Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 72 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 22 Cze 2019 10:01 
Awatar użytkownika

srebrny
ibartek napisał(a):
ale sie towarzystwo rozpuscilo... grana padano, serrano, virgin olive, owoce morza, wino... podroze ksztalca, ale czy to wszystko polskie codzienne zarcie przecietnego obywatela? ;-) obstawiam ze 70% spoleczenstwa tego nie zna, wina nie pije, a z owocow morza to najlepiej jablko. a sprowadzenie tego wszystkiego oczywiscie kosztuje, wiec jest drozej.
[...]

zatem gdyby wziac rzeczy wspolne dla przecietnego konsumenta, np kostka zwyklego masla, mleko, chleb, kilo jablek, 200gr goudy, kilo miesa i pol litra czystej to w ciemno w PL bedzie taniej niz na zachod czy polnoc od Odry..

I wracamy do poruszanej wcześniej kwestii - jeśli temat rozpatrywać z punktu widzenia tzw przeciętnego obywatela opisanego wyżej, to kwestia drogo/tanio sprowadza się do tego ile towaru może kupić za swoje wynagrodzenie, a nie cena absolutna towaru. A tutaj w ciemno to raczej w PL jest drożej właśnie.

#42 PostWysłany: 22 Cze 2019 10:10 

srebrny
Powtarzam po raz kolejny. Ideą założenia wątku , miały być dywagacje gdzie jest najtańsza żywność w UE. Czyli mam zamiar gdzieś w Europie pojechać. Zwracam uwagę na ceny jakie napotkam na miejscu. Więc wybieram te kraje , gdzie jest tanio , a nie drogo.

A tutaj zaczęły się wpisy , co kto ekskluzywnego przywozi ze świata, gdzie ile zarabiają itd. Przecież chyba łatwo zrozumieć , że nie o tym jest temat. Udowadnianie , że Norwegia jest bardziej zamożna od Polski mija się z celem...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
 Relacje PM off
eskie lubi ten post.

#43 PostWysłany: 22 Cze 2019 10:23 
Awatar użytkownika

srebrny
@pazur

Spójrz na swoje posty i jeszcze raz przemyśl kto odchodzi od tematu 8-)

#44 PostWysłany: 22 Cze 2019 11:01 
Awatar użytkownika

srebrny
Założenia może i były, ale czytając temat i treść postu "założycielskiego" nie widzę dysonansu z odpowiedziami, które się pojawiały.

Nie próbuję udowadniać że Norwegia jest zamożniejsza niż Polska (oczywista oczywistość). Próbuję raczej zwrócić uwagę, żeby nie czytać statystyk bez rozpatrywania szerszego kontekstu. Można sobie dyskutować na temat semantyki, czy celowości raportu. Ale właśnie na tym forum nie jesteśmy "przeciętnymi konsumentami", stanowcza większość raczej wie co to Jamon Iberico, czy Grana Padana. Więc utwierdzanie samych siebie w błędnym przekonaniu, skierowanym do innej grupy docelowej, raczej nie powinno mieć tutaj miejsca.

Z punktu widzenia wyjazdów, dla mnie np istotne jest nie to, za ile kupię najtańszy "koszyk produktów" w Biedronce i jej odpowiedniku za granicą. Ale np za ile zjem w różnej jakości restauracjach. Tutaj Norwegia stanowczo przestaje być tania. Ale w Sofii, Tiranie czy innym Budapeszcie jadałem zauważalnie taniej niż w Warszawie, czy nawet jakiejś Bydgoszczy ;-) A jakby się uważniej przyjrzeć, to mogło by się okazać, że 'zachodni' sznycel z piwem też jest tańszy niż schabowy z kapustą.

W skrócie - statystyka z założenia kłamie.

#45 PostWysłany: 22 Cze 2019 14:31 

srebrny
BrunoJ napisał(a):
W skrócie - statystyka z założenia kłamie.

Statystyka nie kłamie ale trzeba czytać ją ze zrozumieniem. A najlepiej sam raport a nie bzdurne newsy z portali internetowych. Przedmiotem badania nie były koszty stołowania się w restauracjach gdzie zgadzam się, że w Polsce w knajpach średniej i niższej półki tanio nie jest. Knajpy wyższego sortu za to w porównaniu z zachodem są raczej tańsze.
 Relacje PM off  

#46 PostWysłany: 23 Cze 2019 13:25 

złoty
namteH napisał(a):
Jak czytam niektóre wypowiedzi to dochodzę do wniosku, że niektórzy 100% zakupów robią w supermarketach i stąd brak prawdziwych serów... No pewnie że brak jak się szuka tam gdzie ich nie ma.

