Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 51 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 06 Sie 2022 19:41 

srebrny
A gdzie konkretnie widziałeś?
 Relacje PM off  

#42 PostWysłany: 06 Sie 2022 19:49 

złoty
@boots nie wiem jak w Hiszpanii, ale we Włoszech i we Francji to bywał standard i poniekąd trochę zanika... Według statystyk, w Paryżu kadra consierge'ów spadła o 25% w 20 lat: https://www.cidj.com/metiers/gardien-ga ... d-immeuble
 Relacje PM off  

#43 PostWysłany: 06 Sie 2022 19:52 

srebrny
Ale my rozmawiamy o Hiszpanii i blokach w Almunecar. ;)
 Relacje PM off
Aron lubi ten post.

#44 PostWysłany: 06 Sie 2022 20:16 

Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
To płacenie przed podpisaniem umowy u notariusza zapaliłoby mi czerwoną lampkę.
Oczywiście cieszę się, że wszystko poszło pomyślnie, ale z mojego doświadczenia kupowania nieruchomości za granicą (w Niemczech co prawda) to notariusz wręcz podkreślał, żeby czekać na sygnał od niego do wykonania przelewu po podpisaniu umowy, kiedy wprowadzi odpowiedni wpis w księdze wieczystej i zablokuje potencjalną możliwość sprzedania dwa razy tej samej nieruchomości.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#45 PostWysłany: 06 Sie 2022 22:44 
Awatar użytkownika

niebieski
"dobrze że u nas tak nie ma"
2 ludzi lubi ten post.

#46 PostWysłany: 07 Sie 2022 09:21 

niebieski
gruby_inversia napisał(a):

Mieliśmy mega szczęście bo nasz agent zostawił nam klucze na weekend do tej nieruchomości i powiedział że możemy przemyśleć sobie ten zakup na spokojnie. To było tak niespodziewane i nierealne, że gościu zostawił nam klucze do mieszkania bez żadnej umowy, bez niczego. Po prostu złapaliśmy z nim flow i płynęliśmy na jednej fali.

Jako ciekawostkę powiem, że szukając mieszkania w Warszawie, też dostałem od agentki klucze na weekend "bez niczego". Potem, drugi raz, przy innym mieszkaniu, sprzedająca sama to zaproponowała. Też mi się te sytuacje wydały zaskakujące, ale jak widać, wcale to nie aż takie rzadkie zjawisko :D
 Relacje PM off  

#47 PostWysłany: 07 Sie 2022 11:08 

-- 07 Sie 2022 10:27 --

boots napisał(a):
A gdzie konkretnie widziałeś?

Fakt, akurat nie w Almunecar. Barcelona, Madryt, Kanary.

-- 07 Sie 2022 11:08 --

vincenz napisał(a):
Oczywiście cieszę się, że wszystko poszło pomyślnie, ale z mojego doświadczenia kupowania nieruchomości za granicą (w Niemczech co prawda) to notariusz wręcz podkreślał, żeby czekać na sygnał od niego do wykonania przelewu po podpisaniu umowy, kiedy wprowadzi odpowiedni wpis w księdze wieczystej i zablokuje potencjalną możliwość sprzedania dwa razy tej samej nieruchomości.

Płacenie całej kwoty przed notariuszem mnie też by zapaliło czerwoną lampkę. Co jeśli po wpłacie, sprzedający nie zjawiłby się u notariusza? Dobrze że wszystko poszło gładko.
 Relacje PM off  

#48 PostWysłany: 07 Sie 2022 11:17 

Loty: 664
Kilometry: 1 003 832
niebieski
piwili napisał(a):
Smrodek napisał(a):
ciekawa ta płatność z góry przed aktem, u nas odwrotnie :D
Na pewno? Jak sprzedawałem mieszkanie, to notariusz wymagał też przelewu przed podpisaniem aktu. Chyba, że się zmieniło...

vincenz napisał(a):

Ja zawsze kupując nieruchomość wpłacałem kasę na konto depozytowe notariusza (kosztowało to kilka stówek dodatkowo), przy sprzedaży też sobie nie przypominam aby było inaczej. Dwa razy część kasy została zapłacona gotówką u notariusza. Wydaje mi się, że w innych krajach UE również powinna być ta możliwość. Nie wyobrażam sobie zapłacenia drugiej stronie przed aktem notarialnym. :o
 Relacje PM off  

#49 PostWysłany: 07 Sie 2022 12:22 
Awatar użytkownika

Loty: 167
Kilometry: 267 969
niebieski
mniemam, że wynika to po prostu z jakies praktyki. Niejednokrotnie uczestniczylem w czynnosciach, gdzie przelew byl dokonywany w kancelarii notarialnej kilku minut po podpisaniu aktu.
Dzisiaj cykniecie przelewu nawet na kilkaset tysiecy to zaden problem.

#50 PostWysłany: 07 Sie 2022 15:04 
Awatar użytkownika

niebieski
Co kraj to obyczaj. Ale też pokazuje pewne różnice cywilizacyjne, jak i traktowanie obywatela przez system.

W Norwegii płatność za dom idzie przez konto pośrednika, który jest najczęściej powiązany z bankiem (bądź wprost jest to dedykowany dział banku). I ten pośrednik/bank jest gwarantem płatności (plus ogarnia rozliczenie kredytu) do czasu podpisania umowy k-s, pomaga również dokończyć wszystkie formalności.
To że dom można kupić z kanapy, licytując przez SMSa, pozostawię jako ciekawostkę, bo nie ma aż takiego znaczenia w rozważaniach.
Inną ciekawostką jest kilkuletnia odpowiedzialność prawna sprzedającego na wady ukryte. Sprawia to, że praktycznie obowiązkiem sprzedającego jest wykonanie szczegółowego raportu technicznego domu, który opisuje w detalach stan budynku, ale i weryfikuje wszelkie formalności i dokumentacje. To z kolei pozwala dość dobrze ocenić ile trzeba będzie w dom wpakować kasy i w jakim czasookresie.
W PL kupowanie używanego domu różni się od kupowania używanego samochodu tym, że dom nie był sprowadzony z Niemiec przed trafieniem w ręce fachofców Henia i Zdzisia, z firmy "będzie pan zadowolony".

Z wynajmem w Norwegii zresztą podobnie - pośrednik pośredniczy w miesięcznych płatnościach i generalnie opiekuje się cały czas umową najmu. Adresy domów są znane od początku, wynajmujący nie ma zamiaru cfaniakować na boku, żeby uniknąć prowizji dla pośrednika. U nas pośrednik zasadniczo znika po spotkaniu dwóch stron i podpisaniu umowy najmu, a jego główna rola sprowadza się do trzymania adresu w tajemnicy, żeby czasem ktoś prywatnie się nie dogadał bez jego 'zaangażowania' . Ot, inne regulacje prawne, inne obowiązki, inne wsparcie dla obu stron umowy.

Uważać trzeba zawsze, ale to że w innym kraju będzie inna praktyka niż w PL jest raczej oczywiste.
10 ludzi lubi ten post.

#51 PostWysłany: 09 Sie 2022 11:04 

Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Przepraszam za opoznienie, ale wpadlo duzo pracy. Mam nadzieje, ze jutro pojawi sie kolejna czesc.
 Relacje PM off  

[ 51 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości