Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 01 Mar 2018 21:23 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2236
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
TYLKO VISA!
Edycja: Dla osób, które czytają tylko pierwsze zdanie w wątku. Master Card jest w tej chwili równie często akceptowany, jak VISA.

Visa akceptowana jest dosyć powszechnie. Normą jest posiadanie osobnych terminali do Visy i do reszty kart, często obiekty mają tylko ten pierwszy i płacić można tylko Visą. MasterCard jest traktowany na poziomie American Express albo Dinersa w Polsce, czyli kiepsko.

Większość bankomatów dolicza opłatę w wysokości 18-20 soli za wypłatę przy użyciu MasterCarda. Wyjątkiem są bankomaty BCP (jest ich sporo), ale pozwalają tylko na jedną wypłatę z danej karty w miesiącu (w całej sieci bankomatów, nie w danej maszynie).
Wypłaty Visą są bezpłatne chyba we wszystkich bankomatach (nie pamiętam, by jakiś chciał dopłatę za Visę Revolut, za to za MasterCardy z Revoluta i Aliora dopłata była praktycznie zawsze).
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez marcinsss, 22 Cze 2022 16:42, edytowano w sumie 1 raz
Nieaktualna lub błędna treść zawarta w poście - aktualizacja lub poprawa danych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#2 PostWysłany: 01 Mar 2018 21:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2017
Posty: 1166
Loty: 363
Kilometry: 392 814
niebieski
VISA ma często promocje - ja np. kupowałem muffiny w Larcomar. Wziąłem dwa. Chciałem zapłacić kartą, więc pani powiedziała, że tylko VISA - zapłaciłem M&M mBank'u i... dostałem 2 gratis (bo mieli taką promocję).

W hotelu (Ibis) płaciłem Dinersem, poza tym dużo płaciłem Revolutem (MasterCard) - bez większego problemu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 01 Mar 2018 23:50 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2236
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
@1955845624 - być może bywałeś w droższych miejscach, tam MasterCard jest przyjmowany bez problemu. Za to w wielu supermarketach, restauracjach z niższej półki (nie najniższej, bo tam wcale nie można płacić kartą) czy w hostelach zwykle MasterCarda wcale nie przyjmowali. Za to jeśli przyjmują też MC, to raczej też i wszystkie inne, bo te terminale do MC miały naklejki z bardzo wieloma logami kart.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 20 Cze 2018 22:08 

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 101
Warto mieć oczywiście ze sobą też gotówkę, szczególnie poza tym najbardziej turystycznym szlakiem. Z BCP wypłacałem kasę nawet 2 razy tego samego dnia (limit 700S na wypłatę) i nie było problemu. Bez prowizji również w MultiRed, ale tylko 400S na wypłatę. W innych sieciach spotkałem duże prowizje, więc nie korzystałem
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 12 Wrz 2018 12:51 

Rejestracja: 19 Cze 2014
Posty: 57
mmateoo napisał(a):
Warto mieć oczywiście ze sobą też gotówkę, szczególnie poza tym najbardziej turystycznym szlakiem. Z BCP wypłacałem kasę nawet 2 razy tego samego dnia (limit 700S na wypłatę) i nie było problemu. Bez prowizji również w MultiRed, ale tylko 400S na wypłatę. W innych sieciach spotkałem duże prowizje, więc nie korzystałem


Mnie rowniez udawalo sie korzystac z bankomatow BCP kilka razy w miesiacu bez problemu. Wada BCP jest fakt, ze narzuca kwoty wyplaty (np. 50, 70, 100 lub 500 soli i nie mozna samodzielnie wybrac i wpisac innych). Poprzednio nie pobieral oplat ScotiaBank, ale teraz juz zaczal.

