Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 30 Gru 2012 20:57 

Rejestracja: 28 Gru 2010
Posty: 287
niebieski
Czytalem posty n/t Budapesztu, ale nie wylowilem tej infowmacji.

Mianowicie czy kolejka, cos a'la taka jak na zakopianska Gubalowke wjezdza na:
a) wzgorze zamkowe (naprzeciwko mostu lancuchowego)
b) wzgorze Gellerta
c) oba wzgorza
???

I jak juz to warto wdrapac sie / wjechac na oba, czy jedno z nich wystarczy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 30 Gru 2012 21:17 

Rejestracja: 14 Sie 2012
Posty: 69
Kolejka na zamek królewski jest i kosztuje ok 10zł za wjazd.

Nie pamiętam czy jest kolejka na wzgórze Gellerta ( choć wydaje mi się że nie ma) -widziałam mnóstwo podjeżdżających autokarów natomiast polecam wejście na nie na pieszo. Przepiękne widoki i w połowie wzgórza jest kościół w skale ( koszt ok 500 huf)


Ostatnio edytowany przez pola162, 30 Gru 2012 21:19, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 30 Gru 2012 21:18 

Rejestracja: 14 Sie 2012
Posty: 69
Warto wdrapać się na oba!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 30 Gru 2012 21:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Kwi 2012
Posty: 708
Loty: 99
Kilometry: 160 637
niebieski
A nie łatwiej napisać w wątku o Budapeszcie?
Wjeżdża na wzgórze zamkowe, ale ja polecam wejść pieszo na oba wzgórza - zajmuję to chwilę (5-10 min Zamkowe, 15-20 min na wzgórze Gellerta)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 30 Gru 2012 21:24 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 810
niebieski
cheesy napisał(a):
Czytalem posty n/t Budapesztu, ale nie wylowilem tej infowmacji.

Mianowicie czy kolejka, cos a'la taka jak na zakopianska Gubalowke wjezdza na:
a) wzgorze zamkowe (naprzeciwko mostu lancuchowego)
b) wzgorze Gellerta
c) oba wzgorza
???

I jak juz to warto wdrapac sie / wjechac na oba, czy jedno z nich wystarczy?


Na wzgórze zamkowe (przy moście łańcuchowym). Uwzględniając częste kolejki do kolejki :) to najlepiej wdrapać się na wzgórze zamkowe pieszo (to dosłownie 10-15 minut spacerkiem).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Gru 2012 22:15 

Rejestracja: 28 Gru 2010
Posty: 287
niebieski
adriano84 napisał(a):
A nie łatwiej napisać w wątku o Budapeszcie?


Tamten watek liczy juz ponad 30 podstron. Wyszedlem z zalozenia, ze jezeli juz pol Polski lata do BUD, a kazdy chce wiedziec cos innego to moze lepiej jak beda rozne watki n/t roznych szczegolow. Np. zwiedzanie parlamentu - niebawem platne; czy mozna robic zdjecia etc. W tym tempie watek budapeszt przekroczy niedlugo 50 stron. Ale to tak offtop.

Dzieki wszystkim za podpowiedzi. Nie pozostaje n ic innego jak wdrapac sie na oba. Nie wiem tylko czy dam rade, Bo wytyczam sobe walking tour via Google Maps i wychodzi mi ponad 10km, a oba wzgorza sa na koncu trasy...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 30 Gru 2012 22:54 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
na Gellerta można się tylko wdrapać, bo nic tam nie jeździ; na Wzgórze Zamkowe można wjechać wspomnianą kolejką "na Gubałówkę", zwaną Siklo za 1.000 Ft, czyli ok. 15 zł lub po prostu wjechać autobusem na jednorazowym bilecie za 320 Ft; od strony placu Szell Kalman ter kursują autobusy nr: 16, 16A, 116; od strony Mostu Łańcuchowego tylko 16.

http://www.bkv.hu/ftp/terkepek/nappali.pdf

http://www.bkv.hu/bus/16A116_2.pdf
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 30 Gru 2012 22:58 

Rejestracja: 26 Gru 2012
Posty: 85
nie wiem czy w każdy dzień ale na wzgórzu zamkowym jest uroczysta zmiana warty o 12.00 bardzo ładny popis
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 31 Gru 2012 17:02 

Rejestracja: 28 Gru 2010
Posty: 287
niebieski
Jako, ze po 10km marszu moge nie miec sily na wdrapywanie sie na oba wzgorza - na Gellerta dostane sie bkv.hu

Od Fisherman's Bastion tramwajem (przystanek Halasz u.) 19 do przystanku Dobrentei ter. Kilka metrow do przystanku autobusowego Erzsebed hid. Autobus 8. Wysiadam na nastepnym Sant u. Stamtad autobusem 27 do Busulo Juhasz (Citadella).

