", bo choroby się zdarzają. Tak jak od dziesięcioleci żaden kraj nie jest "gotowy" np. na nowotwory, na które umiera w Polsce każdego roku około 100 000 osób. Jeśli nasz COVID-19 zbliży się do 1/10 tej wartości, możemy wtedy zacząć rozmawiać o "przygotowaniach".

Według starej logiki z przed marca 2020, życie oznacza ryzyko, oznacza choroby, oznacza śmierć. Można zrobić tyle, ile się da, ale nie więcej i nie kosztem podstawowych praw jednostki.
Australia zamknęła przedwczoraj około 3000 osób na osiedlu, bez możliwości wyjścia z domu nawet po zakupy. Ja się na takie coś po prostu nie godzę. Nie mam zamiaru się powtarzać- ale odpowiedzialność zbiorowa za cudze zdrowie to jest psychopatyczny totalitaryzm. Po prostu.

Ty to chyba polityką się zajmujesz albo masz takie aspiracje, piszesz nie na temat i bardzo chaotycznie.
john_doe napisał(a):
Do ochrony osób podatnych trzeba się naprawdę konkretnie przyłożyć i wygląda na to, że na Zachodzie nie zrobił tego absolutnie nikt.

W dalszym ciągu nie odpowiedziałeś na pytanie, jakie to inne kraje były tak świetnie przygotowane " do ochrony osób podatnych" skoro ten zachód był tak źle przygotowany ?
Tylko nie pisz znowu milion zdań o lockdownie bo nie tego dotyczy pytanie.
 Relacje PM off  

#8624 PostWysłany: 09 Lip 2020 16:44 
Awatar użytkownika

Loty: 136
Kilometry: 370 000
złoty
Pobawię się w adwokata bo czasami irytuje mnie jak niektórym odpisujesz, gdy nie masz argumentów, a sam tego doświadczyłem.
jar188 napisał(a):
W dalszym ciągu nie odpowiedziałeś na pytanie, jakie to inne kraje były tak świetnie przygotowane " do ochrony osób podatnych" skoro ten zachód był tak źle przygotowany ?

Trochę się go czepiasz, wybacz.
Przypomnę co napisał:
john_doe napisał(a):
Do ochrony osób podatnych trzeba się naprawdę konkretnie przyłożyć i wygląda na to, że na Zachodzie nie zrobił tego absolutnie nikt.

Nie wiem zatem czemu ma odpowiadać na Twoje pytanie. Nie napisał, że jakikolwiek kraj był świetnie przygotowany do ochrony osób starszych i też tego nie sugerował. Chodziło mu zapewne o to, że w krajach w których zakażeń były/są setki tysięcy (Włochy, Hiszpania - kraje "zachodnie") nie byli przygotowani na takową ochronę. Tyle ;)
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#8625 PostWysłany: 09 Lip 2020 17:12 

srebrny
Z całego kontekstu wypowiedzi (nie tylko z tego jednego zdania) zrozumiałem ,że inne kraje były przygotowane lepiej a w mojej ocenie to nieprawda.
Stąd pytanie czy ktoś się dobrze przygotował ? Różnice w ilości chorych i zgonów mogły wynikać z wczesnego lokdownu nie wchodząc w szczegóły nad jego sensem.Ale z tego co widać np: po Izraelu jeżeli ilość zarażonych by gwałtownie wzrosła można się spodziewać ponownego zamknięcia ,chociaż pewnie nie w takim zakresie jak wcześniej. Czyli pomimo upływu czasu i wielu doświadczeń strach wciąż jest bardzo duży a ludzie nieodpowiedzialni.
 Relacje PM off  

#8626 PostWysłany: 09 Lip 2020 17:22 

jar188 napisał(a):
Ty to chyba polityką się zajmujesz albo masz takie aspiracje, piszesz nie na temat i bardzo chaotycznie.

Błysnąłeś już ad personam, zaszpanowałeś, zgasiłeś mnie. Dziękuję i poddaję się. Lepiej? BTW- dziękuję, @monroe.

jar188 napisał(a):
john_doe napisał(a):

Z całego kontekstu wypowiedzi (nie tylko z tego jednego zdania) zrozumiałem ,że inne kraje były przygotowane lepiej a w mojej ocenie to nieprawda.

Które kraje uznałem za bardziej "nieprzygotowane" niż inne? Jeśli tak mnie zrozumiałeś, to przepraszam, nie to miałem na myśli. Statystyka 50-80% dotyczy de facto całego Zachodu. I wcale nie jest powiedziane, że Europie Wschodniej poszło lepiej z powodu "przygotowania"- chociaż mam wrażenie na podstawie doniesień prasowych, że u nas DPSy robią co mogą. A przynajmniej nie są wtłaczani do nich chorzy jak we Włoszech czy NYC.

