Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Funt szkocki
#1 PostWysłany: 14 Mar 2017 10:38 

Rejestracja: 05 Gru 2010
Posty: 140
Mam 20 funtów szkockich. Nie zwróciłem uwagi i dostałem jako resztę w knajpce w Londynie. Czy będąc w przyszłości w Londynie wymienię je na funty brytyjskie ? Czy bez problemu zapłacę nimi w sklepie ? Teraz wiem, że to szkocka waluta wewnętrzna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Kefalinii od 2462 PLN. Wyloty z 4 miast + tydzień z wyżywieniem w 4* hotelu Wczasy na Kefalinii od 2462 PLN. Wyloty z 4 miast + tydzień z wyżywieniem w 4* hotelu
Zbiór lotów nad Morze Adriatyckie: Chorwacja, Włochy i Albania z 4 miast od 134 PLN Zbiór lotów nad Morze Adriatyckie: Chorwacja, Włochy i Albania z 4 miast od 134 PLN
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#2 PostWysłany: 14 Mar 2017 10:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1592
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
Tak, bez problemu nimi zapłacisz/wymienisz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#3 PostWysłany: 14 Mar 2017 10:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
2 x tak (w przewidywalnej przyszłości). Plus ostatnie zdanie nie jest prawdą cf http://www.bankofengland.co.uk/banknote ... spx#sandni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#4 PostWysłany: 14 Mar 2017 11:21 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6244
HON fly4free
warto dodać, że funty szkockie mają trzy wersje, emitowane przez trzy różne banki:
Royal Bank of Scotland
Clydesdale Bank
Bank of Scotland (w obiegu mogą też być jeszcze banknoty Tercentenary Series tego banku)
poza papierowymi, banki te emitują też banknoty polimerowe o nominale 5 scp Polymer Five
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#5 PostWysłany: 14 Mar 2017 11:47 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
W Warszawie da się wymienić w kilku kantorach, ale po gorszym kursie. Jest też gdzieś w sieci artykuł o polskich gastarbeiterach z Łodzi, którzy pracowali w Szkocji, przywieźli tego sporą ilość i nigdzie nie mogą wymienić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#6 PostWysłany: 14 Mar 2017 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
Przy mniejszych kwotach spróbowałabym zagadnąć tych wstręciuchów, którzy rujnują nam miasta na wieczorach kawalerskich... ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#7 PostWysłany: 14 Mar 2017 18:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lut 2015
Posty: 130
Potwierdzam, że nie ma także żadnego problemu z funtami z Ulsteru.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#8 PostWysłany: 14 Mar 2017 19:30 

Rejestracja: 05 Gru 2010
Posty: 140
Dziękuję :)
Zapytałem bo w konsulacie brytyjskim w Gdańsku nie wiedzą, w ambasadzie też ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#9 PostWysłany: 14 Mar 2017 19:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
W ambasadzie niektórzy wiedzą na pewno. Pytanie, z kim rozmawiałeś i o co dokładnie pytałeś.

PS Wujcio podpowiedział http://kantory.pl/kursy/scp/ ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#10 PostWysłany: 14 Mar 2017 21:43 

Rejestracja: 28 Lut 2017
Posty: 32
Nie ma żadnych problemów z płatnością funtami szkockimi w całym Królestwie Wlk Brytanii. Czasami jak zechcesz gdzieś wymienić w sklepie to sprzedawca sprawdza czy jest tzw promesa na nim - że bank szkocki wypłaci ekwiwalent w funtach szterlingach. Co do wymiany w Polsce, to chodzą słuchy, że można wymienić w Warszawie w NBP 1:1. Nigdy jednak nie sprawdzałem tego i wydaje mi się że raczej to tylko legenda (NBP nie obsługuje klientów indywidualnych). Co do kantorów to nie wiem bo od dłuższego czasu nie wymieniam gotówki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#11 PostWysłany: 14 Mar 2017 21:48 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
zygit napisał(a):
w całym Królestwie Wlk Brytanii.

Ojoj, tu warto uważać na znaczenie słów...
Cytuj:
Nigdy jednak nie sprawdzałem tego i wydaje mi się że raczej to tylko legenda (NBP nie obsługuje klientów indywidualnych). Co do kantorów to nie wiem bo od dłuższego czasu nie wymieniam gotówki.

Wymieniałem w Warszawie w kantorze "Wiek", a ostatnio widziałem też w "777".
Góra
 Profil Relacje PM off
Kara lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#12 PostWysłany: 14 Mar 2017 22:16 

Rejestracja: 05 Gru 2010
Posty: 140
zygit napisał(a):
sprawdza czy jest tzw promesa na nim - że bank szkocki wypłaci ekwiwalent w funtach szterlingach.


