Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Gruzja w zimie?
#1 PostWysłany: 05 Wrz 2014 18:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2013
Posty: 992
Loty: 29
Kilometry: 37 728
niebieski
Czy jest sens jechać do Gruzji na przełomie stycznia/lutego?
Chodzi mi ona po głowie od jakiegoś czasu, ale nie wiem czy jest sens tam się wybierać w ciągu tak zimowych miesięcy, bo marszruty pewnie wszędzie nie dojadą?
W palnie miałem też Kazbegi, ale czytałem, że przy większych opadach śniegu może być kłopot z wydostaniem się ewentualnie.
Czy ktoś mógłby się podzielić swoimi wrażeniem o ile był w Gruzji w trakcie zimy?

Sprawdzałem pogodę z tego roku i była rozbieżność od około -6 do +10, więc pewnie też zależy jak się trafi :P
_________________
Pytania o Gdańsk/trójmiasto? Śmiało, spróbuję pomóc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#2 PostWysłany: 05 Wrz 2014 19:07 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Sens na pewno jest jechać bo Gruzja to piękny kraj ale moim zdaniem możesz mieć problem z dotarciem do niektórych miejsc. Sam rok temu śledziłem doniesienia o możliwości przejazdu do Kazbegi i trochę z tym loterii, pamiętam że raz była przejezdna a raz nie (śledziłem forum kaukaz.pl gdzie udzielali się też ludzie mieszkający na stałe w Gruzji).
Tu masz relację innego forumowicza który był w styczniu, trochę średnio z pogodą było.
Ja na Twoim miejscu jednak zaplanowałbym wyjazd w kwietniu lub maju gdzie ceny nie są jeszcze tak wysokie jak latem a przyroda już budzi się do życia i masz większą pewność ładnej pogody :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#3 PostWysłany: 05 Wrz 2014 19:16 

Byłem w zeszłym roku, w lutym. Pogoda w Tbilisi i okolicach była całkiem dobra. Raz czy dwa lekko pokropiło. Temperatura ok 14-17 stopni w dzień. Góry Kaukazu nam odradzali, bo to jednak wysoko. W sumie wcale mnie tam nie ciągnęło. Na nizinach było słoneczko. Można było spokojnie posiedzieć w ciągu dnia, na świeżym powietrzu.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#4 PostWysłany: 05 Wrz 2014 19:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2013
Posty: 490
Loty: 217
Kilometry: 423 860
niebieski
Na pewno zależy od tego jak się trafi - ja w zeszłym roku w terminie 1-8 stycznia planowałem wyjazd na narty do Gudauri, jednak na miejscu okazało się, że nie ma jeszcze wystarczająco śniegu i wyciągi jeszcze nie działają. W rezultacie zwiedziłem Tbilisi, Kazbegi, Borjomi i Bakuriani.

W Bakuriani dzień pojeździliśmy na nartach, ale nie było warto - słabe warunki, infrastruktura i drogie noclegi. Za to park w Borjomi bardzo przyjemny.

Natomiast strzałem w dziesiątkę okazało się Kazbegi. Ciepło nie było, ale też nie padało, nie było mgły ani chmur, widok Kazbeku o poranku wprost nieziemski. Ludzi mało, bardzo przyjemnie się spacerowało po okolicy. To jedno z najlepiej wspominanych przeze mnie miejsc jakie odwiedziłem.

Z marszrutkami nie było problemu, ale to też kwestia pogody - śniegu nie było dużo, temperatura w niektóre dni kilka stopni na plusie, generalnie w okolicach zera. Jak spadnie więcej śniegu to dojazd do Kazbegi czasem jest niemożliwy.

Kolega pojechał w lutym (wtedy statystycznie trochę zimniej i więcej śniegu) również na narty, do Gudauri - narty średnio wyszły, ale Gruzją był zachwycony.

Zapewne wiele nie pomogłem, ale po moich doświadczeniach jak najbardziej polecam wyjazd do Gruzji w sezonie zimowym. Nawet jak nie uda się do Kazbegi dojechać to jest jeszcze masa innych miejsc do zobaczenia, a że kraj bardzo nierówny to można sprawdzać pogodę na bieżąco i jechać tam, gdzie odpowiada. Nie trzeba też nic wcześniej rezerwować, miejsce do spania znajdzie się wszędzie bez problemu, a to daje dużą swobodę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#5 PostWysłany: 05 Wrz 2014 20:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
O ile nie byłeś nigdy wcześniej w Gruzji, zdecydowanie polecam na pierwszy wyjazd miesiące wiosenne: kwiecień, maj. Pogoda (zazwyczaj) bardzo dobra, większość atrakcji dostępna - włącznie z "delikatnym" Kaukazem (wycieczka do Kazbegi et cetera). Ale masz Batumi-i-morze, masz winnice, masz Tbilisi i okolice (Mccheta, Upliscyche), masz Kutaisi i atrakcje wokół miasta, masz milion możliwości...

Zimą wiele miejsc może być niedostępnych, a na pewno część z nich nie będzie tak urokliwa, jak podczas cieplejszych miesięcy. Sprawdzone osobiście ;)

p.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#6 PostWysłany: 17 Kwi 2015 17:38 

Rejestracja: 17 Kwi 2015
Posty: 2
Byłem i polecam, wiadomo, że zimą nie wszystkie atrakcje są dostępne, lub dojazd do nich jest utrudniony, ale dla pięknych widoków warto pojechać zimą. Ja byłem od 14-21 grudnia i dojazd marszrutką np do Stepancminda i podejście do Cminda sameba nie był żadnym wyzwaniem, raczej miłym i przyjemnym spacerkiem. Również podróżowanie po całej Gruzji nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu. Wiadomo trzeba liczyć się z pogodą zwłaszcza na północy, ale przy odrobinie szczęścia można dostać się nawet do Uszguli. Zimą w Gruzji jest dużo cieplej niż u nas w Polsce, dlatego nie należy się bać i śmiało wyjeżdżać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#7 PostWysłany: 17 Kwi 2015 17:53 

Rejestracja: 08 Cze 2011
Posty: 105
początek grudnia :-)
W Tibilisi było ciepło i słonecznie.
W David Gareja wietrznie ale ciepło i sucho.
O Kazbegi gruchnęła plotka, że droga zamknięta i nie wiadomo kiedy otworzą. Było to tzw. półprawda, tzn. owszem, TIRy stały w niewyobrażalnie długiej kolejce, marszrutki nie jeździły ale busy 4WD z dworca Didube jak najbardziej :-)
Jadąc mijaliśmy tą kolejkę tirów ale one stały po jednej stronie drogi :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#8 PostWysłany: 28 Cze 2015 10:29 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6180
HON fly4free
jeśli chodzi o TIR-y, to sytuacja nie jest związana z porą roku, a brakiem miejsca na samym przejściu granicznym
ciężarówki zatrzymywane są przez policję, w miejscu, gdzie nie blokują ruchu i wysyłane po kilka na granicę, gdy tam zwolni się miejsce do dokonania odprawy. nasz kierowca twierdził, że w tej kolejce mogą stać nawet ok. tygodnia
Załącznik:
tiry kolejka.jpg
tiry kolejka.jpg [ 66.51 KiB | Obejrzany 18200 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#9 PostWysłany: 01 Lip 2015 17:01 

Rejestracja: 01 Lip 2015
Posty: 9
Może i pogoda zimą w Gruzji jest loterią, ale też nie polegałabym dokładnie na wpisach w internecie. Według wielu z nich absolutnie nie ma opcji dojechania zimą do Uszguli, mówi tak nawet przewodnik, który miałam ze sobą, zaś nam udało się to bez żadnego problemu w połowie stycznia. Czyli taka sama historia, jak jednego z kolegów wyżej.

Warto Gruzję odwiedzić każdą porą, może rzeczywiście wyjątkowo trafiłam, ale styczeń wydawał mi się cieplejszy, niż w Polsce, a wszystkie drogi były bez problemu przejezdne. Na pochodzenie po górach pogoda była idealna, niekiedy można było zdejmować kurtki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#10 PostWysłany: 03 Gru 2016 18:08 

Był ktoś pojeżdzić na nartach w okolicy Tbilisi ? Chodzi raczej o łatwe stoki, żeby i chłopak 14 lat sobie pojeżdził.
Jaka miejscowość najlepsza ? Myślę że sprzęt da się wypożyczyć na miejscu ? Bo tylko z podręcznym wpadniemy na parę dni.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#11 PostWysłany: 03 Gru 2016 19:12 

Rejestracja: 25 Lut 2012
Posty: 247
Loty: 23
Kilometry: 72 725
niebieski
Również polecam kwiecień. Wtedy jest całkiem ciepło, przyjemnie i wszystkie drogi przejezdne. A Gruzja to piękny kraj, a Gruzini bardzo przyjacielscy dla Polaków.
Mieszkałem przez 6 miesięcy w Zugdidi na przełomie 2011/2012 i wówczas była zima stulecia dla tej okolicy. Było bowiem minus 6 stopni :) Nie wiem jak jest w hotelach, ale mieszkałem na prywatnej kwaterze. Tam były domy głównie drewniane i brak było np. grzejników. Trzeba było korzystać z tzw. kozy do ogrzewania. W pokojach w nocy temperatura spadała do plus 2 stopni.
Droga w góry była nieprzejezdna przez kilka tygodni. Nie dość, że drogi były oblodzone, pokryte śniegiem, to jeszcze leżały na nich kamienie i olbrzymie głazy z urwisk.
Ale jak ktoś się uprze, to znajdzie kierowcę taksi, który pojedzie tak daleko jak się da. Sama jazda taxi będzie niezapomniana atrakcją nad urwiskami, którą się zapamięta na całe życie. Gwarantuję :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#12 PostWysłany: 03 Gru 2016 20:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lis 2015
Posty: 631
Loty: 110
Kilometry: 230 448
Ja w zeszłym roku byłem w Gruzji pod koniec kwietnia. W Batumi była piękna pogoda ok. 20 kilku stopni C, w Tbilisi strasznie lał deszcz, temp. ok 15°C, a w górach było poniżej zera i dużo śniegu. Jadąc do Kazbegi "ugrzęźliśmy" w Gudauri z powodu lawiny śnieżnej, która zasypała drogę. Gruzińskim drogowcom odkopanie jej zajęło jedynie 7h...:/
Całą historię opisałem w mojej relacji :)
https://geotrip.fly4free.pl/blog/1682/o ... i-czesc-1/
_________________
Relacja z wyprawy na wulkan Yake Dake w Alpach Japońskich

Relacja z Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#13 PostWysłany: 14 Gru 2016 13:39 

Rejestracja: 14 Gru 2016
Posty: 10
Ja się zastanawiam nad zimowym wyjazdem do Gruzji, chociaż chyba wyprawa na Kazbek o tej porze roku odpada :roll:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#14 PostWysłany: 14 Gru 2016 14:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Z odpowiednim sprzętem, przygotowaniem oczywiście się da, ale nie jest to już na pewno rekreacyjna turystyka górska.

Poniżej relacja z zimowego wejścia na Kazbek:

http://www.zdobywcygor.pl/relacje/wypra ... kazbek-zim
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
GeoTrip lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#15 PostWysłany: 09 Sty 2017 22:49 

Rejestracja: 20 Gru 2016
Posty: 2
Dużo osób jeździ do Gruzji na narty czy snowboard zimą. Widziałem że lot bodajże zrobił ost promocję na tym kierunku, że za sprzęt narciarski płaci się tylko złotówkę! :o
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#16 PostWysłany: 11 Paź 2019 13:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Pytanie, czy wg Waszych doświadczeń, ta droga zimą (koniec grudnia) będzie przejezdna?

Załączniki:
Gruzja zima.jpg
Gruzja zima.jpg [ 326.73 KiB | Obejrzany 6522 razy ]
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#17 PostWysłany: 12 Paź 2019 08:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
podbijam
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#18 PostWysłany: 15 Paź 2019 22:27 

Rejestracja: 09 Cze 2015
Posty: 167
Loty: 90
Kilometry: 124 797
Będę jechać ta trasą w połowie listopada, popytam na miejscu mieszkańców jakie tam warunki panują zimą. Sądząc po odległości i długości przejazdu nie może to być świetna droga. I mam nadzieję,że coś podpowiem :) :)
_________________
Ciemność to Twój strach, światło jest wszędzie
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#19 PostWysłany: 13 Lis 2019 12:33 

Rejestracja: 18 Gru 2011
Posty: 274
niebieski
eskie napisał(a):
Pytanie, czy wg Waszych doświadczeń, ta droga zimą (koniec grudnia) będzie przejezdna?


Jechalem ta droga w zeszlym tygodniu (11.2019). Asfaltu nie ma na odcinku id Khulo do Zarzma (+/- 60km) oprocz tego jest to zwykla ;) gruzinska gorska droga. Gosciu w wypozyczalni w Batumi mowil ze droga moze byc nieprzejezdna juz teraz, ale nie bylo wiekszych problemow - na trasie lezalo troche sniegu, miejscami lod + ze dwa dosyc glebokie potoki. Na trasie mijalisny glownie terenowki i fordy transity + opla astre 1 i jakiegos starszego peugeota - ja bym sie tam osobowka nie pchal. Napotkany taksowkarz mowil ze droga generalnie jest przejezdna caly czas dla aut terenowych i innych ził-ów ale jak dobrze walnie sniegiem to nie poleca - pojawiaja sie lawiny i osuwiska ziemne. My jechalismy id Batumi i trafilismy na zachod slonca na przeleczy Goderedzi - piekny widok, ale trasa w dol jest duzo bardziej oblodzona i w ciemnisciach nasza predkosc to bylo jakies 7kn/h.
Z nieorzyjemnych niespodzianek to przy odbiorze auta okazalo sie ze podstawowa opcja nie pozwala na przejazd ta droga+jazda w okolicach mestii i ushguli ( nie pamietam dokladnie gdzie bo tam niestety nie dotarlismy) i na pewno okolice Kazbegi (nie liczac samego dojazdu do wioski) czyli np. Truso i Juta odpadaja a naprawde warto. Tak ze musielismy doplacac :)
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Gruzja w zimie?
#20 PostWysłany: 18 Lis 2019 22:18 

Rejestracja: 09 Cze 2015
Posty: 167
Loty: 90
Kilometry: 124 797
@eskie
Zimą ta droga jest zupełnie nieprzejezdna, zawalona śniegiem na wysokość ok 5 m. Miejscowi odradzają przejazd tą trasą nawet w obecnym czasie.
Jechałam 12.11 z Batumi do Achalciche marszrutką. Myślałam,że pojedziemy trasą o którą pytasz jednak lokalny transport wybiera okrężną główną drogę. Zimą jest ona przejezdna. Mam marne pojęcie o jeździe górskimi drogami ale myślę,że w grudniu warto mieć łańcuchy na wyposażeniu nawet dla głównej trasy.
Jadąc tamtędy warto zatrzymać się we wsi Surami aby kupić lokalny przysmak-nazuki.
_________________
Ciemność to Twój strach, światło jest wszędzie
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group