Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 116 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Sty 2012 18:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
Za tydzień lecę na 3 dni do Brukseli, co polecacie tam zobaczyć/zwiedzić/zjeść:)?
Niekoniecznie w samym mieście, interesuje mnie wszystko w promieniu powiedzmy 100-200km, jeśli jest interesujące
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
#2 PostWysłany: 03 Sty 2012 18:35 

Rejestracja: 09 Maj 2010
Posty: 193
Bruksela i pociągiem w ok. 1 godzinkę Brugia. Miasto rewelacja, z niesamowitym średniowiecznym klimatem. Pewnie widziałeś film In Bruges, jeśli nie to masz jeszcze czas. Miasto gra tam pierwszoplanową rolę. Do tego świetne muzea ze sztuką flamandzką, które zainteresują nawet laików. Pyszna czekolada i piwo. No i stare miasto jest w sam raz na jednodniowy wypad rano - wieczór i do tego nie trzeba korzystać z komunikacji. Jedno z moich ulubionych w Europie. Również ciekawie zapowiadają się Gandawa, Antwerpia, ale że nie udało mi się ich odwiedzić to nie będę się wypowiadał.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 03 Sty 2012 20:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2011
Posty: 1620
Loty: 109
Kilometry: 141 606
srebrny
ok, szczerze mówiąc jestem zaskoczona bo wydaje mi się, że ten temat był już wałkowany, ale na szybko w archiwum nic nie znalazłam

więc zaczynając od poczatku:
1 na pewno warto zobaczyć cnetrum: Grand Place i Manneken Pis
2 Pałac i Ogród Królewski, Muzeum Muzyki - rewelacyjne ( po drodze z Grande Place do Pałacu królewkiego)
3 poza tym północny zachód brukseli: Atomium, MiniEuropa, Ogród Japoński

na 1 i 2 - potrzebny łącznie jeden dzień
na 3 zależnie od tempa zwiedzenia min pół dnia lub wiecej

na pewno warto zachaczyć o jakiś punkt info, po mapkę bru

do zjedzenia obowiązkowo : gofr :) w tym mieście to obowiązek ;)

bilet jednorazowy w bru kosztuje 1,80€, karnet na 10 przejazdów 12,50€

wypady poza miasto warto robić w weekedy, bo pociągi są wtedy o 50% taniej
warte zobacznia: Bruge, Gent, Namur
_________________
Image Image Image
69% ludzi znajdzie coś dwuznacznego w każdym zdaniu.
Góra
 Profil Relacje PM off
ciacho_majonez uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 04 Sty 2012 04:34 

Rejestracja: 20 Wrz 2011
Posty: 329
Jeśli kogoś interesuje surrealizm to polecam w Brukseli Museum of Modern Art wchodzące w skład Royal Museums of Fine Arts of Belgium. René Magritte jest naprawdę niezły. Poza surrealizmem też jest co tam oglądać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Sty 2012 04:47 

Rejestracja: 19 Lut 2011
Posty: 210
niebieski
nie byłem nigdy w Belgii, ale myślę, że pierwsza rzecz, jaką bym zrobił to... zjadłbym frytki! :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 04 Sty 2012 09:12 

Rejestracja: 16 Lip 2011
Posty: 63
frytki, piwo, piwo, i piwo - koniecznie odwiedzić pub http://www.deliriumcafe.be/ nawet jeśli nie jest się fanem tego trunku (polecam piwo delirium nocturnum).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 16 Sty 2012 20:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
dzięki za sugestie - Brugia mnie oczarowała!
Jeśli chodzi o cztery rzeczy, z których słynie Belgia:
- czekolada (1€ - 3€) - zawiodłem się, a próbowałem kilku różnych - i w marketach i w czekoladowych sklepach
- piwo (od ok. 1,3€ w sklepie do ok. 4€ w pubach) - bardzo dobre i ogromny wybór, tylko buteleczki niewielkie (0,25 - 0,33l) ale to niestety często standard na zachodzie
- frytki (1,5€ - 3,5€) - specyficzne, dość tłuste ale smaczne
- gofry.... REWELACJA! czytałem w kilku miejscach, że rozczarowują ale w moim przypadku zdecydowanie odwrotnie. Tylko kupujcie jak miejscowi - gofry z samym cukrem, bez bitej śmietany i innych dodatków - wtedy smakują naprawdę belgijsko :) 1,5€ za gofra z samym cukrem.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 08 Maj 2012 20:22 

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 27
Poza oczywistymi miejscami w Brukseli polecam jeszcze Ogrody Królewskie, otwarte są tylko raz w roku przez ok.3 tygodnie pod koniec kwietnia. Jeśli chodzi o miasta to Brugia jest bardzo nastawiona na turystów więc jak najbardziej odwiedzić, do tego Antwerpia jest ciekawa, Gent, Leuven (urokliwe miasteczko studenckie pod Brukselą), Namur (cytadela), Dinant (miejsce urodzenia wynalazcy saksofonu, cytadela). Warto odwiedzić browary gdzie produkuje się piwo trapistów np. Chimay. Przepiękne ruiny największego opactwa w Europie Villers la Ville.

