Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 116 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 23 Lis 2017 22:11 

Rejestracja: 15 Wrz 2015
Posty: 3
Można spokojnie pieszo. Góra 30 min spacerkiem. Nie jest to wcale daleko. Prosta droga, potem na światłach w lewo i zaczynają się handlarze i dalej prosto.
Nas też straszyli że trzeba brać taxi, ale pan z informacji turystycznej namówił nas na spacer.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień w Seulu za 3661 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + hotel ze śniadaniami Tydzień w Seulu za 3661 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wakacje w Turcji: tydzień w 5* hotelu z ultra all inclusive za 2879 PLN. Wylot z Wrocławia Wakacje w Turcji: tydzień w 5* hotelu z ultra all inclusive za 2879 PLN. Wylot z Wrocławia
#22 PostWysłany: 07 Sty 2018 16:12 

Rejestracja: 09 Mar 2015
Posty: 73
Witam Forumowiczów i dziękuję wszystkim który zamieścili te bardzo przydatne informacje na tym forum. Wybieram się w dniach 10-14 styczeń 2018 do Izraela i w piątek 12 stycznia 2018 chciałbym odwiedzić Betlejem. Oczywiście to dzień szczególny bo popołudniu zaczyna się szabat – nie jeździ izraelski transport. Chciałbym tak zaplanować sobie dzień aby do około 12:00 pozwiedzać Jerozolimę i np. około 12:30 wyjechać autobusem 231 do centrum Betlejem – przypuszczam że byłbym na miejscu około 14:00. Tam chciałbym poświęcić 4-5 godzin na zwiedzanie i około 19-tej wyjechać w drogę powrotną do Jerozolimy. I mam kilka pytań:
1. Czy ten plan jest możliwy do realizacji i ma sens??
2. Czy autobus 231 jeździ w szabat – ktoś pisał że jeździ bo jest arabski??
3. O której godzinie odjeżdżają ostatnie autobusy z Jerozolimy do Betlejem i WAŻNIEJSZE o której odjeżdżają ostatnie autobusy z Betlejem do Jerozolimy (ktoś pisał że ostatni około 19-tej)??
4. Co w sytuacji jeśli nie zdążę na ostatni autobus 231 w drogę powrotną – podobnież są jakieś arabskie busy 21 oraz 24 z Betlejem do Jerozolimy (ile kosztują)??
5. Jeśli 231 to autobus arabski i jeździ też w sobotę od wczesnego rana to może zrobić ten wyjazd wcześnie rano/rano/przedpołudniem/do 13-tej w sobotę – co by było lepsze??
Czekam na jakieś wieści bo wyjazd nie długo. Wielkie dzięki za pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 07 Sty 2018 17:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1050
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Pamiętaj, że piątek jest dniem świętym dla muzułmanów i z tego powodu mogą być ograniczenia w transporcie arabskim (a nie z powodu szabatu). Rozkłady jazdy autobusów możesz śmiało sprawdzać w google maps, mi się zgadzały bardzo dobrze.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 07 Sty 2018 17:12 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 804
niebieski
Komunikacja arabska w Jerozolimie normalnie jeździ w piątki. Ale za to w w ten dzień nie ma wstępu dla turystów na Wzgórze Świątynne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 07 Sty 2018 19:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2012
Posty: 1111
niebieski
olus napisał(a):
Pamiętaj, że piątek jest dniem świętym dla muzułmanów i z tego powodu mogą być ograniczenia w transporcie arabskim (a nie z powodu szabatu). Rozkłady jazdy autobusów możesz śmiało sprawdzać w google maps, mi się zgadzały bardzo dobrze.


Dwie informacje i dwie mylące. Arabskie autobusy jeżdżą generalnie normalnie w piątki, z okolic bramy damasceńskiej obstawiam, że nawet cześciej niż normalnie, bo ludzie z całego miasta i okolicy przyjeżdżają na górę świątynną na modły. Dodatkowo arabskich autobusów nie ma na google maps.

karol1c napisał(a):
1. Czy ten plan jest możliwy do realizacji i ma sens??
2. Czy autobus 231 jeździ w szabat – ktoś pisał że jeździ bo jest arabski??
3. O której godzinie odjeżdżają ostatnie autobusy z Jerozolimy do Betlejem i WAŻNIEJSZE o której odjeżdżają ostatnie autobusy z Betlejem do Jerozolimy (ktoś pisał że ostatni około 19-tej)??
4. Co w sytuacji jeśli nie zdążę na ostatni autobus 231 w drogę powrotną – podobnież są jakieś arabskie busy 21 oraz 24 z Betlejem do Jerozolimy (ile kosztują)??
5. Jeśli 231 to autobus arabski i jeździ też w sobotę od wczesnego rana to może zrobić ten wyjazd wcześnie rano/rano/przedpołudniem/do 13-tej w sobotę – co by było lepsze??
Czekam na jakieś wieści bo wyjazd nie długo. Wielkie dzięki za pomoc.


