Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 22 Lip 2015 12:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Mar 2011
Posty: 113
Loty: 65
Kilometry: 88 013
Witam,

Mam kilka pytań odnośnie podróżowania po Belgii. Niestety przed wyjazdem jestem bardzo zarobiony i nie mogę się dokładnie samemu rozeznać. Ponadto część forumowych postów ma daty sprzed kilku lat i może być już nieaktualna.

1. Przylatuję do Charleroi w piątek rano. Mam wtedy zamiar pojechać od razu do Brukseli. Wyczytałem, że w obie strony będzie to kosztować 22 EUR pociągiem (powrót do lotniska Charleroi planuję w poniedziałek rano przed odlotem do Gdańska). Czy nic się nie zmieniło? Jeśli tak to jak najtaniej dojechać w piątek lotnisko Charleroi-Bruksela, a w poniedziałek Bruksela-Charleroi?

2. Z tego co wiem to ceny biletów na komunikację miejską w Brukseli są następujące:

bilet jednorazowy tylko na sieć STIB - 1,90 euro (cena z MOBIB)
bilet jednorazowy na lotnisko (linia 12 Airport Brussels City i 21 Aiport Ducale) - 4 euro
bilet 5-razowy - 7,70 euro bilet 10-razowy - 12,00 euro (z MOBIB)
Discover Brussels 24h/48h/72/h - 6,50/11,00/14,00 euro - na całą sieć STIB, także linie 12 i 21 Airport Brussels City i Airport Ducale. (tylko z kartą MOBIB)

Czy powyższe ceny są aktualne? Mnie interesuje 48h na piątek i sobotę, żeby zwiedzić najważniejsze atrakcje miasta.

3. Po zwiedzeniu Brukseli w pt-sob, rano w niedzielę planuję wybrać się na morską plażę (gdzie wyjdzie najtaniej, najszybciej i najciekawiej ruszając z Brukseli?), a stamtąd do Brugii i wieczorem powrót do Brukseli.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
_________________
Madera Lizbona Barcelona Ibiza Neapol Ischia Rzym Florencja Piza Bergamo Rimini Wenecja Paryż Londyn Bruksela Brugia Amsterdam Berlin Drezno Wiedeń Budapeszt Praga Wilno Ryga Tallinn Karlskrona Stavanger Ateny Lefkada Patra Saloniki Larnaka Pafos Nikozja TelAviv Jerozolima
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast
10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi 10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi
#2 PostWysłany: 22 Lip 2015 12:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1631
niebieski
Odnośnie punktu 2 nie pomogę. Odnośnie 1:
- możesz spróbować odkupić na forum bilet 10-przejazdowy, tzw. Rail Pass, w ramach którego każda podróż kosztuje 7,60 euro (albo kupić taki bilet samemu i odsprzedać na forum); wtedy pojedziesz na nim również na plażę, do Brugii i z powrotem do Charleroi.
http://www.belgianrail.be/en/travel-tic ... -pass.aspx
Temat do zakupu/sprzedaży Rail Passa:
rail-pass-pociagi-w-belgii,17,63125

- możesz skorzystać z oferty Weekend Ticket, która pozwala oszczędzić do 50% na podróżach w weekend (przy czym weekend liczy się od piątku do poniedziałku - niestety ta informacja jest tylko w wersji niderlandzkiej serwisu, w wersji angielskiej jest mowa o piatku, sobocie i niedzieli):
http://www.belgianrail.be/en/travel-tic ... icket.aspx
Powyższe bilety są do kupienia online lub w kasach na dworcu, cena jest identyczna.

W przypadku punktu 3 proponowałabym Ostendę (jest tam najwięcej do zobaczenia poza samą plażą), Zeebrugge (jeżeli lubisz klimaty portowe) lub Knokke-Heist (tu moim zdaniem jest najlepsza plaża - Albertstrand, ale też najbardziej zatłoczona i okolica najmniej ciekawa). Wszystkie te miasta są ok. 20-30 minut pociągiem od Brugii.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 22 Lip 2015 12:57 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Ad. 2. https://www.stib-mivb.be/tourist.html?l=en

Ad. 3. Również polecam Knokke. I zdecydowanie odradzam Blankenberge. :-)

