Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 792 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Paź 2014 16:55 

Rejestracja: 05 Cze 2012
Posty: 34
Cześć,

za kilka tygodni wybieram się do Lwowa. Sprawdzając kursy w warszawskich kantorach zauważyłem że wszędzie jest ogromny spread (0.20 zł przy zakupie, 0.25 zł przy sprzedaży). Dla porównania korona czeska 0.15 zł przy zakupie 0.154 przy sprzedaży. Z tego powodu zastanawiam się nad wymianą pieniędzy na miejscu.

Czy ktoś może powiedzieć czy w samym Lwowie/ew. gdzieś przy granicy można natrafić na atrakcyjniejsze kursy ? Ktoś był na Ukrainie ostatnio, i pamięta kursy hrywny do złotówki, dolara czy euro ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie
Tanie loty do Singapuru z Warszawy od 2297 PLN Tanie loty do Singapuru z Warszawy od 2297 PLN
#2 PostWysłany: 03 Paź 2014 17:07 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Wymieniaj kasę na Ukrainie, jest masa kantorów, bankomatów, nie kupuj hrywny w Polsce, na Ukrainie wychodzi korzystniej, nie jest to żaden problem, wróciłem z Ukrainy 2 tygodnie temu dokładnych cen USD i E nie pamiętam ale codziennie się zmieniały.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 03 Paź 2014 17:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
kubalo1916 napisał(a):
za kilka tygodni wybieram się do Lwowa. Sprawdzając kursy w warszawskich kantorach zauważyłem że wszędzie jest ogromny spread (0.20 zł przy zakupie, 0.25 zł przy sprzedaży) [..] zastanawiam się nad wymianą pieniędzy na miejscu. Czy ktoś może powiedzieć czy w samym Lwowie/ew. gdzieś przy granicy można natrafić na atrakcyjniejsze kursy ? Ktoś był na Ukrainie ostatnio, i pamięta kursy hrywny do złotówki, dolara czy euro ?
Wymień walutę w Przemyślu (jeżeli będziesz przez to miasto przejeżdżać). W okolicy dworca PKP jest kilka kantorów, i w każdym naprawdę dobry kurs. Absolutnie nie wymieniaj PLN na UAH w miastach typu Warszawa czy Kraków - różnica jest przeogromna. W samym Lwowie również możesz trafić kantory z dobrym kursem - aczkolwiek tu już trzeba uważać, aby się nie naciąć.

Aktualny "normalny" kurs hrywny w okolicach granicy Polska-Ukraina :arrow: 0,227PLN przy chęci sprzedaży, 0,235PLN przy chęci zakupu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 03 Paź 2014 17:28 

No to ładnie hrywna poleciała na dno.
Rok temu wymieniałem w Przemyślu i było coś prawie 0,50 za sztukę.
Góra
 PM off  
      
#5 PostWysłany: 03 Paź 2014 17:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2012
Posty: 1111
niebieski
To jak już jest taki temat to zapytam. Lepiej wziąć euro czy dolary? Czy bez różnicy?

Na coś uważać w tych kantorach, jakieś klasyczne motywy przekręcenia klienta?:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 03 Paź 2014 17:29 

Rejestracja: 24 Kwi 2014
Posty: 381
niebieski
kubalo1916 napisał(a):
Cześć, Ktoś był na Ukrainie ostatnio, i pamięta kursy hrywny do złotówki, dolara czy euro ?


Kurs walut we Lwowie http://kurs.com.ua/lvov
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 03 Paź 2014 17:34 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 810
niebieski
Spread jest tak wysoki bo w obecnej sytuacji nikt nie wie czy za tydzień hrywna będzie warta 0,15zł. czy może 0,30zł. W kantorze na Ukrainie spread to obecnie przeważnie 4-8% (nie dotyczy lotnisk, dworców i tym podobnych miejsc). Najlepiej weź ze sobą małe nominały euro i wymieniaj na bieżąco tyle ile potrzebujesz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 03 Paź 2014 18:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
Anonymous napisał(a):
No to ładnie hrywna poleciała na dno. Rok temu wymieniałem w Przemyślu i było coś prawie 0,50 za sztukę.
Tyle, że ceny też w miarę proporcjonalnie powędrowały w górę. Choć na szczęście nie wszystko: lipcowa wizyta w Odessie i okolicach była jednym z tańszych wypadów :roll:

kiew napisał(a):
Lepiej wziąć euro czy dolary? Czy bez różnicy? Na coś uważać w tych kantorach, jakieś klasyczne motywy przekręcenia klienta?:)
Ja na Wschodzie preferuję dolary. W kantorach klasyczne wałki się zdarzają - typu fajna cena na zewnątrz, a przy transakcji może się okazać, że to była cena obowiązująca na przykład przy wymianie minimum 500EUR. I w ten deseń.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 03 Paź 2014 21:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 682
Loty: 2
Kilometry: 14 922
Jestem obecnie w Kijowie. Kursy EUR/UAH podpatrzone dzisiaj w kantorach to średnio 17.50 (sprzedaż) i 18.50 (kupno). Mi udało się wymienić EUR po kursie 18.50.
_________________
Dlaczego polski maluch (126p) jeździ po ulicach Kuby? Jak zostać papieżem? Jak wielbłąd może żyć bez wody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w filmach WłóczyMiSie na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 03 Paź 2014 21:57 

Rejestracja: 09 Gru 2012
Posty: 538
Loty: 189
Kilometry: 213 328
niebieski
kiew napisał(a):
To jak już jest taki temat to zapytam. Lepiej wziąć euro czy dolary? Czy bez różnicy?

Na coś uważać w tych kantorach, jakieś klasyczne motywy przekręcenia klienta?:)


potwierdzam, że dolary.

Najczęściej wymieniałem w kasie, w banku. Proszą tam o paszport, wypisują jakieś kwity - pełna kulturka i raczej zero obaw o jakiś przekręt.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 03 Paź 2014 22:11 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2091
srebrny
Nawet się nie zastanawiaj nad braniem jakiejkolwiek waluty, jeśli jedziesz tylko do Lwowa.
Polska złotówka jest tam bardzo ceniona, a kursy kupna PLN są nawet lepsze niż w kantorach w Przemyślu sprzedaży UAH.

Pamiętam, że nawet w kantorze na Rynku we Lwowie (zachodnia pierzeja) kurs skupu PLN wyszedł korzystniej niż fixing NBP hrywny w tym dniu.
Góra
 Profil Relacje PM off
JarekGdynia lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 03 Paź 2014 22:34 

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 138
Zbanowany
nie wiem dlaczego wszyscy polecaja branie do Lwowa $/€ skoro prawie wszedzie przyjmuja pln po kursie prawie tak korzystnym jak euro tj. na 1 zl ma sie max. tyle spreadu co na 1 € przy czym mowa o spreadzie ok. 2-3 gr, czyli kombinowanie malo oplacalne. Jak ktos jedzie na wschod - z wielu powodow radze zrobic stop w Rzeszowie: kantory przy pks/pkp ma kurs euro ze spreadem 1 gr w detalu, dolar tez niezle, najwiekszy ma hrywne ze spreadem 2-3 gr (kurs sprzed 2 tyg.: 0,225 - 0,25) (dobre na pakiet startowy), mozna skorzystac w soboty z taniego busa z/do Lwowa (ogolnie dla Ukraincow, ale kto Polakowi zabroni skorzystac?), czy... skorzystac z internetu (na Ukrainie byl z tym lekki problem...) choc w Przemyslu PKP jest darmowy punkt.
no i jednak radze nie robic zakupów na granicy - ceny dużo wyższe w porównaniu z hipermarketem oraz wyższe w porównaniu ze sklepem we Lwowie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 04 Paź 2014 12:09 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3878
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Generalnie potwierdzam powyższe. Jeżeli tylko do Lwowa - brać złotówki (ew. kupić sobie w Przemyślu/Medyce kilka UAH na marszrutkę). Złoty dobrze tam stoi. :)

Ale jadąc dalej uwaga: w Odessie w żadnym kantorze ani banku nie chciano mi wymienić złotówek. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, gdzie w jakimś kantorze próbowałem je wymienić, pani oglądała, oglądała, paszport też wyglądała, po czym po 10 minutach powiedziała, że dzisiaj już zamykają i żebym przyszedł jutro. Następnego dnia powiedziała, że nie wymieniają złotówek :lol:

Generalnie nie ma większej różnicy czy weźmiesz euro czy dolary, chociaż te drugie rzeczywiście są chętniej używane. Ja od kilku już wyjazdów biorę tylko kartę. Oczywiście wypłata w bankomatach tylko dużych sieci zaraz przy oddziale, jak Unicredit lub Raiffeisen bank i w godzinach otwarcia oddziału. Tak na wszelki wypadek ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
JarekGdynia lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 22 Paź 2014 16:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
jeśli jedziesz przez przejście graniczna Hrebenne - Rava Ruska to zaraz po przekroczeniu granicy masz kantory i śmiało można wymieniać PLNy. Jeśli nie masz możliwości się tam zatrzymać to spokojnie wymienisz w każdym większym mieśćie. Nie kupuj dolarów czy euro, po co tracić podwójnie na wymianie.
Ja wymieniałem ostatnio podczas pobytu 8-11 październik to kurs dostałem 1PLN = 4,1 hrywni. Jeśli wymieniasz sporo PLN to dają lepszy kurs. Można śmiało wymieniać na bazarach, wymieniałem wielokrotnie, nikt mnie nie oszukał a kurs zawsze troche lepszy niż w banku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 22 Paź 2014 16:42 

Rejestracja: 14 Gru 2010
Posty: 102
OradeaOrbea napisał(a):
Tyle, że ceny też w miarę proporcjonalnie powędrowały w górę. Choć na szczęście nie wszystko: lipcowa wizyta w Odessie i okolicach była jednym z tańszych wypadów :roll:



