Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 342 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
#221 PostWysłany: 15 Sie 2019 16:17 

Rejestracja: 22 Lip 2019
Posty: 19
Loty: 9
Kilometry: 15 652
Zbanowany
Arabskie kursują bez względu na szabas.
Alternatywą jest carsharing, takich opcji jest coraz więcej w Izraelu, auto na minuty przy dwóch osobach już ma sens większy niż busik.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#222 PostWysłany: 01 Wrz 2019 12:56 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Kosztuje 5 szekli, można ją dostać na lotnisku w Public Transport Information Centre (charakterystyczne zielone logo, na przylotach), chyba u kierowcy w autobusach międzymiastowych, chyba na stacjach kolejowych i na pewno na dworcach autobusowych. Daje zniżkę 20% (technicznie działa to tak, że za załadowane 30 szekli dostajesz na kartę 37.50 a za 50 - 62.50). Działa na autobusy miejskie i międzymiastowe, pociągi, tramwaj w Jerozolimie. Nie działa na arabskie autobusy (w tym we wschodniej Jerozolimie i do Betlejem) oraz na szeruty (busiki).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#223 PostWysłany: 01 Wrz 2019 15:55 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Tak, tak i tak.
Na ostatnie pytanie - to bardziej skomplikowane. Bilet całodzienny ładuje się na Rav Kav, ale trzeba za niego zapłacić gotówką, nie można kasą załadowaną wcześniej na Rav Kav. Wynika to z tego, że bilety całodzienne nie są objęte zniżką 20%, a ta zniżka dolicza się automatycznie przy każdym załadowaniu kasy. Załadowaną kasą można płacić tylko za bilety jednorazowe.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#224 PostWysłany: 01 Wrz 2019 17:58 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Całodziennych nie przerabiałem. Z tego, co sprawdzałem, to mogą się opłacać przy wycieczce nad Morze Martwe i do Masady, ale też nie na cały kraj, ale na odpowiednią strefę. Szczegółów już nie pamiętam.
Do Betlejem z Jerozolimy nie ma co kombinować, tylko trzeba brać arabski autobus z dworca zaraz koło Bramy Damasceńskiej. Jeździ co chwilę, kosztuje 7 szekli (tylko gotówką u kierowcy), dojeżdża do samego Betlejem, 15 min piechotą od bazyliki. Z powrotem można się przejść do muru i checkpointu, obejrzeć mur i street art i złapać autobus po izraelskiej stronie. To też jest arabski autobus, płatny gotówką.
Checkpointy do Betlejem działają w ten sposób, że jest kontrola na wjeździe do Izraela, ale nie ma żadnej na wyjeździe. Dlatego arabski autobus z Jerozolimy do Betlejem jedzie bez kontroli, a z powrotem trzeba pokazać paszport na checkpoincie. Dla turysty żaden problem, pokazujesz paszport i przechodzisz.
Arabskie autobusy w Jerozolimie są białe, jeżdżą też w szabat i płaci się w nich gotówką. Oprócz tego do Betlejem praktyczną dla turysty arabską linią jest autobus na Wzgórze Oliwne odjeżdżający z drugiego dworca, zaraz obok, przy Sultan Suleiman St, w połowie odległości między Nablus Rd i Salah e-Din St.
Autobusy Egged (żydowskie) są zielone, w szabat nie jeżdżą i płaci się w nich Rav Kav.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#225 PostWysłany: 21 Wrz 2019 12:25 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Nowość: podobno kartą Rav-Kav można już płacić też w białych arabskich autobusach we wschodniej Jerozolimie. Obejmuje to jednak tylko kursy w obrębie Jerozolimy, czyli można zapłacić kartą w autobusie na Górę Oliwną, ale już nie do Betlejem (tam jak wcześniej tylko gotówka).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#226 PostWysłany: 25 Wrz 2019 14:25 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
Może to głupie pytanie, ale... czy w żydowskich autobusach Rav-Kav jest konieczna czy można też kupić normalny bilet u kierowcy albo w kasie? Chodzi mi o połączenie Jerozolima-Tel Aviv i autobusy miejskie w Tel-Avivie. Wydawało mi się, że Rav-Kav jest tylko alternatywą ale gdzieś ostatnio przeczytałem, że to jedyna opcja!
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#227 PostWysłany: 25 Wrz 2019 17:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Maj 2017
Posty: 343
Oczywiście, że można. Po prostu z Rav Kavem jest taniej, ale możesz zapłacić kierowcy gotówką.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#228 PostWysłany: 25 Wrz 2019 17:52 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
Miło to słyszeć, bo po lekturze takich tekstów jak tu: https://www.israelfriendly.pl/single-po ... i%C4%85tek, nabrałem wątpliwości.
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#229 PostWysłany: 27 Wrz 2019 22:08 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
Chyba jednak w TV nie można kupić normalnych biletów u kierowcy. Z hostelu przysłali mi poradę, że "skoro tak głupio wymyślono, to trzeba jechać za darmo" :lol: Ale jednak nie zaryzykuję i pomyślę o karcie. Może ktoś wie czy ją się "skanuje" tylko przy drzwiach kierowcy czy także można wejść innymi drzwiami??
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#230 PostWysłany: 28 Wrz 2019 17:55 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Sz@lony napisał(a):
Oczywiście, że można. Po prostu z Rav Kavem jest taniej, ale możesz zapłacić kierowcy gotówką.

