Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 81 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 13 Cze 2021 13:42 

niebieski
Marysiek napisał(a):

Średniowiecze się skończyło. Wożenie gotówki nie jest ani bezpieczne ani wygodne ani tanie.

Wydaje się jednak, że wożenie gotówki, jest obecnie tańsze i wygodniejsze, a na pewno bezpieczniejsze niż w średniowieczu
 Relacje PM off  

#42 PostWysłany: 13 Cze 2021 13:43 
Awatar użytkownika

platynowy
PawelSz napisał(a):
A swoją drogą to dziwne / śmieszne, iż osoby, które podróżują (czy to do Chorwacji, czy na drugi koniec świata) zastanawiają się nad bankowymi przelicznikami.
Jakie znaczenie ma oszczędność kilkudziesięciu zł przy przy wyjeździe za kilka/kilkanaście tysięcy ????
Czyż to nie odbiera radości podróżowania ????

Paweł Szelhaus

W Chorwacji byłem 10 godzin. Nie po drodze mi było do żadnego kantoru w PL. W Zagrzebiu już tak. I bankomatów mijałem bez liku tylko jw napisałem nie znałem podstawowej informacji i miałem wybitnego pecha.

Osoby które podróżują czy to Chorwacji czy dalej bardzo często szanują swoje pieniądze i często po prostu nie mają frajdy gdy przepłacają lub płacą za coś(w tym wypadku za wymianę waluty) gdy można mieć to prawie za free.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
BarneyGF uważa post za pomocny.

#43 PostWysłany: 14 Cze 2021 09:01 

Loty: 26
Kilometry: 35 744
niebieski
meczko napisał(a):
Już więcej bym się naszukał kantoru, gdybym miał EUR w gotówce..
Akurat kantory w Chorwacji są milion razy bardziej dostępne niż bankomaty. W każdej wiosce turystycznej jest, a bankomat już nie. Nie mówić o tym, że EUR bez problemu zamienią na kuny właściciele kwater.

A co do bankomaty Zagrbacka Banku to niestety wypłata jest darmowa nie dla kart każdego polskiego banku.
 Relacje PM off  

#44 PostWysłany: 14 Cze 2021 12:25 

srebrny
@piekara114, OK, muszę wziąć poprawkę na to, że byłem w maju, czyli poza sezonem. Większość kantorów w małych nadmorskich miejscowościach, po których głównie się szwendałem, była zamknięta na głucho.
Nie chcę też przesądzać akurat w przypadku Chorwacji, ale z ogólnoświatowego doświadczenia "kantor w małej turystycznej miejscowości" to przeważnie znaczy kiepski kurs.
 Relacje PM off  

#45 PostWysłany: 17 Cze 2021 20:23 

Loty: 26
Kilometry: 35 744
niebieski
Byłam w Chorwacji 15 razy, w tym kilka razy po sezonie, we wrześniu. I często w małych miejscowościach kurs był lepszy niż w Zadarze czy Sibeniku.
 Relacje PM off  

#46 PostWysłany: 23 Cze 2021 08:17 
Awatar użytkownika

srebrny
Na przylotach w Zadarze wczoraj wypłacałem z bankomatu Addiko Bank revolutem bez prowizji.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#47 PostWysłany: 23 Cze 2021 10:28 
Awatar użytkownika

Loty: 153
Kilometry: 276 014
platynowy
A w Splicie na lotnisku bez zmian - OTP Banka, przy wyjściu po prawej stronie.
Uwaga na ostatni krok przy wypłacaniu. Przy Revolucie pyta o wypłatę w GBP z ogromną prowizją (DCC), wystarczy po prostu kliknąć wypłatę w lokalnej walucie.

Relacja Brunei, Singapur, Malezja
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Garmond uważa post za pomocny.

#48 PostWysłany: 24 Cze 2021 16:09 

srebrny
Dubrownik
Na lotnisku bankomaty są po prawej stronie przed wyjściem. Z Revo można bez prowizji wypłacić z zielonego bankomatu OTP, i tak jak kolega wspomniał wyżej, wybierać przy wypłacie lokalną walutę aby uniknąć drakońskiego przewalutowania z GBP.
W mieście sporo kantorów, nie wszystkie mają wyszczególnione PLN-y a te co mają to kursy bardzo słabe.

#49 PostWysłany: 25 Lip 2021 13:59 

Do sprawdzenia są poniższe bankomaty, postaram się sprawdzić, ale może ktoś będzie szybciej:

Relacje PM off  

#50 PostWysłany: 25 Lip 2021 21:03 

Erste pobrał prowizję 28 kun przy wypłacie 100 kun w Rijece
 Relacje PM off  

#51 PostWysłany: 26 Lip 2021 07:32 
Awatar użytkownika

niebieski
Nie mogłem się oprzeć aby to napisać po kolejnej wizycie w Chorwacji: nie ważne jaka waluta bo biorą wszystko, ważne aby było jej dużo, bo ceny na miejscu potrafią zaskoczyć (i to również turystów z bogatszych zachodnich państw).
 Relacje PM off
Kasim lubi ten post.

#52 PostWysłany: 01 Sie 2021 20:21 

Nie potwierdzam. Ta sama cena apartamentu od 2018. Ten sam cennik w dobrej konobie. Ryby 260 kun za kilogram, Peka na 4 osoby 340 kun. Jakość wyśmienita. Naleśnik na plaży 15 kun. Ceny takie same, jak rok temu. W sklepach również nie widać ogromnych podwyżek, ceny atrakcji (kanapa z motorówką, wypożyczenie skutera) również bez zmian. Drożej było w Splicie, ale i tu na starym mieście można zjeść w różnych cenach. Jeśli mogę, polecam Mediterraneo. Niedaleko pałacu Dioklecjana, a taniej, niż gdzie indziej. Pizza Capricciosa 60 kun, aleze to Split polecam Bijela riba na žaru s blitvom za 130 albo czarny ryż za 78.

A co do wymiany pieniędzy wszystkie wziąłem bezpośrednio z bankomatu Zagrebačka banka, bo wychodziło najtaniej. Prowizja od 5 tys. - 28 kun. Drogo? Ważne, żeby pamiętać, że rozliczamy transakcję w HRK. Absolutnie nie w EURO! Mam konto w euro.
 Relacje PM off  

#53 PostWysłany: 01 Sie 2021 21:18 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Loty: 397
Kilometry: 657 518
Bankomaty:
- OTP bez prowizji, ale max 2000 kun na transakcję (wyciągałem kartą Kantoru Aliora, a tam bezpłatna jest jedna wypłata miesięcznie; drugą wypłatę zrobiliśmy więc z revoluta żony)
- Erste chce prowizję - chyba jest stała 28 kun, bo przy próbie wybrania 3000 kun tyle właśnie pokazywało
- Raiffeisen - przy próbie wybrania 3000 kun, opłatę pokazywał 22 kuny.

Co do cen - moje wrażenia podobne jak @panprofesor82. Byłem na 3 dni - Biograd na Moru, PN Krka, Szybenik, Zadar. Wydaliśmy dużo więcej niż zakładaliśmy. Nie mam dobrego punktu odniesienia, bo poprzedni raz byłem 16 lat temu, ale subiektywnie uważam, że w sezonie wakacyjnym jest skubanie turystów na grubo. Zapewne jak ktoś ma sprawdzone w poprzednich latach miejsca, jedzie na dłużej i ma czas się pobujać po różnych rejonach, to z pewnością da się znaleźć coś rozsądnego.

#54 PostWysłany: 24 Wrz 2021 10:53 

niebieski
Mnie tam rowniez dosc zaskoczyly ceny - nawet w Lidlu. Zwykly przeciwsloneczny spray Nivea 30 - 92.99 KUN, piwo Ozujsko 9.49, Istarsko 6.99. O cenach w knajpach to trudno mi sie pewnie obiektywnie wypowiedziec bo pewnie da sie i taniej ale danie glowne 120 - 150 KUN to chyba jednak jakos tanio nie jest (a na pewno drozej niz pamietam sprzed kilku lat) - fakt, ze w fantastycznych okolicznosciach przyrody. Najzwyklejsze piwo z nalewaka 37 KUN. Okolice Dubrovnika - moze w innych czesciach kraju jest nieco taniej.

