Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 11 Lut 2020 01:43 

Rejestracja: 25 Lis 2016
Posty: 33
Wyhaczylem tanie bilety do San Jose del Cabo. Interesuje mnie glownei krajobraz kulturowy tzn. architektura, miasta itp Mniej mnie fascynuje natura, plazowanie i woda z racji braku umiejetnosci plywania. Bede podrozwal transportem publicznym, nie prowadze auta.
Plan:
4 pelne dni w stolicy Meksyku ( oczywiscie zwiedze Tenochtitlan );
nastepnie lece do Silao i spedze 2 pelne dni w Guanajuato ( jeden dzien przeznacze na San Miguel de Allende );
nastepnie polece do Cancun, a stamtad pojade do Playa del Carmen ktore bedzie moja baza na Jukatanie na 4 pelne dni;
stamtad planuje pojechac do Tulum ( czy to prawda ze nalezy tam byc rano poniewaz pozniej jest masa turystów ) i Cobe.
Kolejny dzien przeznacze na Valladolid i Chichen Itza ( czy moge wykupic wycieczke dzieki ktorej odwiedze spokojnie te dwa miejsca? );
pozostaja mi jeszcze 2 dni do wypenienia i nie wiem jak je wykorzystac. Np. do Meridy lub Campeche za daleko. Moglbym zaplanowac baze gdzie w srodku polwyspu, ale jednak chcialbym sie nacieszyc pieknym wybrzezem.
Czy polecacie jakies ubezpiecznie? Posiadam wciaz wazna Planete Mlodych Plus - powinna byc honorowana w Meksyku. A co ze szczepieniami? W sumie i tak jest jzu za pozno - lece za 2 tyg. Nalezy pic wode butelkowana; a co np ze tzw street food - mam uwazac? Driniki z lodem? Np. w Cancun podobno lod pochodzi filtrowanej wody.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 11 Lut 2020 08:46 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 424
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
W Meksyku byłem rok temu z biurem podróży i pobytem w hotelu w pobliżu Akumal. Co do lodu, to piłem hotelowe drinki z lodem ale może być co innego w hotelu 4* czy 5* a co innego w przygodnym lokaliku.
Zabytki Meksyku nie rzuciły mnie na kolana, owszem ciekawe i swoistym stylu, ale moja subiektywna ogólna ocena raczej przeciętna porównując z innymi, które widziałem.
Byłem w Tulum i Chichen Itza, Cobę odpuściłem. Valladolid ładne miasto, ale godzinny spacer wystarczył mi zupełnie. Największe wrażenie zrobiła na mnie laguna Bacalar oraz pływanie z maską w cenote. Nawet jeśli się nie pływa, to przynajmniej jedno cenote, zwłaszcza to podziemne warto odwiedzić i zobaczyć. Jest ich sporo i można coś wybrać dla siebie. Wielu poleca któryś z parków rozrywki np. Xcaret wraz z wieczornym pokazem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 12 Lut 2020 10:56 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
radko69 napisał(a):
Wyhaczylem tanie bilety do San Jose del Cabo. Interesuje mnie glownei krajobraz kulturowy tzn. architektura, miasta itp ...

W Mexico City powinieneś być zadowolony, jeśli interesuje Cię nowoczesna architektura
https://portalpodroze.pl/mexico-modern/
Tenochtitlan to raczej nie zwiedzisz, spóźniłeś się jakieś 500 lat :D ale Teotihuacan polecam. Muzea w CDMX też są fantastyczne, Antropologico obowiązkowo, ale warto kupić też bilet do muzeum Templo Mayor. Jest świetne a często pomijane, no i wreszcie szansa zobaczenia pozostałości po Tenochtitlan :(

Nie wiem, czy dotrzesz na południe Jukatanu i do laguny Bacalar. Jeśli nie, to i tak jest co robić na północy, bo zabytki Majów są fantastyczne. O ile ktoś się tym choć trochę interesuje, to przed wyjazdem polecam książkę A. Ulmer Cywilizacja Majów (fajny jest też blog przedkolumbem.blogspot.com). Jeśli masz trochę wiedzy, zobaczysz w tych zabytkach coś więcej niż kupę gruzu. Inspiracje na południe Jukatanu znajdziesz też tu https://portalpodroze.pl/rio-bec/ jeśli jednak dotrzesz.
Jeśli nie wypożyczasz auta to po prostu szukaj wycieczek, żeby jak najintensywniej spędzić tam czas, ruiny miast Majów są świetne, poza Chichen Itza także zwykle pustawe, możesz poczuć się jak odkrywca :).

