Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Indonezja - deszcz
#1 PostWysłany: 25 Wrz 2016 03:11 

Rejestracja: 23 Wrz 2016
Posty: 2
Halo. Właśnie wybieramy się do Yogyakarta, potem planujemy zwiedzić inne rejony Indonezji. Jednak prognozy pogody nie są zbyt pozytywne - deszcze i burze.
Rzeczywiście leje tam non stop?
Czy tylko są to ulewne deszcze od czasu do czasu? Jest tam niebezpiecznie, tzn urwanie drogi, lawiny błotne itd?
Mamy 2 tygodnie i jednak marzymy o odrobinie słońca i rajskiej plaży. Jak myślicie? Uciekać z Indonezji w jakieś inne miejsce (nie mamy wykupionych noclegów ani transportow a lot powrotny do domu z Kuala Lumpur) czy mimo prognozy pogody będzie się dało spokojnie pozwiedzać i korzystać z natury i pięknej przyrody?
Dzięki za odp!!
Pozdrawiam!


Ostatnio edytowany przez Abcn, 25 Wrz 2016 07:54, edytowano w sumie 1 raz
I K L
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#2 PostWysłany: 25 Wrz 2016 10:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Bardzo chciałbym ci pomóc ale niestety moja szklana kula, z której zwykle korzystam w takich przypadkach właśnie się popsuła. Nie tylko nie chce pokazać mi pogody ale nawet nic o tobie. Czy byłeś już w Indonezji albo w Azji, czy bardzo chciałbyś czy ci to lotto, czy będziesz chciał włazić na Merapi czy cały czas leżeć plackiem na plaży albo oglądać Borobodur. A z prognozami meteorologicznymi wiadomo jak jest, Indianie już od trzech lat chrust na zimę zbierają.
No więc musimy się bardziej opierać na tym co było i co sobie myślimy. A bywało zwykle nieźle zaś myślimy, że na dwoje babka wróżyła.
Tak naprawdę kula nie chce nawet pokazać kiedy lecisz. Jeśli "wybieramy się" oznacza teraz czyli październik to przyszłość wygląda obiecująco. Kula mówi, że nie powinno padać bo w październiku zwykle b. mało pada. Kula mówi, że ona zwykle łączy się z takimi np. stronami ( http://www.worldweatheronline.com/yogya ... ta/id.aspx ) i tu sobie sprawdzasz poszczególne regiony. Jak ja byłem w Indonezji właśnie w tym terminie to spadło 5 kropel deszczu ostatniego dnia. Jak "wybieramy się" oznacza: w styczniu albo lutym - to będzie zapewne lało.
Jeśli będziesz w centrum Yogyakarty to lawiny błotne zasadniczo nie zagrażają ci nawet w porze deszczowej. Jak w ulewa złapie cię w trakcie wspinaczki na Merapi i czy inny stożek - będzie gorzej.
itd. itd. Mógłbym tak jeszcze długo ale muszę kończyć, bo kula mówi, że mi zaraz żona herbatę przyniesie i jak będę pił nad klawiaturą to sobie z pewnością laptopa zaleję więc muszę go odsunąć.
Na przyszłość podaj więcej szczegółów bo kula przegrzewa się od zbytniego zgadywania.
Na koniec darmowe porady ode mnie:
Pogoda zwykle nie jest identyczna w różnych miejscach danego regionu i jeśli gdzieś będzie lało to z dużym prawdopodobieństwem kilkanaście/ kilkadziesiąt kilometrów obok będzie piękne słońce. Wystarczy więc na bieżąco korzystać z aplikacji pogodowych lub ichniejszej TV i jechać tam gdzie nie pada.
Hint drugi: w regionach równikowych zwykle deszcze lubią padać intensywnie ale krótko. Ulewa i potem słońce.
Hint trzeci: jak na całym świecie zazwyczaj to góry zatrzymują chmury i tam bardziej pada. Jak będziesz na plaży czy równinie to przejdą nad tobą.
Hint czwarty: podobno na małych wysepkach, np. wokół Lomboku pada bardzo rzadko.
Dalej musisz decydować sam bo kula odmawia współpracy.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
Grzegorz40 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#3 PostWysłany: 25 Wrz 2016 10:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
ja bym uciekał
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#4 PostWysłany: 25 Wrz 2016 14:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2014
Posty: 397
Loty: 62
Kilometry: 131 038
niebieski
Najlepiej w kosmos :)

A odnośnie pytania. Najpierw sobie poczytaj, sam się zainteresuj, a potem zadawaj pytania.
_________________
Image

Moje relacje:
Filipiny | Indonezja
Góra
 Profil Relacje PM off
becek lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#5 PostWysłany: 26 Wrz 2016 11:56 

Rejestracja: 23 Wrz 2016
Posty: 2
Haha Dzieki za odpowiedz!
Gdy pisałam posta to "właśnie " się wybierałam-to czekalam na samolot z KL do yogyakarta.
Powiem tak. Wczoraj lało jak z cebra bez przerwy od 13 do 18,dziś z rana krótka ulewa a potem słoneczko.
Trochę przerażona byłam oglądając prognozy pogody,gdzie pokazywali ulewy i burze bez przerwy przez kolejne tygodnie ale na szczęście się nie sprawdzaja w 100 % :)
Decyzja zostajem w indonezjiy,przeciwdeszczowa kurtka na wszelki wypadek zawsze ze soba i odkrywamy ten piękny kraj!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#6 PostWysłany: 04 Paź 2016 12:50 

Rejestracja: 14 Cze 2011
Posty: 38
Tak jak w Polsce potrafi padać śnieg przed czy po sztywnych datach kalendarzowej zimy, tak i tu czasem pada poza porą deszczową. Nie ma co panikować, bo burze i deszcze w prognozach pogody są na Jawie przez większość roku, po prostu jest tu taka wilgotność, że urządzenia pomiarowe świrują i odczytują to jako deszcz. Zamiast prognoz pogody lepiej zajrzeć do tabeli klimatycznych ze średnimi danymi dla każdego miesiąca.
W ostatnich paru tygodniach było już kilka mocno deszczowych dni, ale na ogół albo nie pada wcale albo krótko i to tylko popołudniami.

-- 04 Paź 2016 12:50 --

Tak jak w Polsce potrafi padać śnieg przed czy po sztywnych datach kalendarzowej zimy, tak i tu czasem pada poza porą deszczową. Nie ma co panikować, bo burze i deszcze w prognozach pogody są na Jawie przez większość roku, po prostu jest tu taka wilgotność, że urządzenia pomiarowe świrują i odczytują to jako deszcz. Zamiast prognoz pogody lepiej zajrzeć do tabeli klimatycznych ze średnimi danymi dla każdego miesiąca.
W ostatnich paru tygodniach było już kilka mocno deszczowych dni, ale na ogół albo nie pada wcale albo krótko i to tylko popołudniami.
_________________
Dwa lata w solo podróży po Azji Pd.-Wschodniej i Indiach i prawie dwa lata życia w Indonezji
http://emiwdrodze.pl/

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#7 PostWysłany: 04 Paź 2016 13:03 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
te deszcze nie sa takie zle, bo przy takim sloncu jak tam jest potem troche chlodniej i... czysciej

a to chwila moment i po deszczu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#8 PostWysłany: 04 Paź 2016 13:07 

Rejestracja: 14 Cze 2011
Posty: 38
@ibartek - teraz tak, w samym środku pory deszczowej to "po deszczu" może w ciągu dnia nie nastąpić wcale ;)
_________________
Dwa lata w solo podróży po Azji Pd.-Wschodniej i Indiach i prawie dwa lata życia w Indonezji
http://emiwdrodze.pl/

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
ibartek lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#9 PostWysłany: 06 Paź 2016 09:16 

Rejestracja: 16 Sty 2014
Posty: 13
Ktoś jest aktualnie w Indonezji? Internetowa szklana kula pokazuje burze na najbliższe 20 dni. Z tego co widzę aktualnie pada po pół dnia?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#10 PostWysłany: 06 Paź 2016 10:06 

Ja właśnie wracam ;-) do 14 słońce i patelnia, po 14 zazwyczaj sie zachmurzyło, popadało może z godzinę co drugi dzień. Prognozy tak wskazują przez wysoka wilgotność powietrza


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#11 PostWysłany: 06 Paź 2016 10:13 

Rejestracja: 14 Cze 2011
Posty: 38
@lapserduck odpowiedziałam na Twoje pytanie 3 posty wyżej :)
Wczoraj trochę późnym wieczorem popadało, dziś jak codzień od rana piękna pogoda, słońce i upał. Mówię o Yogyakarcie.
_________________
Dwa lata w solo podróży po Azji Pd.-Wschodniej i Indiach i prawie dwa lata życia w Indonezji
http://emiwdrodze.pl/

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#12 PostWysłany: 24 Paź 2016 16:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 965
Loty: 372
Kilometry: 561 898
srebrny
Info odnośnie ostatnich dwóch tygodni:
- Java (zachód i centrum) - przez tydzień padało ok. 3 razy, ale żaden opad nie trwał jednorazowo dłużej niż godzinę;
- Bali (południe i centrum) - przez tydzień ani kropli deszczu.
Generalnie skuteczność prognoz krótkoterminowych na poziomie ~3%. Miało padać niemal codziennie, nie padało prawie wcale.
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#13 PostWysłany: 11 Lis 2018 05:36 

Rejestracja: 29 Lip 2018
Posty: 23
A jak sytuacja ma się teraz?
Ja jestem teraz w Singapurze i cały czas pokazuje burze i ulewy, a padało tylko raz przez 20 minut :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#14 PostWysłany: 12 Lis 2018 11:55 

Rejestracja: 10 Lip 2017
Posty: 62
Jestem w Indonezji od 10.10
Najpierw Jawa przez 10 dni, potem Bali (najpierw pld, teraz pn) i poki co padalo u nas raz ;)
Slyszelismy ze w centrum kilka dni juz padalo, ale generalnie jest strasznie sucho
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Indonezja - deszcz
#15 PostWysłany: 14 Lis 2018 14:34 

Rejestracja: 11 Wrz 2016
Posty: 101
Loty: 91
Kilometry: 204 044
Od 9 .11 jestem w Indonezji....Bali teraz Nusa Lembogan deszcz tylko przy Baturze ale sporadycznie i jak to na równika szybciej wyschnie niż pada.... :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group