Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 71 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 13 Cze 2021 13:42 

Rejestracja: 10 Wrz 2019
Posty: 514
niebieski
Marysiek napisał(a):

Średniowiecze się skończyło. Wożenie gotówki nie jest ani bezpieczne ani wygodne ani tanie.


Wydaje się jednak, że wożenie gotówki, jest obecnie tańsze i wygodniejsze, a na pewno bezpieczniejsze niż w średniowieczu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: all inclusive w 4* hotelu na Rodos od 2060 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Grecji: all inclusive w 4* hotelu na Rodos od 2060 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Wietnamu: Ho Chi Minh, Phu Quoc, Nha Thrang i Hanoi w jednej podróży z Warszawy za 3505 PLN Wycieczka do Wietnamu: Ho Chi Minh, Phu Quoc, Nha Thrang i Hanoi w jednej podróży z Warszawy za 3505 PLN
#42 PostWysłany: 13 Cze 2021 13:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sty 2017
Posty: 2137
platynowy
PawelSz napisał(a):
A swoją drogą to dziwne / śmieszne, iż osoby, które podróżują (czy to do Chorwacji, czy na drugi koniec świata) zastanawiają się nad bankowymi przelicznikami.
Jakie znaczenie ma oszczędność kilkudziesięciu zł przy przy wyjeździe za kilka/kilkanaście tysięcy ????
Czyż to nie odbiera radości podróżowania ????

Paweł Szelhaus

W Chorwacji byłem 10 godzin. Nie po drodze mi było do żadnego kantoru w PL. W Zagrzebiu już tak. I bankomatów mijałem bez liku tylko jw napisałem nie znałem podstawowej informacji i miałem wybitnego pecha.

Osoby które podróżują czy to Chorwacji czy dalej bardzo często szanują swoje pieniądze i często po prostu nie mają frajdy gdy przepłacają lub płacą za coś(w tym wypadku za wymianę waluty) gdy można mieć to prawie za free.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
BarneyGF uważa post za pomocny.
 
      
#43 PostWysłany: 14 Cze 2021 09:01 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 678
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
meczko napisał(a):
Już więcej bym się naszukał kantoru, gdybym miał EUR w gotówce..
Akurat kantory w Chorwacji są milion razy bardziej dostępne niż bankomaty. W każdej wiosce turystycznej jest, a bankomat już nie. Nie mówić o tym, że EUR bez problemu zamienią na kuny właściciele kwater.

A co do bankomaty Zagrbacka Banku to niestety wypłata jest darmowa nie dla kart każdego polskiego banku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#44 PostWysłany: 14 Cze 2021 12:25 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1483
złoty
@piekara114, OK, muszę wziąć poprawkę na to, że byłem w maju, czyli poza sezonem. Większość kantorów w małych nadmorskich miejscowościach, po których głównie się szwendałem, była zamknięta na głucho.
Nie chcę też przesądzać akurat w przypadku Chorwacji, ale z ogólnoświatowego doświadczenia "kantor w małej turystycznej miejscowości" to przeważnie znaczy kiepski kurs.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 17 Cze 2021 20:23 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 678
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Byłam w Chorwacji 15 razy, w tym kilka razy po sezonie, we wrześniu. I często w małych miejscowościach kurs był lepszy niż w Zadarze czy Sibeniku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#46 PostWysłany: 23 Cze 2021 08:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Na przylotach w Zadarze wczoraj wypłacałem z bankomatu Addiko Bank revolutem bez prowizji.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#47 PostWysłany: 23 Cze 2021 10:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Maj 2016
Posty: 1129
Loty: 208
Kilometry: 364 960
platynowy
A w Splicie na lotnisku bez zmian - OTP Banka, przy wyjściu po prawej stronie.
Uwaga na ostatni krok przy wypłacaniu. Przy Revolucie pyta o wypłatę w GBP z ogromną prowizją (DCC), wystarczy po prostu kliknąć wypłatę w lokalnej walucie.
_________________
Wasil10

Relacja Brunei, Singapur, Malezja
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Garmond uważa post za pomocny.
 