Czy chodzi o taki zapis :
Clydesdale BankPLC promise to pay to the Bearer on demand twenty phounds Sterling at at their office here ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#13 PostWysłany: 14 Mar 2017 22:33 

Rejestracja: 28 Lut 2017
Posty: 32
obibok napisał(a):
zygit napisał(a):
w całym Królestwie Wlk Brytanii.

Ojoj, tu warto uważać na znaczenie słów...
Cytuj:
Nigdy jednak nie sprawdzałem tego i wydaje mi się że raczej to tylko legenda (NBP nie obsługuje klientów indywidualnych). Co do kantorów to nie wiem bo od dłuższego czasu nie wymieniam gotówki.

Wymieniałem w Warszawie w kantorze "Wiek", a ostatnio widziałem też w "777".


Przepraszam. Powinno być: Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej... :)

Darek9634 napisał(a):
zygit napisał(a):
sprawdza czy jest tzw promesa na nim - że bank szkocki wypłaci ekwiwalent w funtach szterlingach.


Czy chodzi o taki zapis :
Clydesdale BankPLC promise to pay to the Bearer on demand twenty phounds Sterling at at their office here ...


Tak, to jest to.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#14 PostWysłany: 14 Mar 2017 22:40 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
zygit napisał(a):
Przepraszam. Powinno być: Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej... :)

Ja oczywiście żartowałem, ale z Brytyjczykami to różnie może być. W brytyjskich bazach na Cyprze, stanowiących terytorium Zjednoczonego Królestwa, płaci się w euro, a ile oni jeszcze mają na świecie obszarów, które kiedyś napadli i wciąż mają one dziwny status...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#15 PostWysłany: 14 Mar 2017 22:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
Ale szkocki funt w Londynie to "prawie jak" euro - teoretycznie każdy mógłby akceptować, ale nie każdy musi. Dodatek do linka z postu #3: https://www.theguardian.com/money/2012/ ... ey-england.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#16 PostWysłany: 14 Mar 2017 23:14 

Rejestracja: 28 Lut 2017
Posty: 32
Kara napisał(a):
Ale szkocki funt w Londynie to "prawie jak" euro - teoretycznie każdy mógłby akceptować, ale nie każdy musi. Dodatek do linka z postu #3: https://www.theguardian.com/money/2012/ ... ey-england.


...ale generalnie akceptują. Jak nie akceptują, to zawsze można iść do banku wymienić na szterlingi. Czasami można spotkać jakiegoś młodszego sprzedawcę, który ogląda i nie wie czy przyjąć, ale z reguły w końcu biorą. Testowałem w paru miastach w Anglii i Walii kilkukrotnie.

obibok napisał(a):
zygit napisał(a):
Przepraszam. Powinno być: Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej... :)

Ja oczywiście żartowałem, ale z Brytyjczykami to różnie może być. W brytyjskich bazach na Cyprze, stanowiących terytorium Zjednoczonego Królestwa, płaci się w euro, a ile oni jeszcze mają na świecie obszarów, które kiedyś napadli i wciąż mają one dziwny status...


Co do państw Commonwealth'u to nie mam pewności i pewnie można mieć problem. Kiedyś z Montrose, Aberdeen czy też Fraserburgh przewiozłem parę razy parę banknotów do Brighton, Cardiff czy też Hull i nie miałem problemów z płaceniem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#17 PostWysłany: 14 Mar 2017 23:29 

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 480
Loty: 125
Kilometry: 222 311
niebieski
Zastanawiam się czy po brexicie funt szkocki i angielski będą w tej samej cenie czy nie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#18 PostWysłany: 14 Mar 2017 23:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Kwi 2013
Posty: 100
Loty: 132
Kilometry: 207 882
Kiedyś mieliśmy problem z irlandzką pięciofuntówką w Londynie. Zapłaciliśmy nią za jedzenie, które zamówiliśmy do domu. Jakież było nasze zdumienie, kiedy po 10-ciu minutach dostawca-Hindus wrócił i powiedział, że szef nie przyjmuje takich pieniędzy i mamy dać mu normalne :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#19 PostWysłany: 15 Mar 2017 00:10 

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 183
Kilka razy próbowałem płacić szkockimi funtami w Londynie, zazwyczaj się udawało, ale czasami było trochę marudzenia albo pytania co to w ogóle jest.

W razie problemów można jeszcze dać na tacę :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Funt szkocki
#20 PostWysłany: 15 Mar 2017 00:32 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
A potem ksiądz przyjdzie po kolędzie i powie, że się należy 10% za skorzystanie z kantoru.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group