W hali odbioru bagazu na lotnisku w Limie sa jedynie bankomaty Interbanku, ktore pobieraja oplaty. Wystarczy jednak przejsc kontrole celna i wyjsc z hali, przejsc w lewo i schodami lub winda udac sie na pietro gdzie mieszcza sie biura linii lotniczych. Tam w korytarzu znajduja sie bankomaty innych bankow, w tym BCP.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 20 Lut 2022 23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2017
Posty: 29
Loty: 84
Kilometry: 264 266
Witam serdecznie, Ma ktoś jakieś nowe info co do kart i prowizji? 2022
Jakie bankomaty ? :D

Dziękuje
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 21 Lut 2022 03:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1607
platynowy
@maxy26 Poczytaj tutaj co do bankomatów. Prowizji od płatności kartą nie ma, lecz bywa tak, że ktoś w małym biurze podróży np zejdzie Ci z ceny za płatność gotówką.
Góra
 Profil Relacje PM off
maxy26 uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 22 Lut 2022 14:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2017
Posty: 29
Loty: 84
Kilometry: 264 266
Dziękuję za odpowiedź.
Chodziło mi głównie o prowizję od wypłat gotówki z bankomatów.
Za 2 dni test banku BCP :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 22 Lut 2022 16:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1607
platynowy
A jakiej polskiej karty będziesz używał do wyciągnięcia gotówki? Pamiętaj, że w bankomacie nie ma opcji "wpisz inną kwotę" - górna granica to S./ 700.00 lub USD 200.00 na każdą transakcję.

@krzysztof_Peru bardzo dokładnie opisał drogę do bankomatów BCP na lotnisku - nic się nie zmieniło. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 02 Mar 2022 12:19 

Rejestracja: 06 Lut 2013
Posty: 381
niebieski
maxy26 napisał(a):
Dziękuję za odpowiedź.
Chodziło mi głównie o prowizję od wypłat gotówki z bankomatów.
Za 2 dni test banku BCP :-)


Ja używam Revoluta Visa i w BCP wybieram bez prowizji. Na lotnisku w Limie bankomaty BCP są na pierwszym piętrze jak się idzie do odprawy bezpieczeństwa.
_________________
I visited 77 countries out of 257:
http://tinyurl.com/tomczasc77
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 03 Kwi 2022 02:19 

Rejestracja: 11 Maj 2013
Posty: 115
O, dobry odkop, żałuję, że nie trafiłem przed swoim wyjazdem na ten temat :D Ale wg mojego doświadczenia, stanu na koniec 2021 było tak: MC można płacić prawie wszędzie, również w małych lokalnych sklepikach. Jedyny raz kiedy nie mogłem zapłacić MC to była płatność online dla biura podróży z Titicaci (tylko Visa, ale można się było umówić na płatność gotówą przed wejściem do autobusu i nawet taxi na ich koszt więc nie ma źle ;D). Natomiast wyjątkiem są hotele (mówię o nisko/średnio-budżetowych, może w światowych sieciowych jest lepiej) lub bardzo popularne "casa hospedaje", w których prawie nigdy nie można było płacić kartą, nieważne jaką.
Co do prowizji w bankomatach to potwierdzam, z MC jest prawie zawsze i to spora, bo ok. 15-30S/ na każde 400-500 wypłaconych soli, bo taki często jest max limit pojedynczej wypłaty. ALE w bankomatach BCP nie ma żadnej prowizji, problem taki że jak chcemy wypłacić np. 300 to musimy zrobić 3 wypłaty po 100, ale każda jest bez prowizji. Nie wiem czy są opłaty z Visa bo niestety nie miałem takiej karty w Peru (załapałem się na ten czas kiedy Revolut dawał tylko MC :( ). Zalecam omijać szerokim łukiem bankomaty MultiRed/Banco de la Nación- zabrał mi kiedyś 400 S/ z Revoluta a hajs nie wyszedł, na szczęście po założeniu sprawy w Revolucie zwrócili mi kasę po ok. 2 m-cach. A ziomek z BdlN powiedział, że takich przypadków jak ja już widział wiele.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 03 Kwi 2022 10:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2014
Posty: 319
Loty: 229
Kilometry: 561 958
niebieski
A warto w ogóle brać do Peru gotówkę (dolary, euro)? Opłaca się wymieniać w kantorach czy najkorzystniej wypłacać z bankomatów?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 07 Kwi 2022 15:08 

Rejestracja: 30 Kwi 2015
Posty: 735
niebieski
Czytałem, że przy zakupie biletów na autobus pod Machu Picchu w Aguas Calientes jest pobierana prowizja od kart Mastercard i Visa. W innych miejscach też jest to nagminne? Bo jeśli tak, to chyba rzeczywiście lepiej wziąć więcej gotówki i wymienić na sole
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 07 Kwi 2022 17:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4489
złoty
Z płatnościami kartami w Peru nie miałem problemu, z wypłatą w atm też nie, chociaż trzeba sprawdzić na google gdzie są te bez prowizji, ale gotówka jest potrzebna, przykład jesteśmy przy busach w Cusco, podchodzi gość, pyta czy jedziemy do Ollo, uzgadnianiamy cenę i co mogę zapłacić kartą ?, było dużo przypadków gdzie cash is king, prowizje może doliczali za zakup wycieczki ale nie było to powszechne, oczywiście w razie w miałem kasę i raz wymieniłem w Cusco akurat sol poleciał do $, jeszcze w małych pensjonatach też chcieli gotówkę, np w Ollo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 08 Kwi 2022 14:16 

Rejestracja: 30 Kwi 2015
Posty: 735
niebieski
Dzięki, @kostek966. A jest sens w ogóle wymieniać z euro czy tylko dolary?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 08 Kwi 2022 16:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4489
złoty
To obojętne, ważniejsze są nominały, duże wymieniają po trochę lepszym kursie, ogólnie gotówka jest potrzebna na bazarach i w transporcie, np taxi, podchodzimy do jezdni, auto się zatrzymuje, mówimy dokąd jedziemy, kierowca mówi cenę i jedziemy, przy wysiadaniu najlepiej mieć odliczoną kwotę, inaczej może być problem z resztą, ale transport jest powszechny i tani, więc śmiało można korzystać
Góra
 Profil Relacje PM off
dajkamienia lubi ten post.
dajkamienia uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 22 Cze 2022 15:48 

Rejestracja: 18 Wrz 2013
Posty: 481
złoty
Chyba coś się zmieniło w Peru, bo pierwsze zdanie tego wątku (tylko VISA) jest już nieaktualne. MC jest akceptowany tak samo często, jak Visa.

Płatności kartami są powszechne, np. na stacjach benzynowych tylko raz nie mogłem zapłacić kartą. Na kilkadziesiąt użyć karty tylko dwa razy doliczyli mi prowizję, informując mnie wcześniej o tym (raz w hotelu, raz właśnie na stacji benzynowej). Np. zakup biletów na autobus na Machu Picchu, o którym mowa w tym wątku, jest teraz bezprowizyjny.

Pieniądze z bankomatu też udało się pobrać bez prowizji w Banco de la Nacion (korzystałem z karty BNP Paribas). Nie sprawdzałem, ale niemal na pewno prowizji nie powinno też być w Scotiabank..
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 14 Sie 2023 05:29 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 625
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Testowałem dzisiaj kilka bankomatów w Arequipa. Na kwocie 400 soli BBVA chciał 38 soli prowizji, BCP bodajże 34 a Scotiabank 28. Jedynie MultiRed wypłata bez prowizji. Zarówno Visa jak i Mastercard.

Przy okazji przetestowane kursy wymiany na różnych kartach. Wybrałem z tego samego bankomatu 3x400 soli. Revolut Visa 448.13zl, Curve MC 451.84zl, kredytowa Visa Infinite ING 440.78zl. Wypłaty gotówki w niedzielę, więc zarówno Revolut i Curve mają dodatkowe opłaty za wymianę. W revolut to jest 4.44zl, Curve 6.68zl.

Poza tym w wielu miejscach można płacić kartą, więc nie potrzeba dużo gotówki.
Góra
 Profil Relacje PM off
kostek966 lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 17 Lis 2023 00:59 

Rejestracja: 06 Cze 2011
Posty: 62
Loty: 275
Kilometry: 559 446
Jestem teraz w Peru. Kartą można zapłacić już praktycznie wszędzie, większość bankomatów pobiera sporą prowizję, więc słabo się opłaca. Jedynie Caja Arequipa nie pobrała mi żadnej prowizji.
W niektórych miejscach doliczają 5-6% za płatność kartą, więc trzeba to mieć na uwadze. Mimo wszystko dobrze mieć zawsze jakąś gotówkę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 17 Lis 2023 02:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4489
złoty
Gotówkę trzeba mieć, bo nie za wszystkie hotele można płacić podczas rezerwacji, u mnie wszystkie były z płatnością na miejscu, także na bazarach przy zakupie picia, jedzenia konieczna gotówka,
Bezpłatnie można wybrać 400 soli, mi się udało jedną kartą 2 razy pod rząd w banco de nacion, który ma zasięg krajowy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group