      
#48 PostWysłany: 24 Cze 2021 16:09 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 655
srebrny
Dubrownik
Na lotnisku bankomaty są po prawej stronie przed wyjściem. Z Revo można bez prowizji wypłacić z zielonego bankomatu OTP, i tak jak kolega wspomniał wyżej, wybierać przy wypłacie lokalną walutę aby uniknąć drakońskiego przewalutowania z GBP.
W mieście sporo kantorów, nie wszystkie mają wyszczególnione PLN-y a te co mają to kursy bardzo słabe.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#49 PostWysłany: 25 Lip 2021 13:59 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 457
niebieski
Do sprawdzenia są poniższe bankomaty, postaram się sprawdzić, ale może ktoś będzie szybciej:

Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#50 PostWysłany: 25 Lip 2021 21:03 

Rejestracja: 18 Kwi 2015
Posty: 5
Erste pobrał prowizję 28 kun przy wypłacie 100 kun w Rijece
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#51 PostWysłany: 26 Lip 2021 07:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
Nie mogłem się oprzeć aby to napisać po kolejnej wizycie w Chorwacji: nie ważne jaka waluta bo biorą wszystko, ważne aby było jej dużo, bo ceny na miejscu potrafią zaskoczyć (i to również turystów z bogatszych zachodnich państw).
Góra
 Profil Relacje PM off
Kasim lubi ten post.
 
      
#52 PostWysłany: 01 Sie 2021 20:21 

Rejestracja: 18 Lip 2020
Posty: 79
Nie potwierdzam. Ta sama cena apartamentu od 2018. Ten sam cennik w dobrej konobie. Ryby 260 kun za kilogram, Peka na 4 osoby 340 kun. Jakość wyśmienita. Naleśnik na plaży 15 kun. Ceny takie same, jak rok temu. W sklepach również nie widać ogromnych podwyżek, ceny atrakcji (kanapa z motorówką, wypożyczenie skutera) również bez zmian. Drożej było w Splicie, ale i tu na starym mieście można zjeść w różnych cenach. Jeśli mogę, polecam Mediterraneo. Niedaleko pałacu Dioklecjana, a taniej, niż gdzie indziej. Pizza Capricciosa 60 kun, aleze to Split polecam Bijela riba na žaru s blitvom za 130 albo czarny ryż za 78.

A co do wymiany pieniędzy wszystkie wziąłem bezpośrednio z bankomatu Zagrebačka banka, bo wychodziło najtaniej. Prowizja od 5 tys. - 28 kun. Drogo? Ważne, żeby pamiętać, że rozliczamy transakcję w HRK. Absolutnie nie w EURO! Mam konto w euro.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#53 PostWysłany: 01 Sie 2021 21:18 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11346
Loty: 482
Kilometry: 757 010
Bankomaty:
- OTP bez prowizji, ale max 2000 kun na transakcję (wyciągałem kartą Kantoru Aliora, a tam bezpłatna jest jedna wypłata miesięcznie; drugą wypłatę zrobiliśmy więc z revoluta żony)
- Erste chce prowizję - chyba jest stała 28 kun, bo przy próbie wybrania 3000 kun tyle właśnie pokazywało
- Raiffeisen - przy próbie wybrania 3000 kun, opłatę pokazywał 22 kuny.

Co do cen - moje wrażenia podobne jak @panprofesor82. Byłem na 3 dni - Biograd na Moru, PN Krka, Szybenik, Zadar. Wydaliśmy dużo więcej niż zakładaliśmy. Nie mam dobrego punktu odniesienia, bo poprzedni raz byłem 16 lat temu, ale subiektywnie uważam, że w sezonie wakacyjnym jest skubanie turystów na grubo. Zapewne jak ktoś ma sprawdzone w poprzednich latach miejsca, jedzie na dłużej i ma czas się pobujać po różnych rejonach, to z pewnością da się znaleźć coś rozsądnego.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 24 Wrz 2021 10:53 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1853
niebieski
Mnie tam rowniez dosc zaskoczyly ceny - nawet w Lidlu. Zwykly przeciwsloneczny spray Nivea 30 - 92.99 KUN, piwo Ozujsko 9.49, Istarsko 6.99. O cenach w knajpach to trudno mi sie pewnie obiektywnie wypowiedziec bo pewnie da sie i taniej ale danie glowne 120 - 150 KUN to chyba jednak jakos tanio nie jest (a na pewno drozej niz pamietam sprzed kilku lat) - fakt, ze w fantastycznych okolicznosciach przyrody. Najzwyklejsze piwo z nalewaka 37 KUN. Okolice Dubrovnika - moze w innych czesciach kraju jest nieco taniej.

A w temacie - jak juz ktos koniecznie chce brac gotowke to KUN. Ale nie ma takiej potrzeby, praktycznie prawie wszedzie mozna placic karta, a na drobne wydatki, napiwki, etc to mozna bez prowizji z OTP bankomatu wyciagnac.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#55 PostWysłany: 24 Wrz 2021 16:20 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 420
niebieski
Znajomy jeździ po południu Europy głównie i generalnie narzeka zawsze że w Chorwacji i Słowenii jest drogo stara się jeść czy robić zakupy w innych krajach, podawał mi przykład cen z knajp Włoskich przy granicy ze Słowenią i że taniej niż na Słowenii, dziwne czasy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#56 PostWysłany: 13 Lut 2022 15:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Sie 2018
Posty: 858
Loty: 271
Kilometry: 436 930
srebrny
To raczej nie poziom cen średni co uwarunkowania kulturowe.
We Włoszech zjesz pizzę za 6-8 Euro, albo jakiś tani makaron z sosem. Bez problemu wypijesz kawę za 1 Euro. To nawet taniej niż u nas.
Ale jak obejrzysz dobrze kartę to ciekawsze dania mięsne lub owoce morza już tanie nie są, piwo lane potrafi kosztować nawet 8 euraków, nie wspominając o butelce wina.
I cały rachunek jak nie oszczędzasz będzie naprawdę solidny.
Kiedyś byłem w Słowenii w miejscowości przy granicy i knajpa zapełniała się Włochami. (Bo u nas tańsza jest tylko pizza a wszystko pozostałe droższe)
Cała Europa już bardzo się zunifikowała cenowo poza właśnie jakimiś lokalnymi anomaliami w poszczególnych krajach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 06 Maj 2022 20:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1331
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Czy wiadomo już po jakim kursie będzie wymieniana HRK na EUR po wejściu Chorwacji do strefy euro?
Szukałem po internetach, a nie znalazłem.
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 07 Maj 2022 10:06 

Rejestracja: 30 Kwi 2019
Posty: 37
Cytuj:
Chorwacja przebywa od 10 lipca 2020 w przedsionku strefy euro, tzw. wężu walutowym ERM-2, który pozwala na wahania rodzimej waluty względem jednolitej o plus minus 15 proc. od ustalonego kursu oficjalnego, w przypadku Chorwacji 7,5345 kuna za 1 euro.

https://www.rp.pl/gospodarka/art1930507 ... trefy-euro

Cytuj:
Croatia is likely to join the euro area with the exchange rate of 7.53 kuna per euro set by the European Central Bank (ECB).

https://seenews.com/news/croatia-to-quo ... -pm-769577
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 07 Maj 2022 12:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1331
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
@NIkt sądziłem, że te 7,5345 to jest kurs referencyjny, od którego w okresie przejściowym kuna nie może się odchylić bardziej niż 15%, a nie, że jest to finalny ogłoszony kurs wymiany/przekształcenia HRK na EUR.
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#60 PostWysłany: 07 Maj 2022 12:35 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1483
złoty
@Raphael, masz rację.

Jeszcze nie wiadomo, jaki będzie kurs wymiany na euro, bo jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, chociaż jest prawie przesądzona.
Plus minus w połowie czerwca EBC wyda najnowszą edycję Raportu o konwergencji, w którym znajdzie się kluczowa rekomendacja. Jak będzie pozytywna, a wszystko na to wskazuje, to przez następne kilka tygodni zostanie wydanych kilka aktów prawnych, w tym rozporządzenie ustalające ostateczny nieodwoływalny kurs wymiany HRK na EUR. Czyli można się tego spodziewać w lipcu. Faktyczna wymiana waluty nastąpiłaby 1 stycznia 2023.

Ponieważ kurs już dawna jest praktycznie sztywny i waha się znacznie mniej niż 15% dozwolone w ramach ERM II, nie należy się spodziewać niespodzianek - najpewniej to będzie podany wyżej kurs centralny z ERM II, może z jakimś drobnym wahnięciem o 1-2 lipa w te czy we wte.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 71 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group