Tym sposobem jestem na szczycie. Bo rozumiem, ze Citadella tojuz klu tego wzgorza?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 31 Gru 2012 19:09 

Rejestracja: 29 Sie 2012
Posty: 89
"Ło matko", ile kombinowania ;p

Na wzgórze zamkowe najlepiej się dostać odbijając od początku kolejki w lewo.
Po kilku przebytych metrach jest przejście w murze i dalej chodnikiem na samą górę.
Kilka minut i jesteś na miejscu :)

Na Gellerta najlepiej podejść z lewej, od strony hotelu. Malownicze alejki prowadzą na "dach"
kościoła i na samą górę.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/38/IMG_0302_-_Hungary,_Budapest_-_Gell%C3%A9rt_Hill_(Gell%C3%A9rthegy).JPG
Trzymając się ścierzek najbliżej krawędzi trafimy na kilka fajnych
punktów widokowych :)
http://www.budapest-photoguide.com/wp-content/uploads/2012/11/gellert-hill-panorama.jpg

Akurat w te dwa miejsca warto się wybrać piechotą a podjeżdzać w inne miejsca :)

No i najważniejsze .. w nocy gasną światła na najważniejszych obiektach ( ok. 1.00 ), więc nie zwlekajcie z wejściem na górę ;p
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 31 Gru 2012 20:09 

Rejestracja: 22 Lip 2012
Posty: 151
Zbanowany
Ja dodam ze siklo (kolejke) na wzgorze zamkowe obsluguje BKV czyli nic innego jak budapesztanska komunikacja z tego co sie orientuje majac bilet 24h (obojetnie jaki w sensie indywidualny lub grupowy) juz mozna ta kolejka jechac bez stania do kasy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 31 Gru 2012 20:34 

Rejestracja: 29 Sie 2012
Posty: 89
Piękne jest to, że wszystko (transport ) w Budapeszcie obsługuje BKV :twisted:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 31 Gru 2012 20:39 

Rejestracja: 26 Gru 2012
Posty: 85
bilet 24,ani grupowy nie obowiązuje na tą kolejke
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 31 Gru 2012 20:42 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
KubaRzeszow napisał(a):
Ja dodam ze siklo (kolejke) na wzgorze zamkowe obsluguje BKV czyli nic innego jak budapesztanska komunikacja z tego co sie orientuje majac bilet 24h (obojetnie jaki w sensie indywidualny lub grupowy) juz mozna ta kolejka jechac bez stania do kasy


BKV obsługuje Siklo, ale bilety okresowe BKV nie obejmują Siklo. Na Siklo jest oddzielna, wyższa taryfa. Natomiast bilety okresowe BKV obejmują kolejkę zębatą na wzgórze Szécheny'ego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 31 Gru 2012 20:48 

Rejestracja: 26 Gru 2012
Posty: 85
i na Janos-hegy też bilet 24 ani grupowy nie upoważnia
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 01 Sty 2013 21:46 

Rejestracja: 22 Lip 2012
Posty: 151
Zbanowany
Pomylilem sie . Przepraszam zainteresowanych .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 08 Cze 2013 12:28 

Rejestracja: 23 Sie 2012
Posty: 79
pola162 napisał(a):
Kolejka na zamek królewski jest i kosztuje ok 10zł za wjazd.

Nie pamiętam czy jest kolejka na wzgórze Gellerta ( choć wydaje mi się że nie ma) -widziałam mnóstwo podjeżdżających autokarów natomiast polecam wejście na nie na pieszo. Przepiękne widoki i w połowie wzgórza jest kościół w skale ( koszt ok 500 huf)




Przepraszam, że co zapłaciłeś 500HUF? Za wstęp do tego kościoła? Bo ja byłem tam ostatnio w listopadzie i za nic nie płaciłem (kościołem opiekowała się polska siostra zakonna) i zastanawiam się, czy coś się tam zmieniło. Będę w Budapeszcie w lipcu i na pewno tam pójdę ale, kurde, nie będę płacił za wstęp do kościoła :) wiem, że to nie jest dużo ale to przecież kościół:)
_________________
"Imagination is more important than knowledge" Albert Einstein
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 08 Cze 2013 12:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Byłem ze dwa tygodnie temu. Faktycznie kosztuje wejscie 500HUF. Jak się dowiedzieli że jestem z Polski, dali mi do ręki 200HUF z powrotem. Zapytałem dlaczego, na co usłyszałem ze dlatego że jestem z Polski.

W zasadzie to nie wiedziałem czy mam się cieszyć, że dla nas jest "zniżka", czy pomyśleli że my z Polski to już tacy biedni jesteśmy... ;)

Pieniądze przyjąłem :P
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 08 Cze 2013 15:14 

Rejestracja: 23 Sie 2012
Posty: 79
ojejku, to dobrze wiedzieć :)

z tego co pamięta to tym kościołem opiekują się polskie zakonnice i polscy księżą więc pewnie stąd ten profit :)

i chyba obraz Matki Boskiej Częstochowskiej nie jest tam przez przypadek :D
_________________
"Imagination is more important than knowledge" Albert Einstein
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 08 Cze 2013 15:32 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Poza tym wszak: 'Lengyel, Magyar – két jó barát'

Węgrzy naprawdę nas lubią jako naród i to nie tylko od zamierzchłych czasów króla Stefana Batorego, ale poprzez Józefa Bema, a też i warto pamiętać o tym, że Węgrzy dużo sprzętu wojskowego nam dali za darmo w 1919-1920 roku, abyśmy mogli walczyć z bolszewikami i ochronić swój kraj.
Poza tym pewnie mało kto wie, że Węgrzy jako jedyni z państw sprzymierzonych z Rzeszą postawili się Hitlerowi i nie pozwolili mu we wrześniu 1939 zaatakować Polski z terytorium Węgier.
A z wzajemnością Polacy m.in. odwdzięczyli się im wspierając humanitarnie w 1956 roku ich powstanie przeciw sowietom.
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group