Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 17 Mar 2014 17:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2010
Posty: 475
Loty: 188
Kilometry: 360 656
niebieski
@maczala1
tak, była część I. polegała na opisie 8 miejsc z podróży. Ta na etraveler.pljest nieco inna, tam były jasno określone wytyczne opisu oraz limity znaków. Tu na fly4free już można spokojnie napisać, tak jak się chce :)

Dzięki wszystkim za pozytywne głosy. Czuję, że to nas w końcu przekona do założenia bloga z naszych podróży. Będzie co czytać.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez smatekk 18 Mar 2014 18:53, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
#22 PostWysłany: 17 Mar 2014 17:55 

Rejestracja: 25 Lis 2013
Posty: 1595
Loty: 386
Kilometry: 569 051
niebieski
Głos oddany :)
Liczę, że następna relacja będzie ta z Bangkoku!
Góra
 Profil Relacje PM off
smatekk lubi ten post.
 
      
#23 PostWysłany: 17 Mar 2014 21:47 

Rejestracja: 04 Gru 2013
Posty: 13
Bardzo fajna relacja, gratuluję. Głos poszedł.

Ja mam pytanie o podróż pociągiem. Czy rzeczywiście ten dostęp do wody był swobodny i możliwy w każdej chwili? Bo zamierzałem sobie kupić ze dwie 5-litrowe butelki, ale w takim razie chyba nie ma sensu. No i czy ta woda nadaje się do np. umycia zębów?

I jeszcze chciałbym zapytać o jedzenie i ogólne zaopatrzenie (też w alkohol) podczas jazdy. Czy dużo drożej sprzedają to babuszki po drodze? Ile czasu mniej więcej stoi pociąg na stacjach? I czy w Rosji cena za pociąg zależy od momentu kupna? Niby rozkład jest, no ale wiadomo jak to z Rosją ;) Lepiej się upewnić u kogoś kto był.

Pozdro
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 17 Mar 2014 22:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2010
Posty: 475
Loty: 188
Kilometry: 360 656
niebieski
@veather

Wodę w wagonie masz w dwóch miejscach: w umywalce w toalecie i w samowarze na początku każdego wagonu.
W toalecie plackartny standard - jeśli chodzi o wyposażenie - jest podobny do naszego pkp. Natomiast jest dużo czyściej, bo minimum dwa razy dziennie jest w niej sprzątane. Swobodnie można umyć zęby, ręce i stopy, jak się człowiek pogimnastykuje. Warto wziąć ze sobą gąbkę, można się wtedy jako tako podmywać tu i ówdzie :P
Woda w samowarze jest dostępna właściwie non stop, a ogrzewana jest węglem (piec można zobaczyć z korytarza wagonu). Wrzątek do herbaty lub zalewania zupek jest dostępny bez ograniczeń.

Natomiast jeśli chodzi o wodę mineralną, to zabranie kilku butelek jest dobrym pomysłem przede wszystkim dlatego, że na peronie woda jest znacznie droższa niż w sklepach. W pociągu jest ciepło, więc pić się chce. Nie mówiąc już o podróży w letnich miesiącach.

Babuszki sprzedają ok 2x drożej niż w sklepach, można spróbować, ale nie można liczyć tylko na jedzenie kupowane na peronie. No i trzeba uważać, bo zdarza się, że sprzedają nieświeże jedzenie (Ania tego doświadczyła...) Od babuszek można dostać warzywa, ryby, ogórki kiszone, słodycze, drożdżówki, pierogi z mięsem itp. Około 9:00 (o ile dobrze pamiętam) przez pociąg przechodziła kobieta z "warsu" z koszykiem bułek z mięsem i słodkich (około 5zł za sztukę).

A co do zapasów alkoholu, to wódka generalnie nie jest droga, więc nawet na peronie nie powinno być zbyt dużej przebitki. My mieliśmy trzy flaszki z Polski, żeby przełamywać lody ze współpasażerami :)

Pociągi w dużych miastach, takich jak Nowosybirsk, Jekaterinburg, Krasnojarsk, Irkuck stoją ok 40 min. W małych miasteczkach ok 1-3 min. Pociągi są bardzo punktualne, w zasadzie nie pamiętam, żeby było jakieś opóźnienie na którejkolwiek stacji.

Cena nie tyle zależy od momentu kupna, co od terminu podróży. Generalnie taniej (ok 20%) jest w zimie, wiosna i jesień nieco drożej. Najwyższe ceny to lipiec i sierpień.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 18 Mar 2014 13:08 

Rejestracja: 18 Mar 2014
Posty: 4
Świetna relacja. Daje radę "pointegrować się" w pociągu bez znajomości rosyjskiego?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 18 Mar 2014 17:17 

Rejestracja: 18 Mar 2014
Posty: 2
Ja również wybieram się w identyczną podróż jesienią. Na razie uczę rosyjskiego ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 18 Mar 2014 18:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 435
Loty: 196
Kilometry: 323 953
niebieski
syplom napisał(a):
Świetna relacja. Daje radę "pointegrować się" w pociągu bez znajomości rosyjskiego?


Wtrącę z mojego doświadczenia. Rosyjski jest na tyle podobny do polskiego, że osoba zupełnie go nie znająca po niedługim czasie jest w stanie trochę załapać i się komunikować. Przykładowo mój mąż, który nigdy się nie uczył rosyjskiego, a po 3 - 4 dniach luźno rozmawiał z lokalsami po rosyjsku, choć zawsze możemy debatować, na ile się rozumieli :D
Z tego co słyszałam od osoby, która też jechała tą trasą to taka długa podróż zdecydowanie sprzyja poznawaniu ludzi, nawet bez znajomości języka :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 18 Mar 2014 23:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2010
Posty: 475
Loty: 188
Kilometry: 360 656
niebieski
barka napisał(a):
syplom napisał(a):
Świetna relacja. Daje radę "pointegrować się" w pociągu bez znajomości rosyjskiego?


Wtrącę z mojego doświadczenia. Rosyjski jest na tyle podobny do polskiego, że osoba zupełnie go nie znająca po niedługim czasie jest w stanie trochę załapać i się komunikować. Przykładowo mój mąż, który nigdy się nie uczył rosyjskiego, a po 3 - 4 dniach luźno rozmawiał z lokalsami po rosyjsku, choć zawsze możemy debatować, na ile się rozumieli :D
Z tego co słyszałam od osoby, która też jechała tą trasą to taka długa podróż zdecydowanie sprzyja poznawaniu ludzi, nawet bez znajomości języka :)


Zgadza się! Nie ma problemów z porozumieniem się z Rosjanami. I to zawsze onie lepiej rozumieją nas, niż my ich. Pociąg sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych. Kiedy jechaliśmy do Ułan Bator, poszłam na chwilę do łazienki. Mateusz przez ten czas zdążył wdać się z pewnym Mongołem w dyskusję o Borussi Dortmund :shock: Przy czym żaden z nich nie mówił w języku drugiego ;)

Oczywiście przydatna jest znajomość kilku podstawowych zwrotów po rosyjsku (jak zresztą w każdej podróży do obcego kraju). Polecam też zapoznanie się z cyrylicą. Nie jest to trudne, wymaga tylko odrobiny ćwiczeń. Liczebniki tez się przydają przy kupowaniu czegokolwiek :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 19 Mar 2014 18:38 

Rejestracja: 04 Gru 2013
Posty: 13
smatekk napisał(a):
@veather

Wodę w wagonie masz w dwóch miejscach: w umywalce w toalecie i w samowarze na początku każdego wagonu.
W toalecie plackartny standard - jeśli chodzi o wyposażenie - jest podobny do naszego pkp. Natomiast jest dużo czyściej, bo minimum dwa razy dziennie jest w niej sprzątane. Swobodnie można umyć zęby, ręce i stopy, jak się człowiek pogimnastykuje. Warto wziąć ze sobą gąbkę, można się wtedy jako tako podmywać tu i ówdzie :P
Woda w samowarze jest dostępna właściwie non stop, a ogrzewana jest węglem (piec można zobaczyć z korytarza wagonu). Wrzątek do herbaty lub zalewania zupek jest dostępny bez ograniczeń.

Natomiast jeśli chodzi o wodę mineralną, to zabranie kilku butelek jest dobrym pomysłem przede wszystkim dlatego, że na peronie woda jest znacznie droższa niż w sklepach. W pociągu jest ciepło, więc pić się chce. Nie mówiąc już o podróży w letnich miesiącach.

Babuszki sprzedają ok 2x drożej niż w sklepach, można spróbować, ale nie można liczyć tylko na jedzenie kupowane na peronie. No i trzeba uważać, bo zdarza się, że sprzedają nieświeże jedzenie (Ania tego doświadczyła...) Od babuszek można dostać warzywa, ryby, ogórki kiszone, słodycze, drożdżówki, pierogi z mięsem itp. Około 9:00 (o ile dobrze pamiętam) przez pociąg przechodziła kobieta z "warsu" z koszykiem bułek z mięsem i słodkich (około 5zł za sztukę).

