Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 119 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 06 Lis 2011 12:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 26
Tanio zjeść - ciężko z polskiego punktu widzenia. Więcej tu http://fly4free.pl/forum/viewtopic.php?f=67&t=3391.
A jeśli chodzi o to, co warto zobaczyć, to polecam muzeum okrętu Vasa. W innej porze roku poleciłbym skansen, ale w listopadzie może być kiepsko. Można zobaczyć zamek królewski, jeśli ktoś lubi (zbrojownia, skarbiec, wnętrza zamkowe). pokręcić się po Gamla Stan, pojeździć metrem (bardzo interesujące pod względem architektury stacje), można Muzeum Narodowe zwiedzić (kilka znanych obrazów). Warto kupić kartę miejską, która upoważnia do darmowego wstępu do różnych atrakcji i korzystania z komunikacji miejskiej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
#2 PostWysłany: 06 Lis 2011 13:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2011
Posty: 175
Standardowo polecam wybrać się do informacji turystycznej pozabierać mapki i przejrzeć broszury. Informacja w Sztokholmie jest jedną z lepiej prowadzonych jaką dane mi było odwiedzić.

Co do karty miejskiej to dodam, że jest dosyć droga i można też się zastanowić i kupić tylko kartę na komunikacje miejską. http://sl.se/en/Visitor/Tickets/Visitor-tickets/

W cene wliczone jest metro, autobusy, tramwaje, pociągi podmiejskie i kurs promem ( można płynąć ze starego miasta do muzeum statku vasa. Są 2 przystanki ale muszę przyznać, że nawet nie pamiętam co było na tym drugim).

Jeżeli interesuje cię fajne miejsce aby zobaczyć stare miasto z góry możesz udać się na południe od starego miasta będzie tam budynek bodajże supermarketu i wieża z której względnie coś widać. Można też po prostu wejść na wzgórze które się znajduje w tamtych okolicach (punkt widokowy z ławkami).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 06 Lis 2011 14:25 

Rejestracja: 25 Lut 2011
Posty: 88
Zależy co kto lubi, dla mnie muzeum http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_National_Museum_of_Science_and_Technology to najlepsze muzeum jakie do tej pory widziałem w życiu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 14 Lis 2011 18:50 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2010
Posty: 6143
Loty: 228
Kilometry: 534 135
Według mnie są 2 opcje zwiedzania Sztokholmu:

2-3 dniowy lub dłuższy, w tym zwiedzanie muzeów.

Całodniowa w opcji (wylot rano z Katowic, dojazd do Sztokholmu i powrót wieczorem do Krakowa)
Cena takiej wycieczki uzależniona jest od ceny biletów samolotów i promocji na linie kolejowe http://www.sj.se/
W ww. opcji spędzimy w Sztokholmie około 5-6h i zwiedzimy stare miasto, można zobaczyć także zmianę warty i pochodzić trochę po okolicach starego miasta.

Do poruszania się po Sztokholmie na dłużysz okres najlepiej wybrać Sztokholm Card ( wstęp do wszystkich muzeów, i można poruszać się wszystkimi dostępnymi środkami komunikacji miejskiej)

W opcji całodniowej można zakupić 24godziny bilet który kosztuję 115 koron + wyrobienie karty/biletu za 20 koron
Lub zakupić bilet z opcją 8 przejazdów za 200 koron, na takim bilecie można jeździć w większej grupie. Ja byłem z 3 znajomych i mieliśmy po 2 przejazdy.
1 przejazd metrem kosztuje 36 koron

Jeżeli chcecie zobaczyć super stację metra, znajdują się one na trasie niebieskich linii metra.
W okolicy stacji Slussen jest darmowa wieża widokowa, a na pobliskich wzniesieniach znajdują się tarasy widokowe.
W porcie nic ciekawego nie ma, 2-3 duże promy i nic więcej.
Wjazd na wieżę telewizyjną kosztuje 49 koron
Strefa niskich cen w Mc Donald to 10 koron
Duże frytki za 20 koron
Toaleta w większości płatna 5 koron


Polecam Sztokholm w opcji zwiedzania 6godzinnego :)
_________________
Image

https://www.instagram.com/jiku_ty_dziku/ | Serduszka i piwo :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 14 Lis 2011 19:44 

Rejestracja: 19 Lut 2011
Posty: 210
niebieski
Kawa w Skandynawii zawsze w 7-eleven! :D W Malmo płaciłem teraz chyba 25SEK za dużą kawę, nie opłaca się brać małej bo tam niewielka różnica w cenie jest.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 18 Lis 2011 22:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2011
Posty: 175
http://mapy.google.pl/maps/place?q=type ... 79ca9f43f9

a przystanki ma potem

skeppsholmen i vasamuseum.