Napisałem dość konkretnie o "przygotowaniach"- na zaraźliwego wirusa można się przygotować sensownie i tak bardzo, jak to możliwe- ale nie bardziej i nie kosztem praw jednostki. Mamy od tego fachowców. Wierzę, że umieją powiedzieć więcej niż "zostań w domu". [Uwaga, o lock-downie] Zresztą lock-down to poroniony, psychopatyczny pomysł chiński, który spodobał się mniejszości "medialnych" "fachofcuf". Nie stosowany nigdy wcześniej w historii jako prewencyjna "kwarantanna" całego zdrowego społeczeństwa w całym kraju. To jest giga-absurd i przekręt, skandal stulecia.

Na dzień dobry kompletnie laickim okiem polecam- może tak, jak na ptasią 10 lat temu? Ja pamiętam w pracy dodatkowe dozowniki z płynem dezynfekcyjnym. Prewencja COVID-19 też prędzej czy później na tym się skończy- jak już wszystkim minie histeria.

Powiedziałem również, że zamknąć w domu cały zdrowy naród może byle kto i zawsze. Niestety. Działać skutecznie a jednocześnie tak, żeby nie szkodzić- już niekoniecznie.
Efekty widzimy wszędzie. Ostry lock-down przez okres miesięcy i 50-80% zgonów i tak w domach opieki. Kurtyna.

Cytuj:
Z tego co widać np: po Izraelu jeżeli ilość zarażonych by gwałtownie wzrosła

... oraz Australii. "Reakcja" totalitarna to stan umysłu władzy. Czysta psychopatia. Nie da się tego inaczej skomentować. Ten "wzrost przypadków" niekoniecznie przełoży się na zgony lub realny wzrost hospitalizacji. Ale już trzeba "działać".
 Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.

#8627 PostWysłany: 09 Lip 2020 18:11 
Awatar użytkownika

Loty: 8
Kilometry: 10 502
niebieski
maczala1 napisał(a):
Pomiędzy szwedzkim prawie nic nie robieniem, a polskim zamknięciem lasów i parków, jest szeroki zakres możliwych rozwiązań.

Brawo, brawo, brawo! To, co napisałeś, to truizm, ale jakże często w tym temacie zapominany. W zasadzie można powiedzieć, że odebraliśmy sobie możliwość krytykowania "nicnierobienia" Szwecji takimiż samymi mało zrozumiałymi dla innych krajów przepisami, tylko z drugiej strony skali.
 Relacje PM off  

#8628 PostWysłany: 09 Lip 2020 18:14 
Awatar użytkownika

Loty: 66
Kilometry: 132 538
złoty
Pojawiły się już kalendarze na 2021 r. Optymizm wydawców poraża.
2 ludzi lubi ten post.

#8629 PostWysłany: 09 Lip 2020 18:33 
Awatar użytkownika

srebrny
Ciezko jest oceniac kto wygra wojne podczas jej trwania, to tak jak by w 1940 powiedziano ze Niemcy na bank wygraja bo im dobrze idzie..
Te cale dywagacje lepiej zostawic na 2022 jak bedzie mozna spojrzec obiektywnie na caly temat. Bo juz tych teorii byly setki - ze w Turcji niskie przypadki bo wszyscy rece myja czesto, ze w Portugali niskie zachorowania bo szczepia wszytskich przeciw gruzlicy. Ze Szwecja zle bo nie zrobila lock-downu, ze Wlochy zle bo zrobily lock-down jako pierwsi w Europie, ze ktos za szybko, ze ktos za pózno. Pandemia ciagle trwa. Fajnie ze w Polsce na chwile obecna wirus ma bardzo niskie zniwa, ale widzac co sie dzieje w np. Londynie - to uwazam ze lepszy lock down i utrata pracy niz smierc rodzica któregos z moich znajomych, badz tez ladnych statystycznych zielonych "wyleczonych" po miesiacu na intensywnej terapii których zycie teraz bedzie wygladac zupelnie inaczej.

Jedno co uwazam ze jest dobre dla zrozumienia na przyszlosc jak sie zachowac w podobnej sytuacji pandemi to to ze wiele krajów zagralo roznie:
a) Bialorus olala
b) Szwecja i Japonia olaly lock down ale postawili na odpowiedzialnosc obywateli
c) Nowa Zelandia zareagowala szybko przy niskiej ilosci przypadkow
d) UK zareagowalo pozno, majac najpierw podejscie niech wirus sie rozprzestrzenia i trochu starszych umrze - po czym premier zlapal i po intensywnej zmienili zdanie
e) USA znioslo dosc szybko

Poczekajmy na 2022, wtedy bedziemy mogli oceniac.

Ostatnio edytowany przez Abcn, 09 Lip 2020 19:43, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
 Relacje PM off
j_a lubi ten post.

#8630 PostWysłany: 09 Lip 2020 21:53 
Awatar użytkownika

platynowy
LonDynia napisał(a):

Poczekajmy na 2022, wtedy bedziemy mogli oceniac.

Po fakcie to sie moze okazac, ze nikt nie mial racji.
Czy koronawirus atakowal ludzi czy gospodarke?
Jak na razie wyglada na gigantyczns manipulacje, oparta na strachu.
Ba szczescie mamy szanse wyrobic sobie wlasne zdanie.

Szkoda czasu na forum, nie odpowiadam na pw!

Z Kiruny na Socotrę
Goryle
Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Stacja Arctowski, Bhutan, Burundi, magic Socotra etc.

Ostatnio edytowany przez cccc, 09 Lip 2020 22:00, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.

#8631 PostWysłany: 09 Lip 2020 22:00 

srebrny
@cccc
Ale kto manipulował, w jaki sposób i w jakim celu ?
 Relacje PM off
Zeus lubi ten post.

#8632 PostWysłany: 09 Lip 2020 22:22 
Awatar użytkownika

Zbanowany
srebrny
@jar188
Cieszę się, że przynajmniej masz jasność co do tego co było manipulowane.
3 ludzi lubi ten post.
john_doe uważa post za pomocny.

#8633 PostWysłany: 09 Lip 2020 23:31 

Ostrzeżenia: 3
Zbanowany
john_doe napisał(a):
Wybacz- ale mam odwagę nazywać rzeczy po imieniu. Jeśli nie zrobimy tego dziś, to jutro wszyscy "zostaną w domu" z powodu trądziku.

Ja to się dziwię, że po zmianie definicji nie ogłoszono jeszcze pandemi łupieżu, lub katraru.
john_doe napisał(a):
Ja chciałem Wam jeszcze łaskawie przypomnieć- ponieważ zwolennicy i sympatycy rozwiązań totalitarnych mają pamięć dobrą, ale krótką i wybiórczą- motywację do tych "bezprecedesnowych" działań.

Zwolennicy demokracji ze strachu przed napompowanym medialnym szaleństwem stają się zwolennikami totalitaryzmu, łudząc się że rząd ich obroni.
Jeśli media napompują nieistniejącą inwazję kosmitów, Ci ludzi sami będą prosić się o rząd światowy - bo tak było w każdym holiłudzkim filmie i zadziałało.
john_doe napisał(a):

A co Ci mają odpowiedzieć? Przecież człowiek z natury nie lubi przyznawać się do błędu.
john_doe napisał(a):
Na dzień dobry kompletnie laickim okiem polecam- może tak, jak na ptasią 10 lat temu? Ja pamiętam w pracy dodatkowe dozowniki z płynem dezynfekcyjnym. Prewencja COVID-19 też prędzej czy później na tym się skończy- jak już wszystkim minie histeria.

Tak szybko się nie skończy, bo pompowana jest niewyobrażalna ilość kasy w mendia i nie tylko, żeby utrzymać społeczeństwa pod butem (w strachu), czego efekt widać po tutejszym forum.
 Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
john_doe uważa post za pomocny.

#8634 PostWysłany: 10 Lip 2020 01:30 
Awatar użytkownika

Loty: 27
Kilometry: 45 291
srebrny
Pozdrawiam z teoretycznie zamkniętej dla nas Norwegii. Jestem już tu od 27 czerwca (wyprawa rowerowa na Nordkapp) i na granicach zupełnie jak przed pandemią. Jechałem przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię i nigdzie żadnych kontroli na granicach lądowych.

A Norwegia otwarta z Finlandią, stąd udało się przez tą granicę przejechać. Z Polski np z Gdańska do Tromso nie ma szans lecieć. Ale już jechać tak jak ja przez Finlandię to jest możliwe :D takie właśnie czasy teraz nastały, że trzeba się natrudzić w podróżach ;)

Zatem odnosząc się do powyższych wypowiedzi odnośnie mediów, to prawda, że tworzą tylko strach. Owszem, słyszałem o przypadku dwóch Niemców, co z Norwegii byli deportowani. No ale właśnie... To było mówione w mediach. Pewnie akurat mieli pecha, podczas kiedy setki innych osób bez problemu w tym czasie podróżowało

#8635 PostWysłany: 10 Lip 2020 06:37 
Awatar użytkownika

@NikodemFM z moich przecieków wynika że dziś albo jutro Norwegia ma ogłosić że otwierają graicę dla Polaków od 15-go lipca. Zobaczymy czy to prawda. A jak nastawienie Norwegów do przyjezdznych? Oni są na tyle praworządni że słyszałam że potrafili na policje dzwonić, jak zobaczyli obokrajowawca w swojej miejscowości...
 Relacje PM off  

