Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 95 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 24 Lut 2014 19:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lut 2014
Posty: 55
Loty: 29
Kilometry: 45 500
Bilety lotnicze do Londynu upolowaliśmy w styczniu ubiegłego roku na stronie Wizzaira. W tamtym czasie jeszcze dość często można było znaleźć loty po 24zł. i nam się to szczęśliwie udało. Nie mieliśmy jednak budżetu na kilkudniową wycieczkę (noclegi w Londynie są stosunkowo drogie, jeśli porównamy je z cenami hoteli w innych europejskich miastach), dlatego postanowiliśmy skrócić ją do minimum i spędzić w Londynie jeden dzień.

Image

Lot do Londynu mieliśmy zaplanowany na 6:00, a powrót do Polski na 19:50. Po odliczeniu kilku godzin na transport, zostało nam sporo czasu, by zwiedzić najważniejsze punkty miasta :)

Image

Wiedząc, że mamy tylko jeden dzień, musieliśmy wcześniej opracować plan zwiedzania i zdecydować, co jest dla nas najważniejsze. Nasza trasa wyglądała następująco:

Image

A/I - Victoria station - Miejsce, gdzie wysiadaliśmy po przyjechaniu z lotniska Luton
B - Buckingham Palace
C - Big Ben
D - London Eye
E - London Bridge
F - St. Paul's Cathedral
G - Piccadilly Circus
H - Ogrody królowej Elżbiety

Lotnisko w Luton jest oddalone od centrum Londynu o około godzinę drogi samochodem. Pokonanie jej nie stanowi problemu, ponieważ na lotnisku jest wiele stanowisk przewoźników, oferujących swoje połączenia. Warto zainteresować się tym jeszcze przed wyjazdem i zarezerwować bilet autobusowy przez Internet. Wtedy jego cena jest o wiele niższa, niż na lotnisku (nawet od 1£).

Autobus z lotniska w Luton ma swoją ostatnią stację na Victoria station. To dobra baza wypadowa na zwiedzanie centrum Londynu. Właśnie stamtąd planowaliśmy pojechać metrem pod Pałac Westministerski, ale kiedy dotarliśmy na miejsce, okazało się, że stacja jest zamknięta z powodu rzekomego alarmu bombowego. Pobliska ulica była oczywiście zablokowana przez policję, dlatego postanowiliśmy zmienić nasz początkowy plan i zacząć zwiedzanie (pieszo) od Pałacu Buckingham.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Niestety ominęła nas słynna zmiana warty, która w marcu odbywa się co drugi dzień (od kwietnia do lipca codziennie) o 11:30. Pod Pałacem byliśmy bowiem dużo wcześniej, a przy tak napiętym harmonogramie, nie mogliśmy sobie pozwolić na kilkugodzinne czekanie. Mimo to, poczuliśmy dostojną atmosferę panującą pod Pałacem Buckingham. Tym bardziej, że również jego okolice (fontanna, pomniki, złote bramy) sprzyjają wzniosłemu nastrojowi.

Image

Image

Image

Image

Następnie znów postanowiliśmy nie korzystać z metra i udaliśmy się pieszo pod Big Bena oraz Pałac Westministerski. Wbrew niektórym opniom w Internecie, z którymi sami spotkaliśmy się przed wyjazdem, bez dużego wysiłku można zwiedzić Londyn na własnych nogach.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Mając w głowach obraz Big Bena ze zdjęć, które nie są w stanie oddać jego wielkości, nie spodziewaliśmy się, że zrobi na nas tak duże wrażenie. Ponadto tylko oglądanie tej budowli na żywo daje możliwość dostrzeżenia wielu szczegółów neogotyckiego stylu, w którym został zbudowany.

Image

Image

Image

Podobno do regulacji dokładności odmierzania czasu, na wahadle umieszcza się jednopensówki ;)

Image

Image

Image

Image

Kolejnym punktem zwiedzania było długo przez nas wyczekiwane London Eye!

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Konstrukcja ma 135 m. wysokości, posiada 32 klimatyzowane kapsuły, a jej pełny obrót trwa 30 minut. Przejazd kosztuje około 18£ (dokonując rezerwacji przez Internet zaoszczędzicie parę funtów). Według nas zdecydowanie warto wydać te pieniądze i to nie jeden raz... :) Nie nudziliśmy się ani przez chwilę, wręcz przeciwnie, minuty uciekały jak szalone.