co do rozkładu jazdy nie pamiętam wy googlować pewno można albo w informacji turystycznej się spytać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Lis 2011 15:04 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2010
Posty: 6143
Loty: 228
Kilometry: 534 135
Mateusz napisał(a):
Ile kosztuje pojedynczy bilet na jeden przejazd? Bo nie ogarniam do końca tego cennika: http://sl.se/sv/Resenar/Valja-biljett/V ... aka-resor/


Jeżeli chodzi o metro to:

36 koron = +- 18 zł
_________________
Image

https://www.instagram.com/jiku_ty_dziku/ | Serduszka i piwo :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 12 Sty 2012 19:45 

Rejestracja: 07 Sty 2012
Posty: 71
Czy ja dobrze rozumiem - bilet dobowy na cała komunikację miejską kosztuje 115 SEK? (http://sl.se/sv/Resenar/Valja-biljett/V ... 72-timmar/) Nie da się kupić na samo metro?
I czy istnieje sztokholmska wersja strony jakdojade.pl?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 25 Sty 2012 03:22 

Rejestracja: 19 Lut 2011
Posty: 210
niebieski
Pama napisał(a):
Czy ja dobrze rozumiem - bilet dobowy na cała komunikację miejską kosztuje 115 SEK? (http://sl.se/sv/Resenar/Valja-biljett/V ... 72-timmar/) Nie da się kupić na samo metro?
I czy istnieje sztokholmska wersja strony jakdojade.pl?


Tak, z tego co tam pisze wynika, że bilet dobow kosztuje 115 koron ;) Nie wiem czy istnieje "sztokholmskie jakdojade" ale na stronie SL jest takie okienko "Reseplanerare" i tam wypełniasz skąd dokąd chcesz jechać (ja przykładowo wpisałem från T-Centralen till Globen i kliknalem Åka nu!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 07 Mar 2012 21:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Mar 2012
Posty: 148
Loty: 81
Kilometry: 105 908
a orientujecie się czy są w Sztokholmie jakieś darmowe muzea?

W internecie znalazłam takie info:
Muzeum Miasta Sztokholm – muzeum miejskie prezentujące historię miasta i jego mieszkańców;
Medeltidsmuseet – muzeum średniowiecznego Sztokholmu;

ale jak wchodzę na ich stronki to mają ceny wstępu. Ktoś ma nowe, sprawdzone informacje?

jadę w 2 osoby, od wtorku od 10 rano do czwartku do godziny 15 będę w Sztokholmie. Najlepszą opcją biletową jest 16 kuponów (czyli 8 przejazdów) dla każdej osoby?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 10 Mar 2012 08:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Mar 2012
Posty: 148
Loty: 81
Kilometry: 105 908
fakalaka napisał(a):
Zależy co kto lubi, dla mnie muzeum http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_National_Museum_of_Science_and_Technology to najlepsze muzeum jakie do tej pory widziałem w życiu


mam zamiar sie do niego wybrac :)
wyczytalam na ich stronce ze w srody maja dluzej otwarte i ostatnie 3 godziny wstep gratis :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 24 Mar 2012 10:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Mar 2012
Posty: 148
Loty: 81
Kilometry: 105 908
Witam forumowiczów,

właśnie wróciłam z 3dniowego pobytu w Sztokholmie i chciałabym się podzielić z Wami przydatnymi info:

- lądowałam na Stockholm Skavsta i miałam wcześniej kupione bilety na Flygbussarna, przez internet, z użyciem karty kredytowej - okazało się to bardzo wygodne gdyż akurat po moim przylocie utworzyły się ogromne kolejki zarówno do automatów do zakupu biletów, jak i do samego autobusu (część osób musiała czekać na następny autobus). Ja miałam swój wydrukowany bilet i spokojnie czekałam w kolejce do busa. Cena 248 SEK tam i powrót (automaty to 259SEK), nawet po przeliczeniu kursu korony/euro/złotówki okazała się korzystniejsza a i stresu mniej
- wysiada się na T-Centralen – ich największym centrum przesiadkowym – dworzec jest ogromny, kilkupoziomowy, ale dzięki tabliczkom i strzałkom nie sposób się zgubić. Warto zajrzeć do „Customer Service” po plan miasta
- kupowałam bilet 72godz na komunikację miejską (230SEK + 20SEK za wyrobienie karty). Wszelkie bilety kupuje się w ich salonach prasowych zwanych Pressbyran
- komunikacja obejmuje metro, kolej, autobusy i tramwaje – wszystko jest punktualne, metro w godzinach szczytu kursuje co 2-3 minuty, a najrzadziej co 20 minut. Na każdym przystanku metra, autobusu czy tramwaju jest siatka połączeń a ponadto są broszurki ze schematem komunikacyjnym. Takie broszurki są także we wnętrzu autobusów i tramwajów
- główne atrakcje to okolice Gamla Stan (Pałac Królewski, Parlament, Katedra, kościoły, uliczki na Starym Mieście, Ratusz, Muzeum Vasa – można spokojnie obejść to na nogach, nie trzeba przemieszczać się komunikacją miejską
- jeśli chcecie odwiedzić jakieś muzea warto wcześniej zapoznać się z godzinami otwarcia – często we wtorki lub środy są otwarte dłużej (do 20 zamiast do 17-18)
- zmiana warty w Pałacu Królewskim marzec-kwiecień o 12.15, w niedziele o 13.15. Jeśli ktoś chce to mam zdjęcie z grafikiem kiedy co jest na w/w miesiące
- życie ratuje McDonald’s (hamburger, cheesburger – 10SEK, frytki - 14/17/20 SEK, herbata – 12 SEK, kawa 14/18 SEK, duże kanapki zaczynają się od 50-60 SEK, zestawy jeszcze więcej) – lecąc na kilka dni spokojnie można przeżyć na jedzeniu z Polski a na miejscu kupować tylko chleb (około 25 - 30 SEK) oraz napoje (Coca-Cola 1,5 litra – 20 SEK), popularny jest też ichniejszy fast-food zwany „Max” ale cen nie znam
- wszyscy od lat 5 do 105 znają język angielski i chętnie Ci pomogą 

Co do muzeów to odwiedziłam:
Muzeum Armii (Arme Musset http://www.sfhm.se) wstęp 80 SEK, we wtorki otwarte do godziny 20.
Muzeum Techniki (Tekniska Musset http://www.tekniskamuseet.se/) – wstęp 120SEK, w środy otwarte do godziny 20, od godziny 17-20 wstęp gratis! Osobiście jeśli tylko choć trochę lubisz wynalazki, technikę to bardzo polecam.

Jeśli masz jakieś pytania, służę pomocą!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 14 Kwi 2012 23:21 

Rejestracja: 05 Sie 2011
Posty: 1005
niebieski
Witam. Wybieramy się na Trip. Będziemy mieli w Sztokholmie jedynie 8 godzin. Uprzejmie proszę o podpowiedzi jak je dobrze spożytkować. Będziemy tam w sobotę o 12.50. Pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 15 Kwi 2012 00:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2189
Loty: 408
Kilometry: 718 413
srebrny
rownież dołącze sie do pytania, we wtorek podbijamy sztokholm :) duzo ciekawych informacji juz w tym wątku sie przewineło, ale nigdy za wiele :)
_________________
Strona znajomego, gorąco polecam:
Zdjęcia, filmiki i ciekawostki z całego świata -> http://www.niezwyklyswiat.com
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 15 Kwi 2012 01:14 

Rejestracja: 31 Mar 2012
Posty: 785
niebieski
na stronie sl.se nie trzeba się męczyć po szwedzku, należy wybrać zakładkę Visitor z serduszkiem i mamy Journey Planner oraz resztę informacji po angielsku;
przy pobycie 3-dniowym opłaca się już Stockholm Card, niby cena wysoka 750 SEK, ale przy intensywnym zwiedzaniu spokojnie się zwraca (no i da się dojechać z tym do/z Arlandy, chociaż tego w/w Planner często nie pokazuje)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 15 Kwi 2012 01:42 

Rejestracja: 31 Mar 2012
Posty: 785
niebieski
gmak napisał(a):
na stronie sl.se nie trzeba się męczyć po szwedzku, należy wybrać zakładkę Visitor z serduszkiem i mamy Journey Planner oraz resztę informacji po angielsku;
przy pobycie 3-dniowym opłaca się już Stockholm Card, niby cena wysoka 750 SEK, ale przy intensywnym zwiedzaniu spokojnie się zwraca (no i da się dojechać z tym do/z Arlandy, chociaż tego w/w Planner często nie pokazuje)


