Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 83 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 19 Gru 2016 22:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2015
Posty: 215
OK. Jak obiecałem - podrzucam kilka świeżych informacji.

1. Dojazd z lotniska do granicy.
Najtaniej i co ważne - najszybciej dojedziemy autobusem 282.
- bilet można kupić (tylko za gotówkę) już w hali przylotów
(praktycznie na samym środku jest "stanowisko" oznaczone właśnie tym numerem autobusu)
lub później u kierowcy.
- autobus odjeżdża jak tylko się zapełni (po czym podstawiają następny)
- pierwszym przystankiem jest dworzec autobusowy w Ejlat, na którym wysiada zdecydowana większość podróżnych,
po czym kierowca pyta się kto i gdzie dalej - w moim przypadku zostało kilka osób i wszyscy zmierzali do granicy,
więc od razu nas tam zawiózł (z pominięciem wszystkich innych "rozkładowych" przystanków).

2. Przejście graniczne Ejlat - Taba.
Jest od razu widoczne (oddalone jakieś 100 metrów) z końcowego przystanku (pętli).
Aby dostać się na stronę egipską jest pobierana opłata 101 szekli, a jeśli płacimy kartą to dodatkowe 5.
I teraz najważniejsze, bo nawet przekraczając granicę otrzymałem różne informacje...
Otóż nie da się ominąć tej opłaty.
Jest ona natomiast zwracana (nawet razem z dodatkowymi 5 szeklami) jeśli wrócimy z Egiptu
i przedstawimy fakturę za pobyt w jednym z 3 hoteli w specjalnej strefie granicznej (ekonomicznej?) Taba.
Kolejna ważna informacja: nie jest istotna pierwsza noc po przekroczeniu granicy, a ostatnia.
Czy zadziała odwrotnie? Nie wiem. W hotelu Hilton dostałem informację, że nie zwrócą kasy,
jeśli data wymeldowania jest inna niż data przekraczania granicy Egipt-Izrael.
Ja miałem dwie faktury - zarówno na pierwszą, jak i ostatnią noc w Hiltonie i po przedstawieniu tej drugiej
wypłacono mi 101+5 szekli gotówką.

3. Dojazd do Taba Heights.
Z dojazdem nie jest lekko z tego powodu, że ten rejon już dawno "umarł" turystycznie.
Pozostał 1 (słownie: jeden) autobus dziennie, który dowiezie nas w pobliże Taba Heights,
Autobus rusza o 15-tej (oczywiście czasu lokalnego) z "dworca" autobusowego w Taba,
który jest oddalony o ponad kilometr od miejsca, w którym już możemy powiedzieć, że jesteśmy w Egipcie.
Autobus dowiezie nas do stacji benzynowej na głównej drodze w pobliżu Taba Heights.
Koszt 50 EGP w gotówce (można jak w całym tym rejonie płacić USD, ale to akurat się nie opłaca).
Inny sposób to oprócz stopa (na którego bym nie liczył, ale kto wie... Ja nie jestem długonogą blond pięknością,
to nawet nie próbowałem) to wziąć miejscową taksówkę. Czekają tuż po przejściu na stronę egipską.
W takim przypadku przydadzą się zdolności negocjacyjne (czyt. targowania się).
Niestety oni też już się wycwanili i podają cenę za osobę, ale przecież wiadomo - Polak potrafi :)
Tips:
-- oddalić się trochę od granicy - na bank któryś podjedzie i będzie bardziej "uległy cenowo"
-- nie zgadzać się na cenę w USD - niech poda w funtach egipskich.
Jeśli mamy szczęście to nie dosyć, że nie znają aktualnego kursu to i z tabliczką mnożenia bywa problem.
-- dodatkowo warto machnąć przed nosem marchewką: umówić się na kurs powrotny - cena musi spaść :D
W naszym przypadku (jechaliśmy we dwójkę) wynegocjowaliśmy przejazd za 200 EGP w jedną stronę
(a zaczęło się od 10 USD za osobę) i zostaliśmy zawiezieni pod sam Sofitel.
Należy pamiętać, że od wspomnianej stacji benzynowej do Sofitela jest spokojnie ponad 2 kilometry z buta,
bo autobus, który jeździ tylko po terenie Taba Heights (i też trzeba do niego kawałek dojść) robi kółko co godzinę.
I jeszcze jedno:
Jest opłata wyjazdowa z Taba - tego też nie ominiemy nie mając egipskiego ID.
Koszt: 120 EGP i jest bezzwrotna.

To chyba na tyle.
Kilka luźnych uwag:
- jeśli mamy zamiar kupić jakiś alkohol to tylko w Duty Free na granicy - jeszcze po stronie izraelskiej
(czyli pierwszym, przez który będziemy przechodzili) - potem to tylko lipa.
- papierosy - najtaniej na stacji benzynowej w pobliżu Taba Heights
- jeśli zatrzymamy się w którymś z trzech hoteli w Taba powinniśmy dostać opaskę hotelową na rękę,
dzięki której możemy przemieszczać się do Izraela i z powrotem - kontrole są pobieżne i nie ponosimy żadnych opłat.

Oczywiście jeśli macie jakieś pytania - to śmiało - chętnie odpowiem.
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
11 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#42 PostWysłany: 20 Gru 2016 10:39 

Rejestracja: 13 Lis 2010
Posty: 179
1. Jak było w Tabie? Czy warto się tam zatrzymać?
2. Jak się ma: "powinniśmy dostać opaskę hotelową na rękę,
dzięki której możemy przemieszczać się do Izraela i z powrotem - kontrole są pobieżne i nie ponosimy żadnych opłat" do "Jest opłata wyjazdowa z Taba - tego też nie ominiemy nie mając egipskiego ID. Koszt: 120 EGP i jest bezzwrotna"
Skoro możemy tak śmigać przez granicę to przecież możemy już nie wrócić z Izraela.
Domyślam się że czegoś tu nie wiem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 20 Gru 2016 15:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2015
Posty: 215
1. Taba Heights to taka wydzielona (ogrodzona) enklawa z 4 pięciogwiazdkowymi hotelami i polem golfowym,
ale to kiedyś... Teraz przy braku turystów, plus dodatkowo w terminie "po sezonie" działają tylko 2 hotele:
Sofitel i Hyatt - z czego Sofitel wypada najlepiej.
Miejsce idealne aby w końcu się wynudzić przez kilka dni. :)
Natomiast jeśli chodzi o sam Sofitel to nadal jestem pod dużym wrażeniem.
Szczególnie po pobycie w Hiltonie w Taba - przepaść!
I to zarówno jeśli chodzi o sam obiekt, komfort pobytu jak i obsługę.
Nie wiem co robiło większe wrażenie na obsłudze: moja platyna w LCAH, czy złota opaska na ręku po wykupieniu AI :D
Serio. Tak ugoszczony w hotelu (w szczególności w Accor) raczej nie byłem. Polecam tę opcję.
Oczywiście dostaliśmy upgrady do lepszych pokoi itp. itd.
A jeśli wziąć pod uwagę koszty (wszystko za 35 USD/doba, w moim przypadku) - to... no comments.

Jako ciekawostkę dodam, że opaska upoważnia do AI na terenie całego Taba Heights,
ale to tylko w teorii, bo jedynie Sofitel tam teraz działa "pełną parą".
Podsumowując: chętnie znowu bym się tam wybrał na kilka dni.

2. Załączam mapkę, która powinna wszystko wyjaśnić.

Załączniki:
TabaBorder.jpg
TabaBorder.jpg [ 111.05 KiB | Obejrzany 4769 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#44 PostWysłany: 20 Gru 2016 17:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Wrz 2012
Posty: 276
Loty: 162
Kilometry: 413 398
niebieski
Pokonywałem drogę z Eilat do Dahab (100km od Sharm) to sprawa prosta i tania. Przekraczamy granice pieszo a po stronie Egipskiej stoi kilka osob, które za groszę dowiozą Was i do Kairu jak będziecie chcieli. Mnie koleś zawiózł chyba za 25zł do Dahab (2h jazdy w jedną). Policja z karabinami tylko na punktach kontrolnych jak w całym Egipcie bez stresu.
_________________
"Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku"

Image

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 27 Gru 2016 17:24 

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 53
mam kilka pytań, Taba- Taba Heigst/Sofitel, zwłaszcza do osób jak Charles które przechodziły z Ejlat
1. Jak długo trwa odprawa piesza na granicy w Taba
2.czy dowód płatności online za hotel w Taba Heigst będzie wystarczający do zwrotu opłaty izraelskiej, czy trzeba brać extra fakturę z hotelu. Czy opłatę egipską można zapłacić kartą
3. ile chcą USD za taksówkę dla jednej osoby (przejazd solo) z ganicy do Sofitela.
3. Jakie są ceny jedzenia/napojów w Sofitel, mam opcję tylko ze śniadaniem. Czy jest jakiś sklep na terenie Taba heigst. 4. Jak najkorzystniej płacić, kartą czy trzeba zaopatrzyć się w EGP lub dolary
5. Jak z taksówka powrotną do granicy, czy rezerwować przez hotel - nie zrujnują? czy są dostępne przed resortem, stacja benzynowa?
6. jak z autobusami z granicy Izraelskiej do centrum Eilat, po sezonie.
PS
Czy tam teraz wogóle są goście z Europy, zwłaszcza po sezonie. Może to właśnie robiło wrażenie na obsłudzę, o którym piszesze Charles a nie karta czy złota opaska.
Dzięki i Pozdrawiam


Ostatnio edytowany przez VincentV, 28 Gru 2016 13:44, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#46 PostWysłany: 27 Gru 2016 17:36 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 795
niebieski
maciej.moch napisał(a):
Pokonywałem drogę z Eilat do Dahab (100km od Sharm) to sprawa prosta i tania. Przekraczamy granice pieszo a po stronie Egipskiej stoi kilka osob, które za groszę dowiozą Was i do Kairu jak będziecie chcieli. Mnie koleś zawiózł chyba za 25zł do Dahab (2h jazdy w jedną). Policja z karabinami tylko na punktach kontrolnych jak w całym Egipcie bez stresu.



Też miałem przesiadkę w Dahab i dalej pognałem busem do Sharm. Z Sharm był nawet katamaran do Hurghady jak ktoś chce, nie pomnę już czy są 2 typu wolny i szybki, ale haftowanie było konkretne na całej sali.;)

Pozdro i nara, Art.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#47 PostWysłany: 31 Gru 2016 20:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2015
Posty: 215
@‌VincentV‌ spróbuję (jeszcze w starym roku) odpowiedzieć na Twoje pytania...

1. Na tym przejściu nie ma praktycznie ludzi, więc teoretycznie powinno to zając kilka minut.
Teoretycznie, bo w praktyce masz do przejścia niewiele mniej jak 10 punktów kontroli.
Większość z nich ogranicza się na okazaniu paszportu, po czym otwierają Ci bramkę, abyś mógł ruszyć dalej.
Ale to po stronie izraelskiej. I tam najwięcej czasu zabiera zazwyczaj punkt wniesienia opłat za wyjazd z tego kraju.
Natomiast u egipskich pograniczników zanim Ci wbiją pieczątkę w paszporcie wymagane jest wypełnienie
coś w rodzaju deklaracji wjazdowej/turystycznej - mała karteczka, ale zawsze trzeba poświęcić trochę czasu na wypełnienie.
I co ciekawe - niezależnie z której strony przekraczasz granicę.
Rachunek jest prosty: na każdą egipską pieczątkę w paszporcie przypada jedna "deklaracja" :)
Można (i warto) to trochę przyspieszyć. Otóż w budynku, tuż przed kontrolą paszportową jest kolejny skaner,
a przed nim, po lewej stronie powinno siedzieć dwóch gości, którzy nie dosyć, że mają te karteczki,
to chętnie za ciebie je wypełnią :)

2. Wątpię, aby coś innego honorowali niż papierową fakturę - robią skan i zszywaczem dopinają polecenie wypłaty.
Co do opłaty na posterunku (wojskowym) - to zapomnij - tylko gotówka.
Ale nie ma problemu z bankomatami przy/na granicy.

3. Nie wiem. Za dwóch chcieli 20, za trzech 30... Trzeba się dogadać i to najlepiej w EGP.

4. Niestety nie znam cen w samym Sofitelu.
Sklepów oprócz pamiątkarskich itp. nie ma - i to w całym Taba Heights.
Za pobyt i z tym związane wydatki można jak najbardziej płacić kartą.
W sklepiku, czy na stacji - tylko gotówka - bankomat jest w hotelu.

5. Przed Taba Heights, a tym bardziej przed hotelem nie ma żadnych taksówek.
Pozostaje albo dojazd autobusem spod stacji benzynowej, albo rzeczywiście taksówka zamówiona przez hotel,
lub np. wcześniej umówiona w Taba - ta opcja na pewno będzie tańsza.

6. Jeżdżą niezależnie od sezonu (nr 6 bodajże) - rozkład do sprawdzenia na ich stronie.

Co do gości to rzeczywiście - jak na tak wielki hotel było ich stosunkowo mało.
Ale można było spotkać Japończyka z rodziną, parę ukraińską czy oczywiście Polaków...
BTW Złota opaska robiła wrażenie na obsłudze, a platyna w recepcji i kierownictwie hotelu :)
Góra
 Profil Relacje PM off
dbw86 lubi ten post.
dbw86 uważa post za pomocny.
 
      
#48 PostWysłany: 08 Sty 2017 17:06 

Rejestracja: 28 Lut 2016
Posty: 26
czy przekraczając granice izrael - egipt (TABA ) trzeba mieć wize ? chciałem się zatrzymać na kilka dni w hotelu w Tabie a potem ruszyć na Jerozolime
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#49 PostWysłany: 08 Sty 2017 18:00 

Rejestracja: 30 Lis 2013
Posty: 2160
srebrny
Kod:
Wiza egipska nie jest obowiązkowa dla turystów wybierających się do Sharm el Sheikh, Taby i Dahabu.
Góra
 Profil Relacje PM off
Rafał Janowski lubi ten post.
 