Między Ostendą a Knokke możesz też przejechać się tramwajem (De Kusttram/ De Lijn) i znaleźć sobie miejsce, które Ci się spodoba.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 23 Lip 2015 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Mar 2011
Posty: 113
Loty: 65
Kilometry: 88 013
Dzięki za konkretne porady. :)
_________________
Madera Lizbona Barcelona Ibiza Neapol Ischia Rzym Florencja Piza Bergamo Rimini Wenecja Paryż Londyn Bruksela Brugia Amsterdam Berlin Drezno Wiedeń Budapeszt Praga Wilno Ryga Tallinn Karlskrona Stavanger Ateny Lefkada Patra Saloniki Larnaka Pafos Nikozja TelAviv Jerozolima
Góra
 Profil Relacje PM off
Anonim3 lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 21 Lis 2016 19:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Kwi 2013
Posty: 336
niebieski
Jaki jest najtańszy sposób podróżowania po Belgii ?
Pociągami ?
Autobusami ?
Wynająć auto ?

Chcemy we dwie osoby spędzić w Belgii weekend i pojechać w tym czasie do Brugii, Gandawy, Brukseli, Dinant i Namur.
_________________
LUKASZBOGUSZ.COM
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 21 Lis 2016 20:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1631
niebieski
Autobusami - co konkretnie masz na myśli? Nic w rodzaju polskiegobusa między miastami nie jeździ.
Autem - parkowanie drogie, ciężko o miejsce w centrum miast, nie polecam.
Pociągiem - jak najbardziej, kupujesz bilet 10-przejazdowy, tzw. Rail Pass za 76 euro. Jak dobrze zaplanujesz podróże, to powinien starczyć na dwie osoby z nawiązką (ewentualne wolne przejazdy, które Ci zostanę, możesz odsprzedać na forum).
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
ELBE lubi ten post.
ELBE uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 21 Lis 2016 21:10 

Rejestracja: 06 Mar 2014
Posty: 374
ELBE napisał(a):
Chcemy we dwie osoby spędzić w Belgii weekend i pojechać w tym czasie do Brugii, Gandawy, Brukseli, Dinant i Namur.



Czy Twoj weekend ma min 7 dni? a tak na serio- brugia gandawa i bruksela to juz za duzo na 2-3 dni. stawiajac ze ladujesz w bru lub okolicach polecam bruksele plus max gandawe- w innym przypadku nie zobaczycie zupelnei nic a tylko zaliczycie tablice wjazdowe do miast.

pociag bruksela gandawa kosztuje ok 19 euro w tygodniu, w weekend z tego co pamietam polowa ceny. moze nei tanio ale b wygodnie. dworzec w ghent ejst zabytkowy zbudowany bodajrze na expo poczatku XX wieku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 21 Lis 2016 21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1631
niebieski
@sim, bez przesady. Zależy, jaki kto ma styl podróżowania. Jeżeli nie nastawiasz się na wchodzenie do zabytków, tylko na przejście się po mieście to Dinant i Namur spokojnie jest do zrobienia w jeden dzień, Gandawa i Brugia podobnie. Bruksela trzeci dzień. Starczy. Tylko trzeba dobrze zaplanować.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 21 Lis 2016 21:52 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1319
srebrny
Auto ma sens jezeli chcesz pojezdzic po mniejszych miastczkach, wtedy zdecydowanie sie oplaca. Przyklad trasy weekendowej: Kortrijk, Ypres z okolica, Poperinge a na koniec wybrzeze w okolicach Nieuwpoortu - sympatyczne miejsca, raczej mniej znane niz Gadawa czy Brugia. Do wiekszych miast samochodem bym sie nie pchal

Jezeli przypadkiem oddajesz samochod na lotnisku w Brukseli to miej sporo zapasu przed odlotem, po ostatnich wybuchach przed lotniskiem tworza sie spore korki.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 21 Lis 2016 21:57 

Rejestracja: 06 Mar 2014
Posty: 374
@‌metia‌ no nie. mi to brzmi jak europa w 5 dni dla japonczykow. odhaczyc sie da, zwiedzic nie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 21 Lis 2016 22:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1631
niebieski
Tobie to nie pasuje, a komuś może w zupełności wystarczyć. Sama przynajmniej kilka razy oprowadzałam znajomych przez dzień w Brukseli albo Gandawie i Brugii. To się da zrobić, kwestia preferencji i zaplanowania.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 21 Lis 2016 22:13 

Rejestracja: 06 Mar 2014
Posty: 374
Nie mam zamiaru Cie przekonywac.. Choc jesli zwiedzilas te miasta to troche mnie to dziwi. No ale coz.
Europa w5dni tez ktos w koncu kupuje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 21 Lis 2016 22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1631
niebieski
Nie tylko zwiedziłam - w dwóch z nich przez dłuższy czas mieszkałam. Na tyle długi, żeby przyjmować gości na weekendy i musieć ich oprowadzać :)