O.K. rozwinę - kupując przez internet 10% taniej, czyli 675 SEK po odjęciu komunikacji 72h za 230 SEK zostaje 445 SEK, a planuję:
pałac królewski z przyległościami 150 SEK
Vasa Museum 110 SEK
Skyview/Globe 130 SEK
katedra 40 SEK
Royal Canal Tour po wodzie 160 SEK
Skansen 70-240 SEK zależnie od opcji
Nobel Museum 80 SEK
Ratusz 90 SEK
Opera 100 SEK (dwa ostatnie są "guided tours" więc trzeba się załapać o konkretnej godzinie)
Fotografiska 110 SEK (nie miałem zamiaru, ale bardzo wysoko w rankingu turystów i czynne do 21:00)

niestety dopiero od 16 maja "Stockholm on two wheels" wycenione na 290 SEK,
no i dojazdy na moje lotnisko, chociaż większość z was ląduje pewnie na Skavsta;
(wspomniane muzea Armii i Nauki razem 200 SEK raczej odpuszczam)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 17 Maj 2012 21:06 

Rejestracja: 01 Lut 2011
Posty: 122
Jeździł ktoś po Sztokholmie taryfą albo wie jaka cena za km?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 04 Lip 2012 23:33 

Rejestracja: 19 Kwi 2012
Posty: 124
Czy ktoś z Was płynął statkiem przez archipelag sztokholmski?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Weekend w Sztokholmie
#19 PostWysłany: 10 Wrz 2012 20:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Mar 2012
Posty: 367
Loty: 219
Kilometry: 464 968
niebieski
Sztokholm na weekend

Ostatnimi czasy zarówno w ofercie Ryanair, jak i Wizzair pojawiło się bardzo dużo, bardzo tanich biletów z podwarszawskiego lotniska w Modlinie do położonego około 100 km od Sztokholmu lotniska Skavsta. Korzystając z takiej okazji postanowiłem sprawić sobie krótki pobyt w Szwecji. :) Przed wyjazdem musiałem poświęcić trochę czasu na zebranie informacji o Sztokholmie, przeanalizowaniu opinii innych zwiedzających, aby ułożyć sobie i potem przetestować w praktyce plan wycieczki. Od początku wiedziałem, że Szwecja nie jest krajem tanim i nawet na taki krótki wypad trzeba będzie liczyć się z trochę wyższymi kosztami. Nigdzie na forum ani na innych stronach nie znalazłem żadnego “kopleksowego” planu zwiedzania Sztokholmu, dlatego postanowiłem samemu skompilować taki mini przewodnik i po mojej podróży i sprawdzeniu wszystkiego na własnej skórze podzielić się doświadczeniami i zaprononować Wam.

Pierwsza sprawa to wybór, któzego z dwóch tanich przewoźników wybrać. Ze względu na godziny lotów w moim przypadku wybór padł na Wizzair, bo gwarantował on optymalne wykorzystanie czasu. Loty najlepiej pasujące to wylatujący w czwartek z Modlina o godzinie 19.30 samolot oraz rejs powrotny w sobotę o godzinie 21.30 z lotniska Skavsta. W moim przypadku mogłem pozwolić sobie na wolny piątek i z tego powodu mogłem ułożyć plan uwzględniający tą okolicznośc (szczegóły w dalszej części). Można natomiast polecieć także w piątek wieczorem i wrócić w niedzielę w nocy lekko modyfikując mój harmonogram. Bilety udało mi się tanio w sumie za 8 zł kupić omijając haracz. :)

Drugą kwestią był transport na same lotniska. W przypadku Modlina najprościej było dostać się znanym już wszystkim połączeniem lotniskowym pociąg Warszawa-Modlin + shuttle bus lotniskowy za 12 zł w jedną stronę. W przypadku transportu w Szwecji mój wybór padł na Flygbussarna. Nie jest to może najtańsza możliwa opcja ze wszystkich dostępnych - można próbować stopa lub autobus do Nyopping i stamtąd pociąg do Sztokholmu, ale zważywszy na póżną godzinę przylotu na Skavsta oraz na chęć optymalnego wykorzystania czasu w Sztokholmie wolałem wybrać sprawdzony i pewny środek transportu od oszczędzenia kilkudzisięciu koron. Bilety za wczasu proponuję zarezerwować przez internet, zaoszczędzi nam to trochę czasu, bo nie trzeba będzie kupować biletu w automacie na lotnisku. Stawi za bilety podane są na stronie, przewidziane są również zniżki studenckie. Ja za podróż RT ze zniżką zapłaciłem 218 koron.

