Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 140 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 06 Sty 2015 23:54 

Rejestracja: 02 Sty 2015
Posty: 15
Witam,

Za miesiąc i 12 dni mam wylot do Tajlandii i jak widzicie USD teraz kosztuje 3.64 zł a w Tajlandii USD kosztuje 32.89 THB czyli wymieniam 5,000 zł a otrzymam tylko 45,651 THB... czyli zamiast prawie równo albo na plus to tym roku stracę około 350 PLN..

Czy jest jakiś inne sposób lub inna waluta który daje lepsza wymiana?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 07 Sty 2015 04:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Mieszkam obecnie w Tajlandii, wygląda to mniej więcej tak:

Wypłaty z bankomatów:
Po uwzględnieniu prowizji bankomatów tajskich (180 THB niezależnie od kwoty) wyjmując ostatnio 20 000 THB wyszło mi ostatecznie 1 THB = 0,116 PLN - TMobile Bank bez prowizi za wypłaty i przewalutowania. Kurs wg. NBP 0,1106, więc z ATM nie jest najgorzej. Z uwagi na prowizje 180 THB lepiej wyjmować żadziej, a więcej na raz.

Wymiana walut:
USD - Przykładowo tak jak liczysz: Wymieniasz 1000 zł na usd po kursie 3,64, dostajesz ok. 275 usd. Sprzedajesz w Tajlandii po 32,89 (dzisiejszego kursu w kantorach nie jestem pewien, ale jak będe w mieście to sprawdzę) i dostajesz za to 9035 THB. Kurs ostateczny do złotówki wychodzi więc 0,1106, czyli mniej więcej jak w NBP.

Nie wiem jak z EUR ale zakładam, że podobnie. Inne waluty wymienialne w Tajlandii to prawie wszystkie korony skandynawskie, jeny, juany, ringgity czy funty bądź też dolary australijskie, ale kto by się w to bawił...;)

Tak więc sorry, ale zawsze stracisz, bo to już nie te czasy, gdy przeliczając THB na PLN odejmowało się jedno zero. Tak czy owak odejmujesz zero i dodajesz jakieś 10%. Ja polecam wybieranie kasy z ATM bo nie trzeba wtedy wozić ze sobą zbyt dużego zapasu gotówki + zawsze kilka stówek usd tak na wszelki wypadek.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 08 Sty 2015 13:20 

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 809
Zbanowany
Porównywałem wczoraj. Przyjmując kursy z AliorKantor i kursy wymiany z jednego z kantorów w Bangkoku najkorzystniej wychodzi... GBP. Ale są to różnice rzędu +/- 100THB przy 3/4 tysiącach złotych...

Niestety ale od zeszłego roku Tajlandia dla nas podrożała około 20%

-- 08 Sty 2015 12:26 --

Tak z ciekawości przeliczyłem jeszcze raz - dziś korzystniej wychodzi EUR, ale różnice są groszowe.

Co dla nas najgorsze to THB się bardzo umacnia względem innych walut.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 08 Sty 2015 13:32 

Rejestracja: 16 Lis 2011
Posty: 1798
niebieski
Wazne tez, aby wziac duze nominaly (50, 100 USD/GBP/EUR) - bo przy nich kurs jest najkorzystniejszy.

Zalezy gdzie mieszkasz (czy bezpieczne miejsce, czy jakas norka;), ale wyplaty z bankomatow nie sa takie korzystne - bo albo i tak wyplacasz duze kwoty zeby zminimalizowac bol z powodu prowizji prawie 20pln od wyplaty (i nosisz duzo gotowki), albo kazda wyplata jest mocno nieoplacalna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 08 Sty 2015 13:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Powiedzmy, że dwie osoby lecą na 2 tygodnie, więc zapas gotówki jaki należy zabrać jest już znaczną kwotą, ale to też zależy od potrzeb. Jeden wyda 2500 zł, a inny 6 000 zł. Z ATM wyciągasz powiedzmy jednorazowo po 1000-1500 zł i dzielisz na 2osoby. Jakby nie patrzeć zapas EUR czy innej waluty na taki urlop będzie raczej większy. Niestety, jest to cena jaką się płaci za nieco większe bezpieczeństwo.
P.S
W przypadku wyjazdów na dłużej ATM to jedyne rozsądne wyjście, no chyba, że czeki podróżne. Ciężko sobie wyobrazić wozić zapas gotówki na kilka miesięcy.

