Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 368 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wadi Rum
#1 PostWysłany: 01 Sty 2015 13:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Wrz 2014
Posty: 248
Loty: 29
Kilometry: 73 985
Chciałem gorąco zachęcić wszystkich, którzy będą odwiedzać Jordanię do wizyty na pustyni Wadi Rum. W noclegach umieściłem namiary na obozowisko w którym ja spałem (ale jest ich mnóstwo), natomiast samą pustynię trzeba koniecznie zobaczyć.
Jest to zarówno skarb przyrody, pustynia w której piasek mieni się wszystkimi kolorami tęczy, jak i miejsce historyczne w którym można zobaczyć ruiny nabatejskiej świątyni, nabatejskie malunki naskalne czy ruiny domu Lawrence'a z Arabii.
Beduini organizują na pustyni trekingi i wycieczki jeepami (polecam oba rodzaje, najlepiej połączone, bo w tym upale wytrzymuje się raczej krótsze spacery) oraz wycieczki wielbłądami (tych raczej nie polecam).

W trakcie pobytu koniecznie musicie spędzić przynajmniej jedną noc na pustyni (nie jest to miejsce dla "zaliczaczy") i zobaczyć niebo nad Wadi Rum. Czegoś takiego poza pustynią obejrzeć się nie da. Wspaniale się pod nim śpi.

Do Wadi Rum łatwo dojechać z Akaby jak i z Petry, z obu tych miejsc jeżdżą autobusy w cenach 25-50 JOD (zależy od wyposażenia autobusu i umiejętności negocjacji :) ).
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#2 PostWysłany: 11 Sty 2015 09:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 338
Loty: 16
Kilometry: 39 898
Z Aqaby jezdza lokalne busiki za 3 JOD a lepszej klasy (ichniejszej lepszej:) ) kosztuje 6 JOD, nie wiem skąd takie ceny wziąłeś :D Taxi kosztuje 20 JOD.

A miejsce przecudne potwierdzam i polecam bardzo mocno. Trekking dwódniowy jak dla mnie jest pozycją obowiązkową. Dla zainteresowanych mogę wrzucić mapkę.

Załączniki:
IMG_2468s.jpg
IMG_2468s.jpg [ 143.81 KiB | Obejrzany 14916 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Odp: Wadi Rum
#3 PostWysłany: 11 Sty 2015 10:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Są zainteresowani :)
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#4 PostWysłany: 11 Sty 2015 11:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 338
Loty: 16
Kilometry: 39 898
My szliśmy zgodnie z tym planem: http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=3953255
Idzię się przez większość drogi dosyć dobrze, twardą nawierzchnią, czasami tylko wchodzi się na sam piasek i jak ktoś był na pustyni ten wie jak wtedy się idzie :) A i co do taxi to jak się jakiegoś lokalsa zgarnie albo on was to cena spada o 5 JOD za każdego lokalsa w taxi. Spowrotem spóźniliśmy się na busika, tzn mysleliśmy że nie jesteśmy spóźnieni no ale okazało się że mieliśmy nieprzestawione po Izraelu zegarki ... No ale do głównej drogi wziął nas starszy gość na pake za 4JOD a potem z głównej drogi do AQABY za 10JOD kolejny lokals, już fajnym mistubishi. Trzeba pamiętać że tam każdy jest taksówkarzem ;)

Mapka Wadi Rum są w Visitor Centre, nie wrzucam tutaj żeby się temat nie rozjechał i żeby ich nie zmniejszać:
http://funkyimg.com/i/SWbx.jpg
http://funkyimg.com/i/SWbu.jpg

I jakby ktoś był zainteresowany snoorkowaniem w Aqabie:
http://funkyimg.com/i/SWbv.jpg
http://funkyimg.com/i/SWby.jpg

Tutaj polecić mogę snoorkeling w Japanese Garden, i warto zobaczyć zatopiony radziecki czołg, wszystko z plaży.
Góra
 Profil Relacje PM off
adriano84 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#5 PostWysłany: 12 Sty 2015 19:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Wrz 2014
Posty: 248
Loty: 29
Kilometry: 73 985
@pegie84 ceny wziąłem z własnych notatek z podróży. Jako, że wiele rzeczy zapominam, to mam zwyczaj robienia w trakcie podróży notatek. Wychodzi na to, że musiałem coś źle zapisać i teraz już nie dojdę co i jak (czy zapisałem cenę za kilka osób? czy coś innego?) Jechałem zresztą (tak jak piszesz) z Aqaby a następnie do Petry.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#6 PostWysłany: 12 Sty 2015 22:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 338
Loty: 16
Kilometry: 39 898
Następnym razem radze rzetelniej robić notatki ;)

Wadi Rum - Petra:
Cytuj:
There is currently one bus per day from Wadi Musa (Petra) that leaves at 06:30 and costs JOD7. The trip generally takes 2 hours and tickets should be booked through your hotel at Petra, it will then collect you from your hotel directly in the morning. The bus stops at the Visitor's Centre and Rum Village and returns to Wadi Musa for visitors travelling on to Petra (departure at 08:00 or 09:00). Don't leave your luggage unattended. My friend's photo camera was stolen, and for sure not by another tourist.


Aqaba - Wadi Rum:
Cytuj:
Public minibus

Public minibuses run daily between Aqaba and Wadi Rum but, since their main purpose is to shuttle teachers from Aqaba to the school in Rum village and to serve the locals, the schedule is accomodating them rather than the tourists.
So all the departure time here are approximate and to be confirmed. If you can, walk up to the bus station in Aqaba the day before you want to travel and ask the drivers. Especially if you plan to travel on a Friday.
The buses leave from near the Aqaba Police station at 6.30h, 11.00h, 13.00h and 15.00h - or when they are full - and return from Wadi Rum cca. one hour later.
Bus ticket costs JD 3 one way.
Taxi from Aqaba to Wadi Rum
The usual price for a taxi ride between Aqaba and Wadi Rum Visitor Center is JD 20 one way.


http://wikitravel.org/en/Wadi_Rum
http://www.your-guide-to-aqaba-jordan.c ... i_rum.html


Ostatnio edytowany przez Roku, 18 Lut 2016 20:00, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#7 PostWysłany: 12 Sty 2015 22:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Wrz 2014
Posty: 248
Loty: 29
Kilometry: 73 985
@pegie84 - nie musiałaś wrzucać tych linków, ja Ci wierzę od początku. Dałem d.. i za to przepraszam, choć notatki staram się prowadzić rzetelnie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#8 PostWysłany: 13 Sty 2016 16:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Kwi 2012
Posty: 708
Loty: 99
Kilometry: 160 637
niebieski
Słuchajcie, jak najlepiej zorganizować 1 dzień pobytu? Czy brać wcześniej przez net nocleg na pustynii czy na miejscu taniej? Jak wygląda sprawa jedzenia? Rozumiem że jest wliczone w cenę noclegu? Bo innej opcji na miejscu oprócz suchego prowiantu chyba nie ma..

Myślałem aby zrobić treking 20km ale czy nie lepiej skorzystać z tych jeepów? Czy można negocjować czy jest jakaś zmowa cenowa?

Z góry dzięki za pomoc.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#9 PostWysłany: 26 Sty 2016 21:47 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 348
Loty: 183
Kilometry: 340 201
niebieski
Sam robiłem treking na własną rękę, na pewno warto, ale chyba jednak polecałbym opcje z Jeepem, odległości są jednak dość znaczne, aby zmienił się krajobraz, a idzie się dość ciężko, bo jest dużo piasku. Na pewno też pominąłem wiele ciekawych miejsc.
Online na pewno niczego bym nie rezerwował - przy wjeździe do na teren Wadi Rum jest centrum turystyczne i spokojnie można sobie negocjować ceny, każdy praktycznie jest przewodnikiem, więc jeszcze zanim dotrzesz do Wadi Rum to już ktoś Ci taką wycieczkę zaoferuje.
Co do jedzenia to przy ,,dworcu" w miasteczku Wadi Rum jest opcja bufetu z gorącym jedzeniem - 12 JD... więc raczej słaba opcja. W jedynym sklepie, który był otwarty w trakcie mojego pobytu zbyt dużego wyboru nie było.
_________________
http://podrozenaluzie.net/ - Birma, Kirgistan, Iran, Maroko, Tajwan, Izrael, Jordania, samolotem dookoła świata.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#10 PostWysłany: 26 Sty 2016 22:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Nic nie brać przez neta. W Jordanii wszystko się załatwia na miejscu.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#11 PostWysłany: 26 Sty 2016 22:31 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Myśmy mieli wynajętego Jeepa z kierowcą, ale tak, że tyle ile chcieliśmy to sobie chodziliśmy. A ile chcieliśmy to nas woził. Oni tam są bardzo otwarci na to, co turysta chce zrobić. Prawdę mówiąc mnie w Wadi Rum dość mocno zależało też by znaleźć miejsce, gdzie kręcili "Marsjanina" (byliśmy 2 tygodnie po premierze). I znaleźliśmy, właśnie dzięki kierowcy. Nie kojarzył, ale ze zdjęć poznał, zawiózł i jeszcze w nocy jak wrócił do siebie do dopytał znajomych kiedy tam Amerykanie kręcili film :). Z tym ,że ja się przez sieć dogadałem wpierw. W każdym razie przy wjeździe do Wadi Rum już czekają :).
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#12 PostWysłany: 26 Sty 2016 22:37 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
Jeśli masz jeden dzień i napięty grafik to ja na Twoim miejscu rozważył bym rezerwację, a przynajmniej rozejrzenie się przez sieć. Ceny na miejscu zawsze będą niższe, możesz się rozejrzeć i negocjować ale skoro masz napięty grafik to może lepiej załatwić to wcześniej i nie tracić czasu na miejscu. Twoja decyzja, czy ważniejszy dla Ciebie jest czas czy pieniądze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#13 PostWysłany: 27 Sty 2016 00:19 

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 366
Loty: 20
Kilometry: 67 605
niebieski
Zarezerwowalam campa przez net 3 os ze sniadaniem, prywatny namiot za 25 JOD. Do tego maja nas odebrac z Visitors Centre. Chyba dobra cena, nie? Za jeepa na pustynie podobna zycza sobie 35 JOD, ok czy za duzo?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Wadi Rum
#14 PostWysłany: 27 Sty 2016 07:50 
Założyciel
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2010
Posty: 4096
Loty: 505
Kilometry: 1 169 390
Bylem wczoraj, martwy sezon. Zalatwialem na miejscu, a w zasadzie przewodnik sam sie zalatwil. Stalismy przy drodze dojazdowej, jakies 15 km od visitors center, robiac zdjecia, on jechal z rodzina gdzies tam w przeciwnym kierunku. Jeep 25 JOD od osoby, 2pax. W bonusie dojazd boczna "droga" z pominieciem oplaty visitors center (inicjatywa przewodnika). Z noclegu nie korzystalismy. Objazd visitors center przez pustynie, moja osobowka (jechalem za jego jeepem) zakopala sie dosc szybko. Tu nastapil drugi bonus, czyli ja jechalem dalej jego jeepem z jego zona jako przewodnikiem, a przewodnik wrocil moja osobowka na asfalt.

Miejsce swietne, gdy nie ma upalu (wczoraj bylo moze z 5 stopni) spokojnie do zobaczenia z buta (oczywiscie nie cale, ale wystarczajacy fragment, i dla osob w znosnej kondycji).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#15 PostWysłany: 27 Sty 2016 07:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Gru 2013
Posty: 203
Loty: 523
Kilometry: 1 223 783
niebieski
Wizytówka pana przewodnika z postu Kamila:
Image
_________________
Image

Śledźcie mnie na instagramie: https://www.instagram.com/travelela/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#16 PostWysłany: 15 Lut 2016 22:53 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 9
adriano84 napisał(a):
Słuchajcie, jak najlepiej zorganizować 1 dzień pobytu? Czy brać wcześniej przez net nocleg na pustynii czy na miejscu taniej? Jak wygląda sprawa jedzenia? Rozumiem że jest wliczone w cenę noclegu? Bo innej opcji na miejscu oprócz suchego prowiantu chyba nie ma..

Myślałem aby zrobić treking 20km ale czy nie lepiej skorzystać z tych jeepów? Czy można negocjować czy jest jakaś zmowa cenowa?

Z góry dzięki za pomoc.

Polecam rezerwowanie obozu wcześniej, przynajmniej poza sezonem. Sam myślałem, że łatwiej i taniej będzie zrobić to na miejscu. Wyglądało to jednak tak, że wysiadając z busa w Visitors Center zastaliśmy tam tylko jednego człowieka od ogarniania całości, który proponował nocleg tylko w jednym obozie. Nie było żadnego wyboru między obozami, o targowaniu też ciężko mówić w takiej sytuacji (zszedł z ceny 4 JD z 94 na 90). Pójść na piechotę się nie da, wrócić również nie (do Aqaby jest jeden bus dziennie), Visitors Center jest oddalone kilka km od jakichkolwiek zabudowań. To nie jest raczej miejsce na robienie dobrego interesu;) Może w lecie sytuacja wygląda inaczej, ale poza sezonem polecam myśleć o noclegach wczesniej. Kolacja i śniadanie sa wliczone w cenę noclegu, my płaciliśmy 25 JD od osoby za noc. Dodatkowo załatwiając nocleg na miejscu trzeba obowiązkowo wykupić wycieczkę Jeepem, bo wykupienie noclegu nie ma wliczonej opłaty za dojazd do obozu (najtańsze wycieczki to ok 40 JD za samochód).

Ktos tu wyżej wspominał, że w Jordanii wszystko załatwia się na miejscu. Może w przypadku miejscowych tak, ale jesli chodzi o turystykę i noclegi to polecam zawsze rezerwować wcześniej przez Internet. Bardzo często spotkałem się z sytuacją w której cena na miejscu jest wyższa niż internetowa!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#17 PostWysłany: 16 Lut 2016 11:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Kwi 2012
Posty: 708
Loty: 99
Kilometry: 160 637
niebieski
Zarezerwowałem przez booking.

Wyszło 25jod ze śniadaniem za 3os. Dodatkowo 7jod/os kolacja i 50jod 3h jeepow. Razem 96jod/3os. Pisałem sporo zapytań próbowałem coś negocjować i nigdzie taniej nie wyszło.

Ps. Czy taxi bez problemu znajdziemy przy visitor center?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#18 PostWysłany: 18 Lut 2016 19:25 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 9
Chodzi o taxi do obozu? Nie ma tam regularnych taksówek, ale pewnie za $$$ znajdą się chętni. Nie próbowałeś załatwić ze swoim campem, by ktoś po was wyjechał? Może zrobią to taniej, powinno im zależeć. Umów też wcześniej by was odstawili następnego dnia rano do Rum na busa. My mieliśmy to wliczone w cenę noclegu.

PS: Sam tego doświadczyłem a i od innych słyszałem, że to umówione powiedźmy 3h jeepem można między bajki włożyć. Sam zapłaciłem za wycieczkę która miała trwać 2,5-3 h. Trwała 1,5 h...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#19 PostWysłany: 19 Lut 2016 09:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 338
Loty: 16
Kilometry: 39 898
Tam każdy jest taksówkarzem, nawet jak nie jezdzi taksówka, zapamiętaj! :) Nas np spod Wadi Rum - zapomnieliśmy przestawić zegarki w jordanii jakoś i zegarki nam się spóźniały o godzinę ... - zabrał gościu który wiózł jakiś towar żeby go sprzedawać przy głównej drodze za 2 dinary. Potem z głównej drogi za 10 dinarów dojechaliśmy do Aqaby :) Czyli taniej niż taksówką (taksówka 20 dinarów - grudzień 2013). Jeden koleś spod VC, chyba jakiś pracownik to był, proponował Nam 20 dinarów, my chcieliśmy mu dać 15, on nie chciał się zgodzić i Nas straszył że nie będziemy mieli jak sie dostać do Aqaby a my jakieś 1,5 godiny później leżeliśmy sobie na plaży w Aqabie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Wadi Rum
#20 PostWysłany: 19 Lut 2016 19:29 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 9
Tylko że jechać z wioski Rum asfaltową droga do głównej to co innego niż z Rum do obozu oddalonego o 10 km lub więcej po piaszczystej pustyni. Raczej nie ma tam dużego ruchu a i nie każdy czymkolwiek może tam zajechać . Pomijając to, że musi wiedzieć gdzie, bo przecież tych obozów jest na worki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 368 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group