#8636 PostWysłany: 10 Lip 2020 08:10 

srebrny
@NikodemFM
Nie wiem jakie są przepisy o ruch w drugą stronę, ale znajomi mieszkający w Norwegii bez problemu przyjechali do Polski na wakacje.
 Relacje PM off  

#8637 PostWysłany: 10 Lip 2020 10:20 
Awatar użytkownika

srebrny
-- 10 Lip 2020 10:17 --

Norwegowie przyjaźnie nastawieni i nikt nic nie wypominał, że to łamanie przepisów i wgl... A trafiałem na różnych ludzi, kamperowiczów, rowerzystów lokalnych lub mieszkających w Norwegii, czy zwykłych kierowców. W okolicach Nordkapp jeden z kierowców się zatrzymał i spytał, czy nie potrzebuję pompki do roweru ;) lub na Lofotach, gostek około 50 lat, Norweg mieszkający w Trondheim, mówię mu o swojej wyprawie rowerowej i głównie na tym rozmowa się opierała. Kwestie, że można wjechać czy nie to go nie interesowały. Jeszcze na Nordkapp w tym muzeum Panie tam każdego witały. Pytały: Finland or Denmark? (czyli kraje, które do Norwegii mogą wjechać bez ograniczeń obecnie). A ja, że Poland :D babka się śmiała i opowiadała co tu można na Nordkapp zwiedzić. Tak samo babka sprzedająca pamiątki też miła i nawet wiedziała jak jest dziękuję po polsku ;) oczywiście tym wszystkim osobom zaznaczałem, że mieszkam w Polsce, a nie Norwegii. Mimo to żadnych negatywnych reakcji. (może to przez ten rower, którym jednak zrobiłem te setki km? ;) )

Te wszystkie mity co można wyczytać w internecie to jedna wielka bzdura. Rzeczywistość tu jest piękna, oczywiście zachowując zdrowy rozsądek jak dystans społeczny czy dezynfekcja rąk. Maseczek w sklepach czy na promach też nie trzeba nosić. Na promie Hurtigruten trzeba było tylko wypełnić oświadczenie, że przez ostatnie 10 dni nie było się za granicą i była mierzona temperatura.

-- 10 Lip 2020 10:20 --

jar188 napisał(a):
@NikodemFM
Nie wiem jakie są przepisy o ruch w drugą stronę, ale znajomi mieszkający w Norwegii bez problemu przyjechali do Polski na wakacje.

Bo właśnie mieszkają w Norwegii i dlatego. W drugą stronę, czyli Polacy do Norwegii jeszcze w teorii do 15 lipca się nie da ;)
2 ludzi lubi ten post.
NorthisCalling uważa post za pomocny.

#8638 PostWysłany: 10 Lip 2020 10:55 
Awatar użytkownika

To napawa optymizmem, chyba jakies bilety do Norwegii na koniec lata kupie :)
Norwegowie chyba maja zupelnie inne podejscie do maseczek i zaslaniania sie, nie bylam tam co prawda od poczatku lockdownu ale siedzę na roznych grupach tematycznych. Pamietam jak jakis Polak z Oslo zamiescil oferte ze sprzedaje przylbice sprowadzane z Polski, prawie zostal zabity smiechem, porównania do średniowiecznych rycerzy i szturmowców ze Star Wars. W radiu norweskim tez trafilam na audycje gdzie sie smiali z Chinczykow ze nosza maseczki.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#8639 PostWysłany: 10 Lip 2020 11:10 
Awatar użytkownika

Zbanowany
srebrny
NorthisCalling napisał(a):
... W radiu norweskim tez trafilam na audycje gdzie sie smiali z Chinczykow ze nosza maseczki.

To chyba wynika z różnicy w postrzeganiu problemu. Gęstość zaludnienia, zwyczaje (z rozrzewnieniem wspominam ten moment na stacji kolejowej w Trondheim gdzie było trochę ludzi ale cisza jak makiem zasiał...), i norweskie chlanie na umór, które na pewno dezynfekuje drogi wnikania :mrgreen:
2 ludzi lubi ten post.

#8640 PostWysłany: 10 Lip 2020 12:29 
Awatar użytkownika

srebrny
NorthisCalling napisał(a):
To napawa optymizmem, chyba jakies bilety do Norwegii na koniec lata kupie :)

Jeśli bezpośrednio z Polski to może się uda :D ja jechałem lądem przez Finlandię, stąd było łatwiej ominąć pewne zakazy, lotem z Polski może już być gorzej ;) ale istnieją podobno plotki, że Norwegia od 15 lipca otwarta dla Polaków, jesteśmy na zielono z tego co słyszałem ;)

[ 9215 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435 ... 461  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot], Japończyk, Trendiction [Bot] oraz 22 gości