Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 04 Lut 2022 19:38 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 417
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
Cześć,
pewnie część z was słyszała o programie DiscoverEU - w dużym skrócie: program organizowany przez UE, w którym można otrzymać darmowy bilet wieloprzejazdowy na podróż po Europie.

Tak się składa, że udało mi się (wraz ze znajomymi) załapać do tegorocznej edycji i powoli zaczynamy się zastanawiać nad wykorzystaniem tego biletu. I tu chciałbym zwrócić się do was z prośbą o propozycje. Dodam, że mamy zamiar skorzystać z wariantu, który ma nam dać możliwość podróżowania pociągami nielimitowaną ilość razy, ale przez max 7 dni (lecz od pierwszego do ostatniego przejazdu może minąć max 30 dni). W grę wchodzą kraje UE. Interesuje nas głównie zwiedzanie miejsc historycznych oraz malowniczych (np Alpy, ładne zatoki, jeziora itp)

Jeżeli znacie jakieś ciekawe miejsca (szczególnie mniej znane, bądź słabiej dostępne samolotem, a koleją jak najbardziej), bądź ładne trasy kolejowe, to będę wdzięczny za każdą propozycję. Oczywiście nie chcę, by ktoś robił dla nas gotowy plan podróży, ale jedynie podrzucił jakieś inspiracje, bo jestem przekonany, że znacie sporo takich, których nie znajdę w żadnych poradnikach.
Z góry dzięki ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
tiffany lubi ten post.
 
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 04 Lut 2022 20:00 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2901
złoty
@KamcioPL Te "maksymalnie 7 dni" to wasza inicjatywa? Bo w FAQ zabawy nic o tym nie znalazłem: https://europa.eu/youth/discovereu/faq_en
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 04 Lut 2022 20:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1052
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
Mój młody nakręcił się na przejazd (oczywiście z odcinkami) do Palermo - dla przejazdu w pociągu promem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
KamcioPL lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 04 Lut 2022 21:01 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2901
złoty
W temacie pociąg + prom jest jeszcze Berlin-Malmo-Sztokholm-Aare, tylko pytanie czy to połączenie będzie dostępne w DiscoverEU:
https://www.snalltaget.se/en
Góra
 Profil Relacje PM off
KamcioPL lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 04 Lut 2022 21:35 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 417
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
@Chupacabra właśnie jest to bardzo ogólnie wytłumaczone i ja po przeczytaniu x razy (zarówno po polsku, jak i angielsku) dalej mam wątpliwości... Natomiast oprócz tego co na stronie, w którymś mailu dostałem taką grafikę jak poniżej. No i tam pisze, że na Flexible można śmigać w maksymalnie 7 dniach. Do tego były jeszcze informacje, że max kwota na jaką może opiewać bilet to 258 EUR. No i po wejściu na stronę Interrail (czyli z tego co się orientuję to firmy, która ma wystawiać te bilety) bilet młodzieżowy o takich parametrach kosztuje właśnie coś ok 250 EUR.

Załączniki:
obraz_2022-02-04_203512.png
obraz_2022-02-04_203512.png [ 213.49 KiB | Obejrzany 4927 razy ]
obraz_2022-02-04_203459.png
obraz_2022-02-04_203459.png [ 63.15 KiB | Obejrzany 4927 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 04 Lut 2022 22:59 

Rejestracja: 22 Lip 2015
Posty: 1001
srebrny
Co prawda nigdy nie jechałem tą trasą, ale od jakiegoś czasu planuję. Kiruna-Narvik na stronie Interrail pokazuje, że jest dopłata 3€ do rezerwacji miejsca, więc chyba można jechać na Passie. Daleko nie jest, dużo czasu nie zajmuje. Oczywiście trzeba do tego dodać podróż do Sztokholmu albo chociaż do Skellefteå. Północna Szwecja czy Finlandii to miejsca do których dość trudno dotrzeć samolotem. Okolica jest ciekawa, ale jednak to obszary słabo zaludnione i można liczyć głównie na podziwianie przyrody.
Zastanawiam się czy można na tym bilecie od UE wjechać do Norwegii?
Góra
 Profil Relacje PM off
KamcioPL lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 04 Lut 2022 23:08 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 417
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
Właśnie obawiam się, że ten bilet obowiązuje tylko na kraje UE, bo szukam gdzieś wzmianki o Schengen, ale nic takiego nie widzę...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 04 Lut 2022 23:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2011
Posty: 1492
złoty
Jak się bawić Szwecją, to się bawić: Sztokholm-Östersund-Gallivare-Narvik (środkowa część https://inlandsbanan.se/). Świetne widoki.