I tu nie chodzi o to, żeby kogoś przekonywać. Pytanie było jasne - jak się poruszać, żeby zobaczyć to, co pytający chce zobaczyć. Skoro ludzie jeżdżą do Londynu czy Mediolanu na 1 dzień, to czemu nie na 3 dni do Belgii? Dajmy każdemu podróżować tak, jak ma potrzebę czy ochotę.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 22 Lis 2016 21:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Co do oddawania auta na lotnisku to jest troche zamotany dojazd (i wyjazd) ale jakichś wielkich korków nie trafiłem nigdy. Ale to pewnie zależy skąd dokładnie sie podjeżdża.

Odnośnie parkowania w centrum to nigdy nie miałem problemu ze znalezieniem miejsca na dużych parkingach w ścisłym centrum, i jakiś szczególnie drogo tez nie wychodziły. Ale jak nie trzeba to wiadomo ze lepiej bez auta.
Zgadzam sie z @metia że miasto jak miasto, da sie na szybko obejść starówkę i kilka innych miejsc, może podjechać to Atomium, itp. Wiadomo że to rekonesans a nie zwiedzanie, ale lepiej tak niż wcale. Acha, jeśli autem to może warto zahaczyć o Waterloo, jeśli wycieczkowicze lubią takie tematy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 01 Gru 2016 13:00 

Mam pytanie odnośnie Rail Pass. Kombinuje, żeby ją kupić i trochę pojeździć, wykorzystując ją częściowo do podróży z/do Luksemburga. I moje pytanie jest takie: czy to prawda, że stacją końcową na trasie A-B nie może być stacja przy granicy? Przykładowo: Chciałem pojechać z Namur do Arlon. Arlon to ostatnia stacja kolejowa na linii do Luksemburga. Można?
Góra
 PM off  
      
#16 PostWysłany: 01 Gru 2016 17:14 

Rejestracja: 18 Maj 2016
Posty: 474
niebieski
Na stronie http://www.belgianrail.be/en/travel-tickets/passes-cards/rail-pass.aspx
są warunki korzystania "Rail Pass terms and conditions (PDF)"

gdzie jest m.in. zapis:
Area of validity- Journey between 2 Belgian stations/stops, not including border stations
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 04 Gru 2016 22:50 

Anonymous napisał(a):
moje pytanie jest takie: czy to prawda, że stacją końcową na trasie A-B nie może być stacja przy granicy? Przykładowo: Chciałem pojechać z Namur do Arlon. Arlon to ostatnia stacja kolejowa na linii do Luksemburga. Można?


Dostałem odpowiedz z CS SNCB/NMBS: Można jechać na Rail Pass do Arlon z np. Namur. Mimo, że Arlon to stacja graniczna.
Góra
 PM off  
      
#18 PostWysłany: 05 Gru 2016 18:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lip 2014
Posty: 139
Nie ma tego napisanego w wersji angielskiej, ale jest za to po holendersku:

Grenspunt
Het begrip 'grenspunt' wordt gebruikt voor de tarifering van de vervoerbewijzen. In een grenspunt kunnen reizigers nooit in- of uitstappen. De grenspunten zijn : Roosendaal-grens, Visé-Frontière, Aachen-Süd-Grenze, Gouvy-Frontière, Sterpenich-Frontière, Jeumont-Frontière, Quévy-Frontière, Blandain-Frontière, Tourcoing-Frontière.


źródło: http://www.belgianrail.be/nl/klantendienst/faq/terminologie.aspx
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 05 Gru 2016 18:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1631
niebieski
Grenspunten wg. belgijskich kolei to zawsze pierwsze stacje już za granicą. Do ostatniej stacji przed granicą, czyli jeszcze na terenie Belgii, spokojnie można jechać :)
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 05 Gru 2016 18:43 

O właśnie, o to mi chodziło! Tak podejrzewałem, że to chodzi o stację już ZA granicą belgijską (inaczej to byłoby bezsensu). Ale tak jak napisałem- potwierdzili to w BOKu, więc sprawa jasna :) Czyli możliwe jest zrobienie wyprawy Charleroi - Luksemburg- Bruksela- Charleroi w cenie RailPass10 (plus ewentualnie dopłata na trasie Arlon-Luksemburg Miasto i dobowy w Luksemburgu).
Góra
 PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group