Image

Image

Image

Image

Image

Przed wejściem na London Eye należy poddać się kontroli bagażu i w razie potrzeby zostawić potencjalnie niebezpieczne przedmioty w depozycie. Ponadto obsługa bardzo rozsądnie czuwa nad organizacją, wpuszczając ludzi do kapsuł. Mimo, że w każdej z nich mieści się ponad dwadzieścia osób, to pracownicy starają się ich nie przeładowywać. Dzięki temu w komfortowych warunkach możemy podziwiać panoramę Londynu i robić pamiątkowe zdjęcia.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Po przejażdżce na London Eye udaliśmy się na stację metra (Westminister station) i kupiliśmy bilety jednodniowe za około 5£ (potem okazało się to niepotrzebne, bo z metra skorzystaliśmy jeszcze tylko dwa razy). Wysiedliśmy na stacji London Bridge, skąd poszliśmy zobaczyć słynny most oraz Tower of London czyli Pałac, który niegdyś był także budowlą obronną.

Image

Image

Znacznie przerobione i ulepszone zdjęcia Tower Bridge, które oglądaliśmy przed wyjazdem rozbudziły w nas duże oczekiwania. Prawdopodobnie z tego powodu trochę się rozczarowaliśmy - na żywo most nie zrobił na nas aż tak dużego wrażenia.

Image

Po przeciwległej stronie powyższych budowli rozciągał się widok na londyńskie "city".

Image

Zbliżała się pora obiadowa więc zaczęliśmy szukać baru, w którym serwują popularne fish&chips. Nie było trudno go znaleźć, dlatego już po chwili mogliśmy cieszyć się smakiem londyńskiej przekąski, która zresztą bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Po pierwsze porcja była naprawdę duża, a po drugie warunek świeżości i smaku został spełniony w 100%. Może mieliśmy szczęście i trafiliśmy na dobry bar, a może taka jakość to norma:) Polecamy!

Image

Odpoczywając na ławce, mieliśmy okazję podziwiać najwyższy budynek Anglii oraz Europy - Shard.

Image

Image

Kolejnym punktem naszej trasy była Katedra św. Pawła, w której odbył się między innymi ślub księżnej Diany i księcia Karola.

Image

Image

Ostatnim miejscem, które zdecydowaliśmy się zobaczyć było Piccadilly Circus - słynne, świetlne centrum miasta. Niby nic nadzwyczajnego, ale przyjemnie jest stanąć tuż obok jednego z symboli Londynu i skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością.

Image

Image

Image

Stamtąd wsiedliśmy w metro i wróciliśmy w okolice Ogrodów Buckingham, by chwilę odpocząć i spacerem udać się na dworzec Victoria, skąd mieliśmy autobus powrotny na lotnisko w Luton.

Image

Image

Sympatycznymi mieszkańcami Ogrodów królowej Elżbiety są m.in. wiewiórki, które są już na tyle oswojone, że chętnie do Was podskoczą, jeśli dacie im coś smacznego ;)

Image

Mimo, że nasz pobyt w Londynie był bardzo krótki, to jednak na tyle udany, że oboje do dzisiaj jesteśmy zauroczeni tym pięknym miastem. Marzymy o tym, żeby wrócić do niego choćby na dwa dni, żeby móc podziwiać jego urok nocą i zakochać się w Londynie na nowo :)
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez xandy90x, 14 Lis 2014 07:30, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
#2 PostWysłany: 24 Lut 2014 19:39 

Rejestracja: 15 Sty 2014
Posty: 142
Loty: 4
Kilometry: 3 562
Po Twojej reakcji aż się chce odwiedzić to miasto chodź na jeden dzień :) Jak upoluje bilety Twoja relacja będzie pomocna.

Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 24 Lut 2014 19:44 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Fajna relacja, sam lecę w przyszłym miesiącu do Londynu właśnie na jeden dzień, ta trasa wydaje się być bardzo sensowna i chyba zrobię taką samą rundkę ;) zakładam, że będę podrózować komunikacją miejską więcej, to co jeszcze dodatkowo warto zobaczyć?
I gdzie taką porcję fish&chips dostałeś? :D wystarczy sama okolica :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 24 Lut 2014 19:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2013
Posty: 416
Loty: 501
Kilometry: 583 172
niebieski
michzak napisał(a):
Fajna relacja, sam lecę w przyszłym miesiącu do Londynu właśnie na jeden dzień, ta trasa wydaje się być bardzo sensowna i chyba zrobię taką samą rundkę ;) zakładam, że będę podrózować komunikacją miejską więcej, to co jeszcze dodatkowo warto zobaczyć?
I gdzie taką porcję fish&chips dostałeś? :D wystarczy sama okolica :)

Warto zahaczyć o Tate Muzeum jeśli chcesz podobną trasę robić. Poza tym całkiem fajna trasa jak na jeden dzień ;)
_________________
http://www.citybreak.me
Góra
 Profil Relacje PM off
michzak lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 24 Lut 2014 19:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lut 2014
Posty: 55
Loty: 29
Kilometry: 45 500
Warto jeszcze zobaczyć Trafalgar Square no i kwestia co wolisz, zabytki czy muzea, bo jak muzea to można zajść do muzem figur woskowych albo jeśli jesteś fanem piłki nożnej to na stadion Wembley :)
A jeśli chodzi o fish&chips, to kupiliśmy je niedaleko London Bridge i biurowców, zaraz przy ulicy :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 24 Lut 2014 20:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2012
Posty: 603
Loty: 22
Kilometry: 20 023
niebieski
Czy waszym zdaniem podobna trasa w podobnym czasie jest do wykonania wyłącznie pieszo czy jednak lepiej skorzystać czasem z metra??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 24 Lut 2014 20:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lut 2014
Posty: 55
Loty: 29
Kilometry: 45 500
Wg mapy wychodzi 7.4 mili (1mila=1,609 km) 2.33 min marszu. Tak więc, zależy jaki z Ciebie piechur. Myślę, że można część zrobić pieszo a część metrem np. z London Eye do London Bridge albo z pod St. Paul Cathedral do Piccadilly. Ale myślę, że jest to w 100% do zrobienia choć nie wiem czy nie będzie trzeba za bardzo gonić ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 24 Lut 2014 20:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Wrz 2013
Posty: 495
Loty: 35
Kilometry: 111 384
tez niedługo się wybieram i chyba podkradne plan;p
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 24 Lut 2014 20:53 

Rejestracja: 10 Sty 2014
Posty: 40
Byłem w grudniu w Londynie również na jeden dzień i zrobiłem podobną trasę.Jako,że był to mój pierwszy pobyt w tym mieście, jadąc tam nastawiałem się,że będę się dużo przemieszczał komunikacją miejską.Więc byłem mocno zakoczony kiedy okazało się,że spokojnie można najważniejsze punkty obejść,bo stacje metra nie są jakoś daleko od siebie i nie opłaca się jeździć metrem.Oczywiście trzeba mieć kilka dobrych godzin zeby tak sobie spokojnie pochodzić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 24 Lut 2014 21:21 

Rejestracja: 26 Lip 2012
Posty: 53
Dokładnie taką trasę zrobiliśmy w ubiegłym roku na wiosnę. Następnym razem muzea + teatr :) Z Katowic jest fajne połączenie: wylot wcześnie rano, powrót późno w nocy. Oby to utrzymali do wakacji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 24 Lut 2014 22:31 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 922
niebieski
Te ceny mogłyby wrócić :) Ale 24zł? Nie kojarzę...

Brakuje The Tower! Zwłaszcza jak przechodziliście przez Tower Bridge.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 24 Lut 2014 23:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 79
W Londynie, mam kuzynkę i jeszcze za studenckich czasów byłem tam kilka razy,a łącznie spędziłem chyba z 6 tygondi i do tej por nie widziałem wszystkiego co jest do zobaczenia :(
Wybrana trasa była moim zdaniem optymalna jak na 1 dzień. Ja bym zmienił komunikacje na Bus i skorzystałbym z niego właściwie w dwu miejscach: od Pałacu do Big Bena i od Tower Bridge do Katedry św Pawła (tym bardziej, że kursuje tam jedyna zabytkowa linia piętrusów).
Dodatkowo od London eye poszedłbym brzegiem rzeki, bo można jednocześnie podziwiać oba brzegi rzeki :)
No i dodałbym muzeum Sikorskiego (o ile byłoby danego dnia otwarte), samo w sobie cudów nie oferuje, ale przewodnicy pamiętający drugą wojnę światowa i z chęcią dzielący się historiami swego życia to bezcenne doznanie.
Rybka chyba byłą smażona na przepalonym tłuszcz do tego z tego co pamiętam panierka powinna być pulchna, a ta wygląda dość mizernie. Jednak najważniejsze że smakowała :)

Odnośnie innych propozycji, które tu padły:
Tate modern to nic innego jak muzeum sztuki nowoczesnej, a sam budynek to stara elektrownia. Oczywiście jeśli jest ktoś fanem sztuki nowoczesnej jest to obowiązkowy punkt.
Do Tower of London nie ma co wchodzić w czasie jednodniowej wycieczki jest to ciekawe muzeum, ale nie na tyle by go tracić w czasie tak okrojonej podróży.
Wembley dla fana piłki może się wydać ciekawy, ale jest też daleko od innych atrakcji, więc trzeba coś wybrać.