Kiedyś jechałem tak Interrailem, więc pewnie teraz też będzie można :)
Góra
 Profil Relacje PM off
KamcioPL lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 08 Lip 2022 19:34 

Rejestracja: 12 Sty 2020
Posty: 7
KamcioPL napisał(a):
Właśnie obawiam się, że ten bilet obowiązuje tylko na kraje UE, bo szukam gdzieś wzmianki o Schengen, ale nic takiego nie widzę...


Z tego co mi wiadomo bilet obowiązuje na kraje Schengen i ich pozamorskie terytoria np. Polinezja Francuska
Góra
 Profil Relacje PM off
KamcioPL uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 08 Lip 2022 20:08 

Rejestracja: 04 Gru 2016
Posty: 252
Daj koniecznie znać jak w końcu wyglądała podróż po Europie (gdy już się zdecydujecie pojechać)!
_________________
Lux Express: Warszawa/Suwałki - Tallinn przez Wilno, Kowno,Rygę i inne cele w Estonii za 119 zł/28 euro, 3x DZIENNIE! Każdy bilet, na każdą datę!---
------> PW <------LEO Express (Słowacja i Czechy, bilety kolejowe z Krakowa, Katowic, Oświęcimia lub Wrocławia) -15% np. Ostrawa od 8 zł!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 08 Lip 2022 20:20 

Rejestracja: 08 Mar 2020
Posty: 5
Bilet z DiscoverEU to zwykły interrail na 7 dni, ni mniej, ni więcej. Nie znam nikogo kto by poszedł w tą drugą opcję (Fixed) I jest ważny tak jak zwykły interrail (poza UE też). Korzystałem z niego w 2020 roku. Z pomysłów, no to warto zrobić domknięte koło, po krajach w których bilety zwykle są absurdalnie drogie a sam przejazd ma jakąś wartość dodaną. Z tego co sam mogę polecić to przejazd z Tirano (Włoch) do Chur (Szwajcaria) z tym biletem kosztuje tyle co miejscówka do wagonu panoramicznego (14-16 CHF), albo wcale ale wtedy jest taki "meh" . Potem można spać np. w Liechtensteinie. Nie warto pakować się do krajów w których bilety są tańsze, bo zmarnuje to potencjał biletu. Ciężko paradoksalnie wymyślić taką trasę żeby wykorzystać mądrze te 7 dni, zwykle jeden dzień idzie "Na straty" mniej lub bardziej albo zostaje na zaś. Na zmiany planów trzeba być przygotowanym. Problemem jest to, że kiedyś była tylko wersja papierowa a teraz na topie jest ta mobilna, o której słyszałem same złe rzeczy, jest upierdliwa i pokazuje niektóre połączenia błędnie albo wcale, mimo, że pass na nie obowiązuje, konduktorzy niszowych przewoźników jej nie akceptują bo nie ma jej we wzornikach...
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 08 Lip 2022 21:05 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 417
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
@tiffany od początku planujemy jechać mniej więcej w połowie września, na pewno dam znać jaką trasę odbędziemy, a może i premierową relację z tego zrobię ;)
@Sav_k właśnie też mamy zamiar jechać wspomnianą przez Cb trasą przez Szwajcarskie Alpy, tylko najprawdopodobniej w odwrotnym kierunku

Ogólnie to jeszcze nie mamy dogranego na 100% planu, taka robocza wersja trasy obejmuje: Innsbruck, podróż Bernina Express, Mediolan (ja jestem za tym by go wywalić), Monako, Wenecję, Ljublanę i na koniec słoweńskie Bledy. Ale tak jak napisałem, to jest wersja wymyślona dość spontanicznie, w najbliższych kilku dniach muszę zebrać znajomych i ustalić z nimi już bardziej ostateczną wersję, żeby móc rozglądać się za noclegami.
No i tak, jak napisał przedmówca, bilet daje możliwość podróżowania (w sensie jeżdżenia) przez 7 dni - liczone od 00:00 do 23:59 - co mnie osobiście najbardziej irytuje, bo chcąc zacząć podróż o 23 jakimś nocnym pociągiem tracę 2 dni - mimo, iż w pociągu spędziłbym powiedzmy te 10-12h, zgadzam się również z tym, że ciężko o jakąś naprawdę szałową trasę, ale... bilet jest za free, więc nie ma co narzekać, tylko korzystać :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 08 Lip 2022 21:27 

Rejestracja: 04 Gru 2016
Posty: 252
Skoro 7 dni to jest mało to po co marnować bilet na Słowenię, na której na regionalne pociągi obowiązuje ichniejszy bilet turystyczny - izletka ? Za 15€ bodajże.
Pozostaje kwestia powrotu z granicy austriackiej (ČD polecam) albo węgierskiej, ale możecie też wrócić samolotem z Włoch.

Mediolan przejechač myślę że warto. Nawet Duomo zobaczyć bo blisko stacji jest. Ale nie warto całego dnia zostawać. Ja proponuję wybrać się do Nicei i obserwować widoki na brzeg.
_________________
Lux Express: Warszawa/Suwałki - Tallinn przez Wilno, Kowno,Rygę i inne cele w Estonii za 119 zł/28 euro, 3x DZIENNIE! Każdy bilet, na każdą datę!---
------> PW <------LEO Express (Słowacja i Czechy, bilety kolejowe z Krakowa, Katowic, Oświęcimia lub Wrocławia) -15% np. Ostrawa od 8 zł!
Góra
 Profil Relacje PM off
KamcioPL lubi ten post.
KamcioPL uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 08 Lip 2022 23:06 

Rejestracja: 08 Mar 2020
Posty: 5
KamcioPL napisał(a):
No i tak, jak napisał przedmówca, bilet daje możliwość podróżowania (w sensie jeżdżenia) przez 7 dni - liczone od 00:00 do 23:59 - co mnie osobiście najbardziej irytuje, bo chcąc zacząć podróż o 23 jakimś nocnym pociągiem tracę 2 dni - mimo, iż w pociągu spędziłbym powiedzmy te 10-12h, zgadzam się również z tym, że ciężko o jakąś naprawdę szałową trasę, ale... bilet jest za free, więc nie ma co narzekać, tylko korzystać :D

To (na szczęście) tak nie działa. Jest to jedno z wykluczeń, jeżeli zacznie się podróż powiedzmy 8 lipca o 10, wsiądzie w nocny pociąg o 23:40 i wysiądzie choćby i o 16 następnego dnia nadal skreślamy tylko 8 lipca. Podróż (połączenie) musi zacząć się poprzedniego dnia. I tyle. Tutaj więcej na ten temat: https://www.interrail.eu/en/plan-your-trip/tips-and-tricks/trains-europe/night-trains (sam dół strony). No a co do planu, to trzeba pamiętać o tym, że miejscówki we Włoszech kosztują, i to sporo, a pociągami regionalnymi te odcinki zajmą wieczność. No i w okolicach Monako Interrail przestał działać w pociągach regionalnych (TER) - to głośny temat, wielu osobom pokrzyżowało to plany.
Góra
 Profil Relacje PM off
KamcioPL lubi ten post.
KamcioPL uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 08 Lip 2022 23:58 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 417
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
Oo widzisz, to z tymi pociągami nocnymi i Monako gdzieś mi umknęło, dzięki wielkie za info ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 14 Lip 2022 01:01 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 417
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
Informacyjnie, wynika z tego, że te interrail jest znowu akceptowany w regionie południowo wschodniej Francji, tak więc zdaje się, że Monako znowu w zasięgu passa.

Załączniki:
obraz_2022-07-14_010012152.png
obraz_2022-07-14_010012152.png [ 66.87 KiB | Obejrzany 3987 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 14 Lip 2022 10:29 

Rejestracja: 02 Mar 2016
Posty: 842
złoty
@KamcioPL Biletu Interrail zupełnie nie ma sensu marnować na podróże po Słowenii, Węgrzech, Czechach i innych krajach, w których ceny biletów nie różnią się specjalnie od tych w Polsce. Dostać bilet kosztujący około 1250 zł i wyjeździć równowartość 300 zł to kompletny bezsens.
Od siebie dodam, że w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Danii nie ma obowiązku posiadania miejscówki na przejazd pociągiem. We Włoszech, Francji, Hiszpanii jeśli będziesz chciał jechać pociągiem dalekobieżnym typu TGV, Frecciarosa, AVE, Intercity to musisz dokupić oddzielną miejscówkę i może się uzbierać całkiem ładna dodatkowa kwota do zapłaty.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 14 Lip 2022 14:14 

Rejestracja: 27 Kwi 2019
Posty: 417
Loty: 43
Kilometry: 50 659
niebieski
Jasne, mam tego świadomość, dlatego jeszcze pracuję nad ostateczną wersją trasy, niemniej nie zależy mi najbardziej na złożeniu wyjazdu z możliwie najdroższych odcinków, ale na ułożeniu w miarę fajnego 10-12 dniowego wypadu, który chciałbym zamknąć w kwocie ok 2,5-3k, tak więc patrzę też na noclegi/jedzenie/atrakcje. Niemniej dziękuję za wszelkie sugestie ;)

A propos tej Francji, to wie ktoś może, czy szczepienia/testy są tam jakoś weryfikowane w pociągach międzynarodowych? Bo tak się składa, że jedzie ze mną znajomy, który nie ma zamiaru się szczepić, tak więc ma to dla nas dość 'strategiczne' znaczenie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group