Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 94 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#41 PostWysłany: 05 Lip 2017 04:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
batq napisał(a):
- Jerozolima - Dookoła wszechobecny syf, brud i masakra. Pod ścianą płaczu w piątek nie dzieje się absolutnie nic ciekawego dla osób, które zwiedziły już trochę świata.


Przyznam szczerze, mimo iz troche tego swiata zwiedzilem i bylem tam bardzo krotko, to jednak Jerozolima zrobila na mnie niesamowite wrazenie.
Jest ladnie polozona, ma ciekawa zabudowe z blyszczaca w sloncu kopula najpiekniejszego meczetu (Al-Aqsa) na swiecie i kryje w sobie wiele zagadek oraz posiada bardzo bogata historie poczawszy od czasow biblijnych.
Nie da sie nie zauwazyc wielokulturowosci tego miasta, poza tym jest to Swiete Miejsce trzech wielkich Religii, modlacych sie do tego samego Boga.
Jerozolima zadziwia, fascynuje i nasuwa do refleksji, uwazam, ze jest wrecz magicznym, mistycznym miejscem z unikalnym, niepowtarzalnym klimatem.
Ciesze sie bardzo, ze moglem chociaz dotknac skrawka jej historii. :)
Uwielbiam zapachy cytrusow, przypraw, olejkow, kadzidel, kawy z kardamonem, swiezo upieczonego chleba arabskiego z oliwa (Mana'eesh bi Zaatar).
Z wielka, naprawde z wielka checia odwiedze po raz kolejny. :)

Przypomniala mi sie wlasnie taka jedna historia, jak wiele lat temu przyjechalem pierwszy raz zwiedzic Ateny i jeden przypadkowo spotkany Polak zapytal:
"Po co przyjechalem, przeciez tu nic nie ma"... :o
Zycze milego dnia.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
 
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#42 PostWysłany: 07 Lip 2017 16:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Gru 2011
Posty: 63
Loty: 43
Kilometry: 103 653
Odnośnie Jerozolimy mam dokładnie takie same odczucia jak @cccc - piękne miejsce o niepowtarzalnym charakterze. polecas CouchSurfing i wycieczki z jerozolimczykami ;)
_________________
O, my Thai Diary
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#43 PostWysłany: 19 Lip 2017 15:57 

Rejestracja: 10 Mar 2016
Posty: 90
@sko1czek: W odniesieniu do Twojej opinii chciałem napisać, że każdy ma swój własny rozum i samodzielnie podejmuje decyzje, więc nie rozumiem oburzenia w odniesieniu do mojej opinii. Nie musisz odznaczać się typowo polską postawą w tej kwestii. Byłem w wielu miejscach na świecie, a moja relacja napisana była z perspektywy moich odczuć po pobycie w Izraelu. Żyjemy w demokratycznym społeczeństwie, dzięki czemu mam prawo pisać to, co uważam za stosowne, a Twoje oburzenie niczego nie zmieni. Nikomu nie robię wody z mózgu, więc bądź uprzejmy nie tworzyć wyimaginowanych opowieści. Pozwól również, że nie odniosę się po kolei do całej Twojej wypowiedzi, bo zwyczajnie nie ma to sensu.

@jar188: A co w przypadku, gdy lubię wysoką temperaturę, wysokie ceny i tłumy turystów i może napisałem tylko po to, żeby poinformować, w jaki sposób to wygląda na miejscu? Skąd w Tobie ta chęć wbicia dorzucenia swoich trzech groszy, które nic nie wnoszą do tematu?

@cccc: Zgadzam się, że są różni ludzie, a co za tym idzie, różne charaktery i upodobania. Czy jednocześnie oznacza to, że nie mam prawa do wyrażenia swojej opinii, a jeśli już, to musi być ona taka sama, jak stada ludzi z Polski latających do tych samych miejsc?

Nauczcie się tego, że każdy ma prawo do swojej własnej opinii, a hejtowanie go w odpowiedzi na subiektywną relację, jest oznaką słabości. Tyle i tylko tyle.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#44 PostWysłany: 19 Lip 2017 16:04 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
batq napisał(a):
Pod ścianą płaczu w piątek nie dzieje się absolutnie nic ciekawego dla osób, które zwiedziły już trochę świata.
A te słowa to tylko subiektywna opinia czy stwierdzenie faktu?
Bo nie wyściubiając nawet nosa z własnej miejscowości można odnieść wrażenie, że w poniedziałek nie dzieje się absolutnie nic ciekawego pod lokalnym kościołem. ;)
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#45 PostWysłany: 19 Lip 2017 16:07 

Rejestracja: 10 Mar 2016
Posty: 90
@Japonka76 oczywiście, że moja subiektywna opinia. Byłem pod ścianą płaczu w piątek przez ponad dwie godziny, ponieważ czytałem opinie o kolorowych modlitwach i doniosłości całego wydarzenia, tymczasem nie zrobiło to na mnie wrażenia. Dużo większe wrażenie zrobiły na mnie natomiast modlitwy podczas świąt kościoła prawosławnego na Ukrainie i w Rosji dla porównania. A jeśli chodzi o ten prztyczek z wyściubianiem nosa, to Twoje 101 loty są niczym, w stosunku do odbytych przeze mnie podróży. Żałuję, że napisałem tę opinię na forum. Bez odbioru.


Ostatnio edytowany przez batq, 19 Lip 2017 16:11, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#46 PostWysłany: 19 Lip 2017 16:10 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
@batq i właśnie w tym tkwi problem, ponieważ nabożeństwo szabatowe hawdali odbywa się w sobotę, a nie w piątek.
Może czasem miedzy podróżami warto też poczytać :)
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
becek uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#47 PostWysłany: 19 Lip 2017 16:13 

Rejestracja: 10 Mar 2016
Posty: 90
Japonka76 napisał(a):
@batq i właśnie w tym tkwi problem, ponieważ nabożeństwo szabatowe hawdali odbywa się w sobotę, a nie w piątek.
Może czasem miedzy podróżami warto też poczytać :)


za Wiki: "Szabat. Dzień: od zmierzchu w piątek, do zmierzchu w sobotę."

Czyli tłum, który zebrał się w piątek pod ścianą płaczu, by świętować szabat był wyimaginowany? Litości.

BTW - od kiedy moderator włącza się w pyskówki słowne?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#48 PostWysłany: 19 Lip 2017 16:17 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
A doczytałeś też w tej Wiki, że w piątek nie chodzi się na nabożeństwa, tylko zjada w domu rodzinną świąteczną kolację? Pod Ścianą Płaczu nie ma stołówki.

ps. i proszę odpowiadać bez argumentów ad personam
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#49 PostWysłany: 21 Wrz 2017 14:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Japonka76 napisał(a):
W sobotę proponuję pojechać na jednodniową wycieczkę: Masada, Ein Gedi i Morze Martwe. W niedzielę skocz do Palestyny. W poniedziałek proponuję ponownie pochodzić po Jerozolimie i popołudniem zebrać się do Tel Awiwu - tam obejrzeć Yafo i przespacerować się promenadą. I 26 rano w samolot.


Niby już po wyjeździe, ale forumowiczów, którzy by się kierowali tą wskazówką przestrzegam, sobota to także szabat i autobusy nie kursują. W sobotę jesteśmy skazani na własny samochód lub taxi.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#50 PostWysłany: 21 Wrz 2017 14:51 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Taką jednodniową wycieczkę: Masada, Ein Gedi i Morze Martwe miałam zorganizowaną przez Abraham Tour. Podstawiony busik z przewodnikiem. Nie korzystałam z komunikacji publicznej.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#51 PostWysłany: 21 Wrz 2017 15:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
I jak wrażenia? Powtórzyłabyś wyjazd z zorganizowaną grupą czy lepiej samemu?
No i jak to wychodziło cenowo? :)

Edit: Widzę już cenę. Pozostaje pytanie o wrażenia ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#52 PostWysłany: 21 Wrz 2017 15:21 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Zdecydowanie tak. Nie wiem, czy dałoby radę zrobić to samemu w jeden dzień korzystając z transportu lokalnego. Raczej nie, bo jednak jest to kilka ładnych kilometrów. Busik czekał na nas pod hostelem z samego rana, a wróciliśmy po południu. Busik jest chyba 12 osobowy. Na wycieczce było 10 osób. Nasz kierowca był jednocześnie naszym przewodnikiem. Opowiadał bardzo dużo ciekawych rzeczy. Cenowo tanio nie było, ale moim zdaniem było warto. Można uzyskać rabaty jeszcze: jeśli jesteś mieszkańcem Abraham Hostel lub jedziesz większą grupą. Tu link do tej oferty: https://abrahamtours.com/tours/masada-ein-gedi-and-dead-sea-tour/
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
makdeb uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#53 PostWysłany: 21 Wrz 2017 15:24 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
@Japonka76
A jak oceniasz zmęczenie po takiej wycieczce? Też myślałem o czymś takim, ale lecimy z córką 11 lat i nie wiem jak to zniesie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#54 PostWysłany: 21 Wrz 2017 15:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
Właśnie zastanawiam się czy nie wybrać się na taką wycieczkę, tyle że samodzielnie.

To co mnie odstrasza to cena, a to ze względu na fakt, że nie zawiera ona w sobie wejść do Masady ani do Ein Gedi, więc dochodzi koszt ok. 50 NIS.

Samodzielnie autobusy to ok. 100 NIS + wejścia 46 NIS(studenckie) + wstęp na plażę, w Ein Gedi, nie wiem tylko czy aktualnie jest ona czynna.

