Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 184 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Wrz 2017 08:58 

Wg szacunkowych danych, w ostatnich kilku latach do Polski przyjechało ok 1 500 000 Ukraińców do pracy,
Bardzo interesuje mnie ten temat ze względów powiedzmy, zawodowych. Jak żyją ? Gdzie mieszkają ? Ile za to płacą ? itp
Zna ktoś jakieś forum internetowe na którym wymieniają się doświadczeniami nt oferowanej pracy, noclegów itp [ może być po ukraińsku] bo wszystko co po polsku już przewertowałem. Dużo tego nie ma.

PS. Ten temat nie ma absolutnie na celu wywołanie dyskusji typu " za dużo ich u nas " , " po co tu przyjeżdżają " itp

Takie wpisy proszę sobie darować. Sam będę takowe zgłaszał do moderacji [ jeśli się pojawią]. Proszę tylko konkretne info. Również od naszych Ukraińskich forumowiczów , bo są tacy. Może też na PW ?


Ostatnio edytowany przez Anonymous, 18 Wrz 2017 09:58, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 PM off  
      
Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN
Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów
#2 PostWysłany: 18 Wrz 2017 09:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1987
Loty: 123
Kilometry: 110 954
niebieski
Np.

https://www.facebook.com/groups/ruwarsaw/

Pewnie są i inne grupy...
_________________
vivere militare est
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 18 Wrz 2017 09:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
VK.com tam znajdziesz dziesiątki grup
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 18 Wrz 2017 09:07 

Dzięki. To już coś. :D
Ale bardziej by mnie interesowała sytuacja na prowincji [ zachodnia Polska woj. lubuskie np] a nie Warszawa


PS. Wszystko co wrzucacie zapisuję. ;)
Góra
 PM off  
      
#5 PostWysłany: 18 Wrz 2017 09:19 

Rejestracja: 18 Lip 2011
Posty: 666
Loty: 1
Kilometry: 3 789
niebieski
Piszę z prowincji , zachodnia Polska - Lubin
u nas Ukraińcy pojawiają się na budowach -remonty i budowa dróg (S-3) itp, jeden pracował na basenie na wakacjach i to wszystko. Na "mieście" nie słychać ich.
Więcej jest ich chyba w Wielkopolsce , okolice Leszna - praca rolnictwo. Będąc tam na bazarku czy w sklepie słyszało się ukraiński.


Ostatnio edytowany przez Abcn, 18 Wrz 2017 10:50, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 18 Wrz 2017 09:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2012
Posty: 946
platynowy
Interesujacy temat! Sam chcialbym sie dowiedziec wiecej o nowych mieszkancach Polski.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 18 Wrz 2017 09:31 

A ja byłem w zeszłym tygodniu w Szprotawie[ też Lubuskie] Małe miasteczko 15 000 mieszkańców , bez żadnej większej fabryki[ mają dopiero taką budować od wiosny, stąd mój przyjazd tam i ten temat].
Jest tam już trochę Ukraińców. Słyszałem że jeden " przedsiębiorczy" mieszkaniec miasta władował do dużego domu jednorodzinnego typu " kostka" 25 Ukraińców :o i kasuje po 4 stówy miesięcznie od głowy już z mediami. Ale ponoć warunki tragedia. Jak w jakimś obozie pracy.
Ta nowo powstająca fabryka " NORD systemy napędowe" zatrudnić chce 400 osób, których na lokalnym rynku pracy po prostu nie ma. Więc co zrobią ? Ściągną Ukraińców.
Góra
 PM off  
      
#8 PostWysłany: 18 Wrz 2017 10:32 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 588
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
Też piszę z zachodu, lubuskie. Sporo ich pracuje w dużej fabryce w okolicy. Mieszkają w 16 w dość dużym domu, ale mowili że mają ciasno. Za lokal płacą 100 zł od głowy. W firmie mają 12/13 zł na godzine, ale są niezadowoleni bo robią tylko 8 h a później siedzą i piją piwo. Dlatego kilku dorabia sobie u mnie w ogrodzie. Jak masz konkretne pytania to mogę popytać

Wysłane z mojego HUAWEI CUN-L21 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 18 Wrz 2017 10:38 

100 zł za miesiąc z mediami ? :shock:
Patrząc po ofertach w necie [ np olx] , to mniej jak 350 pln nie widziałem, za miesiąc z mediami w cenie.

Bo trudno każdemu osobno liczniki zakładać.
Góra
 PM off  
      
#10 PostWysłany: 18 Wrz 2017 10:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4573
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Ostatnio piszą, że Ukraińcy są już passe

Tu masz artykuły o Białorusinach i Azjatach - zacytowane źródła dość egzotyczne - oba zresztą wtórne.

http://niezalezna.pl/203512-ukraincy-to ... kow-z-azji

http://innpoland.pl/136383,juz-nie-ukra ... dosc-rosji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 18 Wrz 2017 10:45 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 588
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
Anonymous napisał(a):
100 zł za miesiąc z mediami ? :shock:
Patrząc po ofertach w necie [ np olx] , to nie widziałem mniej jak 350 pln , za miesiąc z mediami w cenie.

Bo trudno każdemu osobno liczniki zakładać.

Mała wioska. Właściciel domu zna się z właścicielem fabryki więc sądzę że to jest na nieco innych warunkach.
Jest też 4 budowlańców w sąsiedztwie, im lokal opłaca szef, 500 zł za 4 osoby. Chata stara, ale co jakiś czas sobie robią kolejne etapy remontu więc warunki mają ok.