Nie do końca się z tym zgodzę. Ceny w zdecydowanej większości między lipcem 2013 a lipcem 2014 praktycznie nie ulegly zmianie. Dotyczy to Kijowa i Lwowa, bo te miasta regularnie w tym okresie odwiedzałem. Dotyczy oczywiście również produktów ukraińskich, a nie importowanych - bo te oczywiście z racji spadku wartości waluty musiały jednocześnie podskoczyć ;)
Oznacza to, że w obecnym momencie, kiedy ukraińska waluta jest tańsza o 40% w porównaniu z rokiem ubiegłym (czy nawet początkiem roku obecnego), to w/w produkty są dla obcokrajowca adekwatnie tańsze.
Na ten przykład: espresso w budce na ulicy Kijowa - lipiec 2013: ok. 4 zł.; lipiec 2014: ok. 2,5 zł. :)
obiad dwudaniowy w puzatej we Lwowie: styczeń 2014: ok. 16 zł.; czerwiec 2014: ok 9-10 zł.
Juz o piwku czy wódeczce nie wspominając :D
Raj :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 11 Gru 2014 11:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
Dla nas wiadomo że obecnie wydaje się,że na Ukrainie jest dużo taniej, ale ceny poszły w górę dla przeciętnego Ukraińca.
Jak rozmawiałem z ludźmi z zachdoniej części to narzekali że pensje stoją w miejscu 1200-1500 hryweń, a ceny 5-10% do góry. Dla nas podwyżka artykułów jest nieodczuwalna bo te kilka procent podwyżki artykułów zdecydowanie nadrabiamy na wymianie złotego.
Pamiętam jak we wrześniu 2013 przelicznik był 1zł=2,5 hrywni a obecnie (kurs walut NBP tabela A z dnia dzisiejszego) 1zł=4,65 hryweń. Dla nas jest teraz naprawdę dobry czas aby odwiedzać Ukrainę bo poza Donbasem jest naprawdę spokojnie (sprawdzone w październiku). Jak kurs się utrzyma to na 100% w pierwszym półroczu 2014 obczaje jakiś wyjazd na UA.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 12 Gru 2014 17:57 

Rejestracja: 11 Maj 2012
Posty: 243
niebieski
Dwa tygodnie temu w kantorach na Medyce i we Lwowie 1hr kupowałem za 22 i 23 grosze. Przyznam, że przez ten spadek wszystko wydaje się bardzo tanie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 17 Gru 2014 07:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 736
niebieski
Zgadzam się, na Ukrainie jest teraz dużo taniej. Byłam dwukrotnie w ubiegłym roku (Sylwester + w połowie lutego) i pamiętam, że za hrywnę płaciłam ok. 33-36 groszy. Teraz? 20 groszy, a później nawet nieco taniej. Z tego, co widziałam, kurs w Rzeszowie/Przemyślu/Medyce/Lwowie był taki sam - 0,2 zł/hrywna, 5 hrywien/zł po stronie ukraińskiej (zresztą w Katowicach też jest dobry kurs, tylko trzeba przejrzeć strony kantorów - ja już widziałam po 0,199 zł/hrywnę). Jak wyjeżdżałam to widziałam już nawet kurs 5,1 i 5,2 zł.
Ceny?
No trochę niektóre rzeczy poszły w górę, ale dla mnie było to nieodczuwalne, skoro hrywna tak zjechała. Za jedzenie chyba nie da się zapłacić więcej, niż 50 hrywien/łepek - 10 zł... Przejazd Szegini - Lwów - ok. 6 zł.
Co do produktów importowanych - no nie do końca wszystko podskoczyło. O ile wcześniej nie opłacało się kupować np. markowych kosmetyków, teraz polecam rzucić okiem. Większość wysokopółkowych jest zdecydowanie tańsza (oszczędność min. 20%), to samo tyczy się droższych u nas marek, typu np. Vichy. Inne rzeczy mnie mniej interesowały.
Generalnie pobyt na Ukrainie dla Polaka jest teraz tani, jak nigdy dotąd. Z jednej strony - super, nic tylko jeździć, jeśli ktoś Ukrainę lubi (np. ja), z drugiej strony - szkoda Ukraińców, bo jednak ceny trochę podskoczyły, inflacja jest na poziomie 20% - na pewno muszą to odczuwać.
_________________
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz: chwilo, proszę, bądź wieczna!
Eldo
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 29 Gru 2014 20:20 

Rejestracja: 08 Lip 2011
Posty: 113
Zastanawiam się nad pojechaniem do Lwowa na kilka dni wykorzystać różnice w cenach. We Lwowie byłem 2 razy ale to prehistoria -7 i 8 lat temu. Chciałbym pojechać i odwiedzić jakieś centra handlowe i zrobić większe zakupy. Sory za off-topic ale znacie jakieś centa handlowe we Lwowie? Ubrania, kosmetyki potaniały przez zmianę kursu hrywny?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 29 Gru 2014 21:26 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2091
srebrny
Jest centrum handlowe Kings Cross Leopolis z dużym Auchan i kilkudziesięcioma sklepami i nawet niewielkim lodowiskiem w środku centrum. ;)

Więcej szczegółów np. tutaj:

http://www.kingcross.com.ua/index.php?o ... 34&lang=en
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 792 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group