W autobusach miejskich od jakiegoś czasu nie da się płacić gotówką, trzeba mieć Rav Kav. W międzymiastowych cały czas można płacić tak i tak, ale z Rav Kav jest taniej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#231 PostWysłany: 29 Wrz 2019 09:42 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
zmuszanie ludzi do korzystania z jednej karty i bez użycia gotówki nie jest jednak - moim zdaniem - krokiem w przód, a w tył. Chce ktoś oszczędzać - to niech kupi kartę. Nie chce - niech płaci więcej jak dawniej...
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#232 PostWysłany: 29 Wrz 2019 10:14 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
A czy ktoś wie do której godziny (poniedziałek) mniej więcej jeżdżą (głównie chodzi o powrót) autobusy arabskie z Jerozolimy do Betlejem?
Interesuje mnie głównie powrót, bo przylot do TLV mam ok godz. 10 rano, potem auto i do Jerozolimy - a chciałbym zaliczyć tego samego dnia właśnie na początek Betlejem? No i na pewno tam dojedziemy po południu, więc głównie pytam do której godziny można wyjechać tym 231 z Betlejem? :) Zawsze jeździłem rano...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#233 PostWysłany: 29 Wrz 2019 10:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Sprawdź na google maps, rozkłady tam podane zgadzają się z rzeczywistością, przynajmniej tak było jak byłam w Jerozolimie jakis czas temu. Dzisiaj np. pokazuje, że ostatni kurs z Jerozolimy jest o 19.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#234 PostWysłany: 29 Wrz 2019 12:21 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
OK, ale ja o powrotny pytałem - czyli z Betlejem do Jerozolimy. :)
Pokazuje też ok. 19 ostatnie autobusy - to się zgadza z rzeczywistością?
Ale ważniejsze jest to, że "google" pokazuje jakąś dziwną przerwę: że niby jeżdżą do ok. 16, w potem do 19 przerwa - i tylko jeden ok. 19. Naprawdę tak jest w rzeczywistości...? :shock:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#235 PostWysłany: 29 Wrz 2019 13:11 

Nawet jeśli 231 dojedziesz to po cos tam jedziesz, a taka Bazylika Narodzenia Pańskiego w okresie zimowym otwarta do....17

Jest jeszcze 234
Góra
 PM off
sanchopan uważa post za pomocny.
 
      
#236 PostWysłany: 29 Wrz 2019 13:23 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
A to nie wiedziałem, że tylko do 17 - dzięki za info. A ten 234 to zdaje się tylko do checkpointu dojeżdża...
To przemyślę czy jednak do Betlejem nie jechać kolejnego dnia a pierwszy na Jerozolimę. Albo podejmę decyzję dopiero na miejscu w zależności od czasu, kiedy dotrę do Jerozolimy.
Jeszcze raz dzięki za info o tej 17 :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#237 PostWysłany: 29 Wrz 2019 22:03 

Rejestracja: 07 Paź 2015
Posty: 87
Rozkład jazdy 231 jest tutaj https://www.bus.co.il/otobusimmvc/Lines ... ormIndex=1

a 234 jest tutaj https://www.bus.co.il/otobusimmvc/Lines ... ormIndex=1

Rozkład na tej stronce jest na najbliższe 7 dni po wybraniu konkretnej daty. Jutro i pojutrze w Izraelu nie sa zwykłe dni robocze i dlatego rozkład na te dni jest wyjątkowo inny niż na zwykły poniedziałek czy wtorek. Ta stronka zawiera rozkład prawie wszystkich linii miejskich i międzymiastowych w całym Izraelu
Góra
 Profil Relacje PM off
sanchopan uważa post za pomocny.
 
      
#238 PostWysłany: 29 Wrz 2019 22:22 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
Dzięki! :D
Ale i tak wychodzi na to, że do Betlejem 231 jeździ do wieczora (19-20 z Jerozolimy), ale z powrotem ostatni ok. 16. :roll: Chyba że coś źle patrzę...? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#239 PostWysłany: 29 Wrz 2019 23:01 

Rejestracja: 07 Paź 2015
Posty: 87
Załącznik:
rozklad231przyklad.JPG
rozklad231przyklad.JPG [ 54.69 KiB | Obejrzany 681 razy ]
Należy wybrać 231 a nie 231A(a po hebrajsku) i wtedy po wpisaniu daty mamy rozkład w dwie strony , to znaczy tam i z powrotem . 231 i 234 z tymi hebrajskim A to sa jakies chyba dodatkowe kursy i tylko w jedną stronę . Jeśli się nie zdąży na ostatni 231 to zawsze można dojść piechotką do checkpoint 300 i zdążyć na ostatnie 234 .
Góra
 Profil Relacje PM off
sanchopan uważa post za pomocny.
 
      
#240 PostWysłany: 29 Wrz 2019 23:13 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
No ja w tych szlaczkach to się trochę gubię - i widzę, że tłumacz google też :mrgreen:
Dzięki za wysiłek, doceniam :!:
Rozważę zmianę planów, żeby po porannym przylocie (jeszcze tak nie przylatywałem - zawsze bliżej północy niż samego dnia) może jednak zaliczyć jedzenie przy Bramie Damasceńskiej (te ich placki zawsze mi smakowały i taniocha jak na Izrael) i podreptać trochę po starym mieście. A do Betlejem z rana następnego dnia i potem... znowu podreptać po Starym Mieście :)
Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 342 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group