Wysłane z mojego HUAWEI CUN-L21 przy użyciu Tapatalka


Ostatnio edytowany przez Abcn, 18 Wrz 2017 12:55, edytowano w sumie 1 raz
dodaję cytat
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 18 Wrz 2017 10:48 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1386
Loty: 808
Kilometry: 1 217 879
srebrny
We Wrocławiu jest ich sporo, w Urzędzie Wojewódzkim widoczne tłumy. Moja firma zatrudnia kilkudziesięciu Ukraińców do pracy w szklarniach (są głównie ze wschodniej UA). Bardzo fajni ludzie, mniej z nimi problemów niż z polskimi pracownikami. Mieszkania mają służbowe, kwatery, pensjonaty, hotele pracownicze itp. płaci firma. W biurze specjalnie zatrudniliśmy dziewczynę z Ukrainy (mówiącą dobrze po polsku) do opieki nad ukraińskimi pracownikami oraz aby usprawnić rekrutację kolejnych z Ukrainy. Za tydzień we Lwowie są targi pracy, część firmy leci tam na dwa dni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 18 Wrz 2017 11:03 

Rejestracja: 02 Sty 2013
Posty: 2049
Loty: 4
Kilometry: 17 154
srebrny
Kujawy- miasto 60 tys. Ukraincy masowo pracujących głownie w podmiejskich wioskach i na budowach. Kolega z kantoru , u którego kupują dolary ( ponoć nie uznają euro) mówił mi , że jest ich około 500.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 18 Wrz 2017 11:25 

Rejestracja: 21 Lis 2014
Posty: 607
niebieski
To ja może dla odmiany coś bardziej oczywistego. Informacja o charakterze generalnym, ale oczywiście z pierwszej (zerowej...?) ręki.
Kraków, duże korporacje IT.
Ukraińcy pracują na stanowiskach i po stawkach takich jak cała reszta.

Zatem tak jak i cała reszta, mieszkają normalnie. Średnia wieku jeszcze nie tak duża [brak rodziny póki co], zatem zwykle mieszkają albo w kawalerkach albo w pokojach w mieszkaniach "na pokoje". Przynajmniej ci, z którymi o tym rozmawiałem.

A ogólnie- cóż za ironia losu- słysząc te opowieści o "nastu" pracownikach w domu-kostce, trudno nie przypomnieć sobie polskich opowieści z przed ponad dekady z UK. I stosunek zarobków na swój sposób też podobny.
Z tego co słyszałem, taka "typowa" pensja na Ukrainie, w "zwykłej" pracy, to raptem kilkaset złotych miesięcznie netto.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 18 Wrz 2017 11:29 

W Warszawie jest ich sporo. Jeśli chodzi o prace fizyczne zidentyfikowałem ich w następujących obszarach:
- prace budowlane i remonty,
- opieka nad dziećmi i osobami starszymi,
- transport osobowy (Uber, a nawet taksówki),
- usługi kurierskie,
- gastronomia (obsługa w fast foodach, kuchnia w średniej klasy lokalach).
Również zajmują się fryzjerstwem oraz sprzedażą owoców z ciężarówek.
W zawodach specjalistycznych trafiłem na ukraińców w firmach z sektora usług medycznych i IT.

Nie wiem jakie czynsze płacą, ale doszły mnie słuchy że zajmują jakieś kwatery na uboczu aglomeracji (Ząbki, Piaseczno). Znam Ukrainkę, która wynajmuje kawalerkę w mieście.
Góra
 PM off  
      
#16 PostWysłany: 18 Wrz 2017 12:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2015
Posty: 493
Loty: 76
Kilometry: 104 894
Dodam jeszcze, że w marketach np. Tesco pracuje ich mnóstwo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 18 Wrz 2017 12:04 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1386
Loty: 808
Kilometry: 1 217 879
srebrny
W sektorze IT to na pewno pracują i to za podobne stawki jak nasi. U mnie też rekrutujemy takich pracowników. Ale piszesz, że również w usługach medycznych i to mnie dziwi. Po pierwsze relatywnie trudno jest im nostryfikować dyplomy i certyfikaty (lekarskie, pielęgniarskie). Po drugie znałem kilka przypadków zatrudnienia pielęgniarek zza wschodniej granicy i niestety porażka, dziewczyny nie miały podstawowych nawyków higienicznych (sprawy aseptyki itp.). Więc pisząc o usługach medycznych masz chyba na myśli rehabilitantów, masażystów itp? Ale trzeba zaznaczyć, że najczęściej wykonują oni te usługi nielegalnie bez uznania kwalifikacji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 18 Wrz 2017 12:10 

@DMW, poważna medycyna - nie masaże ;) Edukacja została rozpoczęta na Ukrainie, a zakończona w Polsce. To moja koleżanka, więc dopytam przy okazji. Do tej pory mnie to nie interesowało.
Góra
 PM off  
      
#19 PostWysłany: 18 Wrz 2017 12:36 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 588
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
Z kontaktów biznesowych mam kilku klientów u których na stanowiskach handlowców, czy jak to się w korpo nazywa, pracują Ukraińcy i Ukrainki z przyzwoitym językiem polskim.

A u nas n prowincji możemy ich najczęściej spotkać idących piechotą poboczem lokalnej drogi do "biedronku". Jako że wierzę w powracającą karme to zawsze oferuje im podwózkę.


Wysłane z mojego HUAWEI CUN-L21 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 18 Wrz 2017 12:52 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1386
Loty: 808
Kilometry: 1 217 879
srebrny
@DonBartoss, To może być. Znam osoby, które studiowały stomatologię na Ukrainie (po angielsku) bo niewiele to kosztowało i było łatwiej zdawać egzaminy (he he wiadomo jak) a potem nostryfikowały dyplom w Polsce.


Ostatnio edytowany przez Japonka76, 18 Wrz 2017 12:54, edytowano w sumie 1 raz
dubel
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 184 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group