Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Sie 2012 14:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 8
Stary York

Miasto położone w hrabstwie North Yorkshire jest jednym z najstarszych Angielskich miast, jednak to co wyróżnia je spośród innych jest bardzo dobrze zachowana architektura miasta. Jest to moim zdaniem największy atut turystyczny. Historia tego miejsca była burzliwa, nawzajem przeplatają się tam losy Wikingów oraz Rzymian, jednak mimo to zachowały się najważniejsze budynki pamiętające dawne dzieje.

York jest bardzo przyjazny turystom i daje się to odczuć podczas zwiedzania. Najnowsze budynki w centrum wpasowują się w zabytkową część, całość stanowi bardzo harmonijną i miłą dla oka przestrzeń. tereny zielone, skwery i roślinność porastająca budynki jest dobrze utrzymana, co stanowi kolejną atrakcję tego pięknego ośrodka miejskiego. Mówi się również że York postada tyle pubów, że można każdy dzień w roku spędzić w innym, ja niestety nie miałem okazji tego sprawdzić, ale udało mi się zajrzeć do trzech :)

To tyle tytułem wstępu. Całkiem niezły opis oferuje polska i angielska Wikipedia więc jeśli ktoś jest zainteresowany podaję odnośniki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/York
http://en.wikipedia.org/wiki/York

Wyprawa

Jako że przebywam aktualnie na wakacjach w Wielkiej Brytanii, postanowiłem poznać nie tylko angielskie życie i obyczaje, ale również poznać nieco historii tego unikalnego kraju. Nie mam na to wiele czasu ponieważ w tygodniu pracuję, dlatego wybór padł na sobotę. W ten dzień w York’u jest bardzo dużo turystów więc jeśli ktoś woli mniejszy tłok/większy spokój powinien wybrać raczej środek tygodnia.

Gdy tylko wjedziemy do York zobaczymy tablice powitalne, zachęcające nas do bliższego poznania atrakcji. Plusem dla zwiedzającego jest to, że najfajniejsze atrakcje skupione są w centrum miasta, więc spokojnie możemy obejść większość miejsc w ciągu jednego dnia.

Pierwszym zabytkiem jaki zobaczyłem w Yorku były ruiny zamku Clifford's Tower, bardzo miłe dla oka, są jednym z landmarków tego miejsca.

ruiny zamku Clifford's Tower
Image

Kolejnym etapem podróży była przechadzka po centrum i poszukiwanie baterii do aparatu :) oto kilka zdjęć:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Przed katedrą York Minster
Image

Image

Następnie poszedłem zobaczyć wnętrze York Minster, rzekomo największej katedry w Europie Zachodniej, ale jako że zwiedzanie całości było płatne (4 funty od osoby dorosłej), a ja wielkim fanem obiektów sakralnych nie jestem, rozejrzałem się i kontynuowałem swoją wyprawę na zewnątrz.

Wnętrze York Minster:
Image

Image

Obchodząc katedrę dookoła moją uwagę przykuły niektóre detale świątyni. Oto one:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ciekawym dla mnie zjawiskiem było również wylegiwanie się turystów na trawniku znajdującym się bezpośrednio przy katedrze

Image

Kolejnym punktem wycieczki był Tresure House, nie wchodziłem do środka, ale z zewnątrz prezentował się bardzo fajnie.

Image

Następnie chwila oddechu w Monk Bar, ceny piwka, czipsów i jedzenia w normie (piwo 2.5funta, czipsy 1funt, dania od 4funtów).

Widok z ogródka Monk Baru
Image


Następnym punktem wyprawy był obchód murów okalających miasto.

zdjęcia z murów
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Po zejściu z murów chwila odpoczynku przy fontannie przy City Art Gallery

Image

Image

Oraz dalsza podróż angielskim busem wycieczkowym
Image

Jest to objazd najciekawszych miejsc Yorku wraz z przystankami w ważniejszych miejscach i opowiadaną przez lektora w trakcie przejazdu historią miasta, opisem ważnych punktów oraz ciekawych legend i anegdotek związanych z Yorkie’m. Mimo, że bilet jak za taką przejażdżkę kosztuje sporo (10 funtów od osoby dorosłej) jest to ciekawy sposób na ogląd miasta z innej perspektywy, dachu autobusu (około 3.5 metra nad ziemią). Czas trwania tej przyjemności to około 1.5h jednak autobus robi “przystanki” w ważnych punktach, można na nich wysiąść a później wrócić i wsiąść ponownie (przejazdy co godzinę, od rana do szesnastej). Niektóre autobusy posiadają polskiego lektora, o szczegóły należy zapytać kierowce.

Więcej szczegółów na tej stronie:
http://www.city-sightseeing.com/tours/united-kingdom/york.htm

Kilka zdjęć z autobusu

Image

Image

Image

Image

Namiastka historii w nowoczesności - Jorvik to dawna nazwa York’u
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Dawna fabryka czekolady, podobno jedna z nawiększych w Anglii w owych czasach.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Końcowa stacja autobusu jest w tym samym punkcie w którym autobus wyjeżdża czyli przy National Art Gallery.

Resztę podróży przebyłem juz na własnych nogach. Kolejnym punktem przy którym zatrzymałem się na chwilę był York Royal Theatre, niestety czas nie pozwolił na to żeby wejść na salę teatralną czy chociażby do atelier, więc pozostało tylko uwiecznić go na fotografii, ale jeśli ktoś miałby ochotę można bez problemu znaleźć repertuar w internecie.

Image

Następnie przechadzka uliczkami miasta

Image

Image

Wizyta w Museum Gardens, park ten jest miejscem spotkań i pikników, odbywają się w nim performance’y i grane są sztuki, również na otwartym powietrzu, większa część z nich jest darmowa, należało by sprawdzić przed wyjazdem.

Image

Image

Image

Pod koniec dnia wizyta w klubie The Stone Roses, klubik raczej do zatrzymania się na piwo, ceny umiarkowane, muzyka rockowa i ciekawy wystrój oto dlaczego mi się spodobał :)

Image

===============================================================

To chyba wszystko czym chciałem się z Wami podzielić. W sumie chyba wyszła fotorelacja, ale to chyba dobrze. Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, jeśli chcesz je wykorzystać, najpierw skontaktuj się ze mną w tej sprawie.

Motto miasta to “Let the Banner of York Fly High” - piszcie co o tym sądzicie :)
_________________
Strona FreakyLeaks http://freakyleaks.pl/


Ostatnio edytowany przez FreakyLeaks 22 Sie 2012 17:11, edytowano w sumie 8 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group