-- 08 Sty 2015 12:43 --

Pamiętam jeszcze okres, gdy za 10 THB płaciło się 70 groszy, to były czasy :D
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
r9i lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 08 Sty 2015 16:20 

Rejestracja: 08 Sty 2015
Posty: 7
witam wszystkich - mój pierwszy post na forum! - jesli mogę coś dodać od siebie to: złoty spadł ostatnio, dolar idzie w góre (ale euro też) i stąd spadek zł względem thb; nie da się tego obejść..
można jedynie obejść koszty wypłat w atm i przewalutowań visy czy mastercarda;
proponuję:
1.wieźć gotówke usd, gbp lub eur wedle uznania
2. wymienić na thb w chińskim kantorze w BGK(np. naprzeciwko WTC), od "biedy" w hinduskim jesli nie przeszkadza nam zapach curry :); kurs minimalnie lepszy u chińca
3. założyć bezpłatne konto w jednym z tajskich bankow (Kroeng Thep, BCC etc.)
4. wykupić kartę debetową za 200 -300THB
5. cieszyć się bezpłatną wypłatą gotówki z atm naszego banku i opłatami kartą w sieciówkach etc.
6.pod koniec pobytu wyczyścić konto z resztek bht - nie wymieniać!!!- wieźć do Polski i zachować do następnego wyjazdu lub sprzedać np. na forum f4f
minusy: trzeba wyliczyć ilość potrzebnej gotówki na wyjazd (tak więc bardziej przydatne dla rezydentów)-polska karta na wszelki słuczaj; niebezpieczeństwo wożenia ze sobą "keszu" do momentu otwarcia tajskiego konta..
Góra
 Profil Relacje PM off
bonieq2 lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 08 Sty 2015 16:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Odnośnie rezydentów, to jeszcze zależy skąd biorą oni pieniądze ;) Jak z lokalnego przychodu, to zupełnie oczywiste jest konto z tajskim banku. Ja na przykład pracuję zdalnie dla firmy w Polsce, wypłatę dostaję w PLN na konto w polskim banku, bo przelewy walutowe też nie są zbyt opłacalne. Zostaje więc ATM i prowizje :/
No chyba, że przyjeżdża Pan rezydent z Niemiec lub Skandynawii i żyje z potężnych oszczędności ;)
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
r9i lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 08 Sty 2015 23:02 

Rejestracja: 08 Sty 2015
Posty: 7
prawda z tymi rezydentami :lol: (nie mylic z rezydentami biur turystycznych ,dla których chyba byłoby to najlepsze rozwiązanie? - nie, nie jestem);
w sumie to źle się wyraziłem - chodziło mi o podróżników przebywających dłużej niż 2 tyg. (bo kto jest tak krótko, raczej nie myśli o zakładaniu konta itd.- za dużo problemów), ma skończoną ilość środków i czasu na 'wyprawę' i chce zaoszczędzić na opłatach bankowych; warto też dodać,że kursy wymiany w/w kantorów są (były) duuużo lepsze od bankowych, czy to banków w Polsce czy w Tajlandii..
przekazy tez kosztują, prawda; w twoim przypadku może znajomi mogą sałate dowieść :) ..nie wiem, czasem trzeba niestety płacić za atm..
czeki podróżne są niezłe, ale pare groszy kosztują (plus- można używać w całym SEA,..a nawet świecie;)
wniosek taki, że może mix tych środków będzie optymalny?
nawet na krótki wypoczynek?.. kto wie
mei sabai?
Góra
 Profil Relacje PM off
bonieq2 lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 14 Sty 2015 13:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2012
Posty: 137
Loty: 44
Kilometry: 113 359
konto w kantorze aliora i karta w USD (chociaż przy tak drogim dolarze może też EUR) to bardzo wygodne rozwiązanie, przyda się nie tylko na wyjazd do Tajlandii, ale np. na zakupy w sklepach internetowych za granicą. Ja zyskałem trochę kupując część dolarów na 2 miesiące przed wyjazdem - potem kurs się podniósł. Ale równie dobrze może się zdarzyć na odwrót :)
Góra
 Profil Relacje PM off
bonieq2 lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 18 Sty 2015 06:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
r9i napisał(a):
wniosek taki, że może mix tych środków będzie optymalny?
nawet na krótki wypoczynek?.. kto wie
mei sabai?

Sabai dee krap :)
Mai bpen rai, mai mee bpunhaa :)
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 01 Wrz 2015 11:20 

Rejestracja: 28 Maj 2015
Posty: 57
bonieq2 napisał(a):
Powiedzmy, że dwie osoby lecą na 2 tygodnie, więc zapas gotówki jaki należy zabrać jest już znaczną kwotą, ale to też zależy od potrzeb. Jeden wyda 2500 zł, a inny 6 000 zł. Z ATM wyciągasz powiedzmy jednorazowo po 1000-1500 zł i dzielisz na 2osoby. Jakby nie patrzeć zapas EUR czy innej waluty na taki urlop będzie raczej większy. Niestety, jest to cena jaką się płaci za nieco większe bezpieczeństwo.
P.S
W przypadku wyjazdów na dłużej ATM to jedyne rozsądne wyjście, no chyba, że czeki podróżne. Ciężko sobie wyobrazić wozić zapas gotówki na kilka miesięcy.

-- 08 Sty 2015 12:43 --

Pamiętam jeszcze okres, gdy za 10 THB płaciło się 70 groszy, to były czasy :D

Jakie są maksymalne kwoty, które można wypłacić z bankomatu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 01 Wrz 2015 11:31 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3528
srebrny
2-3 lata temu wszystkie atm pobieraly dodatkowa oplate za wyplate, niezaleznie od kwoty - kolo 15zl jesli dobrze pamietam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 01 Wrz 2015 15:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Obecnie chyba już wszystkie ATM kasują prowizję 180 THB. Limity zależą od tajskiego banku, w niektórych ATM to ok. 5000-8000 THB, w innych spokojnie można wyjąć jednorazowo ponad 10 000 THB. Jeżeli dany bankomat ma za niski limit wystarczy poszukać innego, jest ich cała masa i są prawie wszędzie (poza najmniejszymi wyspami).
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 21 Gru 2015 20:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2013
Posty: 1388
niebieski
obecnie już 200thb
Góra
 Profil Relacje PM off
bob122 lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 19 Lut 2016 00:31 

Rejestracja: 19 Lut 2016
Posty: 1
A co z wymianą w kantorze w Polsce? W Poznaniu kurz za 100THB wynosi 11zł, tylko jest problem z ich ilością, ostatnio jak byłem to otrzymałem 940thb, ale zazwyczaj są to mniejsze nominały, jak ktoś ma czas to może pomału zbierać.

Przy obecnym kursie dolara 3,93 nie wiem co się bardziej opłaca
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 19 Lut 2016 01:15 

@biniu89 A może spróbujesz pojeździć po kantorach? Ewentualnie możesz napisać do jakiegoś dużego kantoru w Warszawie (bo zakładam, że nie lecisz z Poznania), żeby Ci załatwili. W Tajlandii biorą każdą twardą walutę, chociaż funty lepsze niż ojro. To jest Azja, więc poza paroma wyjątkami czyli Azją I Świata (Tajwan, Singapur, Japonia, Koree [hłe, hłe]), omijaj bankomaty.
Góra
 PM off  
      
#17 PostWysłany: 19 Lut 2016 20:13 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 655
srebrny
Musisz sobie przeliczyć kurs i zobaczysz sam. W moim przypadku kurs wymiany w polskim kantorze był dość słaby - taki jak najgorszy kurs w Tajlandii na lotnisku. Natomiast warto zawsze mieć ze sobą troche miejscowej waluty na wszelki wypadek. Warto jeszcze wiedzieć, że lepszy kurs dostaniesz za większe nominały, przynajmniej jeśli chodzi o USD.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 20 Lut 2016 01:39 

Rejestracja: 20 Lut 2016
Posty: 2
Znalazłem trochę informacji na ten temat, ale nie wiem na ile są aktualne. Jak jest teraz z akceptowanymi datami emisji dolarów? Od 2006r. w górę, czy widełki z roku na rok idą do przodu i biorą już tylko najnowsze wzory? Jedziemy kilkuosobową grupą i tylko mi udało się dostać "świeżą" emisje, a mój brat wypłacił właśnie kilkaset dolarów w setkach i wszystkie są z 2006r. Mamy też kilka 50-tek z 2002r. ale stawiamy, że nie przejdą. Jakie są wasze doświadczenia z niedalekiej przeszłości?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 20 Lut 2016 01:56 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8588
złoty
Dolary po 1996 roku wymienisz bez problemu. Kurs jest zwykle wyższy dla nominałów 50 i 100, aniżeli mniejszych. Przy wymianie euro nominał nie ma znaczenia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 20 Lut 2016 02:01 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Uwaga tylko z nowymi banknotami EUR. Nie wszędzie są mile widziane :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 140 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group