Edit: Czy jest ktoś w stanie rzetelnie ocenić cenę transportu publicznego na trasie:
Jerozolima - Masada
Masada - Ein Gedi
Ein Gedi - Jerozolima

Byłbym wdzięczny.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#55 PostWysłany: 21 Wrz 2017 15:37 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Wszystko zależy od Was. Bo czas to pieniądz. Gdy nie mam zbyt dużo czasu na miejscu, a chciałabym zobaczyć jak najwięcej, czasami wolę zapłacić za komfort szybszego przemieszczania się.
Owszem w cenie wycieczki nie są zawarte bilety do parku narodowego Ein Gedi ani kolejki na wzgórze Masady. Były osoby, które trasę na górę zrobiły pieszo. Były też osoby, które nie weszły wcale do parku a zostały na parkingu i zrobiły tam sobie lunch. Dlatego zapewne jest to wyłączone z opłat stałych i każdy we własnym zakresie podejmuje decyzje. Nad Morzem Martwym byliśmy w prywatnym ośrodku SPA, gdzie wstęp już był wliczony w cenę wycieczki. Kierowca miał dla każdego przygotowany ręcznik kąpielowy.

@Misiatek bez problemu 11 latka da sobie radę na tej wycieczce. Jeśli nie będziecie uskuteczniać trekkingu na pustyni, to zmęczenie będzie niewielkie, w porównaniu z radością uczestnictwa w wycieczce i adrenaliną zobaczenia tak pięknych miejsc.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#56 PostWysłany: 17 Paź 2017 13:32 

Rejestracja: 17 Sty 2015
Posty: 16
Loty: 6
Kilometry: 12 491
Witam,

1 listopada(środa) ok. 10.00 lądujemy w Tel Awiwie ( cztery osoby) dalej jedziemy do Jerozolimy transportem publicznym. Środę i czwartek przeznaczamy na Jerozolimę. W piątek rano wypożyczamy auto i jedziemy trasą Ein Gedi, Masada, Ein Bokek i noc spędzamy już w Ejlacie. W sobotę chcemy jechać do Parku Timna i popływać na rafie na publicznej plaży bliżej Egiptu.
Czy w piątek Masada a w sobotę part Timna jest czynny? Kolejną noc spędzamy w Ejlacie i następnego dnia przez Red Canyon, Beer Szewa kierujemy się do Tel Awiwu. Na Tel Awiw zostanie nam 1,5 dnia. We wtorek 7.11 wieczorem mamy wylot do Poznania
Po drodze mamy płatną autostradę nr 6, czy ktoś jechał i na pewno można ją ominąć? Jest droga nr 40 która w pewnym momencie przechodzi w drogę nr 6 a potem jest dalej droga 40 czy są to równoległe drogi? Proszę o sugestie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#57 PostWysłany: 23 Paź 2017 11:27 

Rejestracja: 24 Sty 2012
Posty: 63
Hej,
mógłby mi ktoś doradzić, czy mój plan ma sens? Przylot czwartek ok 16, wylot niedziela coś ok. 22. I teraz mam zagwozdkę, czy w czwartek z lotniska jechać prosto do Jerozolimy, zostać tam aż do piątkowego popołudnia i uciekać przed zmierzchem do Tel Avivu? Jest to wogóle wykonalne i co najważniejsze- zdążymy "uciec" z Jerozolimy przed zmierzchem?
A może ogarnąć to jakoś inaczej? Będę bardzo wdzięczna za każdą podpowiedź.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#58 PostWysłany: 23 Paź 2017 13:54 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
To zależy w jakim okresie jedziesz.
W tym tygodniu ostatnie autobusy 480 odjeżdżają w piątek z Jerozolimy do Tel Avivu jeszcze o 16:45 i 17:00. Ale to jest przed zmianą czasu, gdy zachód słońca jest ok. 18tej.
Także np. w listopadzie trzeba się spodziewać, że najpóźniej będzie można wydostać się tym autobusem w piątek z Jerozolimy ok. 15-15:30.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#59 PostWysłany: 23 Paź 2017 14:06 

Rejestracja: 24 Sty 2012
Posty: 63
sranda napisał(a):
To zależy w jakim okresie jedziesz.
W tym tygodniu ostatnie autobusy 480 odjeżdżają w piątek z Jerozolimy do Tel Avivu jeszcze o 16:45 i 17:00. Ale to jest przed zmianą czasu, gdy zachód słońca jest ok. 18tej.
Także np. w listopadzie trzeba się spodziewać, że najpóźniej będzie można wydostać się tym autobusem w piątek z Jerozolimy ok. 15-15:30.


Dziękuję za odpowiedź :) . Lecimy na długi listopadowy weekend ( 9-12 listopada), więc rzeczywiście bardzo wcześnie trzeba będzie uciekać z Jerozolimy. A może lepszą opcją byłaby pierwsza noc w Tel Aviwie ( czwartek/pt), potem w piątek wczesnym popołudniem do Jerozolimy, tam dwie noce i w niedzielę z rana powrót do Tel Awiwu zeby późnym wieczorem wylecieć do PL?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w trzy dni
#60 PostWysłany: 23 Paź 2017 16:31 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
To moim zdaniem lepsza opcja. Zdecydowanie Jerozolima i okolice mają więcej do zaoferowania niż Tel Aviv.
Góra
 Profil Relacje PM off
emi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 94 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group