A co do zapasów alkoholu, to wódka generalnie nie jest droga, więc nawet na peronie nie powinno być zbyt dużej przebitki. My mieliśmy trzy flaszki z Polski, żeby przełamywać lody ze współpasażerami :)

Pociągi w dużych miastach, takich jak Nowosybirsk, Jekaterinburg, Krasnojarsk, Irkuck stoją ok 40 min. W małych miasteczkach ok 1-3 min. Pociągi są bardzo punktualne, w zasadzie nie pamiętam, żeby było jakieś opóźnienie na którejkolwiek stacji.

Cena nie tyle zależy od momentu kupna, co od terminu podróży. Generalnie taniej (ok 20%) jest w zimie, wiosna i jesień nieco drożej. Najwyższe ceny to lipiec i sierpień.


Dzięki bardzo! Wybieram się koleją w lipcu, więc takie kwestie techniczne na pewno będą pomocne.

Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 19 Mar 2014 20:16 

Rejestracja: 10 Kwi 2013
Posty: 40
Loty: 19
Kilometry: 25 366
Przychodzę z pracy. Czytam. Czytam drugi raz i trzeci. W moich planach mam właśnie podróż koleją transsyberyjską po pociągami uwielbiam podróżować i najczęściej ja wybieram na dłuższe wyprawy. Chyba przeczytam jeszcze raz bo mi się podoba :) Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off
smatekk lubi ten post.
 
      
#31 PostWysłany: 20 Mar 2014 19:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2010
Posty: 475
Loty: 188
Kilometry: 360 656
niebieski
Właśnie zostały opublikowane wyniki konkursu. Niestety Bangkok i Amsterdam nie dla nas :( Nasza relacja zajęła trzecie miejsce, co czyni nas szczęśliwymi posiadaczami zestawu przewodników (Wiedeń, Toskania i Umbria oraz... Kilimandżaro). W tym miejscu BARDZO dziękujemy wszystkim, którzy oddali głosy na naszą relację oraz poświęcili chwilę, żeby ją przeczytać.
Jest nam niezmiernie miło czytać pozytywne komentarze, jakie tu zamieszczacie - zwłaszcza, że to pierwsza relacja, jaką napisaliśmy :)

Oczywiście nie zamykamy tego wątku, bo o kolei transsyberyjskiej jest jeszcze dużo do opowiedzenia. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące tej podróży.

Raz jeszcze dziękujemy za wsparcie w konkursie!
Ania i Mateusz
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 22 Mar 2014 21:01 

Rejestracja: 10 Sty 2013
Posty: 105
Loty: 70
Kilometry: 143 287
Rewelacyjna relacja. Zawsze podziwiałem turystów korzystających z kilku-kilkunastodniowych przejazdów pociągiem... Mongolia, Bajkał, Irkuck - totalny odlot i egzotyka. Pozdrawiam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 13 Kwi 2014 11:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 89
Loty: 140
Kilometry: 261 091
Powyższa opowieść znalazła się w konkursie fly4free na "relację miesiąca". Jeśli Ci się spodobała - zagłosuj na nas!
konkurs-relacja-miesiaca-marzec,189,45325

Dziękujemy!
Mateusz i Ania
(smatekk i sprocha - autorzy relacji)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 22 Lip 2014 05:50 

Rejestracja: 15 Lut 2011
Posty: 561
Loty: 31
Kilometry: 59 624
niebieski
smatekk napisał(a):
- 500 RUB kosztuje w Rosji obowiązek meldunkowy. Jest konieczny do załatwienia na miejscu, jeżeli jest się w Rosji dłużej niż tydzień.

Małe sprostowanie dla przyszłych podróżników.
Registrancja obowiązuje tylko wtedy jeśli przebywa się dłużej niż 7 dni w jednym miejscu. Jeśli ktoś przemieszcza się np. transsibem registrancja nie jest wymagana, ale oczywiście trzeba to udokumentować np. biletami na transsiba.
A autorom gratuluję ciekawego tripu, oraz zazdroszczę zwłaszcza podróży tym autobusem sypialnym. To musiała być niezła egzotyka :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 22 Lip 2014 10:14 

Rejestracja: 17 Sty 2014
Posty: 136
Loty: 55
Kilometry: 144 442
a ja mam pytanie do Was odnosnie pieniedzy w takiej podrozy miedzy roznymi panstwami? jak sobie poradziliscie z wymiana? na granicy? a moze placiliscie karta? prosze o wszelkie pomocne komentarze.
ps. swietna relacja i zycze dalszych tak udanych pozdrozy ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group