Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Komunikacja w Tunisie
#1 PostWysłany: 11 Maj 2023 20:13 

Witam Forumowiczów! Wybieram się na 2 tygodnie do Hammametu i zamierzam 1 lub 2 dni poświęcić (raczej osobno jeśli 2) na samodzielne zwiedzanie Tunisu w taki sposób jak ja chcę (na wycieczcie z biura już byłem, m.in. Sidi bu Said, Kartagina). W tym celu planuje pociągiem rano przyjechać a wieczorem wrócić oraz chciałbym korzystać z linii tramwajowych w Tunisie których jest kilka. Mam pytanie o bilety na tramwaj/transport publiczny/autobusy miejskie. Czy w Tunisie jest np. bilet dzienny/24 godzinny bez limitu przejazdów oraz na wszystkie środki komunikacji (tramwaj, autobus)? Ile taki bilet kosztuje i gdzie oraz jak go kupić - czy można wcześniej przez internet? Lubię korzystać z komunikacji publicznej a tramwajem w Tunisie jeszcze nie jeździłem :D . Jeśli nie ma takie biletu dziennego to jakie jest najkorzystniejsze rozwiązanie "biletowe" na tramwaje/transport publiczny w Tunisie? Będę wdzięczny za informacje w tym zakresie.

Ostatnio edytowany przez klapio, 24 Cze 2023 12:12, edytowano w sumie 1 raz
aktualizacja
 Relacje PM off  

#2 PostWysłany: 14 Maj 2023 10:11 
Awatar użytkownika

Loty: 266
Kilometry: 287 393
złoty
Wystarczyło w google wpisać "tunis bus public transport" i pierwszy link z góry...
https://www.transtu.tn/fr/0067-tarifs-t ... metro.html
 Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 24 Cze 2023 11:47 

Loty: 226
Kilometry: 278 823
niebieski
Taxi:

w Tunisie i Susa działa aplikacja Bolt — płatność tylko gotówką; kierowcy nie umieją trafić w miejsce wyznaczone, nawet jeśli mają udostępnione położenie; do tego przejazdy z Boltem są droższe; łatwiej i taniej po prostu łapać żółte taksówki na ulicy a na pewno się zatrzyma jakaś wolna na poboczu; adres można pokazać na telefonie lub na mapce; na start powiedzieć, aby wyłączyli licznik - na start jest zawsze 0.90 dinara opłaty, a potem za kilometr około 1 dinara; nigdy nie było problemu z zapłaceniem kwoty, która widniała na taksometrze;

Autobusy lokalne:

w autobusach jest wyznaczone stanowisku z człowiekiem (przynajmniej w tych pomiędzy miastami jak Susa-Monastir), który sprzedaje bilety i nawet wydaje je z maszyny; na krótszych dystansach w ramach miasta bilet kupuje się u kierowcy; lokalne dworce autobusowe i dzielonych taksówek można pytać lub szukać na mapach pod nazwą: "Station Louage" (czyt. się „stasją lłaż”) białe z niebieskim pasem to taksówki dzielone jeżdżące lokalnie w okolicy, taksówki dzielone z czerwonym paskiem jeżdżą na dalszych odległościach; bilet do kupienia najczęściej u kierowcy; o lokalizacji miejsca lokalnego transportu najlepiej pytać lokalsów i powiedzieć, w jakim kierunku chcemy jechać - najpewniej pomogą nawet jak będzie bariera językowa - dobrze znać parę słów po francusku - jeśli nawet nie - to może uda się i Cię zaprowadzą i wsadzą do odpowiedniego busa;

Pociągi: w miastach takich jak Tunis, Susa i Monastyr mamy dworce kolejowe, z których korzysta sporo ludzi i jest to alternatywa do ciasnych busików i całej reszty transportu; bilety kupuje się w kasie dworca kolejowego; aktualny rozkład do sprawdzenia na stronie tunezyjskich kolei: https://www.sncft.com.tn/en/

Ostatnio edytowany przez heide_berg, 24 Cze 2023 12:09, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
nelson 1974 lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.

#4 PostWysłany: 24 Cze 2023 12:05 
Awatar użytkownika

HON fly4free
@klapio Zmień tytuł wątku proszę. Może "Tunis - komunikacja" albo "Komunikacja w Tunisie" ?
Do tej pory m.in.: Algieria, Côte d'Ivoire, Etiopia, Gambia, Ghana, Rwanda, Senegal, Uganda || Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Liban, Malezja, Oman, turecki Kurdystan, Uzbekistan || Boliwia, Brazylia, Meksyk + Europa.
Image
 Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 25 Cze 2023 09:36 

Czyli jednak biletów okresowych dziennych/48 godzinnych/tygodniowych raczej nie należy się spodziewać dla komunikacji miejskiej (np. na tramwaje) w Tunisie (mieście a nie pomiędzy miastami)?
 Relacje PM off  

#6 PostWysłany: 25 Cze 2023 09:39 

HON fly4free
@karol1c: bilety są tak tanie, że nie wiem czy z turystycznego punktu widzenia byłby jakikolwiek sens się bawić w karty okresowe (o ile istnieją). Przejazd tramwajem (zwanym tu metro) po mieście kosztuje kilkadziesiąt groszy.

Ostatnio edytowany przez marek2011, 25 Cze 2023 09:40, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 25 Cze 2023 09:40 

niebieski
Nie, nie sądzę żeby coś tam takiego istniało, bilety są tak tanie, że to nie ma sensu, dużo ludzi też porusza taksówkami, które są relatywnie tanie i dostępne na każdym kroku z postoju lub przez podniesienie kciuka; z reguły od razu włączają taksometr a jak nie to należy im o tym przypomnieć;

#8 PostWysłany: 25 Cze 2023 11:49 
Awatar użytkownika

Loty: 266
Kilometry: 287 393
złoty
W krajach Arabskich jest kult wożenia się taryfami niż busami ;) a taryfy są tanie
 Relacje PM off  

#9 PostWysłany: 25 Cze 2023 12:05 
Awatar użytkownika

Loty: 586
Kilometry: 935 692
złoty
heide_berg napisał(a):
dużo ludzi też porusza taksówkami, które są relatywnie tanie

Tanie i lekkie, jak się okazuje ;)

Także = również / też
Tak że = więc / zatem / dlatego
 Relacje PM off  

#10 PostWysłany: 09 Lip 2023 19:13 
Awatar użytkownika

Loty: 140
Kilometry: 210 305
srebrny
Pociąg/metro z Tunisu do Sidi Bou Said i Marsa odjeżdża z dworca Marine, niedaleko wieży zegarowej. Do końcowej stacji jedzie około 40 minut, koszt bodajże 0,6 TND.

Taksówka wg taksometru w paru przypadkach wyszła taniej niż Bolt.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.

#11 PostWysłany: 10 Lip 2023 10:42 

niebieski
tak Bolt ma wyższe ceny a kierowcy bie umieją dojechać w miejsce wyznaczone w aplikacji; po kilku nieudanych próbach rezygnowałem z Bolta; najlepiej łapać wolną taksówkę z ulicy;
lukket lubi ten post.
littleboy1989 uważa post za pomocny.

#12 PostWysłany: 27 Wrz 2023 20:20 

niebieski
Taksówka z ulicy to najlepszy wybór. Są dosłownie wszędzie. Koszt:
0.9 TND (1,25zł) za trzaśnięcie
0.6 TND (0,83zł) za kilometr
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Washington uważa post za pomocny.

#13 PostWysłany: 26 Lut 2024 17:29 

Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
Komunikacja w Tunisie tania jak barszcz i dobrze zorganizowana. Miałem okazję jechać autobusem z/na lotnisko oraz tramwajem (metrem) do/z Muzeum Bardo.
Ceny biletów na tramwaje jak na screenie, do kupienia na przystankach w specjalnych budkach. System sprzedaży podobny do Maroka (Rabat, Casablanca), tyle że bez barierek przed wejściem na przystanek.
Załącznik:
Transtu.png

Co się robi jak nie ma gdzie kupić biletu?
Mieliśmy tak na powrocie z Muzeum Bardo, ze stacji Bardo. Wsiedliśmy do metra i wracamy do centrum, ale na stacji Bab saadoun przytrafiła nam się kontrola biletów. Wyglądało to tak, że pojazd stał na przystanku z otwartymi drzwiami, a panowie kanary szły od przodu pojazdu do końca sprawdzając bilety. My w połowie tramwaju stoimy. Trwało to dość długo, więc stwierdziłem, że wyjdziemy i zobaczymy czy można gdzieś na przystanku kupić bilet. Tak samo pomyślała liczna grupa pasażerów i wraz z nimi podeszliśmy do budki z biletami. Po chwili byliśmy z powrotem w tramwaju z zakupionymi biletami. W tym czasie kanary doszły do naszej połowy i ... w sumie nie wiem czego byliśmy świadkami. Chyba sprzedawali bilety pasażerom, którzy ich nie mieli. Brali od ludzi bilon i dawali w zamian bilety. Ja pokazałem nasze zakupione w budzie kartoniki i wsio. Jednego, młodego chłopaka szarpali i krzycząc na niego siłą wyprowadzili z pojazdu i z przystanku. Może nie miał w ogóle pieniędzy na przejazd. W centrum na każdym przystanku jest budka, w której kupimy bilety. Bilety są w niej od razu stemplowane, czyli kasowane przez sprzedawcę, więc są na konkretny przejazd. Nigdzie w tramwaju ich nie kasujemy.

Poniżej kilka fotek ze stacji Passage, Place de la République (główny węzeł przesiadkowy metra) ze schematem komunikacji Metra oraz autobusów. Drugi ważny węzeł to Barcelona Metro Station zaraz przy głównym Dworcu PKP ;)
Załącznik:
IMG_20240211_130753.jpg

Załącznik:
IMG_20240211_125745.jpg

Załącznik:
IMG_20240211_125802.jpg

Załącznik:
IMG_20240211_130722.jpg

Załącznik:
IMG_20240211_130729.jpg

Załącznik:
IMG_20240211_130735.jpg

Załącznik:
IMG_20240211_125857.jpg

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.

[ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości