Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 05 Sty 2018 15:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2016
Posty: 300
Loty: 165
Kilometry: 286 930
niebieski
Jest kilka sposobów na to, by dojechać z Jerozolimy do Hebronu. Najszybszy i działający codziennie, choć trochę skomplikowany, to autobus do Checkpoint 300 (Betlejem) z dworca autobusów palestyńskich na lewo (stojąc tyłem do wejścia) od Bramy Damasceńskiej. Dworzec znajduje się tuż przy przystanku tramwaju nr 1 Damascus Gate. Autobusy 234 jeżdżą dość często (~raz na kwadrans) Cena 4.7 szekla, czasem dzieci dostaną zniżkę (2.3), zależy to od uznania kierowcy. Należy dojechać do końca (30 min) i przejść punkt kontrolny - na teren Autonomii wchodzi się bez kontroli (w budynku przez pierwszy kołowrotek po prawej). Po stronie palestyńskiej przejście blokują taksówki (kierowcy zaczynają wołać 150 szekli). Po ominięciu, często krewkich, blokujących drogę taksówkarzy trzeba znaleźć żółte busiki (szeruty, arabscy kierowcy mówią na nie "serwiis-taxi") i zapytać który jedzie do Al-Khalil (to arabska nazwa Hebronu). Cena za dojazd do Hebronu jest stała i wynosi 9 szekli. Czas przejazdu zależy od ciężaru stopy kierowcy, oraz ilości pasażerów wysiadających po drodze, ~ 40min. Inny sposób to dojazd do Bet Jaia i tam na dworcu szukanie żółtego serwis-taxi do Hebronu.
Wersja nie działa w szabas: Można również z Central Bus Station w Jerozolimie jechać busem 381 do centrum Hebronu, części żydowskiej, przy Grobie Patriarchów. Autobus jedzie dość rzadko (raz na godzinę), czas przejazdu to ponad 1.5h.

Sam Hebron to temat na jeden dzień, zwiedzając Stare Miasto i Grób Patriarchów po obu stronach, trzeba nastawić się na krótsze i dłuższe kontrole izraelskich żołnierzy ochraniających żydowskich osadników mieszkających przy Simtat Erez. Miasto bardzo przygnębiające, szczególnie, gdy na każdym kroku widać jak jedna strona konfliktu poniża drugą, turystów też, tylko oczywiście mniej. Trzeba się nastawić na ciągłe prezentowanie paszportu i pytania o wyznanie.

Powrót do Jerozolimy/Betlejem: po stronie palestyńskiej, naprzeciwko domu handlowego Ismaeyeleh znajduje się dworzec serwis-taxi. Jest on nieco ukryty wewnątrz budynku, najłatwiej rozpoznać go po wjeżdżających i wyjeżdżających ciągle żółtych busikach. Nazwy miast napisane są po arabsku, ale pytając kierowcy można dowiedzieć się czy jedzie do centrum Betlejem, Checkpoint 300 czy też Jerycha lub Ramallah. Cena powrotu taka sama, stała: 9 szekli/osobę.
_________________
Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 05 Sty 2018 16:12 

Rejestracja: 23 Lis 2017
Posty: 26
Fajny opis, może jakaś podpowiedź, gdzie można zaparkować samochód z wypożyczalni. W Google znalazłem parking przy straży pożarnej ok 2 km. od starego miasta, ale jakbyś wiedział coś więcej to proszę o informację.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 05 Sty 2018 16:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2016
Posty: 300
Loty: 165
Kilometry: 286 930
niebieski
Cieszę się.
Co do samochodu z wypożyczalni w Izraelu (a nie Palestynie), to pisałem o tym już tutaj:
viewtopic.php?p=1024898#p1024898
chyba nie doczytałeś?

Miasto znajduje się pod kontrolą Palestyny, przy wjeździe znajdują się czerwone tablice zakazujące wjazdu do miasta mieszkańcom Izraela. Widziałem kilka samochodów na żółtych (izraelskich) tablicach, ale żaden z nich nie był prowadzony przez turystę. W ogóle, poza zorganizowaną żydowską wycieczką, która podjechała autobusem, to spotkałem przez cały dzień może kilkunastu turystów. Oczywiście ta wycieczka Żydów była tylko w żydowskiej części Grobie Patriarchów, na Stare Miasto nie wolno im chodzić. Tam przyjezdny rzuca się w oczy, jak biały na Bronxie.
Palestyńskie tablice są białe z zielonymi znakami.

Jeśli coś się stanie z autem (niekoniecznie musi od razu być zniszczone przez Palestyńczyków), to:
- wypożyczalnia nie udzieli Ci pomocy, nie wymieni samochodu, bo jej pracownicy nie wjadą do miasta
- nie działa tam ubezpieczenie
- władują Ci jeszcze karę za złamanie warunków wynajmu.

Jeśli mogę coś radzić, to jak chcesz tam koniecznie jechać, to zostaw auto na terenie Izraela, a do miasta wjedź transportem publicznym. Oczywiście, możesz ryzykować, wybór należy do Ciebie.
_________________
Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 06 Sty 2018 23:31 

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 15
Jest też bezpośrednia opcja sherutem spod Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie do Al Khalil (niedaleko ronda Al Manara) - 25 NIS, autobus jedzie około godzinę, co do ceny to wydaje się, że to normalna cena, gdyż współpasażerowie też tyle płacili. Busik jedzie jak się zapełni.
Autobusy izraelskie odjeżdżają spod grobu patriarchów albo z Kiryat Arba. Cena: 8,1 NIS - na stronie Egged bilety oznaczone są after shield discount :> Czas podróży 1:15 - 1:30

Zgadzam się, Hebron bardzo przygnębiający

http://paulinaiartur.pl/izrael/hebron/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 18 Sty 2018 11:21 

Rejestracja: 14 Lip 2016
Posty: 94
Raczej nigdzie nie polują na turystów, bo by sobie sami strzelali w kolano i o tym wiedzą, ale chodzi o regularne zamieszki z Izraelem-i wtedy można oberwać przypadkiem, jak np kilka dni temu w Sychem-to ja bym nie chciała na nie trafić;-)))i w Sychem ostatnio bardzo często się można na nie załapać-po deklaracji Trumpa, dlatego pytam o Hebron jak tam to wygląda-bo tam mnie jeszcze nie było;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 18 Sty 2018 12:10 

Rejestracja: 25 Lut 2011
Posty: 339
niebieski
Byłem w Hebronie-bardzo klimatyczne stare miasto-moim zdaniem fajniejsze niz w Jerozolimie( konflikt czuć na kazdym kroku-na górze stareo miasta miekszkaja Żydzi-na dole Palestyńczycy-ale jest bezpiecznie mimo wszystko.
+taki ze bardzo dobre ceny -dużo taniej niż w innych częsciach kraju.
_________________
Image

https://www.instagram.com/without_a_guide/
Góra
 Profil Relacje PM off
Santina lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 13 Mar 2018 11:15 

Rejestracja: 06 Lis 2017
Posty: 41
Byłem w Hebronie w zeszłym tygodniu i mogę udzielić paru wskazówek.

Po pierwsze wycieczka dla MEGA asertywnych :)

Ja pojechałem busikiem do Betlejem. Po wyjściu obtaczają cię taksówkarze itd. Do Bazyliki Narodzenia idzie się 10-15 min. Na powrocie poszedłem po mur oglądać murale. W drodze z muru do centrum Betlejem jest non stop atakowanym przez taryfiarzy. Opowiadają cuda wianki, ile to drogi zostało do autobusu itd. Ze w Hebronie niebezpiecznie i oferują transport wraz z oprowadzaniem.

Musimy iść niedaleko przystanku gdzie wysiadaliśmy i przejść światła. stamtąd jedzie busik do Hebronu. Jedzie ok 45 min (nie jak opowiadają taryfiarze 3h) i kosztuje 6 szekli.

W Hebronie bezpiecznie lecz specyficznie i tez dużo osób chce nam coś "wcisnąć". Powrót miałem taki sam - żałuje, że nie spróbowałem z Żydowskiej części od razu do Jerozolimy, a nie Hebron-Betlejem-Jerozolima.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 15 Mar 2018 23:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 309
Kilometry: 464 292
srebrny
Również byłem w Al-Khalil w tym tygodniu (bez tej nazwy ciężko się dogadać z taksiarzami). Sherut z checkpoint 300 9 NIS. Powrotny za 11 NIS pod checkpoint lub za 9 NIS do skrzyżowania z przystankiem autobusu 231 https://goo.gl/maps/sb7Z5paGU2q

Bardzo ciche stare miasto jednocześnie bardzo przygnębiające. Mury, druty kolczaste i patrole izraelskie na ulicach. Zdarzyło mi się trafić na patrol, który po prostu zablokował przejście i nic nie dawało pokazywanie europejskiego paszportu. Jednak dzięki temu poznałem bardzo miłego mieszkańca, który coś tam po angielsku potrafił powiedzieć. Wypiliśmy kawę z kardamonem pogadaliśmy o życiu na miejscu. Bardzo sympatyczni i nie nachalni mieszkańcy.

Turystów spotkamy jedynie w pobliżu grobu patriarchów. Poruszając się po mieście spotykałem jedynie lokalsów.

Ceny na miejscu również bardzo atrakcyjne. Np. bez targowania cena zataru 16NIS za kilogram.

W załączniku zdjęcie miejsce skąd odjeżdżają busy z Hebronu.

Załączniki:
Al-Khalil.jpg
Al-Khalil.jpg [ 31.66 KiB | Obejrzany 2667 razy ]
Hebron Al-Khalil bus sherut.jpg
Hebron Al-Khalil bus sherut.jpg [ 32.08 KiB | Obejrzany 2667 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 06 Sty 2020 23:08 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
Byłem w Hebronie w zeszłym tygodniu, w obie strony jechałem izraelskim autobusem Egged nr 381 z Jerozolimy. Pierwotnie planowaliśmy powrót arabskimi serwisami przez Betlejem, ale zeszło nam tyle czasu, że nie chcieliśmy wracać tak po ciemku i wróciliśmy na izraelską stronę złapać bezpośredni autobus.
Uwaga: na linii 381 wyjątkowo opłaca się płacić gotówką, a nie kartą Rav Kav. Jadąc do Hebronu zapłaciliśmy kartą i skasowało nas po 16.20 szekla. Zdziwiłem się, bo pamiętałem, że powinno kosztować 8, ale stwierdziłem, że może skasowali preferencyjną taryfę. Dopiero przy wyjeździe w drugą stronę kierowca wyjaśnił nam, żeby nie płacić Rav Kavem, bo musiałby skasować nas po 16.20, a przy płatności gotówką może zastosować 50% zniżki i wtedy bilet kosztuje 8.10 szekla.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group