To tyle tak na szybko. Mam nadzieję, że nie zabrzmiało to jakbym się wymądrzał, mam po prostu nadzieję, że komuś się przydadzą te informacje.
Góra
 Profil Relacje PM off
firley7 lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 28 Lut 2014 14:05 

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 21
Witam,
jestem zupełnie nowy na forum i zielony. Po przeczytaniu kilku wspaniałych relacji, a m.in. tej dotyczącej Londynu sam postanowiłem wybrać się w podróż. Będzie to pierwszy raz. Przeczytałem już jak kupić bilet lotniczy i chyba nie jest to takie skomplikowane. Na pierwszy raz też chciałbym wybrać się na taką jednodniówkę. Proszę zatem o podpowiedź czy jeśli to miałby być też Londyn, to czy oprócz dowodu osobistego do zakupu biletów i wylotu będzie mi jeszcze coś potrzebne? Jak myślicie czy tanie bilety do Londynu będzie też można dostać na troszkę cieplejsze miesiące np. kwiecień, maj?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 28 Lut 2014 14:11 

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 91
wystarczy dowód
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 28 Lut 2014 14:12 

Rejestracja: 06 Mar 2012
Posty: 1865
Loty: 273
Kilometry: 310 928
srebrny
Do zakupu biletow potrzeba Ci tylko dowodu osobistego i karty z mozliwoscia platnosci internetowych (debetowa albo kredytowa). Promocje do Londynu co jakis czas sa wrzucane i jest szansa na dobre ceny nawet w lipcu i sierpniu. Na kwiecien i maj to lepiej sie juz teraz rozgladaj, najlepiej za pomoca wyszukiwarki http://www.samolotemtaniej.pl
_________________
//Bartek
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 28 Lut 2014 14:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lut 2013
Posty: 1649
niebieski
Zaplanuj też sobie mniej więcej co chciałbyś zobaczyć ;) Jak na pierwszy raz to sugerowałbym atrakcje blisko stacji metra - wydaje mi się, że jest ono najłatwiejszym sposobem na poruszanie się w tym mieście na początek. Żeby zaoszczędzić trochę kasy/zastanawiania się, jaki bilet kupić, pomyśl też o Oyster Card. Jeśli chodzi zaś o dostanie się do Londynu z lotniska to może EasyBus?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 28 Lut 2014 14:30 

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 21
Dziękuję za podpowiedzi.
@ WaldekK
a możesz mi jeszcze napisać co to jest Oyster Card. Z metra myślę, że potrafię korzystać. Mój tata pracował w Petrsburgu, byłem u niego (pociągiem) i na miejscu dużo korzystaliśmy z metra i mapy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 28 Lut 2014 14:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lut 2013
Posty: 1649
niebieski
Chyba najlepsze wytłumaczenie znajdziesz tu http://www.tfl.gov.uk/tickets/14825.aspx ;)


Ostatnio edytowany przez WaldekK, 28 Lut 2014 14:36, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 28 Lut 2014 14:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2012
Posty: 1111
niebieski
Cytuj:
piliśmy bilety jednodniowe za około 5£ (potem okazało się to niepotrzebne, bo z metra skorzystaliśmy jeszcze tylko dwa razy)


Jak już tu trafiłem to może odniosę się do tego nieco mylącego sformułowania. Bo sugeruje ono, że dla 3 przejazdów nie opłaca się biletu całodniowego. Bo po pierwsze nie do końca wiem co to w ogóle za bilet. Nigdy o takim nie słyszałem. Najtańszy całodniowy bilety papierowy (jak nie masz oysterki) kosztuje £8.90 i... opłaca się go już nawet dla 2 przejazdów. Bowiem pojedynczy przejazd (nawet wewnątrz tylko 1 strefy) kosztuje 4,70. Czyli dwa kosztuje £9,40.

Także nie wiem do końca co autor miał na myśli, ale całodniowy bilet opłaca się już przez 2 przejazdach metrem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 28 Lut 2014 14:48 

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 21
Myślę, że Oyster Card to chyba zbyt skomplikowana sprawa jak na jeden dzień (przeczytałem, że jest zabawa z depozytem). Chyba jednak bilet całodniowy będzie optymalny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 95 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group