Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 30 Lip 2021 11:28 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Ku przestrodze.

Niestety, skutki otwarcia drugiego przejścia przez Kanał Sueski są bardzo widoczne w ekosystemie Morza Śródziemnego. Po bardzo trujących jeżowcach (Diadema setosum) i rybach Pterois miles dotarły fioletowe meduzy (Pelagia noctiluca)

Załącznik:
meduza.jpg
meduza.jpg [ 165.19 KiB | Obejrzany 6628 razy ]


Jak zobaczymy je na plaży/morzu, po prostu NIE WCHODZIMY do wody. I to na serio, nie ma kozakowania, ze to galaretka. Skutki ukąszenia (oprócz klasycznych po ugryzieniu meduzy, czyli pieczenie):

Choroba lokomocyjna/Mdłości
Spadek ciśnienia
Częstoskurcz
Bół głowy
Rzyganie
Biegunka
Skurcz oskrzeli
Duszność

Oraz, jak będziemy mieć jedno z nich, to trzeba pojechać do szpitala:

Niedociśnienie
Gwizdek wdechowy
Uogólniony obrzęk naczynioruchowy – rozszerzona wysypka pokrzywkowa
Zaburzenia komunikacji lub świadomości
Wymioty które nie kończą się

Co zrobić jak niestety będziemy mieć kontakt z nią:

1. Usuwamy resztki meduzy (RĘKAWICZKĄ nie gołą ręką)
2. Myjemy ukąszenie wodą morską lub piaskiem, jak nie mamy dostępu do wody morskie. NIGDY nie myjemy słodką wodą, bo to przyspieszy reakcję
3. W miejscu ukąszenia dajemy albo zimną kompres albo worek z kostkami lodu
4. Nałóż krem ​​​​kortyzonowy na dotknięty obszar (w Grecji w kazdej aptece się kupi beż recepty). Zmniejsza miejscową reakcję zapalną i szybko łagodzi pieczenie i swędzenie. Jeśli nie ma takiego kremu, użyj kompresów z wodą z octem (1 część octu i 3 części wody). W ten sposób leczy się swędzenie i pieczenie.
5. Weź pigułkę przeciwhistaminową. Pigułka bardziej systematycznie leczy objawy
6. Jezeli objawy są poważne, a zwłaszcza jeśli nie ustępują po zastosowaniu miejscowych środków, może być konieczne wstrzyknięcie kortyzonu. Dlatego korzystamy z pobliskiej apteki lub najlepiej szpital/SOR (ΕΚΑΒ)

I ponownie, jak je zobaczymy: nie dotykać, nie wchodzić do wody. Obecnie znajdują się w Morzu Egejskim, tam gdzie woda jest cieplejsza.
Góra
 Profil Relacje PM off
26 ludzi lubi ten post.
27 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Dla cyfrowych nomadów: miesiąc w Tajlandii za 3859 PLN (z majówką). Loty z bagażem z Warszawy + 4* hotel Dla cyfrowych nomadów: miesiąc w Tajlandii za 3859 PLN (z majówką). Loty z bagażem z Warszawy + 4* hotel
Tygodniowa wycieczka na Azory za 1786 PLN. Loty Lufthansą z Katowic + 4* hotel Tygodniowa wycieczka na Azory za 1786 PLN. Loty Lufthansą z Katowic + 4* hotel
#2 PostWysłany: 30 Lip 2021 11:46 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 64
Zeus napisał(a):
Ku przestrodze.

2. Myjemy ukąszenie wodą morską lub piaskiem, jak nie mamy dostępu do wody morskie. NIGDY nie myjemy słodką wodą, bo to przyspieszy reakcję



Wszystko super, ale radę z piaskiem lepiej usunąć, można zrobić sobię krzywdę. Raz, że uszkadzamy skórę w miejscu poparzenia, dwa, że pod wpływem pocierania z parzydełek wydzieli się więcej substancji toksycznych.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 30 Lip 2021 12:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3393
Loty: 413
Kilometry: 711 300
platynowy
co prawda na Malcie, ale spotkałem podobną. Ból jakby ktoś przypalał mnie żelazkiem. 7 miesiecy gojenia i wydatek rzędu 600-800zł na wszystkie specyfiki. Kolejny rok unikania słońca bo poparzenie wychodziło od razu.

ps. trafiła w zgiętą rękę w łokciu stąd część poparzenia na przedramieniu. 25 centymentów i poparzyłbym twarz albo przeciągnął nią przez klatę i brzuch, gdyż nadziałem się na nią płynąc.