Swoją podróż rozpoczynamy w Warszawie na dworcu Warszawa Gdańska, skąd o godzinie 17.00 odjeżdża pociąg w kierunku Modlina. Jest to najlepszy pociąg, aby bez stresu zdążyć na lot i też nie spędzać zbyt dużo czasu na hali odlotów nudząc się w oczekiwaniu na samolot. Po przyjeździe do Modlina po kilku minutach jest już autobus lotniskowy więc zarówno w jedną, jak i drugą stronę udało mi się wstrzelić w chyba najlepiej dopasowane połączenie pociąg+autobus. Niestety poatrząc na rozkłady z całęgo dnia wcale nie jest to takie piękne, ale to temat na osobną dyskusję. :) Lot trwa niecałe półtorej godziny i w Szwecji lądujemy kilkanaście minut przed 21.00. Akurat o 21.00 odjeżdża autobus do Sztokholmu dlatego żwawo kierujemy się od razu do wyjścia z lotniska i potem na przystanek autobusowy znajdujący się przed halą odlotów. Pierwszeństwo przy wsiadaniu do autobusu mają osoby z już wykupionymi biletami więc wyjmujemy wydrukowany wcześniej bilet i nie czekamy na pozostałę, wolne miejsca w autobusie. Podróż do terminala autobusowego w Sztokohlomie trwa około 80 minut. Po dotarciu na miejsce jedyne co pozostaje to odnalezienie swojego hostelu i zregenerowanie swoich sił przed zwiedzaniem.

Przed wyjazdem w ramach dodatkowego przyoszczędzenia poroponuje zrobić małe zakupy, które można zapakować do bagażu podręcznego. Osobiście polecam chleb turecki, kabanosy, zółty ser, ser topiony, dżem itp. Generalnie takie produkty, które nawet bez lodówki będą w stanie przeżyć 2 dni nie dając początku nowym cywilizacjom. Na takie rzeczy na miejscu wyda się sporo pieniędzy, a zabierając ze sobą kilka takich produktów mamy załatwioną sprawę kolacji i śniadań przez te 2 dni w Sztokholmie. Polecam również kupić na lotnisku już po kontroli bezpieczeństwa ze 2 butelki napojów - i tak będą tańsze niż na miejscu w Szwecji. :)

Dzień 1

Jako punkt startowy dla obu dni przyjmuję terminal dworca głółnego. Jest to włąściwie samo centrum miasta i jeśli nie mieszka się w hostelu na obrzeżach to wiele miejsc jest zlokalizowanych w bliskiej odległości lub z bardzo dobrą komunikacją tutaj. Plan zwiedzania jest ułożony pod kątem dostępności obiektów w odpowiednich godzinach i trzeba się na początku trochę pokręcić niestety.

Dom Szlechecki
Koszt: 50/25 Kr
http://www.riddarhuset.se/jsp/index.jsp?id=2663

Jako pierwszy punkt programu zwiedzania jest zlokalizowany na wyspie ze starówką Dome Szlechecki. Niestety jest udostępniony dla zwiedzających jedynie w bardzo krótkim czasie, pomiędzy godziną 11.30-12.30 i nieczynny jest w weekendy dlatego jest to pierwszy, ważny punkt zwiedzania. Między innymi dlatego podróżujemy do Sztokholmu czwartkowym lotem, a nie piątkowym, żeby mieć do dyspozycji piątek. Jeśli przegapi się tą godzinę to niestety nie ma możliwości zwiedzenia tego miejsca. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy sobie pozwolić na wzięcie wolnego w piątek i wypad będzie sobotnio-niedzielny to proponuje zamienić atrakcje dnia pierwszego z drugim i zwiedzanie w niedziele zacząć od Ratusza, a zaraz potem zrobić sobie przerwę na lunch.

Obiad

Na dalszą częśc zwiedzania warto zrobić zapas sił, a godzina około 12.30 to idealna pora na lunch. Do następnej atrakcji jest około godziny wolnego czasu, z czego około 10 minut potrzeba na dojście spacerem na miejsce. W Sztokholmie i generalnie w całej Szwecji mniej więcej w godzinach 11-16 w większości lokali dostępne jest lunchowe menu. Proponuję skorzystać z tego i wstąpić do lokalu, który najbardziej odpowiada "smakowo". Można pójść do pizzerii, chińskiej lub tajskiej restauracji czy innego lokalu. Najczęściej jest to serwowane na zasadzie bufetu, czyli płacisz i jesz ile chcesz spośród serwowanych potraw. Jest to moim zdaniem najtańsza i najkorzystniejsza forma żywienia się (nie licząc fastfoodów oczywiście :) ). Cena na mieście różnią się w zależności od lokalu, ale za tego typu bufet w godzinach lunchowych średnio wychodzi 70-100 koron. W późniejszych godzinach i w weekendy albo takie oferty nie są dostępne albo kosztują znacznie więcej, np. tajski bufet w tygodniu kosztuj 90 koron, ale w weekend za ten sam bufet trzeba zapłacić już 150 koron!