A w temacie - jak juz ktos koniecznie chce brac gotowke to KUN. Ale nie ma takiej potrzeby, praktycznie prawie wszedzie mozna placic karta, a na drobne wydatki, napiwki, etc to mozna bez prowizji z OTP bankomatu wyciagnac.
 Relacje PM off  

#55 PostWysłany: 24 Wrz 2021 16:20 

niebieski
Znajomy jeździ po południu Europy głównie i generalnie narzeka zawsze że w Chorwacji i Słowenii jest drogo stara się jeść czy robić zakupy w innych krajach, podawał mi przykład cen z knajp Włoskich przy granicy ze Słowenią i że taniej niż na Słowenii, dziwne czasy.
 Relacje PM off  

#56 PostWysłany: 13 Lut 2022 15:45 
Awatar użytkownika

Loty: 174
Kilometry: 303 254
srebrny
To raczej nie poziom cen średni co uwarunkowania kulturowe.
We Włoszech zjesz pizzę za 6-8 Euro, albo jakiś tani makaron z sosem. Bez problemu wypijesz kawę za 1 Euro. To nawet taniej niż u nas.
Ale jak obejrzysz dobrze kartę to ciekawsze dania mięsne lub owoce morza już tanie nie są, piwo lane potrafi kosztować nawet 8 euraków, nie wspominając o butelce wina.
I cały rachunek jak nie oszczędzasz będzie naprawdę solidny.
Kiedyś byłem w Słowenii w miejscowości przy granicy i knajpa zapełniała się Włochami. (Bo u nas tańsza jest tylko pizza a wszystko pozostałe droższe)
Cała Europa już bardzo się zunifikowała cenowo poza właśnie jakimiś lokalnymi anomaliami w poszczególnych krajach.
 Relacje PM off  

#57 PostWysłany: 06 Maj 2022 20:03 
Awatar użytkownika

Loty: 90
Kilometry: 174 191
srebrny
Czy wiadomo już po jakim kursie będzie wymieniana HRK na EUR po wejściu Chorwacji do strefy euro?
Szukałem po internetach, a nie znalazłem.

#58 PostWysłany: 07 Maj 2022 10:06 

Cytuj:
Chorwacja przebywa od 10 lipca 2020 w przedsionku strefy euro, tzw. wężu walutowym ERM-2, który pozwala na wahania rodzimej waluty względem jednolitej o plus minus 15 proc. od ustalonego kursu oficjalnego, w przypadku Chorwacji 7,5345 kuna za 1 euro.

https://www.rp.pl/gospodarka/art1930507 ... trefy-euro

Cytuj:
Croatia is likely to join the euro area with the exchange rate of 7.53 kuna per euro set by the European Central Bank (ECB).

https://seenews.com/news/croatia-to-quo ... -pm-769577
 Relacje PM off  

#59 PostWysłany: 07 Maj 2022 12:29 
Awatar użytkownika

Loty: 90
Kilometry: 174 191
srebrny
@NIkt sądziłem, że te 7,5345 to jest kurs referencyjny, od którego w okresie przejściowym kuna nie może się odchylić bardziej niż 15%, a nie, że jest to finalny ogłoszony kurs wymiany/przekształcenia HRK na EUR.

#60 PostWysłany: 07 Maj 2022 12:35 

srebrny
@Raphael, masz rację.

Jeszcze nie wiadomo, jaki będzie kurs wymiany na euro, bo jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, chociaż jest prawie przesądzona.
Plus minus w połowie czerwca EBC wyda najnowszą edycję Raportu o konwergencji, w którym znajdzie się kluczowa rekomendacja. Jak będzie pozytywna, a wszystko na to wskazuje, to przez następne kilka tygodni zostanie wydanych kilka aktów prawnych, w tym rozporządzenie ustalające ostateczny nieodwoływalny kurs wymiany HRK na EUR. Czyli można się tego spodziewać w lipcu. Faktyczna wymiana waluty nastąpiłaby 1 stycznia 2023.

Ponieważ kurs już dawna jest praktycznie sztywny i waha się znacznie mniej niż 15% dozwolone w ramach ERM II, nie należy się spodziewać niespodzianek - najpewniej to będzie podany wyżej kurs centralny z ERM II, może z jakimś drobnym wahnięciem o 1-2 lipa w te czy we wte.
 Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.

[ 81 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości