Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: komunikacja w Porto
#1 PostWysłany: 09 Lip 2015 13:25 

Rejestracja: 29 Sty 2015
Posty: 2
Loty: 21
Kilometry: 32 230
Czy ktoś może i pomóc z rozszyfrowaniem oznaczeń blietów (z1, z2..) na metro w Porto i krótkim wyjaśnieniem jak działa w tym mieście transport publiczny? O ile we wszystkich innych miastach nie miałam większych problemów z jej ogarnięciem, a jazda po Lizbonie była wręcz przyjemna, zaś zakup biletu nie sprawiał problemu, to Porto nie ogarniam zupełnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Kefalinii od 2462 PLN. Wyloty z 4 miast + tydzień z wyżywieniem w 4* hotelu Wczasy na Kefalinii od 2462 PLN. Wyloty z 4 miast + tydzień z wyżywieniem w 4* hotelu
Zbiór lotów nad Morze Adriatyckie: Chorwacja, Włochy i Albania z 4 miast od 134 PLN Zbiór lotów nad Morze Adriatyckie: Chorwacja, Włochy i Albania z 4 miast od 134 PLN
#2 PostWysłany: 09 Lip 2015 13:30 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Zajrzyj tu: http://www.metrodoporto.pt/en/PageGen.a ... naId=16261.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 09 Lip 2015 13:43 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 218
niebieski
Nie ma biletów Z1.

Bilet Z2 - pozwala na poruszanie się w strefie, w której wsiadasz, oraz w strefie sąsiedniej
Bilet Z3 - pozwala na poruszanie się w strefie, w której wsiadasz, w strefie sąsiedniej oraz w strefie sąsiedniej do "strefy sąsiedniej", itd...

Po prostu przed zakupem biletu sprawdzasz, przez ile stref chcesz przejechać i kupujesz odpowiedni bilet.

Bilety nabija się na niebieską kartę Andante, automaty praktycznie przy każdym przystanku.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 10 Sty 2016 16:03 

Rejestracja: 27 Lut 2012
Posty: 43
Za niedługo wybieram się do Porto na tygodniowy wypoczynek.
Podpowie ktoś jaki bilet komunikacji miejskiej wybrać?

Jako hotel wybrałem Ibis w Vila Nova de Gaia.
Generalnie jest 'kawałek' od centrum więc piesza wycieczka nie wchodzi w grę.
Lepiej kupić osobny bilet z lotniska do centrum i później strefowy 'na miejscu'
np. Andante 24 Z3 (ewentualnie na daną liczbę przejazdów) czy np od razu Andante-1 bądź Andante-3?
Podpowiedzcie mi czy oba rodzaje biletów da się nabić na niebieską karte?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

a przy okazji rozumiem że bilety są ważne 24 godziny a nie jeden dzień?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 11 Sty 2016 11:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Po skasowaniu zwykłego biletu masz czas na przejazd:
Z2, Z3 - 1 godzina
Z4 - 1g 15m

Przy wersji 24h - ważny jest 24 godziny od pierwszego skasowania.

Jeśli zwykłe Andande przypadkiem "skasujesz" kilka razy - nie pobiera więcej kasy. Kolejne pobranie będzie możliwe dopiero po upływie czasu przejazdu, czyli np. 1h dla strefy Z2 lub 1h15m dla strefy Z4 itd.

Żeby dostać się z lotniska do hotelu - jeśli dobrze widzę - potrzebujesz biletu Z5.
Start na lotnisku i wysiadka w z kolei 5 strefie. Bilet ważny 1h30min więc powinni starczyć.

Jeśli w ciągu dnia planujesz wracać do hotelu to opłaci Ci się bilet 24h. Jeśli nie, to po centrum tego nie wyjeździsz, bo wszędzie jest blisko, a komunikacja jeździ jak chce.
No i ewentualnie jeśli ty lub ktoś z ekipy ma problem z poruszaniem się, no to wtedy jest sens jeździć, bo miejscami jest stromo i ciągle jest pod lub z górki.
Ja mam problem z kolanem na zejściach, więc w mieście parę razy się "zwoziłem".
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 11 Sty 2016 17:20 

Rejestracja: 27 Lut 2012
Posty: 43
Dzięki za podpowiedź jest jeszcze chwila to ogarnę to dokładnie, z tego co widzę na stronie stcp Z4 wystarcza żeby dojechać z N10 do S8
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 16 Sty 2016 17:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1407
niebieski
Czy ta karta Andante działa tak, że doładowuję ją dowolną kwotą np. 5€ i później wsiadam do autobusu, obijam kartę i z karty jest pobierana odpowiednia kwota ?
Czy tą kartę doładowuję konkretnymi biletami ? np. 3 bilety jednorazowe Z4 ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 16 Sty 2016 19:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 304
niebieski
Niebieska doladowujesz na okreslona ilość przejazdów na konkretna ilość stref. Przy częstszych przejazdach zdecydowanie oplaca się jednodniowa. Chociaż z drugiej strony Porto przy dobrych chęciach da się zwiedzić bez żadnych biletów;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 14 Mar 2016 10:46 