Trochę o pociągach:

„Go Pass 1” to bilet do zakupienia tylko przez Internet tylko dla osób poniżej 26 roku życia – kosztuje 6,50 € na dowolną podróż w Belgii, bardzo się opłaca bo można z jednego końca pojechać na drugi koniec kraju. Przykładowo normalny bilet Bruksela-Brugia to już ponad 10€ w jedna stronę.
Jeśli ktoś planuje dłuższy pobyt i dokładniejsze zwiedzanie polecam Go Pass 10. Umożliwia 10 dowolnych przejazdów w cenie 50€ czyli 5€ za jednorazową podróż. Do zakupienia w kasach, tylko dla osób poniżej 26 roku życia.
Dla osób po 26 roku życia polecam RailPass za 75€ umożliwia 10 przejazdów czyli wychodzi 7,5€ za podróż.
Jak już wspomniano normalne bilety w dwie strony w weekendy są o 50% tańsze, obowiązuje od piątku 19.00. Wspomniany Shopping Ticket to promocja tylko na zimowe miesiące, w wakacje zazwyczaj również pojawiają się ciekawe tańsze bilety (sncb.be)

Ogólnie jak na Belgię są to bardzo korzystne ceny, a GoPass 10 i RailPass są ważne przez rok od pierwszego przejazdu więc nawet jeśli nie wykorzysta się wszystkich 10 przejazdów to można odsprzedać nawet tu w Polsce bo nie są imienne, a nawet kilka osób jednocześnie może podróżować wykorzystując jeden blankiet.

No i jeść frytki, gofry i pić piwo!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 25 Cze 2012 15:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Niedawno byłem na 3 dni w Brukseli, jak dla mnie to miasto jest naprawdę bardzo ładne i klimatyczne, warto poświęcić na jego zwiedzanie trochę czasu.

Podstawowe miejsca, które trzeba zobaczyć to oczywiście plac główny/rynek - Grand Place, a w jego pobliżu Manneken Pis, czyli symbol Brukseli, mała figurka/fontanna sikającego chłopca. Niby nic szczególnego, ale będąc w stolicy Belgii nie można nie obejrzeć ;)
Załącznik:
021.jpg
021.jpg [ 245.08 KiB | Obejrzany 29313 razy ]

Załącznik:
002.jpg
002.jpg [ 237.12 KiB | Obejrzany 29313 razy ]


Image

Polecam też udać się do Galerii Królewskiej Świętego Huberta, czyli dzielnicy niedaleko ww. miejsc, obejmującą luksusowe sklepy (coś jak Sukiennice w Krakowie), strefę gastronomiczną i bardzo klimatyczne uliczki. Warto zagłębić się w nie, szczególnie wieczorem, gdy rzesze ludzi zbierają się w ślicznych restauracjach i kawiarniach, samo podziwianie różnorodności dań i wystrojów może być interesujące.

Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Cinquantenaire, znajduje się tam duży park i łuk triumfalny, a obok muzea. Jedno muzeum motoryzacji, do którego wejście kosztuje chyba 10 eu (nie wchodziłem) oraz Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Wojskowości, które jest darmowe, i które bardzo polecam. Rozmieszczone ono jest na kilkunastu salach, halach i piętrach, sprawiając wrażenie ogromnego, dla mnie dwie godziny zwiedzania to było mało, aby dokładnie wszystko zobaczyć potrzebowałbym spokojnie trzy godziny. Znaleźć można tam park czołgów, sale odpowiadające wystrojem różnym epokom, pasjonaci lotnictwa na pewno będą zadowoleni z podziwiania samolotów w dużej hali. Nawet jeśli militaria kogoś nie interesują, polecam wejść do środka i ze szczytu obejrzeć panoramę Brukseli.

Image

Załącznik:
004.jpg
004.jpg [ 246.48 KiB | Obejrzany 29313 razy ]


Image

Image

Image

Image

Image

Drugi z symboli Brukseli - Atomium, również polecam odwiedzić, wejście kosztuje 8/10 euro od osoby przy niezorganizowanej grupie. W środku oprócz samej konstrukcji i wystaw można zobaczyć z dość wysoka całą Brukselę.