W San Jose szukaj wycieczek na obserwację wielorybów (Isla Santa Margerita o ile pamiętam), ponoć nawet lepiej niż w Puerto Vallarta https://portalpodroze.pl/puerto-vallarta/

Specjalne szczepienia nie są potrzebne ani wymagane do Meksyku. Jeśli lubisz podróże i planujesz dalsze, to warto udać się do lekarza medycyny podróży, założyć "żółtą książeczkę" i w zależności od rejonu uzupełniać wcześniej szczepienia. Plus warto mieć takie szczepienia, które przydają się wszędzie, na tzw. żółtaczkę, tężec, itp.
Góra
 Profil Relacje PM off
makdeb lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 18 Lut 2020 22:07 

Rejestracja: 21 Wrz 2019
Posty: 7
stamtad planuje pojechać do Tulum ( czy to prawda ze należny tam być rano ponieważ później jest masa turystów ) i Cobe.
Kolejny dzień przeznaczę na Valladolid i Chichen Itza ( czy mogę wykupić wycieczkę dzięki której odwiedzę spokojnie te dwa miejsca? );


Tulum ruiny tak rano ale teren jest spory nie ma dużego tłoku a byłam w niedzielę.
Z Tulum możesz zobaczyć Cobę jadąc ADO bus lub Mayab bus z "głównego dworca" Tulum 100 pesos busy z samego rana
7 8 9 ja wracałam do Tulum Taxi 500 pesos bo powrotny bus ADO był o 15 . Można też collectivo w obie strony jak zbiorą się chętni.
Cobę polecam bardzo na rowerku a potem znowu pożyczyć rower po wyjściu i zobaczyć 2 lub 3 cenoty 6 km dalej

A Chichen Itza z Valladolid za 50 pesos collectivo w obie strony bardzo szybko zbiera się komplet.

Mi nic nie było zdrowotnie jedzenie na ulicy, woda z lodem itp
Góra
 Profil Relacje PM off
radko69 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: plan wyjazdu
#5 PostWysłany: 24 Sty 2021 16:12 

Rejestracja: 24 Sty 2021
Posty: 3
cześć, trochę poprzeglądałem info i wybrałem na 2-tygodniowy wyjazd taki plan :


Cancun - Coba - Valladolid - Chichen Itza - Izamal - Merida - Celestun lub Rio Lagartos - Uxmal - Campeche - Edzna - Palenque - Agua Azul - Calakmul - Bacalar - Tulum - Akumal – Cancun .

Cancun jako lotnisko przylot, auto i powrót - wylot ,

ale przy pozostałych atrakcjach - czy coś warto dodać a cos pominąć ?
co sądzicie?
Piotr


Ostatnio edytowany przez Abcn, 24 Sty 2021 16:39, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 24 Sty 2021 16:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Jak dasz radę to jeszcze Kanion Sumidero i Isla de Mujeres
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: plan wyjazdu
#7 PostWysłany: 24 Sty 2021 17:24 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Piotr Kobrzeniecki napisał(a):
cześć, trochę poprzeglądałem info i wybrałem na 2-tygodniowy wyjazd taki plan :


Campeche - Edzna - Palenque - Agua Azul - Calakmul

Ten fragment chyba zbyt ambitny. Na 5-7 dni powiedzmy ok. w krótszym czasie to będzie głównie jazda autem. Myślę, że Palenque nie dasz rady.
Nie planuj przejazdów w nocy, nie zauważysz progu zwalniającego (wszechobecne topes) i kłopoty gotowe, druga rzecz to bezpieczeństwo. Chiapas jest specyficzne, w samym Palenque i na przedmieściach (tak to nazwijmy) po zmroku masz sceny jak z filmów, sklepy sprzedają przez kraty, wszyscy wokół "pod wpływem" ;)

Przez tope trudno też osiągnąć czasy przejazdów jak z google maps, mimo że drogi pustawe. Nie muszę dodawać, że taka ciągła uwaga jest męcząca. Nie zauważysz i przejedziesz przez tope z pełną prędkością... niezapomniane wrażenie, oby auto wytrzymało. Jeździ się ogólnie fajnie, nie odnieś złego wrażenia, jednak warto jak zawsze zachować rozsądek i nie kusić losu.

Polecam też ze względów logistycznych zatrzymać się w Xpujil, wokół ciekawe zabytki i bliżej Calakmul też nie ma w sumie za dużo opcji noclegu.
Trochę zdjęć z okolic https://portalpodroze.pl/rio-bec/
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 24 Sty 2021 17:51 

Rejestracja: 18 Wrz 2013
Posty: 481
złoty
2-tygodniowy plan praktycznie na sam Jukatan, a @j_a mówi, że zbyt ambitnie. W 2 tygodnie to można zrobić Jukatan, Ciudad de Mexico i wiele pomiędzy ;-)

Plan do zrobienia, uwagi @j_a co do dróg słuszne, choć moim zdaniem Google Maps pokazywało realne czasy przejazdu. Progów zatrzęsienie, ale akurat na głównych drogach Jukatanu ich za wiele nie ma. Natomiast Chiapas to inny (gorszy) świat jeśli chodzi o stan dróg.
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 24 Sty 2021 18:31 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
@Woy Wszystko zależy, co chcesz zgłębić, ile czasu poświęcić na plażę czy nic nierobienie ;) Koncentrując się na paru atrakcjach to można całą Amerykę Pd w 2 tygodnie zrobić :lol:
Moim zdaniem Palenque to miejsce na oddzielny wypad, połączony z Yaxchilan i Bonampak, dwa pełne dni to minimum. https://portalpodroze.pl/yaxchilan-i-bonampak/

Oczywiście można wszystko to zrobić w 2 tygodnie, ale trzeba dokonać sporej selekcji atrakcji i pewne ciekawe miejsca po prostu pominąć. Mnie bardzo kuszą miasta Majów, naturalnie ktoś może mieć inne preferencje i większość pominąć. Zwyczajnie Palenque jest na tyle oddalone, od reszty atrakcji Jukatanu, że 2 dni praktycznie wypadają na przejazdy (biorąc pod uwagę godziny wstępu) lub trzeba dużej dyscypliny, typu pobudka o 5, wyjazd o 6. Ja tylko wyrażam swoją opinię :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 24 Sty 2021 18:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Nam zeszło 10 dni na sam Jukatan i wszystkiego nie zobaczyliśmy, ale nie mieliśmy samochodu. A są jeszcze takie atrakcje jak np. cenoty czy wspaniałe parki wodne. Co kto lubi ;)

Nie wiem też jak w tej południowej części, ale jak jeździłem samochodem po centralnym Meksyku to wydałem też masę kasy na drogi. Dookoła miasta Meksyk jak zrobiłem 600 km to poszło mi ze 200 zł :0
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 24 Sty 2021 19:10 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Płatna jest chyba główna autostrada Cancun-Merida-Campeche. Inne drogi raczej nie.

Oczywiście często są jakieś dodatkowe opłaty, wjazd do rezerwatu czy dla lokalnych społeczności grodzących drogi i kasujących za wjazd do miasteczka :( Ale czasem można ich olać, poza tym to nie są duże kwoty. Natomiast wokół CDMX i w środkowym Meksyku są faktycznie dobre ale płatne autostrady.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 24 Sty 2021 21:48 

Rejestracja: 28 Lis 2017
Posty: 89
Loty: 123
Kilometry: 323 273
@Piotr Kobrzeniecki to bardzo ciekawe wejść w ten wątek i zobaczyć praktycznie DOKŁADNIE taki sam plan jaki samemu się ustaliło :D

Nie wiem kiedy lecisz, ale ja planuję swój wyjazd na początek marca (oczywiście wiele zależy od sytuacji covidowej, ale jestem dobrej myśli). Więc jeśli będziesz tam wcześniej to chętnie posłucham po powrocie jak się udało to wszystko zrealizować i czy wszystko poszło sprawnie :)
Powodzenia!

A, i ogólnie też bardzo dziękuję użytkownikom wyżej za cenne rady, które również i mi się pewnie przydadzą!
Góra
 Profil Relacje PM off
Abcn lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 24 Sty 2021 22:54 

Rejestracja: 24 Sty 2021
Posty: 3
przejrzałem go i jest ok, z lekką modyfikacją pewnie coś dodam a coś wyrzucę,
ale tak, z reguły są to powtarzalne trasy ok 2 tys km autem w 2 tyg - do zrobienia
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group