Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Kwi 2018 13:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2015
Posty: 274
Niedawno wróciliśmy z Gran Canarii gdzie wspinaliśmy się po specjalnie zaprojektowanych trasach, zwanych via ferrata lub l.mn. vie ferrate, jak komu pasuje.
https://en.wikipedia.org/wiki/Via_ferrata

Szukałem tutaj na forum, ale znalazłem tylko kilka postów wspominających o via ferratach.
Żaden z nich nie opisywał bardziej dokładnie całości sprawy, więc może moje wypociny komuś pomogą lub zainspirują do spróbowania czegoś innego. Polecam!

Sprzęt:
Do przejścia niektórych tras potrzeba generalnie trzech rzeczy:

Kask
Image


Uprząż wspinaczkowa
Image


Specjalna lonża do via ferraty
Image


To jest ABSOLUTNE minimum do pokonania NIEKTÓRYCH tras, a jest ich całkiem sporo, kilka na samej wyspie, o wiele, wiele więcej w Europie i reszcie świata.
Do tego polecane są buty o sztywnej podeszwie, osobiście pokonywałem trasę w obuwiu sportowym do grania w kosza, takie za kostkę, było ok.
Niektóre trasy wymagają zwiększonego użycia metalowych lin, więc zaleca się używanie rękawiczek.
NIEKTÓRE TRASY WYMAGAJĄ UŻYCIA LINY, więc jeżeli nie wiesz jak używać liny do asekuracji, nie masz odpowiedniego sprzętu dodatkowego, masz lęk wysokości itd. - zastanów się dwa razy czy to jest dla Ciebie.

Sprzęt można zakupić w licznych sklepach internetowych lub nawet w Decathlonie, ceny w zależności od marki sprzętu.



Trasy:
Na wyspie znajduje się:
7 tras via ferrata o różnym stopniu trudności,
3 trasy via corda/cordata
1 trasa via cable

https://deandar.com/ferratas/en/Canarias/
W podanym wyżej linku można także sprawdzić, które trasy są dostępne, gdyż czasami są one zamykane np. na czas prac związanych z utrzymaniem.


W samej Katalonii znajduje się około 111 różnych tras, w tym 48 via ferrata; w Aragonii jest około 60, w tym 33 via ferrata; w Andaluzji 30, w tym 27 via ferrata.
To tylko mały ułamek tego co możecie znaleźć w internecie, a Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy to tylko niektóre miejsca z dobrze rozwiniętą bazą sprzętową,
jeżeli chcielibyście wypożyczyć.



Wracając do Gran Canarii i naszej wspinaczki.
Jako, że to była nasza pierwsza tego typu wspinaczka, to przed wylotem próbowałem się skontaktować z firmami organizującymi podobne wyprawy,
żeby mieć pewność, że nie będzie problemem to, że nasza córka ma tylko 10 lat.
I tak:
http://www.aventuraencanarias.com/home/
- kontakt prawie znikomy, brak odpowiedzi na moje zapytania, próbowałem przez Facebooka i mailem. Może było to spowodowane przerwą świąteczną, nie wiem.
Nie jest chyba ciężko ustawić automat na mailu, że w dniach takich i takich nie pracujemy albo uaktualnić stronę internetową. Jest także ograniczenie wiekowe od 12 lat.

http://outdooractivitiesgrancanaria.moj ... ntura.com/
https://www.tripadvisor.co.uk/Attractio ... lands.html
- dobry kontakt, niezły angielski, płatność przez paypal, brak limitu wiekowego dla dzieci, transport z i do miejsca zamieszkania na południu wyspy, sprzęt i ubezpieczenie w cenie, woda i przekąski wliczone w cenę. Maksymalna liczba osób to 8.
Victor był naszym przewodnikiem, nasza czteroosobowa rodzina wspinała się z także czteroosobową rodziną z Wielkiej Brytanii.

Jakieś pytania? Chętnie odpowiem.

Kilka zdjęć:

Załączniki:
IMG_20180403_122410.jpg
IMG_20180403_122410.jpg [ 235.33 KiB | Obejrzany 2406 razy ]
IMG_20180403_115242.jpg
IMG_20180403_115242.jpg [ 146.15 KiB | Obejrzany 2406 razy ]
IMG_20180403_110903.jpg
IMG_20180403_110903.jpg [ 267.48 KiB | Obejrzany 2406 razy ]
IMG_20180403_110826.jpg
IMG_20180403_110826.jpg [ 261.88 KiB | Obejrzany 2406 razy ]
IMG_20180403_104857.jpg
IMG_20180403_104857.jpg [ 270.58 KiB | Obejrzany 2406 razy ]
IMG_1707.jpg
IMG_1707.jpg [ 363.21 KiB | Obejrzany 2406 razy ]


Ostatnio edytowany przez Abcn, 24 Lis 2018 20:07, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
#2 PostWysłany: 16 Kwi 2018 14:57 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1318
srebrny
O proszę, chodze po ferratach sporo ale Kanary jakoś mi sie z tym nie kojarzyły.

Enviado desde mi ALE-L21 mediante Tapatalk
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 24 Lis 2018 19:00 

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 1
witam
czy mogę prosić nazwę tej ferraty gdzie jest ta charakterystyczna drabinka w "powietrzu"? dzięki
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 24 Lis 2018 21:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2015
Posty: 274
@Konrad Wawrzyniak

Wybacz, nawet nie wiem jak mogłem przegapić tak przecież ważną informację :shock:
Vía ferrata Jesús Beitia [K4] oczywiście :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 13 Gru 2018 16:23 

Rejestracja: 10 Sty 2018
Posty: 6
Dzieci od ilu lat mogą skorzystać?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 14 Gru 2018 15:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2015
Posty: 274
@Sieradzak

Tak jak napisałem wyżej: "brak limitu wiekowego dla dzieci"
Góra
 Profil Relacje PM off
Sieradzak lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group