      
#50 PostWysłany: 09 Sty 2017 11:15 

Rejestracja: 04 Sty 2017
Posty: 5
Witaj Charles. Lece 11.02 do Ejlatu a stamtad do Egiptu. W zwiazku z tym, że podróżuje z rodzina mam kilka pytan.Mam zarezerwowany hotel w Nuweiba, co prawda rozwazalem Sofitel wczesniej, ale po Twojej relacji zdecydyuje sie chyba na pewno na Sofitel:)

1. Czy zostal podstawiony od razu drugi autobus 282, gdy pierwszy napełnil sie pasazerami?
2. Czy wracałes w drodze powrotnej równiez tym autobusem?Ile czasu przed lotem rusza z granicy izraelsko-egipskiej?I czy mozna gdzies na miejscu uzyskac takie info?
3. Wspomniałeś o opcji all w Sofitelu?Rozumiem, ze wykupiles ta opcje na miejscu, jaki był koszt?
4. Twoj pobyt był w grudniu, jaka srednia tempreatura była i czy baseny były czynne?(normalnie nie powinno byc z tym problemu:)

Transfer z Taby do Helnan resort w Nuweiba 30$, taka dostalem oferte z hotelu.to tak w ramach ciakawostki.

dzieki z góry za odp
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#51 PostWysłany: 09 Sty 2017 14:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2015
Posty: 215
@‌bart 4uture‌
1. Nie wiem, bo jechałem pierwszym :D
Ale śmiało można założyć, że tak. (i dlaczego myśleć o drugim autobusie jak można skorzystać z pierwszego :) )
2. Tak. Odjeżdża z pętli przy granicy o 9:00, a drugi o 9:30
3. Tak. 25 USD za dobę.
4. Upałów już nie było, ale kilka godzin słońca jak najbardziej. Potrafiło mocna wiać od morza.
Basenów jest 6 (ze słoną wodą, ze słodką i z podgrzewaną wodą) - wszystkie były czynne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 09 Sty 2017 16:48 

Rejestracja: 04 Sty 2017
Posty: 5
Charles, ha dlaczego wiedzialem pytajac o autobus, ze własnie tak odpiszesz:)
Ile kosztuje visa wjazdowa do Izraela płatna na lotnisku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#53 PostWysłany: 09 Sty 2017 16:53 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8851
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Nie płaci się za wizę izraelską.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 09 Sty 2017 17:12 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 795
niebieski
bart 4uture napisał(a):
Charles, ha dlaczego wiedzialem pytajac o autobus, ze własnie tak odpiszesz:)
Ile kosztuje visa wjazdowa do Izraela płatna na lotnisku?


Jak wracałem 2 tygodnie temu, to po zapełnieniu Polakami 2 busów podstawili jeszcze trzeci po 10 minutach.

Pzdr, Art.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#55 PostWysłany: 13 Sty 2017 16:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2014
Posty: 1991
srebrny
Autobusy podstawiają na bieżąco. A odnośnie Sofitela... wystarczy zakumplować się z przemiłym Panem z baru i ma się all'a bez all'a :D
_________________
https://kamo375.fly4free.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
#56 PostWysłany: 13 Sty 2017 17:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2015
Posty: 215
@‌kamo375‌
Co do tego Sofitela to zdradź proszę jak z wyżywieniem. Wybrałeś jakąś opcje, czy też każdorazowo płatne...
No i oczywiście jak to wyszło finansowo?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 13 Sty 2017 17:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2014
Posty: 1991
srebrny
@‌Charles‌ Miałem opcję ze śniadaniem. Oprócz tego chodziliśmy na obiadokolację za 140 funtów egipskich (dodatkowo płatne). Po pierwszym płatnym piwie i rozmowie w barze, przez pozostałą cześć pobytu(4 dni) alko za free :)
_________________
https://kamo375.fly4free.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 13 Sty 2017 17:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2015
Posty: 215
Dzięki. Cenne informacje :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 13 Sty 2017 18:10 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
kamo375 napisał(a):
Po pierwszym płatnym piwie i rozmowie w barze, przez pozostałą cześć pobytu(4 dni) alko za free :)
O czym rozmawialiście?
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#60 PostWysłany: 13 Sty 2017 19:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2014
Posty: 1991
srebrny
A czym mogą rozmawiać mężczyźni... powiedzmy że bawiliśmy się w koneserów kobiecej urody :)
_________________
https://kamo375.fly4free.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
gruby_inversia lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 83 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group