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 480
Loty: 125
Kilometry: 222 311
niebieski
Jaka kartę polecacie na 4 dni.Będę się poruszał po samym Porto nie zamierzam jechać gdzieś poza.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 14 Mar 2016 10:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
żadnej
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 22 Maj 2016 19:42 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Witam,

Proszę o poradę w kwestii doboru biletu. Jadę do Porto na 3,5 dnia. Z lotniska pojadę do Centrum, więc kupuję bilet Z4 (1,8 +0,5€?), następnie mogę doładować kartę np. 6 biletami Z2 i poruszać się komunikacją w centrum? A na koniec znowu doładować Z4 i udać się na lotnisko? Warto kupować bilet 3-dniowy lub Travel Card?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 22 Maj 2016 21:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 304
niebieski
Kup sobie tylko na początek bilet na metro lotnisko-centrum. Jak już wspominano w tym wątku Porto jest na tyle kameralnym i przyjemnym do zwiedzania miastem, ze jeśli nie masz problemów z poruszaniem się wszystko zobaczysz na nogach. Bilet może się przydać przy wycieczce nad Ocean (chociaż też można zrobić sobie spacer przez Foz) i ewentualnie na przejażdżkę tramwajem zabytkowym (wtedy zakup u motorniczego) Udanego! :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
fly4me uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 23 Maj 2016 01:28 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3878
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Jak wyżej. Bilet Z4 z lotniska do centrum w zupełności wystarczy, jeżeli nie będziesz spać gdzieś daleko. Choć w Porto odległości mapie bywają zdradzieckie (góra-dół-góra-dół) to jednak najlepiej zwiedzać miasto przemieszczając się pieszo. Również jeżeli chodzi o wizytę w Vila Nova de Gaia. Zabytkowy tramwaj nad ocean to koszt 2,50 EUR.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 29 Cze 2016 20:38 

Rejestracja: 06 Lip 2014
Posty: 42
Loty: 2
Kilometry: 2 746
Właśnie wróciłam z Porto.
Metrem poruszałam się w sumie 4 razy. Z i na lotnisko oraz z i na plażę, a wszystko inne zwiedzałam z buta.
Na wielu stacjach metra znajdowały się osoby, które pomagały w obsłudze automatu, choć jak się wie na ile stref kupić bilet to większego problemu z zakupem nie powinno być. Jedyny kłopot jaki czasami się pojawiał to kapryśny automat, który czasami nie działał w ogóle, a czasami nie przyjmował bilonu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 29 Cze 2016 20:59 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1745
Loty: 108
Kilometry: 175 682
niebieski
Ten ich system jest porąbany ;) W sumie to też jechałam z/na lotnisko 'metrem' i na plażę autobusem 500. Oczywiście rozkład rozkładem a autobus przyjechał jak chciał :)
Jak masz kartę załadowaną na przejazd w zonie 4 to nie możesz załadować na zonę 3. To w sumie nie wiem czy na każdą zonę trzeba mieć inną kartę :P
W ciągu godziny można się przesiąść na inną linię metra w tej samej strefie ale kartę trzeba 'odbić' :)
Po za tym odległości na mapie w Porto są złudne. Zazwyczaj jest bliżej niż myślisz ale może być pod górkę :D
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 29 Cze 2016 22:01 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1614
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
Nie jest źle kiedy już się człowiek nauczy korzystać z tego systemu. Jeździ się przez godzinę po zonie nas interesującej i granicznych. Dla mnie większym problemem była dostępność automatów z biletami. Kartę doładowywałem tylko na przystankach metra, chyba że jest jakas inna możliwość zakupu "Titles-ów".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 30 Cze 2016 15:23 

Rejestracja: 05 Cze 2015
Posty: 155
jekyll napisał(a):
Jak masz kartę załadowaną na przejazd w zonie 4 to nie możesz załadować na zonę 3. To w sumie nie wiem czy na każdą zonę trzeba mieć inną kartę :P
Strefę czyli "Zone" można zmienić tylko na rozładowanej karcie. Czy da się rozładować sprawdzę na jesieni jak będę na miejscu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 30 Cze 2016 15:30 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1745
Loty: 108
Kilometry: 175 682
niebieski
No masz mnie ;) oczywiście chodzi o strefę :)
Nie wiem czy mozna rozładować kartę a 'pomocnik' też nic nam o tym nie wspominał.
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 30 Cze 2016 16:57 

Rejestracja: 30 Lis 2010
Posty: 152
Można "rozładować" kartę w biurach obsługi systemu, np. na dworcu Sao Bento.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 14 Lip 2016 00:56 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
Byłem sceptycznie nastawiony co do opinii żeby zwiedzać z buta, właśnie się przekonałem że można a co ważniejsze warto - bilety tylko na trasie lotnisko - Trindade, cała reszta przyjemnymi spacerkami z okolic Trindade, polecam szczególnie w taką przyjemną pogodę pospacerować.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group