Image

Image

Image


Ostatnie z odwiedzanych przeze mnie miejsc to dzielnica europejska i parlament, warto tam pojechać i choć zobaczyć całe to szklane miasteczko. Z tego co wiem zwiedzać Parlament Europejski można tylko na zaproszenie, ale proponuje udać się chociaż do Parlamentarium, czyli interaktywnego muzeum UE. Wejście jest darmowe, każdy otrzymuje słuchawki z możliwością odtworzenia wszystkich materiałów po polsku. Można jeszcze udać się do pobliskiego (między Parlamentarium, a PE) centrum informacji, a tam zaopatrzyć się w różne materiały i broszury nt. UE.

Image

Image

Image

Image

Jadąc do lub z Brukseli można wstąpić do Leuven, ośrodka studenckiego i turystycznego z bardzo ładnym ratuszem gotyckim oraz Wielkim Beginażem.


Image

Edit: Ponawiałem linki do dwóch zdjęć, bo nie wiedzieć czemu wygasły ;)
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji


Ostatnio edytowany przez Pabloo, 15 Cze 2013 14:49, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 25 Sie 2012 21:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 9
Gdyby ktoś był zainteresowany to wstawiam kilka zdjęć z kilkudniowej wycieczki do Brukseli.

https://picasaweb.google.com/olgietta/Bruksela2012

W przypadku pytań piszcie na olga.groszek@gmail.com
Chętnie pomogę planującym podróż :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 28 Wrz 2012 23:28 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Czy bilety 5 i 10 przejazdów można wykorzystywać w 4 osoby? Tzn czy mogę kupić DYCHĘ i jechać w 4 osoby, póxniej się przesiąść i znów w 4 (wtedy zużyję już 8) czy to 10 przejazdów jest jakoś przypisane do 1 osobnika?

W Berlinie były czwórki i można było w czwórkę jechać.

Drugie pytanie

Fares

For 10 journeys MOBIB: 11,80 €
It entitles you to 10 journeys, with a possibility to change between vehicles, on the STIB-network (except for the NATO-Brussels Airport section of lines 12 and 21).

For 10 journeys JUMP: 13,00 €

Czym się różni jedno i drugie? Tzn MOBIB od JUMP?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 28 Wrz 2012 23:49 

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 208
niebieski
Bilet 5- i 10-przejazdowy możesz wykorzystać dla 4 osób 4-krotnie go kasując. Jest ważny godzinę od skasowania, tzn. możesz przesiąść się na tramwaj, autobus, metro.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 29 Wrz 2012 00:00 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
4 osoby 4krotnie kasując to wychodzi 16 :) Coś nie tak. Chyba że chodzi o odjęcie z puli 10 przejazdów 4 przejazdów. Dobrze rozumuję?

A taka opcja - kasuję 4 bilety, jadę 3 przystanki metrem, wysiadam, zwiedzam 15 min i wracam, jadę dalej i mieszczę się w 1h
Można tak?


I kolejne. Jak wysiądę na Garou Midi ze Shuttle Busa to będzie na stacji metra automat sprzedający 10-przejazdowe bilety? Przyjmuje banknoty czy bilon tylko? No i mam kupić ten bilet za 11.80 czy ten za 13 euro?


Ostatnio edytowany przez Roku, 29 Wrz 2012 00:03, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 29 Wrz 2012 00:02 

Rejestracja: 12 Lis 2011
Posty: 772
Loty: 391
Kilometry: 612 796
srebrny
Roku napisał(a):
Czym się różni jedno i drugie? Tzn MOBIB od JUMP?


Mając JUMP możesz na obszarze Brukseli korzystać także z SNCB (belgijskie koleje) De Lijn (flamandzkie autobusy podmiejskie) oraz TEC (walonskie autobusy podmiejskie).

Mając MOBIb można kożystać tylko z pojazdów STIB/MIVB (autobusy, tramwaje, metro)

Inna sprawa jest taka, że z tego co się orientuje, to aby kupić bilet MOBIB trzeba mieć karte miejską MOBIB
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 29 Wrz 2012 00:02 

Rejestracja: 08 Lip 2011
Posty: 555
niebieski
Roku napisał(a):
kasuję 4 bilety, jadę 3 przystanki metrem, wysiadam, zwiedzam 15 min i wracam, jadę dalej i mieszczę się w 1h
Można tak?

można tak ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 29 Wrz 2012 00:06 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
j_brawo napisał(a):
Roku napisał(a):
Czym się różni jedno i drugie? Tzn MOBIB od JUMP?


Mając JUMP możesz na obszarze Brukseli korzystać także z SNCB (belgijskie koleje) De Lijn (flamandzkie autobusy podmiejskie) oraz TEC (walonskie autobusy podmiejskie).

Mając MOBIb można kożystać tylko z pojazdów STIB/MIVB (autobusy, tramwaje, metro)

Inna sprawa jest taka, że z tego co się orientuje, to aby kupić bilet MOBIB trzeba mieć karte miejską MOBIB


a karta miejska MOBIB jest imienna, ze zdjęciem, więc nie wiem, czy można ją wykorzystywać na kilka osób.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 29 Wrz 2012 00:09 

Rejestracja: 12 Lis 2011
Posty: 772
Loty: 391
Kilometry: 612 796
srebrny
^^ A jej wyrobienie to koszt 5 euro ;)

Karta MOBIB jest imienna Ale ostatnio wprowadzono cos takiego jak karta MOBIB Basic
http://www.stib.be/Basic.html?l=fr
Dziala dokladnie tak jak zwykla karta MOBIB z tą różnicą, że nie jest imienna i nie musisz dawać zdjęcia podczas jej wyrabiania. Zwykla karta miejska na okaziciela do ladowana biletami na komunikacje miejska
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 30 Wrz 2012 23:55 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Daliśmy radę na bilecie 10x za 13 euro 4 osoby, zdążyliśmy jak najbardziej wysiąść po drodze z Gare du Midi do Merode (taki plan był) wysiąść na Luizie, zerknąć na Pałac Sprawiedliwości (warto ale kopuła w rusztowaniach była akurat :/ ) i wsiąść z powrotem do metra. Super pomysł z szybkim tramwajem (FAST TRAM), przesuniętym pod powierzchnię. To naprawdę można nazywać szybkim tramwajem.

Zasiedzieliśmy się nad czekoladą na Starym Mieście i nagle okazało się że do autobusu pozostało 28 minut. Pojawiły się czarne myśli n/t spóźnienia do autobusu, a następnie do samolotu i tego co wydarzy się później. Na szczęście Fast Tram dał radę. Normalnym tramwajem przebijającym się przez ruch uliczny mogłoby być ciężko...

Na jednodniówki polecam przejechać się metrem do stacji Merode (na Luizie można wyskoczyć do Pałacu Sprawiedliwości) i następnie kierować się na Wielki Plac i Stare Miasto. Po prostej drodze Łuk Triumfalny, Parlament Europy, Belgii, Pałac Królewski, fajne parki, następnie obejść Stare Miasto, zahaczyć o katedrę św. Guduli, zjeść frytki, gofra w łapę, kupić czekoladki i do domu Fast Tramem ze stacji De Brouckere na Gare du Midi. W miarę łatwo to ogarnąć i wystarczy na taki przebieg nawet czas od lądowania porannego samolotu Ryanair do wieczornego powrotnego Wizza (z/do Modlina).

Jedynie cena biletu autobusowego z lotniska Charleroi do Brukseli nieco boli. 22 euro w dwie strony, po bilety warto w miarę szybko wyjść przed lotnisko i kupić w automatach po lewo od wyjścia. Autobusy co 20 minut.

Frytki 2,90, z majonezem 3,60 , wersja specjalna (z cebulą) 4.10, gofry z cukrem 1-2 eu (podobno frytki i gofry z cukrem zjeść w Brukseli wypada :geek: ) Czekolada do picia w knajpie 2,70, czekoladki na pamiątkę w sklepikach po 3-4 eu, warto kupić np 6 paczuszek jako 1 paczkę za 10 eu. Czekoladki dobre...

Bruksela głowy nie urywa (jestem świeżo po Wiedniu i Pradze) ale na pewno warto. Nie tylko na 1 dzień, ale i przez kilka dni na pewno nie sposób się nudzić.

PS: Wiecie że ichni król, którego mile wspominają (Król Budowniczy, czy jakoś tak...), niejaki Leopold II Belgijski, fundator i inicjator budowy wielu imponujących gmachów m.in w Brukseli, był odpowiedzialny za śmierć nawet do 15 mln Kongijczyków? Ten Łuk Triumfalny z przyległosciami obok stacji Merode to też jego robota.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 04 Paź 2012 09:48 

Rejestracja: 08 Mar 2012
Posty: 647
Loty: 12
Kilometry: 62 544
niebieski
Moglby ktos napisac jak to jest z biletem 24h na komunikacje? Czytalem o tym mobib, ale nie wiem jak i gdzie to kupic.
_________________
Mój blog podróżniczy: http://www.seetheworld.pl --> na nim m.in. Wietnam, Seszele, Malezja, Singapur, Hongkong, Tajlandia i inne.

Zapraszam również na profil facebookowy: https://www.facebook.com/seetheworld89/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 04 Paź 2012 12:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2011
Posty: 1620
Loty: 109
Kilometry: 141 606
srebrny
Mikolaj2206 napisał(a):
Moglby ktos napisac jak to jest z biletem 24h na komunikacje? Czytalem o tym mobib, ale nie wiem jak i gdzie to kupic.


np w automatach lub kasach na stacjach metra
_________________
Image Image Image
69% ludzi znajdzie coś dwuznacznego w każdym zdaniu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 116 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group