Załączniki:
meduza.jpg
meduza.jpg [ 29.33 KiB | Obejrzany 6555 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 30 Lip 2021 12:17 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Antimatter napisał(a):
Zeus napisał(a):
Ku przestrodze.

2. Myjemy ukąszenie wodą morską lub piaskiem, jak nie mamy dostępu do wody morskie. NIGDY nie myjemy słodką wodą, bo to przyspieszy reakcję



Wszystko super, ale radę z piaskiem lepiej usunąć, można zrobić sobię krzywdę. Raz, że uszkadzamy skórę w miejscu poparzenia, dwa, że pod wpływem pocierania z parzydełek wydzieli się więcej substancji toksycznych.


Polecił mi to lekarz grecki, więc dlatego dodałem.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 30 Lip 2021 12:27 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8824
Loty: 988
Kilometry: 945 167
platynowy
Czy wiadomo, w jakich rejonach można się na nie natknąć, oprócz już wspomnianych Grecji i Malty?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Lip 2021 12:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
Ja miałem spotkanie z meduzą na Ibizie oraz na Malcie ale pojawiają się praktycznie w każdym miejscu Morza Śródziemnego. Na Ibizie miałem poparzona stopę od góry oraz piszczel i ratownik spryskał mi to miejsce oliwą. Z kolei w Słonecznym Brzegu spotyka się troszkę inne, które bardzo jasno świeca wieczorami w wodzie i są naprawdę duże.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 30 Lip 2021 12:40 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7832
HON fly4free
Jako nastolatek lata temu zderzyłem się z taką (lub podobną) w Tunezji - podłużna pręga na nodze utrzymywała się z 5-6 tygodni z tego co pamiętam , ale wtedy nikt tego szczególnie nie leczył zwłaszcza maściami itp.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 30 Lip 2021 16:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
To przy okazji przestrzegam przed aretuzą/portugalskimi żeglarzami (różne nazwy się spotyka), w maju spotkałam taką na popularnej Teneryfie (Playa de Benijo) leżącą na plaży wśród kamieni, wystawała tylko jej część. Inny plażowicz ostrzegł nas, żeby bardzo uważać, bo są niebezpieczne, ponadto pływają koloniami, więc może być ich więcej nieopodal.
https://wideo.wp.pl/zeglarz-portugalski ... 251222145v

Załącznik:
20210518_150807.jpg
20210518_150807.jpg [ 232.03 KiB | Obejrzany 6379 razy ]
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 28 Wrz 2022 01:25 

Rejestracja: 14 Wrz 2019
Posty: 143
Dzięki za ostrzeżenie. Dawno temu jako dziecko byłam w Bułgarii. Któregoś słonecznego dnia na plaży leżało pełno meduz. W mojej pamięci pozostały przezroczyste. Ich wygląd zniechęcał do wody. Pamiętam, że tego dnia woda w morzu była bardzo zimna. W sierpniu. Wszyscy ludzie na plaży trzymali odstęp od brzegu. Było to bardzo dawno temu ale utrwaliło mi się mocno w pamięci.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 20 Maj 2023 19:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1315
Loty: 103
Kilometry: 191 238
srebrny
@Zeus
to te same są, czy jakieś inne?
1 Image
2 Image
3 Image
... dziś na Thasos widziałem takie i się strachałem wejść do wody
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 20 Maj 2023 19:29 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Tak to ta :(

Wysłane przez moją Nokię 3330
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 20 Maj 2023 21:29 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 114
Loty: 38
Kilometry: 79 867
Fioletowa, ciągnie za sobą parzydła - czasem kilkadziesiąt i więcej centymetrów - w wodzie ich nie widać często ze względu na załamanie światła.

W zeszłym roku niestety spotykałem ich sporo w czerwcu na Hydrze, na Cykladach (Serifos, Sifnos) - głównie w zatoczkach - być może ze względu na cieplejszą wodę/wiatr prądy morskie.
Ja dostałem w ramię, kilka tygodni miałem ranę jak po przypalaniu żelazkiem.


https://www.gov.pl/web/grecja/ostrzezenie-o-meduzach

Ciekawe jak w tym roku - czy przezimowały.
_________________
Pozdrawiam
Darek
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 22 Cze 2023 09:00 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
@Raphael - gdzie ją spotkałeś?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 22 Cze 2023 19:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1315
Loty: 103
Kilometry: 191 238
srebrny
@piekara114
na płd. wybrzeżu Thasos, bezimienna plaża na wschód od plaży Trypiti
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off
lluukk lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 23 Cze 2023 19:11 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Mam nadzieję, że w Epirze i na Lefkadzie ich nie będzie...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group