Ratusz
Koszt: 90/70 Kr
http://international.stockholm.se/Tourism-and-history/The-Famous-City-Hall/

Następne na liście miejsce do obowiązkowego odwiedzenia to miejski ratusz. O każdej pełnej godzinie rozpoczynają się grupowe zwiedzania ratusza z przewodnikiem po angielsku. W przypadku naszego planu atrakcji interesuje nas godzina 13.00. Żeby mieć pewność, że nie będzie problemu z załapaniem się do tej grupy można w drodzę do Domu Szlacheckiego wejść do ratusza i wcześniej kupić bilet. Podczas wycieczki można dowiedzieć się wielu ciekawostek o miejscu, zobaczyć salę obrad rady miejskiej Sztokholmu. W głównej sali ratusza co roku odbywa się bankiet i bal z okazji wręczenia nagród Nobla. Zwiedzanie ratusza trwa około 45 minut i zaraz po zakończeniu szybko udajemy się na drugą stronę mostu pod Pałac Królewski.

Pałac Królewski
Koszt: 150/75 Kr
http://www.kungahuset.se/royalcourt/royalpalaces/theroyalpalace.4.396160511584257f218000138.html

Zwiedzanie z przewodnikiem po angielsku jest podzielone na dwie części. Najpierw o 14.00 rusza grupa zwiedzająca królewskie apartamenty, a nastepnie o godzinie 15.00 druga część zwiedzania, która obejmuje skarbiec. Istotne jest, żeby rano przed rozpoczęciem faktycznego zwiedzania np. koło godziny 11.00 udać się do pałacowej kasy i za wczasu kupić bilety. Po zakończeniu zwiedzania ratusza trzeba dośc żwawym krokiem udać się do pałacu, 15 minut w zupełności na taki transfer wystarczy, bo jest to odległość kilkuset metrów.

Wieża ratuszowa
Koszt: 40 Kr

Osobnym punktem zwiedzania jest ratuszowa wieża. Wejścia małymi grupami turystów odbywają się co pół godziny i są czasowo dograne z godzinami i czasem trwania oprowadzania w gmachu głównym. Zaraz po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem wychodzimy na dziedziniec i kierujemy się do wejścia na wieżę. Na górę będzie można wejść o godzinie 16.15. Uważam, że warto zaliczyć tą atrakcję, gdyż z wieży rozciąga się świetny widok na Sztokholm, a ze względu na dość niską zabudowę miasta można przy dobrej pogodzie sporo zobaczyć.

Po zaliczeniu tych atrakcji pozostaje sporo wolnego czasu, który można poświecić na zakupienie pamiątek (może nie starczyć na to czasu w kolejnym dniu) lub spacerowanie po mieście. Niestety większość atrakcji jest otwarta jedynie do godziny 17.00, więc po tym zwiedzaniu trzeba już sobie samemu zorganizować czas na resztę popołudnia i wieczór. Można posiedzieć w pubie przy piwku, czy pospacerować po mieście. W Sztokholmie jest bardzo dużo parków i można sobie kupić także piwo lub wino w sklepie i kulturalnie wypić na ławeczce jeśli chcemy przyoszczędzić na pubie. Jest to dozwolone z wyłączeniem niektórych tylko miejsc. :)

Dzień 2

Po wymeldowaniu się z hostelu z bagażem udajemy się prosto na terminal dworca przy bramkach części dla autobusów. Stąd, z bramki 5 odjeżdża nasz autobus powrotny na lotnisko. Obok znajdują się szafki do przechowania bagażu. Zakładam, że na 2 dniową wycieczkę mamy tylko bagaż podręczny w małej walizce lub plecaku. W tym wypadku można bez problemu zmieścić się w małek skrytce, której koszt to 60 koron (płatne wyłącznie kartą). Swoje zwiedzanie drugiego dnia rozpoczynamy od moim zdaniem najdalej położonego miejsca, w którym znajdują się interesujące miejsca do zwiedzenia podczas weekendowego wyjazdu. Do wyspy na której znajduje się pierwsza atrakcja z terminala głównego dworca spacerkiem można dojść w 20-30 minut i jest to wraz z podróżą powrotną najdłuższa wyprawa piesza do jakiegoś miejsca. :) Proponuję spacer wybrzeżem, gdzie przy okazji można zobaczyć po drodze inne miejsca np. dom w którym mieszkała Astrid Lindgren, czy Ogród Królewski.

