Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Język w Szwajcarii
#1 PostWysłany: 15 Lip 2017 11:23 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Cytuj:
Dziękuję za pomoc. Faktycznie przez austriacką wersję językową wychodzi najtaniej, rabat też zadziałał.
Austriacka wersja językowa?
Znaczy szpital byłoby nie "Krankenhaus" a "Spital" ?
:roll:


Ostatnio edytowany przez Abcn, 15 Lip 2017 11:54, edytowano w sumie 1 raz
Doklejam cytat i przenoszę tu :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
 Temat postu: Re: łapu capu
#2 PostWysłany: 15 Lip 2017 12:17 

A przy wejściu na stronkę jest Grüss Gott zamiast Guten Tag :)
Góra
 PM off
m72 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#3 PostWysłany: 15 Lip 2017 13:01 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
No tak, tych regionalizmów jest tam trochę więcej, choć znacznie więcej jest w Szwajcarii, gdzie np. nabrzeże to "Quai" (a nie "Kai"), a "Straße" zawsze przez "ss". Co nie zmienia faktu, że oni w tym języku tylko piszą, a mówią po "szwajcarsku". I szczerze mówiąc, nie mieści mi się to w głowie.

A kolega @sansibear wpadł w taką typowo medialną pułapkę. Dziennikarze chcą napisać czasem coś bardzo mądrze, używając słów, których nie rozumieją, np. zastępując "tramwaj" przez "skład". I tu tak samo - zamiast "wersję austriacką" to odruchowo zrobił "austriacką wersję językową".


Ostatnio edytowany przez obibok, 16 Lip 2017 11:41, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#4 PostWysłany: 15 Lip 2017 17:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
obibok napisał(a):
No tak, tych regionalizmów jest tam trochę więcej, choć znacznie więcej jest w Szwajcarii, gdzie np. nabrzeże to "Quai" (a nie "Kai"), a "Straße" zawsze przez "ss". Co nie zmienia faktu, że oni w tym języku tylko piszą, a mówią po szwajcarsku. I szczerze mówiąc, nie mieści mi się to w głowie.


Proste, w innym jezyku sie mowi, a w innym pisze.
Podobnie jak plemie indianskie Mapuche w Chile. :D
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#5 PostWysłany: 15 Lip 2017 18:20 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
No ale to jest tak, jakby u nas obowiązującym był czeski. I mówisz po polsku (a dotyczy to nie tylko gwary prostych ludzi, lecz wszystkich warstw społecznych), podczas gdy gazety, książki, zapowiedzi w tramwajach, programy w telewizji itp. masz po czesku. Dokładnie tak wygląda to w Zürichu i mnie to szokuje.
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#6 PostWysłany: 15 Lip 2017 18:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Mozna sie przyzwyczaic i z czasem wydaje sie to normalne. ;)
Gorzej, jak wladze chca zabraniac w przedszkolach i szkolach, albo idziesz do restauracji zamawiasz po szwajcarsku, a Pani Kelnerka nie rozumie.
Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
obibok lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#7 PostWysłany: 16 Lip 2017 11:44 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Do wszystkiego się można przyzwyczaić, ale jest to dziwne. Jeszcze gdyby to był dialekt regionalny, to rozumiem. Ale tego języka używa cały kraj (oczywiście nie mówimy o kantonach z językiem francuskim, włoskim czy retoromańskim), więc jest to de facto ich język, a mimo to oficjalnie używają niemieckiego, który jest bądź co bądź obcy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#8 PostWysłany: 17 Lip 2017 02:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
obibok napisał(a):
Do wszystkiego się można przyzwyczaić, ale jest to dziwne. Jeszcze gdyby to był dialekt regionalny, to rozumiem. Ale tego języka używa cały kraj (oczywiście nie mówimy o kantonach z językiem francuskim, włoskim czy retoromańskim), więc jest to de facto ich język, a mimo to oficjalnie używają niemieckiego, który jest bądź co bądź obcy.


Nie ma jednego dialektu szwajcarskiego. Ludzie niemieckojezycznego regionu Szwajcarii mowia roznymi dialektami i niekiedy uzywaja innych slow na ta sama rzecz.
Kazdy region, kanton, a czesto miejscowosc ma swoj wlasny dialekt.
Po dialekcie mozna rozpoznac skad dana osoba moze pochodzic. ;)
Sa dialekty niemieckojezyczne, ktore jest b. ciezko zrozumiec np. Walliserdeutsch.
Nawet jak ktos sie urodzil w innym kantonie niz Wallis i zna dobrze dialekty szwajcarskie z Zürichu, Berna etc., to moze miec powazny problem zrozumiec Walliserdeutsch. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
michzak lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#9 PostWysłany: 17 Lip 2017 10:14 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Zgadza się. Też trochę o tym czytałem i tam mogą się nie rozumieć ludzie z sąsiednich wiosek. Tak czy inaczej wszystko to są dialekty alemańskie, które niektóre źródła uważają za odrębny język alemański.
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#10 PostWysłany: 17 Lip 2017 15:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Dokladnie, tak jak napisales, chcialbym tylko dodac, ze Szwajcarzy mowia dosc czesto zle po niemiecku, staraja sie mowic powoli bardzo prostymi zdaniami, z tego wzgledu, ze niemiecki dla Szwajcarow niemieckojezycznych jest niestety jezykiem obcym. Nierzadko zdarza sie, ze robia bledy piszac, gdyz w dialektach szwajcarskich jest inne slownictwo, inne rodzajniki, inna budowa zdania i nie uzywa sie czasu Präteritum (Imperfekt).
Gdy Szwajcarzy mowia Hochdeutschem, to Niemcy czy Austriacy moga od razu rozpoznac po bardzo specyficznym (egzotycznym) akcenie. ;)
Dialekty j. szwajcarskiego (Schwiizertüütsch) sa zupelnie niezrozumiale dla mieszkancow Niemiec i Austrii, wykluczajac Lichtenstein, Niemcy Poludniowe tzw. Szwabie (Schwabenland) i miejscowosci przygraniczne Szwajcarii z Austria.
Jezyk alemanski z Lichtensteinu jest bardzo podobny do Bündnerdeutsch, uzywanym w kantonie Graubünden, nazywanym pieknie po polsku "Gryzonia", dlatego Szwajcarzy i mieszkanycy Lichtensteinu moga swobodnie rozmawiac uzywajac swoich dialektow.
Jeszcze taka ciekawostka, ze Niemcy mieszkajacy dluzej w Szwajcarii, a jest ich coraz wiecej, w odroznieniu do innych obcokrajowcow, bardzo zle opanowuja dialekt szwajcarski, a jak sie staraja mowic Schwiizertüütsch to wymowa jest tragiczna i nieprzyjemna dla ucha szwajcarskiego. :D
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
krasnal lubi ten post.
DMW uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#11 PostWysłany: 17 Lip 2017 16:10 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Ja sobie ostatnio kupiłem w Zürichu taki kolorowy podręcznik tego ich języka i na wstępie autorka pisze, że kluczowa rzecz, jaką należy wyjaśnić, że to co słyszymy od Szwajcarów, gdy przyjeżdżają do Niemiec, to nie jest - jak sądzą Niemcy - Schwiizertüütsch, tylko to, co wychodzi, jak Szwajcar jest przekonany, że mówi w hochdeutschu.
Najlepsze jest to, że ja dwa razy tam byłem bez świadomości, że coś takiego istnieje i dziwiłem się, że w lokalnej knajpce na którejś górze nie byłem w stanie zrozumieć kelnera. Za to kiedyś spotkałem Szwajcarów w samolocie i nie mogłem skumać, czemu słyszę harczenie jak w niderlandzkim, ale gdy próbuję wyłapać słowa, to z całą pewnością nie są niderlandzkie, a występują czysto niemieckie. Potem zobaczyłem, jaka nazwa sieci się gościowi wyświetla w komórce i wszystko było jasne. Swoją drogą, zastanawia mnie, jak oni piszą sms-y; w ogóle jak piszą do siebie w mowie potocznej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#12 PostWysłany: 17 Lip 2017 17:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
obibok napisał(a):
Swoją drogą, zastanawia mnie, jak oni piszą sms-y; w ogóle jak piszą do siebie w mowie potocznej.


SMS-y, maile czy kartki z wakacji pisane w dialekcie zdarzaja sie coraz czesciej, szczegolnie u mlodziezy szwajcarskiej. Pisane sa raczej poprzez duza sympatie, przewaznie do ludzi pochodzacych z tego samego regionu.
Raczej maloprawdopodobne, ze ktos z Zürichu bedzie pisal do mieszkanca kantonu Bern w dialekcie. ;)

Przykladem pisowni w dialektach moze byc pytanie: "Hast Du gesehen?":

Hesch gseh? (Berndeutsch)
Hesch gsee?
Hesch gsäe?
Hesch gse?
Häsch gsee?
Häsch gsäe?
Häsch gse?
Hesh xeh?
Ja bym napisal w Zürichdeutsch: "Häsch gseh?"

Nie ma regul i kazdy moze napisac, jak mu pasuje. ;)
Kiedys istniala fajna strona w internecie, trzeba bylo wpisac slowa w danym dialekcie i identyfikowano miejscowosc, z ktorej dana osoba moze pochodzic. :)

Tutaj sa kawaly napisane w dialekcie i kazdy rodowity Szwajcar niemieckojezyczny powinien zrozumiec, bo akurat nie ma specyficznego slownictwa:


Kod:
E Blondine tätscht ines Auto. De Fahrer rüeft: Du blöds Huehn, hesch d Fahrprüefig überhaupt gmacht?
Si giftig: Ja du Aff, sicher es paar mal meh als du!


Kod:
D Frau gseht wie sech dr Ma Augetröpfli ufe Penis tröpfelet.
"Spensch? Was söu das?"
"Tia, dä arm Cheib het ou scho lang nüt me gseh..."
Zona widzi jak maz zapuszcza krople do oczu na swojego czlonka.
Zwariowales, co to ma znaczyc?
Ano, ten "bidok" juz dawno nic nie widzial...

Kod:
Freier zu de sehr junge Frau:"Wie alt bisch eigentli?"
"Scho füfzähni!" "Was! und du gasch scho uf ä Strich?"
"Ja und, no nie öppis ghört vonere Schnupperlehr?"
Kilent pyta bardzo mlodej dziewczyny: Ile wlasciwie masz lat?
Mam juz 15. Co! I idziesz prostytuowac sie na ulicy?
I co z tego, czy nie slyszales wczesniej o probnej praktyce?
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez cccc 17 Lip 2017 21:45, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#13 PostWysłany: 17 Lip 2017 20:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7359
HON fly4free
Kurczę, pierwszy poszedł mi jak ta lala. No, ale dwa kolejne musiałem już skonsultować z małżonką. Ale wszystkie dobre :D

Wysłane z mojego P9 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#14 PostWysłany: 17 Lip 2017 20:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1194
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
To gratulacje dla małżonki!
Ja podobno jestem germanistką i za nic nie umiem się domyślić puenty w drugim i trzecim...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#15 PostWysłany: 17 Lip 2017 21:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
maginiak napisał(a):
Ja podobno jestem germanistką i za nic nie umiem się domyślić puenty w drugim i trzecim...

Dopisalem tlumaczenia w poprzednim poscie. ;)

A te rozumiecie?
Kod:
Am Mittag will sie scho wieder Sex!
Seit er: "I glaub Du bisch Sex-süchtig, du setsch emol zum Arzt"!
Meint Sie: "Bi am Morge gsi, aber dä mag au nümm..!

Kod:
2 Manne im Einkaufzenter: Ich sueche mini Frau!
Ich au, wie gseht Dini us?
Blond, schlank, Superfigur, schöne Buse, und Dini?
Vergisses, chumm mir suechet Dini!


A na koniec jeden po niemiecku, ktory przyslal mi kiedys jeden Szwajcar:
Kod:
3 texanische Chirurgen unterhalten sich auf dem Golfplatz.
Sagt der eine :  "ich bin der beste Chirurg von Texas!  Ein Konzertpianist  verlor 7 Finger bei einem Unfall. Ich hab sie wieder angenäht und morgen gibt er ein privatkonzert bei der Queen."
Sagt der zweite :" das ist doch gar nichts!  Ein junger Mann verlor bei einem Unfall beide Beine und beide Arme. Ich hab sie wieder angenäht und 2 Jahre später hat er die Goldmedaille bei den olympischen Spielen gewonnen. "
Sagt der dritte :" ihr seid Amateure! Vor einigen Jahren ritt ein Cowboy bekifft und besoffen frontal in einen Zug. Alles was noch übrig blieb war der Arsch des Cowboys und die blonde Mähne des Pferdes. Ich hab ihn operiert und heute ist er Präsident der Vereinigen Staaten von Amerika. "
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#16 PostWysłany: 17 Lip 2017 22:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7359
HON fly4free
Faktycznie, końska blond grzywa to prawdziwy znak rozpoznawczy bohatera tego kawału :D

Wysłane z mojego P9 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#17 PostWysłany: 18 Lip 2017 08:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1194
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
Cytuj:
Dopisalem tlumaczenia w poprzednim poscie. ;)


Wiesz co, tego trzeciego to ja nawet po przetłumaczeniu nie rozumiem ;)


Cytuj:
A te rozumiecie?


Chyba tak. W sumie gdyby je połączyć to myślę, że Panowie z drugiego mogliby pomóc rozwiązać problem tej Pani z pierwszego :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: łapu capu
#18 PostWysłany: 18 Lip 2017 16:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
maginiak napisał(a):

Wiesz co, tego trzeciego to ja nawet po przetłumaczeniu nie rozumiem ;)


Przyznam, ze nie wiedzialem jak przetlumaczyc na polski slowo "Schnupperlehre", ale tu jest dokladnie wytlumaczone:

Kod:
Eine Schnupperlehre ist eine sehr gute Möglichkeit, einen Beruf in der Praxis kennenzulernen.
https://berufsberatung.ch/dyn/show/2732

Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
michzak lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 18 Lip 2017 22:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1194
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
Ach, no tak, przecież sama kiedyś chodziłam na praktyki...
Całe szczęście w innym zawodzie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 24 Lip 2017 15:46 

Rejestracja: 04 Maj 2014
Posty: 94
-- 24 Lip 2017 16:46 --

obibok napisał(a):
Cytuj:
Dziękuję za pomoc. Faktycznie przez austriacką wersję językową wychodzi najtaniej, rabat też zadziałał.
Austriacka wersja językowa?
Znaczy szpital byłoby nie "Krankenhaus" a "Spital" ?
:roll:


Skąd w tym wątku cytat z mojej wypowiedzi się wziął? :lol:
Cytowane zdanie jest z postu, który odnosi się do austriackiej wersji językowej strony przewoźnika hoppa... Możecie mnie jakoś oświecić, bo widzę, że wywiązała się dyskusja na całą stronę dzięki mojemu jednemu zdaniu wyrwanemu z kontekstu :shock:

-- 24 Lip 2017 16:46 --

obibok napisał(a):
Cytuj:
Dziękuję za pomoc. Faktycznie przez austriacką wersję językową wychodzi najtaniej, rabat też zadziałał.
Austriacka wersja językowa?
Znaczy szpital byłoby nie "Krankenhaus" a "Spital" ?
:roll:


Skąd w tym wątku cytat z mojej wypowiedzi się wziął? :lol:
Cytowane zdanie jest z postu, który odnosi się do austriackiej wersji językowej strony przewoźnika hoppa... Możecie mnie jakoś oświecić, bo widzę, że wywiązała się dyskusja na całą stronę dzięki mojemu jednemu zdaniu wyrwanemu z kontekstu :shock:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group