1. A co chcesz zwiedzać w Jerozolimie, że chcesz to zrobić przed rozpoczęciem szabatu? Może warto na spokojnie dzień rozpocząć od Beltejem? Pamiętaj, że zachód słońca o tej porze roku jest przed 17, więc o 18 to jest już noc.
2. 231 jeździe 7 dni w tygodniu z dworca przy bramie Damaśceńskiej (3 minuty z tramwaju).
3. Podobno jakoś o 19:30 ostatnie autobusy, ale ciężko to zweryfikować. Podobno aplikacja moovit ma też arabskie autobusy, ale nie sprawdzałem. Nocne spacery po Betlejem (100% arabskie, pod palestyńską administracją i kontrolą) niekoniecznie są zalecane. Znajomi nocowali w Betlejem to im w hotelu doradzali po nocy nawet we dwójkę nigdzie nie chodzić.
4. Są arabskie autobusy, które jeżdżą z izraelskiej strony Checkpoint 300. Chyba własnie 21/24. Kosztują 4,7szekli. Do której jeżdżą? Nie wiem. Ale trzeba dojść na nogach do Checkpoint 300 i przejść przez niego. Daleko nie jest, ale okolice mury i checkpointu po ciemku nie zapowiadają się za ciekawie. W dzień tam było trochę creepy.
5. Tak, 231 jeździ w soboty od rana i moim zdaniem to jest lepsza opcja. Tylko jak musisz być do 13 w sobotę to najlepiej ruszyć ok. 8, najpóźniej 9. 231 do Betlejem, a w drodze powrotnej można przejść sobie na nogach pod mur (ok. 15 minut dalej niż przystanek 231), pooglądać graffiti na murze (w tym Banksy'ego) i stamtąd już tylko 5-10 minut do Checkpoint 300. W sobotę w trakcie dnia od palestyńskiej strony będzie pusto, więc przejście zajmie 2 minuty. Tam masz właśnie 21/24 i jedzie szybko w stronę bramy damasceńskiej (z 15 minut), przejeżdża też pod samą bramą Jaffa, więc szybko jesteś z powrotem w Jerozolimie. Plus tej opcji taki, że po drodze do świątyni narodzenia idzie się główną ulicą, wzdłuż której w sobotę rano będzie trwał żywy targ, więc można niedrogo kupić świeże owoce czy inne lokalne przysmaki. A no i na Checkpoint 300 nie iść do końca za główną drogą tylko odbić z lewo jak już widać przejście. Bo na głównej drodze jest tylko samochodowe, a bokiem jest dla pieszych. Taki powrót mimo spaceru jest ponoć szybszy, bo w 231 jak się jedzie przez Checkpoint to potrafi to trochę trwać, jak palestyńczykom kontrolują dokumenty. Na wasza nawet nie spojrzą.
Góra
 Profil Relacje PM off
WaldekK lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 07 Sty 2018 19:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1050
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
@kiew Arabskie autobusy są na google maps, z powodzeniem korzystałam z ich rozkładów (zresztą dołączam screenshot sprzed chwili). Z jaką częstotliwością jeżdżą w piątki nie wiedziałam, dlatego odesłałam do samodzielnego sprawdzenia rozkładu.

Edit: I uzupełniając, bo jednak sprawdziłam. W normalne dni 231 jeździ w ciągu dnia co 10 minut, a w piątek co pół godziny. Tak więc żadna z moich informacji nie była błędna.

Załącznik:
IMG_20180107_185606_478.jpg
IMG_20180107_185606_478.jpg [ 58.38 KiB | Obejrzany 2413 razy ]
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 07 Sty 2018 20:17 

Te autobusy 231 to generalnie kursują bardzo płynnie, ale nie częściej jak co 30 minut
Duże autobusy, kierowcy czekają na wypełnienie
Góra
 PM off  
      
#28 PostWysłany: 09 Sty 2018 17:49 

Rejestracja: 09 Mar 2015
Posty: 73
Witam Was ponownie!! Na wstępie chciałem bardzo podziękować za wszystkie podpowiedzi i wsparcie. Generalnie chodzi o to że do 13:00-14:00 w Jerozolimie można gdzieś iść bo będzie otwarto (np. Yad Vashem i może dzielnica/miasteczko Jana Chrzciciela Ein Kerem, zobaczymy...) i będzie jeździł transport (pokój mam przy Davidka Square - blisko na stare miasto). Wstępnie chciałem potwierdzić że Google pokazało mi kursy 231 w obu kierunkach w oba dni tj. piątek i sobota (wyjazdy rano i w południe, powroty w południe i wieczorem - ostatni bus z Betlejem jeśli dobrze pamiętam o 19:30). A jak się ustawi to pokazuje cały kurs z przystankami i godzinami... Tak mi wychodziło. Dzięki za pomoc.
A tak przy okazji był ktoś w Ein Kerem to nie daleko Yad Vashem - komunikacja publiczna to 1 strefa Jerozolimy??
Czy w Jerozolimie są stacje rowerowe jak w Tel Avivie??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 21 Sty 2018 19:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
Witam,
A czy przy bramie Damasceńskiej lub okolicy zostawię gdzieś samochód bez opłaty lub za symboliczną kasę.
Będziemy mieszkali w okolicach TLV i poruszali się autami z wypożyczalni, wiec wjazdu do Betlejem nie biorę pod uwagę ze względu na ewentualne problemy z ubezpieczeniem.
Opcja autobusu 231 jest dla nas interesująca potem chcemy z Betlejem skoczyć do Hebronu szerutem z okolic checpoint 300
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 21 Sty 2018 20:36 

Rejestracja: 23 Lis 2017
Posty: 26
Parkowanie w dzielnicach arabskich przy ulicy moocno odradzam. Szukaj parkingu strzeżonego i dojedź do centrum. Zresztą jak zobaczysz tam samochody w dzielnicach arabskich to będziesz widział jak one wyglądają.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 21 Sty 2018 20:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2014
Posty: 111
Loty: 197
Kilometry: 411 037
Bezpłatny parking znajdziesz tutaj 31,7895610, 35,1964529. Ok 30min pieszo do bramy Damasceńskiej lub tramwajem w kilka minut. Bardzo dobre miejsce do parkowania przy ulicy. Sprawdziłem osobiście:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 21 Sty 2018 21:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
@adamkru Thx za namiar, co prawda googel mi nie pokazuje ale wbiję w nawi to się znajdzie :)
@pomm Wiem że w arabskiej części auta sa mocno obite i to kolejny powód dla którego nei chcę ryzykować wjazdu autem z wypożyczalni
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 21 Sty 2018 21:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2014
Posty: 111
Loty: 197
Kilometry: 411 037
Gwiazdka z pinezką to ta ulica. Ale i wszystkie dookoła są bezpłatne. Gwiazdka obok to taki nieduży supermarket. Więc od razu można się zaopatrzyć w niezbędne artykuły nie tylko spożywcze:-) Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Dryblas uważa post za pomocny.
 
      
#34 PostWysłany: 21 Sty 2018 21:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
Właśnie skończyłem przerabiać długości i generować link :) https://goo.gl/maps/UzUUiQbM7cJ2
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 21 Sty 2018 21:35 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1319
srebrny
Kawałek od Bramy Damasceńskiej a jeszcze bliżej Bramy Heroda jest Hotel National, ze strzeżonym parkingiem. Teoretycznie dla gości hotelu ale jak pogadasz z obsługą to pewnie pozwolą zostawić samochód za jakąś opłatą.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 21 Sty 2018 23:48 

Rejestracja: 23 Lis 2017
Posty: 26
Spałem tam i parkowałem samochód na ich parkingu - faktycznie inni też tam parkowali - parking jest za hotelem. Spod wejścia pierwsza ulica w prawo i pierwszy wjazd za bramę w prawo. Parkingowy jest na miejscu do ok 21, oddaje się mu kluczyki i kod do auta. Potem brama jest zamknięta i parking obsługuje recepcja hotelu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 22 Sty 2018 10:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
@pomm kojarzysz może ile liczyli za pozostawienie samochodu?
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 22 Sty 2018 11:02 

Rejestracja: 23 Lis 2017
Posty: 26
Ja tam spałem w hotelu więc miałem w cenie parking, ale widziałem, że osoby zostawiały tam auta.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 22 Sty 2018 11:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
Ok thx
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 22 Sty 2018 13:13 

Rejestracja: 09 Sie 2015
Posty: 247
Dryblas napisał(a):
Witam,
A czy przy bramie Damasceńskiej lub okolicy zostawię gdzieś samochód bez opłaty lub za symboliczną kasę.


Gdzieś na forum czytałem o darmowym parkingu pod Górą Oliwną, gdzie parkują forumowicze F4F. - nie pamiętam dokładnych namiarów. Washington chyba o tym pisał.
Dryblas widzę, że chyba kupiliście drugi raz bilety i jednak realizujecie ten kierunek?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 116 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group