Są, ale i ja się zgodzę z poprzednikami, że pleśniaki, sery owcze i kozie, czy ogólnie - te nadające się do wina - są u nas droższe. Nawet te marketowe (są lepsze, są gorsze) mają ceny 1,5 - 2x wyższe, niż ich odpowiedniki we Francji, Hiszpanii czy Włoszech.
Zajebistą ricottę to ja kupuję we Włoszech w byle Auchanie, po 5,99€ za kilogram.. U nas płacę 67 za kilogram we włoskim markecie.
Naszych podłych szprotek, chyba dla żartu nazywanych sardynkami, nawet nie będę konfrontował z tymi za 0,29€ z Pingo Doce.
P.S. Niektórzy tu zarzucają, jakoby sery, szynki, oliwa były jakimiś towarami luksusowymi. Błagam Was - może 40 lat temu. Dla mnie to są składniki codziennego użytku i ja na przykład jakiś marketowych wędlin (wynalazków typu polędwica sopocka, podłe, pakowane sery) od lat nie miałem w ustach, bo nie stać mnie na kupowanie dziadostwa.

Ostatnio edytowany przez d-t-x, 23 Cze 2019 13:38, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#47 PostWysłany: 23 Cze 2019 13:34 
Awatar użytkownika

niebieski
Ale za to u nas jest najlepszy na świecie paprykarz szczeciński.

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
 Relacje PM off
namteH lubi ten post.

#48 PostWysłany: 23 Cze 2019 13:39 

złoty
Taaa i wódę potrafimy zrobić z byle czego.
 Relacje PM off  

#49 PostWysłany: 23 Cze 2019 13:42 
Awatar użytkownika

złoty
@d-t-x
Ale te pleśniaki to są produkowane w Polsce czy importowane?
Jak importowane to patrz #Post Wysłany: 22 Cze 2019 00:08
A jak robione u nas to na 100% to nie jest ten sam produkt i nie ma sensu porównywać go do czegoś produkowanego za 7 górami i 7 lasami.

A ciekawe czy kupisz zwykły (dla nas zwykły) biały twaróg w polskiej cenie we Włoszech...
 Relacje PM off  

#50 PostWysłany: 23 Cze 2019 13:45 

złoty
Importowane Panie Kolego, ale 2-krotna przebitka tego nie usprawiedliwia.
Holenderskie pomidory są w Polsce tańsze, niż w Holandii - jak to wytłumaczyć?
A twarogu we Włoszech nie szukałem, mea culpa, nie przyszło mi to do głowy :)
 Relacje PM off  

#51 PostWysłany: 23 Cze 2019 13:57 
Awatar użytkownika

złoty
d-t-x napisał(a):
Importowane Panie Kolego, ale 2-krotna przebitka tego nie usprawiedliwia.
Holenderskie pomidory są w Polsce tańsze, niż w Holandii - jak to wytłumaczyć?
...

Rozumiem, że sen o ustalanych z góry, jedynie sprawiedliwych cenach to nie byłby koszmar a słodki sen.

Ahh, jest jeszcze internet i tam też można robić zakupy, bezpośrednio od Holendra co zbiera te pomidory czy ogórki.
 Relacje PM off  

#52 PostWysłany: 23 Cze 2019 14:46 
Awatar użytkownika

złoty
co do przebitki
w Lidlu bywa czekolada Ritter Sport, całkiem całkiem, duza u nas chodzi po 9,99
spotkałem ja w Lidlu na zachodzie było po 1,65 euro
pewnie Niemiachy wiedza jak u nas jest tanio wiec postanowili podnieść medianę

moje najciekawsze wpisy są w koszu - serdecznie zapraszam
 Relacje PM off
d-t-x lubi ten post.

#53 PostWysłany: 23 Cze 2019 14:55 
Awatar użytkownika

złoty
@becek
:arrow: https://lidl.gazetkapromocyjna.com.pl/l ... 3/#page/45
Już?
 Relacje PM off  

#54 PostWysłany: 23 Cze 2019 15:09 
Król Ż
Awatar użytkownika

Loty: 183
Kilometry: 469 373
@namteH gazetka świąteczna, jednorazowa promocja. Nie rozumiem do czego pijesz w sumie. Przywozimy do Polski to co drogie u nas. Przestań trolować z tym twarogiem, jest tyle lepszych rzeczy do roboty w niedziele
2 ludzi lubi ten post.

#55 PostWysłany: 23 Cze 2019 15:32 

niebieski
Twarogu białego (robionego z ukwaszonego mleka) nie ma w sklepach włoskich, hiszpańskich, portugalskich. Po prostu te narody nie uznają takich smaków, robią tylko ser biały typu ricotta, mascarpone, ale to inny proces i dlatego inaczej smakuje. Wiele razy z ciekawości szukałam. Znajoma Polka wozi do Italii właśnie zapas białego sera z kraju.
Trochę obok tematu ,ale chyba nie szkodzi :) ?
 Relacje PM off  

#56 PostWysłany: 23 Cze 2019 15:45 

złoty
Na szybko.
Zamiast porównywać gruszki do jabłek, szybkie ceny trzech produktów.
Mleko, gdzie na tej liście jest, w Polsce, za 2,39PLN a ja kupuję poniżej 2,00PLN: https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_price_rankings?itemId=8&displayCurrency=PLN
Chleb: https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_price_rankings?itemId=9&displayCurrency=PLN
Jajka: https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_price_rankings?itemId=11&displayCurrency=PLN
 Relacje PM off  

#57 PostWysłany: 23 Cze 2019 15:45 
Awatar użytkownika

złoty
namteH napisał(a):

proszę cie nie ośmieszaj się
znasz znaczenie słowa "duża" czekolada
podpowiem ci-w przypadku Ritter jest to 250 gr
proszę cie też, nie pisz więcej do mnie , nie ten level

moje najciekawsze wpisy są w koszu - serdecznie zapraszam
 Relacje PM off  

#58 PostWysłany: 23 Cze 2019 15:53 

platynowy
A tak konkretnie: jakie to dokładnie jajka, chleb i masło? Bele jakie, byle wrzucić do żołądka? ;-) I ceny brane z jakiego rejonu kraju, z jakich sklepów, w jakiej porze roku?
Nikt nie wie, zatem to porównanie cen jest bez sensu

Ostatnio edytowany przez Washington, 23 Cze 2019 20:20, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź niekulturalna/obrażająca innych/używanie słów wulgarnych, obraźliwych.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#59 PostWysłany: 23 Cze 2019 16:15 
Awatar użytkownika

złoty
d-t-x napisał(a):
Naszych podłych szprotek, chyba dla żartu nazywanych sardynkami, nawet nie będę konfrontował z tymi za 0,29€ z Pingo Doce.

To są dwie różne ryby i nie można ich konfrontować ze sobą. Popełniłem kiedyś krótki wpis na ten temat tutaj viewtopic.php?p=661034#p661034
Swoją drogą lubię i jedne i drugie, ale te puszkowane z pingo mi osobiście nie smakują.
Każdy kraj ma coś wyjątkowego do zaoferowania i nie wiem jaki jest sens porównywać np. hiszpańskie czy włoskie szynki dojrzewające z polskimi skoro to nie jest nasze "narodowe dobro". Polska ma za to znakomite tradycje z np. kiełbasami wędzonymi czy podsuszanymi. Podobnie jest z innymi artykułami, oni mają oliwę, my mamy olej rydzowy, oni oliwki, my kiszonki, oni mają cytrusy, my przepyszne śliwki, truskawki, jablka, czereśnie itd. Portugalcy mają znakomitą kawę a my kawę zbożową i to jest fajne, że niby niewielka Europa a zróżnicowana kulinarnie. A za dobry jakościowo produkt zazwyczaj trzeba odpowiednio zapłacić, obojętnie czy w Polsce czy w Hiszpanii czy Italii.
 Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.

#60 PostWysłany: 23 Cze 2019 17:46 

złoty
Tu akurat jest wiele racji.
A co do tych sardynek - najlepiej skomentuje to poniższe zdjęcie.
Załącznik:
Bez tytułu.jpg

Albo rybka, albo pipka jak powiedział Hamlet.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
becek lubi ten post.

[ 72 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot], Tomos oraz 10 gości