Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 56 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 25 Sie 2021 12:20 

niebieski
Misiatek napisał(a):
@harti Jeszcze Locorotondo i Castellana Grotte (jaskinia) są w okolicy. Wszystkie te miejsca są obok siebie, więc więcej można zobaczyć w krótkim czasie. W drugą stronę od Bari też są miasteczka na wybrzeżu. Trasę do Syrakuz zapamiętałem jako nieszczególnie ciekawą i nie wiem czy tam jest coś po drodze wartego zajrzenia. Polecam tylko na bazie własnych wrażeń. :)

Locorotondo to 70 km od Bari i tylko autobus, ok godzinka drogi...ale można jednego dnia obskoczyć Alberobello i Locorotondo bo są blisko siebie
Syrakuzy to ok 60 km od Catanii i masz autobus lub pociąg..też godzinka na dojazd. a za Syrakuzami (na południe od nich) jakieś 20 kilka km jest malownicze Noto...
 Relacje PM off  

#42 PostWysłany: 25 Sie 2021 16:36 

niebieski
@harti @kuchcik77 @Misiatek dzięki za sugestie ;)
Czasowo wygląda mi to tak, że w Katanii przylataję w czwartek rano i odlatuję w niedzielę wieczorem, a więc mam dwa pełne dni i jeszcze prawie dwa kolejne. W Bari przylot w czwartek po południu i odlot w niedzielę po południu, a więc tego czasu będzie zdecydowanie mniej. Bari faktycznie lepiej wygląda na zdjęciach niż Katania, ale w tej drugiej kusi Etna, a także pogoda ;) Cenowo Sycylia chyba też powina być ciut tańsza?

PS>To jeszcze jedno pytanie: a może zamiast Katanii Palermo? Bo człowiek zaczyna się wahać ;)

#43 PostWysłany: 25 Sie 2021 23:10 

Z Palermo wylatywałem, miasto jest duże, głośne i nie przypadło mi do gustu, pas startowy usytuowany nad samym morzem- ciekawie aczkolwiek okrążenie Etny przy lądowaniu to jeden z lotniczych highlightów.
Pogoda i ceny na Sycylii zdecydowanie lepsze, żarcie takze:)
Jedz do tego Noto, Syrakuzy a najlepiej obejrz Modicę o Ragusę w necie, w wieczornym oswietleniu. To samo Taormina.. obie lokacje kuszące, dla większego kontrast polecam Sycylie
 Relacje PM off
harti lubi ten post.

#44 PostWysłany: 25 Sie 2021 23:28 

Loty: 190
Kilometry: 325 553
złoty
Palermo zdecydowanie lepsze od Katanii - czyste, klimatyczne, nie ma takiego chaosu na drogach (a wiem coś o tym, bo jeździłem na rowerze)
 Relacje PM off  

#45 PostWysłany: 26 Sie 2021 09:53 

niebieski
Rockriderr napisał(a):
Palermo zdecydowanie lepsze od Katanii - czyste, klimatyczne, nie ma takiego chaosu na drogach (a wiem coś o tym, bo jeździłem na rowerze)

ale my tu Catanię polecamy przede wszystkim jako bazę wypadową a nie jakąś super hiper perełkę turystyczną.. jest co pozwiedzać, podobnie jak w Palermo, ale starczy na to dzień lub dwa.. żebym nie musiał się rozpisywać polecam ten wpis: https://italia-by-natalia.pl/weekend-w- ... rzewodnik/

poza tym na plus dla Catanii, moim zdaniem, to szeroka piaszczysta plaża ciągnąca się przez prawie 20 km , a dodatkową atrakcją jest fakt że w jej części blisko lotniska nad głowami co chwilę lądują i startują samoloty ;) tylko polecam podjechać autobusem kilka przystanków dalej a nie iść w pobliże portu, im dalej tym czyściej i bardziej czysta woda... tak wygląda fragment plaży w Catanii -

w Palermo ta miejska plaża to żart....

a chaos na drogach na południu Włoch jest wszędzie, w Palermo taki sam jak w Catanii :) taka ich , południowców, natura :D
co do czystości, to w wielu włoskich miastach południa względnie czyste są tylko ścisłe centra miast / starówki, tam gdzie chodzą turyści, poza takim miejscami to już różnie bywa...
 Relacje PM off  

#46 PostWysłany: 26 Sie 2021 11:00 

złoty
Ja Katanię szanuję za świetne jedzenie, mają taką pizzę jakiej w całych Włoszech nie jadłem.
Ale samo miasto jest brudne i jak dla mnie nie oferuje zbyt wiele.
Ruch też w okolicach Palermo jest bardziej cywilizowany, nie wiem z czego to wynika (a byłem w obu miastach przy okazji Giro d'Italia i był trochę większy niż zazwyczaj)
W okolicach obu miast jest co robić, którego by nie wybrał jako bazę wypadową pewnie będzie zadowolony, bo we Włoszech zawsze jest co robić.
A ta plaża która jest na filmiku jest brzydka jak na sycylijskie warunki. Zaleta tylko taka, że jest piasek i jest łatwo dostępna, od Palermo do Trapani na wybrzeżu każda plaża jest bezsprzecznie ładniejsza od tej w Katanii.
 Relacje PM off  

#47 PostWysłany: 26 Sie 2021 11:28 

niebieski
Rockriderr napisał(a):
A ta plaża która jest na filmiku jest brzydka jak na sycylijskie warunki. Zaleta tylko taka, że jest piasek i jest łatwo dostępna, od Palermo do Trapani na wybrzeżu każda plaża jest bezsprzecznie ładniejsza od tej w Katanii.

podałem przykład porównawczy plaż miejskich... to oczywiste że najładniejsze, najbardziej malownicze są te plaże poza miastami, ale żeby tam dojechać najczęściej trzeba wynajmować samochód, nie ma opcji dojazdu komunikacją publiczną, a autor posta pisał że tylko taki dojazd wchodzi w grę....zrozumiałem też że chodzi o plaże piaszczyste (nie żwir czy kamienie) a taka właśnie jest w Catanii... + czysta i ciepła woda w październiku.. ja się kąpię przez cały rok, jeszcze w grudniu woda ma prawie 20 stopni, najniższa temp. wody to styczeń i luty, wtedy spada do 16... koło Palermo jest pełno malowniczych plaż, ale tylko do małej Mondebello można dojechać komunikacją publiczną.. inne to raczej wynajętym autem. temperatura wody podobna jak w Catanii.. lokalsi na plażę chodzą do końca października a niektórzy jeszcze w listopadzie, zależy od pogody...

możesz napisać kilka propozycji co zobaczyć w okolicach Palermo , tak żeby dało się łatwo dostać autobusem czy pociągiem?
bo o Catanii już pisaliśmy: Siracusa, Taormina, Etna, Modica, Ragusa, Noto, Messina , Aci Trezza, Aci Castello, można wybrać się na całodniową wycieczkę na wyspy Eolskie.. itp. itd...

Ostatnio edytowany przez harti, 26 Sie 2021 12:17, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off  

#48 PostWysłany: 26 Sie 2021 11:33 

Loty: 920
Kilometry: 883 111
platynowy
@harti Po polsku to jest Katania, a nie Catania, Syrakuzy, a nie Siracusa itd.
Rockriderr lubi ten post.

#49 PostWysłany: 26 Sie 2021 11:54 

niebieski
Sudoku napisał(a):
@harti Po polsku to jest Katania, a nie Catania, Syrakuzy, a nie Siracusa itd.

a to przepraszam, zakładałem, że każdy domyśli się, że Catania = Katania itp... jak tu przyjedzie to nie będzie miał nigdzie napisane "Katania".. ew. można spotkać "Katane" :)
 Relacje PM off  

#50 PostWysłany: 26 Sie 2021 12:03 

niebieski
harti napisał(a):
podałem przykład porównawczy plaż miejskich... to oczywiste że najładniejsze, najbardziej malownicze są te plaże poza miastami, ale żeby tam dojechać najczęściej trzeba wynajmować samochód, nie ma opcji dojazdu komunikacją publiczną, a autor posta pisał że tylko taki dojazd wchodzi w grę....zrozumiałem też że chodzi o plaże piaszczyste (nie żwir czy kamienie) a taka właśnie jest w Catanii... + czysta i ciepła woda w październiku.

tak jest, nie chcę wypożyczać samochodu na tak krótkim wyjeździe. Poza tym przypominam, że tego czasu tak naprawdę nie będzie za dużo - dniu przylotu i wylotu nie traktuję już jako możliwości penetrowania okolicy, więc zostaną realnie dwa dni: jeden EWENTUALNIE na miejscowość w której się zatrzymam (swoją drogą jest kilka stron, które wyszczególniają atrakcje Katanii, jakie mogą mi starczyć na cały dzień bez pośpiechu), a drugi na coś w okolicy, gdzie można w miarę sprawnie dojechać komunikacją.

Ogólnie to najprawdopodobniej Sycylia, natomiast w pojedynku Katania vs. Palermo to ta pierwsza ma na razie przewagę w lepszych godzinach przylotu i bliskości lotniska, a to drugie wydaje się ciekawsze pod względem turystycznym... Przeczytałem też taką opinię, że Palermo jest bardziej turystyczne niż sama Katania, w której łatwiej znaleźć bardziej "autentyczne" klimaty w lokalach i na ulicach... No, ale to by musiał mi napisać ktoś, kto już tam był ;)

@harti link przez Ciebie podany upewnia mnie w przekonaniu, że spokojnie znajdę w Katanii zajęcie na cały dzień ;)
harti lubi ten post.

#51 PostWysłany: 26 Sie 2021 12:07 

złoty
Pewnie - jest Mondello wspomniane i Riserva Naturale di Capo Gallo zaraz obok.
Plaża Magaggiari - z dojazdem pociągiem do Cinisi Terrasini.
Balestrate i Spiaggia riserva naturale di Balestrate
Bagheria i Arco Azzurro.
W drugą stronę jest Cefalu - możliwości dzięki Trenitalii są naprawdę duże.

Nie trzeba auta brać, można też się pokusić o skuter, taniej, a jest przygoda.

Co do klimatu miasta to faktycznie - ja go czułem lepiej w Palermo, w Katanii można go poczuć na targu miejskim, ale nie chcesz go oglądać po jego zakończeniu ;) Oba miasta nie są jakoś mega nastawione na turystów, jest typowy południowy luz.
 Relacje PM off  

#52 PostWysłany: 26 Sie 2021 12:51 

niebieski
Pudelek napisał(a):

@harti link przez Ciebie podany upewnia mnie w przekonaniu, że spokojnie znajdę w Katanii zajęcie na cały dzień ;)

aa. dopiero się zorientowałem że Ty chcesz na 3 dni coś.. myślałem że odpisuję autorowi wątku, on chciał na dłużej...
jeśli przylatujecie w środku dnia to proponuję resztę dnia / wieczoru poświęcić na Katanię
jeden dzień na wycieczkę do Taorminy, dojazd opisywałem tutaj z-katanii-do-taorminy,1407,146543#p1446678
nie musi to być od rana do wieczora, resztę dnia możecie poświęcić na Katanię.. ew. rano wybrać się na plażę w Katanii a popołudnie / wieczór poświęcić na Taorminę.
no i jeden dzień na Syrakuzy, tam też wystarczy kilka godzin, nie musi to być pobyt od rana do wieczora.. a jeśli jesteście z dziećmi to nawet przejażdżka metrem w Katanii może być atrakcją :)

w Katanii spędzam kilka miesięcy w roku, jeśli masz jakieś pytania to śmiało... to niedrogie miasto (na nasze kieszenie), i wciąż są miejsca gdzie cena pizzy zaczyna się od 3 Euro (Margherita, dwie osoby się najedzą), gdzie zestaw Brioche + granita można dostać za 1 euro i gdzie za espresso zapłacimy pół euro. nawet przy samej starówce są miejscówki gdzie porcja makaronu kosztuje 2.50 (https://goo.gl/maps/vKp5pFS9MmFWF3xw8)

@Rockriderr pewnie nie chodziło o targ miejski tylko o słynny targ rybny :) tak, śmierdzi rybami, jak ktoś nie jest przyzwyczajony, i tak, sprzątają po zakończeniu, ale charakterystyczny zapach i tak się unosi cały czas.... ale pierwsza wizyta na tym targu dla niektórych może być małym szokiem.. :)
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#53 PostWysłany: 26 Sie 2021 14:35 

niebieski
Cytuj:
jeśli przylatujecie w środku dnia to proponuję resztę dnia / wieczoru poświęcić na Katanię
jeden dzień na wycieczkę do Taorminy, dojazd opisywałem tutaj z-katanii-do-taorminy,1407,146543#p1446678
nie musi to być od rana do wieczora, resztę dnia możecie poświęcić na Katanię.. ew. rano wybrać się na plażę w Katanii a popołudnie / wieczór poświęcić na Taorminę.
no i jeden dzień na Syrakuzy, tam też wystarczy kilka godzin, nie musi to być pobyt od rana do wieczora.. a jeśli jesteście z dziećmi to nawet przejażdżka metrem w Katanii może być atrakcją

@harti
I taki wstępnie mam plan: Katania dzień (a właściwie dwie połówki dnia) plus dwa dni po sąsiedzku. Dziećmi nie mamy, ale jesteśmy razem z moją partnerką historykami, więc podejrzewam, że takie Syrakuzy to nam zajmą cały dzień :D Gdybym jednak miał do wyboru tylko Taormina albo tylko Syrakuzy to co będzie ciekawsze? Patrząc pod kątem zwiedzania? I tak na szybko - czy ten autobus do Taorminy jeździ w miarę często w niedzielę? Bo pociągi raczej rzadko.

Bilety będę kupował we wrześniu i jeśli się zdecyduję na Katanię (a na razie ku temu najbliżej) to na pewno się odezwę :D

#54 PostWysłany: 26 Sie 2021 21:48 

niebieski
Pudelek napisał(a):
[
@harti
I taki wstępnie mam plan: Katania dzień (a właściwie dwie połówki dnia) plus dwa dni po sąsiedzku. Dziećmi nie mamy, ale jesteśmy razem z moją partnerką historykami, więc podejrzewam, że takie Syrakuzy to nam zajmą cały dzień :D Gdybym jednak miał do wyboru tylko Taormina albo tylko Syrakuzy to co będzie ciekawsze? Patrząc pod kątem zwiedzania? I tak na szybko - czy ten autobus do Taorminy jeździ w miarę często w niedzielę? Bo pociągi raczej rzadko.

Bilety będę kupował we wrześniu i jeśli się zdecyduję na Katanię (a na razie ku temu najbliżej) to na pewno się odezwę :D

autobusy jeżdżą zdecydowanie częściej niż pociągi. zobacz sam na interbus.it
niestety nie można sprawdzić rozkładu na październik, aktualny jest tylko do połowy września.. w niedzielę 12 września z Katanii do Taorminy jest 12 autobusów między 8-a rano a południem, więc przyznasz że to często :) poza sezonem jest trochę mniej ,ale na pewno minimum jeden na godzinę.. sprawdzisz to jak wrzucą nowy rozkład.
pociągów między 6-ą rano a 12 jest co prawda 5, ale 2 z nich to te droższe.. rozkład pociągów jest już podany na październik, ale ja raczej radzę autobus, chyba że chcecie się trochę powspinać :) (w tamtym drugim poście opisywałem sposoby dojazdu dokładniej), a pociągi sprawdzicie np. na thetrainline.com

a co do wyboru, to ciężko mi doradzić, bo oba miasta są na pewno do zobaczenia, wydaje mi się, że pod kątem czysto historycznym lekka przewaga jest jednak na korzyść miasta Archimedesa...
 Relacje PM off
Pudelek lubi ten post.

#55 PostWysłany: 26 Sie 2021 22:31 

Loty: 4
Kilometry: 17 154
srebrny
@harti - jak dla mnie targ rybny ( i nie tylko rybny) w centrum Katanii to była mega atrakcja. Za wstep na plaże w Katanii( któraś z kolei od portu , nie pamietam nazwy) , ale i na inne w lipcu płaciłem 5 euro za wstęp.
 Relacje PM off
harti lubi ten post.

#56 PostWysłany: 27 Sie 2021 10:36 
Awatar użytkownika

Loty: 316
Kilometry: 434 578
srebrny
Minusem, albo plusem Katanii może być taki "deszcz" - fajne wrażenie, ludzie chodzą z parasolkami a deszcz suchutki i problem jak wpadnie do oka ;)

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.

[ 56 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości