Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Essaouira
#1 PostWysłany: 17 Cze 2013 12:02 

Rejestracja: 31 Gru 2011
Posty: 19
Witam.
Chcę podzielić się swoimi wrażeniami na temat smażalni ryb obok portu w miejscowości Essaouira.
W przewodniku Pascala określane mianem "tanich smażalni", "godnych polecenia". Dla mnie osobiście żaden z epitetów nie określa poprawnie tego miejsca. Ceny choć z góry ustalone i widoczne na planszy przy wejściu, generalnie nie obowiązują nikogo. Inaczej wyliczy cię sprzedawca (naganiacz), inaczej... "kelner", jeszcze inaczej na koniec właściciel. Nam zawyżono rachunek o 300%, mimo wcześniejszych ustaleń.
Ryby podawane są tylko i wyłącznie z grilla. W kraju, który aż tryska przyprawami, nie są nawet posolone. Bezsmakowe, przypalone, podane z odrobiną wyschniętych frytek.
Osobnym tematem jest czystość. Brudne stoły, brudne sztućce, odpadki walające się pod nogami, nieciekawy zapaszek "z tyłów".
Kiedy przychodzisz, jesteś "my friend", kiedy kończysz jeść, ostentacyjnie dają ci do zrozumienia, że masz zapłacić i znikać, bo inni już czekają na wolne miejsce. Zdecydowanie NIE POLECAM!
Godnymi polecenia za to są, wg mnie, knajpki znajdujące się w północnej części mediny. Tam zapuszcza się mniej turystów, potrawy są smaczniejsze, rzekłbym "dopieszczane", ceny atrakcyjniejsze. Wystarczy spojrzeć, gdzie siadają miejscowi, pokazywać bezpośrednio co się chce, wybierać sosy i przyprawy, zjeść ze smakiem i zapłacić tylko ok. 50 dirhamów za posiłek, którego nie sposób pochłonąć na raz.
Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
 Temat postu: Re: Maroko - Essaouira
#2 PostWysłany: 17 Cze 2013 12:29 

Rejestracja: 13 Lip 2012
Posty: 158
popieram, kiedy byłem tam w 2011 roku kilka razy pytałem o cenę i zamówiłem konkretne ryby (nie mix) po 15 min dostałem mix wszystkiego i z inną ceną. Oscentacyjnie wyszedłem nie próbując potraw i nie płacąc co skończyło się krzykami i awanturą.
Podobnie należy się pilnować na Jemma El Fna w Marrakeszu
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Maroko - Essaouira
#3 PostWysłany: 17 Mar 2014 14:28 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 288
Loty: 77
Kilometry: 194 843
To jest urok całego Maroko, ceny są ustalone tylko w lepszych restauracjach, bynajmniej smażalnia ryb w porcie do takich nie należy :) Co wynegocjujesz to Twoje :) Jeśli po posiłku dostałeś inną cenę Twoje święte prawo zapłacić tylko ustaloną kwotę. My ustalaliśmy cenę na początku łącznie z wszystkimi dodatkami (chleb, frytki, napój, sałatki) i taką ceną płaciliśmy. To, że ryby są tam z grilla informują na samym początku. Jeśli poprzeczkę stawia się wyżej zawsze można iść do super restauracji, zjeść rybę w innej postaci i zapłacić 2-3xtyle (tak zrobiliśmy w Agadirze).
Co do obsługi, z nami kelnerzy-kucharze (lub jak ich tam nazwać) siadali i pokazywali jak jeść konkretne owoce morza, z którymi wcześniej nie mieliśmy nic wspólnego i nie wiedzieliśmy jak się za to zabrać, a nie wypędzali (może to uroki podróżowania po sezonie)

a przy wyborze homara, podeszliśmy do kilku i wybraliśmy stoisko z najbardziej żywym homarem, którego uśmiercili na naszych oczach (podobno niektórzy podmieniają homary na zapleczu) oraz dobrą ceną.

My chodziliśmy tam na obiad, kolację i śniadanie. W odróżnieniu od poprzedników, polecamy (pytanie tylko jakie ktoś ma wymagania).

Ale zgodzimy się, że w mniej turystycznych częściach jest taniej (sami nie dotarliśmy, ale polecali miejscowi)
_________________
AJki w podróży :)
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko - Essaouira
#4 PostWysłany: 17 Mar 2014 20:26 

Rejestracja: 11 Gru 2012
Posty: 67
Taki już urok tego kraju ze każdy chce Cie na kasę wyr.... ;)
W Essaouira nawet sprzedawca soku chciał nas naciągnąć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko - Essaouira
#5 PostWysłany: 18 Mar 2014 17:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 436
Loty: 196
Kilometry: 323 953
niebieski
Abstrahując od Essaouiry konkretnie, pamiętam swój pierwszy pobyt w Maroku i ze śmiechem wspominam, jak chodziliśmy tylko do knajp z LP w obawie, że... to Afryka... lepiej sprawdzone miejsca dla turystów itp...szybko zrozumieliśmy, że dobre jedzenie jest poprostu tam, gdzie jest dużo lokalsów, a turyści nie mają pojęcia o tych miejscach :). I takie właśnie miejsca polecam w Maroku :) Najmilej wspominam knajpy czy restauracje, gdzie trafiliśmy zupełnie przypadkiem, z dala od turystycznych szlaków.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Maroko - Essaouira
#6 PostWysłany: 21 Mar 2014 11:16 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 288
Loty: 77
Kilometry: 194 843
zgadzam się z barka w 100%
najlepsze jedzenie w przydrożnych barach/masarniach + u tego Pana w Fez :)
Oba miejsca oblegane przez lokalnych :) i jeszcze opowieści fajnych możesz posłuchać :)

Image
_________________
AJki w podróży :)
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Essaouira
#7 PostWysłany: 27 Gru 2017 18:37 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 22
Zgodzę się z opiniami ze przy porcie w pseudo knajpkach nie da się dojść cenowo do porozumienia, należy je omijać szerokim łukiem i nawet nie patrzeć w ich stronę, natomiast sytuacja zmienia się w samym porcie rybnym tylko pamiętajcie trzeba dojść prawie do jego końca gdzie jest parę stoisk z grillami i tam można zjeść wyszukane ryby i skorupiaki w naprawdę dobrej cenie, polecam pokręcić się i popatrzeć co ludzie jedzą, ja byłem świadkiem jak turyści wsuwali jeżowce z grilla, jedli je łyżeczkami a same jeżowce miały odłupane górne części jak orzechy kokosowe, widok niesamowity.
Jeśli chodzi o pozostałe jedzenie to absolutnie nie stołujcie się przy porcie na wejściu do starego miasta, trzeba iść dalej w głąb starego miasta, popatrzeć gdzie jedzą lokalesi i tam zjeść, ja znalazłem takie dwie knajpki w których stołowałem się za grosze przez parę dni, idąc dalej starym miastem można się udać w kierunku dworca autobusowego, tam dopiero jest co jeść i nikt nie nagania.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Essaouira
#8 PostWysłany: 25 Lis 2018 21:29 

Rejestracja: 29 Sty 2013
Posty: 23
Ryby w Essauire w porcie 50dh/kg
Za smażenie swoich ryb 10dh ile się zmieści w takiej kratce (https://tiny.pl/th7qd).Usmażą na stoisku 22 przy wejściu do portu.

Obiad rybny w knajpie obok Fish Market.Mieszane ryby,krewetki,kalmary + sos chleb+herbata sałatki
Około 1 kg może 1,5
150dh

W porcie przy rybakach gościu też smażył ryby i wydaje mi się,że dawał więcej też w podobnej cenie.

Reszta cen z wyjazdu

https://pastebin.com/Up5fRvc6
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Essaouira
#9 PostWysłany: 15 Maj 2019 23:14 

Rejestracja: 20 Lut 2010
Posty: 135
Ja polecam Restaurant Keltoum . W medinie, blisko plaży. Menu dnia (zupa/sałatka, danie główne, deser) za 50-80 Dirham . Porcje może nie największe ale spokojnie menu dnia można się najeść. Świeże i bardzo smaczne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Essaouira
#10 PostWysłany: 16 Sty 2020 23:07 

Rejestracja: 18 Sie 2010
Posty: 335
niebieski
Z naszego ostatniego pobytu w okresie świat Bożego Narodzenia polecam przede wszystkim restaurację La Petite Perle gdzie jadłem znakomity tajin vegetariański za 60 dirhamów oraz pobliski Seafood Corner .Oba lokale położone w pobliżu głównego parkingu i L'Horloge d'Essaouira.(rue El Hajjali).
https://la-petite-perle.business.site/
W Seafood Corner tak nam się spodobał wystrój,świetna obsługa i znakomite dania rybne ,że spędziliśmy tam dwa wieczory, w tym czas wieczerzy wigilijnej mając z sobą opłatek,sianko i gałązkę świerku :D
Nie polecam natomiast restauracji Taros gdzie dostaliśmy za dość duże pieniądze przeciętne jedzenie (niewątpliwym atutem tej knajpki jest możność wypicia piwa ! )
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Essaouira
#11 PostWysłany: 01 Lis 2021 21:04 

Rejestracja: 20 Lut 2013
Posty: 661
Loty: 130
Kilometry: 177 910
niebieski
Smakowało mi w Miyame. Knajpka malutka i klimatyczna, otwierana tylko koło południa i wieczorem, Tagine od 40dh, aktualne menu jest na googlu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Essaouira
#12 PostWysłany: 04 Lut 2024 15:51 

Rejestracja: 03 Lip 2018
Posty: 270
Loty: 55
Kilometry: 102 698
Miyame była zamknięta, to popróbowaliśmy street food ;)
Wybór padł na Chez Fatima, warunki były uliczne, smacznie było, był to najtańszy obiad w Maroko podczas naszego pobytu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group