Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 14 Wrz 2015 09:30 

Rejestracja: 14 Wrz 2015
Posty: 4
Witam wszystkich :)

Zastanawiamy się nad wyjazdem do Portugalii i mam do Was pytanie - kiedy lepiej jechać, wiosną typu maj/kwiecień czy jesienią wrzesień/październik?
Zależy nam na zwiedzaniu, nie na plażowaniu czy pluskaniu się w morzu i wolelibyśmy uniknąć mega wysokich temperatur :)
Wyjazd na 2 osoby, wstępne plany to przylot do Faro, wylot z Porto, albo w drugą stronę.
Wstępnie myślałam o wynajęciu auta na cały pobyt, czyli od lotniska do lotniska. Już doczytałam, że różne wypożyczalnie mają różne ceny i niektóre doliczają dodatkowo za zwrot w innym miejscu.
Długość pobytu to między 10 a 14 dni, wiem, że to krótko, ale dłużej raczej się nie będzie dało.

A może lepiej zamiast w czasie 10-14 dni zwiedzić całość Portugalii zwiedzić albo północ, albo południe?

Mam pytanie co do płatności za autostrady na poczcie - jeżeli ostatniego dnia wynajmu podjedziemy na taką pocztę, to te wszystkie dane z autostrad będa już w systemie i można od razu płacić?

Czy z pytaniem o połączenia lotnicze iść na inne podforum? Bo wstępnie znalazłam na kwiecień 2016 różne loty Kraków-Faro Porto-Kraków za około 1100 za 2 osoby tylko z podręcznym Ryanair (my pewnie będziemy lecieć z rejestrowanym, więc będzie drożej), ale właśnie nie wiem, czy te ceny będą spadać, rosnąć, niestety, nie mam doświadczenia w samodzielnym wyszukiwaniu i kupowaniu biletów :)

Z góry dziękuję za pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#2 PostWysłany: 14 Wrz 2015 11:02 

Rejestracja: 31 Paź 2012
Posty: 194
Bilety na loty tańsze wiosną. Ogólnie wszystko tańsze, dzień dłużdzy i więcj kwiatów i zieleni.



Wysłane z mojego MSP4505 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
Althea uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 14 Wrz 2015 11:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
1. Cena za lot którą podałeś jest dość wysoka. W końcówce maja br. lecieliśmy Katowice-Medliolan-Porto + Faro-Eindhoven-Katowice za około 330zł/os z podręcznym.
Na wcześniejszą wiosnę było jeszcze taniej (albo bezpośrednie z Modlina w podobnej cenie). Sprawdź sobie na Azair wykresy dla cen dla wcześniejszych terminów. Zauważysz, że stopniowo spadają i dopiero na ok 1msc przed lotem zaczynają rosnąć. Czasem wcześniej trochę falują... Jak jesteś elastyczny do na maj znajdziesz za 250-350zł/os.

2. Z tego co się orientowałem przed naszym lotem, wcześniejszą wiosną potrafi być zimno. Nawet my mieliśmy chłodniejsze noce (jakieś 15 stopni w Porto). Ocean w okolicach Porto był strasznie zimny (norma). W Algarve dało się w wodzie wytrzymać, ale super ciepła też nie była. Pasowała do temp. powietrza (30-35 stopni) żeby się w niej schłodzić.
Ja odrzuciłem późną jesień (późny październik i listopad) i wczesną wiosnę (marzec, kwiecień) ze względu na dość niskie nocne tempreatury właśnie, bo w tanich miejscach noclegowych nie ma ogrzewania i może być niefajnie. Ale generalnie np. ze względu na ogrody w Sintrze lepiej celować w wiosnę.
W Porto w ciągu dnia było około 25 stopni i wiaterek. W Lizbonie podobnie, ale bardziej wietrznie. W Lagos 30 i więcej...
Ludzi sporo, ale nie strasznie tłumy. Bez żadnego problemu ze znaleziem noclegów w rozsądnych cenach. Bez porównania względem np. późnego czerwca..

3. My w tydzień zrobiliśmy Porto+Lizbona (+1 dzień na okolice - Sintra i Cabo da Roca) + Lagos (+st Vincent) i było fajnie. Nie jakiś super pośpiech, wiadomo że wszystkiego się nie zobaczy, ale tak w sam raz na pierwszy raz żeby mieć ochotę na więcej.
Wiadomo, że niektórzy stwierdzą, że na same okolice Porto to i miesiąc nie starczy, ale Portugalia jest tak różna i fajna :), że na pierwszy raz nie ograniczałbym się do jednego regionu. Lepiej spróbować po trochu różnych kawałków, żeby wiedzieć co później "doeksplorować".
Polecam zacząć w Porto i kończyć na południu, żeby po intensywnym zwiedzaniu mieć z dzień czy dwa na relaks na plaży.

Nam pobyt tygodniowy wyszedł niecałe 2000 PLN/os.
W tym przelot 330zł, noclegi średnio 50-60zł/os/noc.
Pociąg Porto-Lizbona bodaj 15 €/os. Pociąg Lizbona-Lagos 14€/os.
Sporo pochłania jedzenie i picie bo ciężko sobie odmawiać :). I to chyba prawie połowę budżetu wchłonęło ;) (tu wino, tam rybka, tu kawka, tam ciastko...).

Dość dokładnie kalkulowałem i nam wynajęcie samochodu zupełnie się nie kalkulowało, ale zakładając większą ilość miejsc do odwiedzenia (zwłaszcza te "po drodze") to inaczej będzie wyglądać.
Góra
 Profil Relacje PM off
Wintermute lubi ten post.
Althea uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 14 Wrz 2015 12:55 

Rejestracja: 14 Wrz 2015
Posty: 4
Dzięki za odpowiedzi.

330 na os. z podręcznym czyli 660 za 2, faktycznie mniej niż znalazłam. Natomiast tak jak pisałam, my na pewno będziemy lecieć z przynajmniej jednym rejestrowanym, więc zależy nam na tańszych biletach, bo i tak będą drogie ;)

15 stopni nocą jest w porządku, dla mnie to nawet nie jest zimno, więc pod tym wzgledem widzę, że wiosną byłoby dobrze.

Właśnie zastanawiam się, jak wykalkulować, czy się opłaca wynajem auta czy nie.
Niestety bez auta odpadnie część zwiedzania, bo dojdzie opcja zostawienia bagaży w jakiejś skrytce, jeżeli jeszcze nie można się zakwaterować, bo zwiedzanie z bagażami to tak średnio.

Ewentualnie mozna podzielić pobyt na 3 partie: nocleg 3 dni w Faro i zwiedzanie okolicy, nocleg 3-4 dni w Lizbonie i zwiedzanie okolicy, no i nocleg 3-4 dni w Porto i zwiedzanie (ewentualnie w drugą stronę, w sensie zacząć od Porto, skończyć na Faro). Przy samochodzie można sobie te noclegi poustawiać w innych miejscach i jeszcze coś tam zwiedzać po drodze.

Hmm, może posprawdzam sobie jak wyglądałyby dojazdy z tych miast do mniejszych miasteczek, które chcemy zwiedzić i zobaczę :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 14 Wrz 2015 14:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
O te 15 stopni to chodziło mi o to, że mimo że to Portugalia, mimo że koniec maja, to i tak "tylko" 15 stopni. Więc w takim np. kwietniu to 5 stopni w nocy może się trafić (co potwierdzają stronki z historią pogodową). 15 okej, 5 nie okej ;).

Planowanie i porównanie: excel + google maps + forum.
Po jednej stronie:
- koszt wypożyczenia auta z innym punktem zdania
- z map wyciągniete kilometry do zrobienia między planowanymi celami
- z kilometrów i potencjalnego spalania i ceny paliwa policzony koszt paliwa
- + koszt autostrad
- + koszt parkingów itd.

Po drugiej - z forum wyciągniete info o kosztach przejazdów między wybranymi celami (pociągi, autobusy itd.).
I włala ;).

Wbrew pozorom Portugalia jest duża (długa) i z Porto do Faro przez Lizbonę i Lagos wyjdzie ponad 700km + najmniejsze odskoki da z 1000km w bardzo minimalistycznym założeniu. Więc podstawowy koszt samego paliwa na taką trasę to jakieś 450zł. Do tego wypożyczenie, autostrady, parkingi...
Nie wiem jak teraz, wtedy benzyna była koło 1,6€/l, a diesel 1,4€/l.
Góra
 Profil Relacje PM off
Althea uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 14 Wrz 2015 14:48 

Rejestracja: 14 Wrz 2015
Posty: 4
No masz rację, 5 stopni to już nie bardzo ;)

To zabieram się do planowania, liczenia i sprawdzania transportu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 14 Wrz 2015 15:29 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Ja kilka lat temu byłem w Algarve w drugiej połowie lutego i w dzień było w cieniu 22-24°, a w nocy ok. 15°. Ale na północy, w Lizbonie, a zwłaszcza w Porto na pewno będzie chłodniej.
Natomiast na samo Algarve przełom lutego-marca to idealna pogoda, wszystko kwitnie, trawa jest soczyście zielona, cytrusy dojrzewają i kwitną zarazem, a opadów jest już wtedy niewiele, bądź wcale.
Góra
 Profil Relacje PM off
Althea uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 14 Wrz 2015 15:42 

Rejestracja: 14 Wrz 2015
Posty: 4
Flus, dzięki za info!

Ale dla nas przełom lutego/marca to zwykle pora, żeby jechać na narty, więc Portugalia w tym czasie to nie bardzo - stąd właśnie mamy termin kwiecień/maj.
Ale dobrze wiedzieć, że tam jest tak ciepło :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 28 Wrz 2015 12:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Podłączę się z pytaniem. Wybieram się do Portugalii w listopadzie (wstępnie od 16 do 18? może 20-21, jeszcze się okaże) i mam pytanie czy w tym okresie warto wybierać się do Sintry i w okolice Algarve? Może ktoś był w tym czasie w tych okolicach i jest w stanie coś więcej powiedzieć ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 21 Mar 2016 15:49 

Rejestracja: 28 Lip 2014
Posty: 77
Zielony^ napisał(a):
1. Cena za lot którą podałeś jest dość wysoka. W końcówce maja br. lecieliśmy Katowice-Medliolan-Porto + Faro-Eindhoven-Katowice za około 330zł/os z podręcznym.
Na wcześniejszą wiosnę było jeszcze taniej (albo bezpośrednie z Modlina w podobnej cenie). Sprawdź sobie na Azair wykresy dla cen dla wcześniejszych terminów. Zauważysz, że stopniowo spadają i dopiero na ok 1msc przed lotem zaczynają rosnąć. Czasem wcześniej trochę falują... Jak jesteś elastyczny do na maj znajdziesz za 250-350zł/os.

A w jakim terminie kupowałeś bilety ? Mam składankę na początek czerwca do Faro ale z Krakowa i wychodzi około 580 zł za osobę. Zastanawiam się czy czekać czy kupować ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 21 Mar 2016 15:54 

Rejestracja: 21 Sty 2013
Posty: 249
Loty: 90
Kilometry: 176 335
niebieski
Czekać (przynajmniej kilka tygodni jeszcze) !
Góra
 Profil Relacje PM off
wersus79 lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 21 Mar 2016 20:25 

Rejestracja: 28 Lip 2014
Posty: 77
Gdzieś czytałam na forum, że najtańsze loty są około 2-2,5 miesiąca przed wylotem - a my lecimy 6-17 czerwca z Krakowa do Faro z przesiadkami.
Janek napisał(a):
Czekać (przynajmniej kilka tygodni jeszcze) !

kilka tygodni :o a mi do wylotu zostało 78 dni - czyli 2,5 miesiąca, już nie wiem co zrobić, bo zdaję sobie sprawę że w sumie jest to ruletka :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 21 Mar 2016 20:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Ja bym czekała. Poobserwuj sobie wykresy zmiany cen na azair, jakiś to ogląd daje. W zeszłym roku kupowałam na czerwiec jakieś 3 tygodnie przed wyjazdem i zapłaciłam około 400 zł. Teraz nie musi być tak samo, ale chociaż z 2 tygodnie poobserwuj. Inna sprawa, że jak rozumiem masz wybrane konkretne loty i daty i nie chcesz ich zmieniać. Wtedy oczywiście jest trudniej trafić w tanie loty, niż w przypadku, kiedy jesteś bardziej elastyczny.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 21 Mar 2016 23:06 

Rejestracja: 30 Lis 2010
Posty: 152
Generalnie w tym roku bilety do/z Portugalii sa u wszystkich przewoznikow drozsze niz w ubieglym. Przykladowo w ub. zime (2014/2015) nie bylo problemow, zeby wylapac loty LIS-STN w obie strony za 40-50EUR, w tym roku nie widzialem takich cen. Wydaje sie, ze linie korzystaja ze zwiekszonego popytu i nieco podniosly ceny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 21 Mar 2016 23:39 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
Na pewno nie czekałabym na ostatnią chwile jak mam sztywny termin albo lot już kupiony w jedna stronę.
Ja obserwowałam powroty z Porto na początek czerwca (składak i nadal obserwuję chociaż już kupiłam a lot do Porto już miałam kupiony wcześniej) i ceny spadały, rosły, spadały o ok 20 zł. Teraz wzrosły o kolejne 20 zł.
Inne ceny będą od listopada do stycznia/lutego a inne w pozostałych terminach. W styczniu można polecieć za śmieszne pieniądze i do Lizbony i do Porto.
Poobserwuj ceny przez tydzień może trochę dłużej i zadecyduj bo jednoznacznej odpowiedzi nikt Ci nie udzieli :)
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group