Muzeum Vasa
Koszt: 110/80 Kr
http://www.vasamuseet.se/en/visit/

Ważne, żeby dotrzeć na miejsce o odpowiedniej godzinie, bo harmonogram jest dość sztywny i dopasowany do godzin poszczególnych atrakcji oferowanych przez muzeum. Optymalnie jest wejść do muzeum około godziny 10.30. Bilet można kupić bez problemu, bo nie ma aż takich dużych kolejek. W pierwszej kolejności polecam zwiedzić wystawy znajdujące się na poszczególnych piętrach muzeum. Na terenie całego muzeum jest dostęp do WiFi i za jego pomocą proponuję pobrać udostępnione na stronie muzeum przewodniki w MP3. Znacznie ułatwia i zwiększa wygodę zwiedzania. Pilnując czasu, o godzinie 11.00 idziemy do sali kinowej (na prawo od raz przy wejściu), gdzie o tej godzinie wyświetlany jest film przedstawiający w jaki sposób statek trafił tak właściwie do muzeum i co się z nim działo. :) Film trwa około 25 minut i po zakończeniu udajemy się do punktu początkowego wycieczek przed wejściem do sklepiku z pamiątkami. Z tego miejsca o godzinie 11.30 wraz z przewodnikiem rusza angielska grupa zwiedzających. Przez około pół godziny wraz z przewodnikiem można dowiedzieć się o historii statku, posłuchać kilku ciekawostek itp. Po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem można dokończyć samodzielną wędrówkę po muzeum z audio guidem w te miejsca, gdzie przed filmem nie starczyło czasu. Gdy już wszystko będzie obejrzane i wysłuchane można opuścić budynek i kierować się w stronę następnego punktu wycieczki.

Skansen
Koszt: 100 Kr
http://www.skansen.se/en/

Dojście z Muzeum Vasa do wejścia głównego nie powinno zająć wolnym krokiem więcej niż 10 minut. Tutaj podobnie, jak w przypadku muzeum polecam zaopatrzyć się audio guide, dostępnego na stronie skansenu. Niestety skansen nie przewiduje żadnych zniżek dla studentów :(. Przy wejściu otrzymamy mapkę całego muzeum i możemy rozpocząć zwiedzania. Sam teren skansenu nie jest bardzo duży (moim zdaniem nasz skansen w Olsztynku jest sporo większy). Oprócz samego skansenu można do zobaczenia jest także akwarium. Szczególnie fajnie ogląda się część zoologiczną ze zwierzętami pochodzącymi ze Skandynawii, ale na terenie całego obiektu porozrzucane są różne, typowe dla Szwecji domki i osady. Dodatkową atrakcją może być przejażdżka mini wersją kolejki z Gubałówki za jedynie 25 koron, ale uważam, że za około 200-300m podróży można sobie odpuścić takie luksusy. :) Obejście całości mi zajęło niewiele ponad 2 godziny i zakładam, że 2-2.5 godziny to czas w zupełności wystarczający na zobaczenie wszystkiego w tym miejscu.

Obiad

Dosyć aktywne zwiedzanie od rana na pewno wymaga regeneracji sił, a godzina około 14.30 to idealna pora na obiad. Na dojście do kolejnego miejsca zwiedzania potrzeba około 20 minut. Korzystając z oferty bufetowej (niestety droższej weekendowej) można udać się do jakiegoś lokalu i pożywić się przed dalszym zwiedzaniem. Po drodzę znaduje się bardzo dużo pizzerii i innych restauracji, gdzie możemy pożywić się przed dalszym zwiedzaniem. Można też zostawić obiad na później i posilić sę już po zakończeniu zwiedzania starówki. Polecam wegetariański lokal Hermitage znajdujący się w samym centrum starego miasta. W weekendy za ofertę bufetową zapłacimy 110 koron. W lokalu nie uraczymy się soczystym mięsem, ale nawet bez tego smacznie i zdrowo można się najeść wszelkiego rodzaju potrawami wegetariańskimi.

Starówka
Koszt: za darmo

Kolejnym punktem zwiedzania będzie starówka. Codziennie o godzinie 15.30 z przed Muzeum Nobla startuje grupa z przewodnikiem angielskim po starówce. Można się dołączyć do takiego zwiedzania. Nie jest to super profesjonalne i niezbyt długie, ale można zaliczyć spacer i przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej niż z ulotek i mapek z punktu turystycznego. Nie wiem, czy funkcjonuje to przez cały rok, ale w sezonie turystycznym na pewno. Po takiej wycieczce na pewno pozostanie pewien niedosyt związany ze zwiedzaniem dlatego można zrobić sobie potem indywidualny spacer po starym mieście. Jest tutaj sporo do zobaczenia, chodząc wąskimi, pobocznymi uliczkami. W sezonie letnim można także zwiedzić krypty monarchów Szwecji w kościele Riddarholmen, koszt 40/20 Kr.

Po zakończeniu zwiedzania wszystkich wymienionych oraz niewymienionych przeze mnie miejsc można jeszcze chwile poszwędać się po mieście, wskoczyć do sklepu po pamiątki itp. Na lotnisko Skavsta odjeżdżamy autobusem o godzinie 18.00 lub nawet 18.30. W zupełności wystarczy czasu na przejście odprawy, zrobienie ostatnich zakupów w strefie bezcłowej. Niestety strefa odlotów świeci pustkami i wybierając się wcześniejszym autobusem niepotrzebnie trzeba się nudzić w oczekiwaniu na samolot o 21.30. Boarding rozpoczyna się około 21.00 więc nie ma pośpiechu. :) Po dotarciu na lotnisko w Modlinie trzeba się trochę pospieszyć. O 23.00 lądują planowo na raz 4 samoloty i jest niezły młyn. Jak to zwykle bywa lądowanie jest przeważnie chwilę przed czasem. Autobus spod terminala na dworzec odjeżdża o 23.00 i można z bagażem podręcnzym od razu do niego polecieć. Akurat nim zdążymy na ostatni tego dnia pociąg do Warszawy, który odjeżdża ze stacji o 23.21. Jeśli spóźnimy się na autobus to trzeba czekać na kolejny pociąg ponad godzinę na dworcu... Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to kilka minut po północy jesteśmy na Dworcu Centralnym i tutaj kończymy całą podróż. :)

Podsumowanie

Po całej wycieczce w skrócie zrobię podsumowanie wszystkich kosztów na przykładzie swojej podróży. Oczywiście indywidualne koszty mogą być większe lub mniejsze, ale da to obraz ogólny. Niestety, jak wspominałem na początku i o czym wiadomo Szwecja, podobnie jak reszta krajów skandynawskich do najtańszych nie należy i na podobny weekendowy wyjazd np. do Mediolanu czy Budapesztu wydamy znacznie mniej.

Bilety lotnicze Wizzair RT - 8 zł (WizzCiti + Wizz xClub)
Dojazd do/z Modlina RT (bilet lotniskowy) - 24 zł
Dojazd z/do lotniska Skavsta - 218 Kr ~ 110 zł
Hostel 2 noce - 400 Kr ~ 200 zł
Wejścia do zwiedzania - 390 Kr ~ 195 zł
Zakupy na kolacje/śniadania - 50 zł
Obiady, napoje - 250 Kr ~ 125 zł

W sumie cały wyjazd kosztował mnie około 700 zł. Uważam, że to dość dużo, ale z drugiej strony nawet jeszcze bardziej oszczędzając na jedzeniu i żywiąc się w fastfoodach i znajdując hostel z 20 osobową salą ciężko byłoby zejść poniżej 550-600 zł.

Sam spędziłem bardzo fajny weekend i każdemu polecam taką wycieczkę, jednak obrazuje to, że czasami na kupnie bardzo tanich biletów za kilka złotych można się trochę przejechać, bo realne koszty takich wypadów mogą okazać się dość wysokie. :) Ja akurat od początku nastawiałem się na podobne wydatki, ale dla niektórych może to być niespodzianka już na miejscu.

Jako uzupełnienie dołaczam podglądową mapkę z naniesionymi ważniejszymi punktami wycieczki oraz uproszczony harmonogram zwiedzania.

Mapka
Plan
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
Digzy uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 12 Wrz 2012 23:31 

Rejestracja: 19 Lut 2011
Posty: 210
niebieski
Fajnie napisane, szczególnie przydatne są ceny wstępów do ważniejszych miejsc w Sztokholmie, wszystko w jednym miejscu. Może się kiedyś przydać. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 119 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group