Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 29 Mar 2022 09:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Cze 2013
Posty: 1561
HON fly4free
Hej,

na wstępie nie wiem czy tutaj będzie lepiej, najwyżej proszę o przekierowanie postu.

Chcemy zabrać ze sobą na wakacje dziecko z Ukrainy. Chłopak ma skończone 14 lat. Będziemy lecieć na południe Francji, więc cała podróż odbędzie się w obrębie UE.

Chłopak na jego nieszczęście wjechał do Polski 19.02 i nie wrócił już do rodziców. Nie jest zarejestrowany jako uchoźca, obowiązuje go pobyt 90 na terenie UE. Dostaliśmy od jego rodzica zgodę notarialną-prawno-opiekuńczą na okres dopóki będzie u Nas. Mamy zgodę jego matki na zabranie go z nami, ale chcemy się zabezpieczyc prawnie w losowych przypadkach.
1. W nocie widnieje zapis "na terytorium Polski". Czy dokument będzie respektowany na terytorium UE?
2. Lecimy WizzAirem. Zgodnie z regulaminem może podróżować sam, lecz czy ktoś może się nas zapytać o coś więcej?
3. Ktoś już próbował zabierac ich na wakacje czy będziemy przecierać szlaki?
4. Ma paszport.

Sprawa jest w miarę pilna. Liczę na podpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
#2 PostWysłany: 29 Mar 2022 09:29 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3369
złoty
Nie moze przekroczyc granicy i zaraz wrocic?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 29 Mar 2022 10:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Cze 2013
Posty: 1561
HON fly4free
Teoretycznie tak, poza UE. Ale co dalej? Nawet jeżeli byśmy to zrobili.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 29 Mar 2022 11:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1608
platynowy
Nie wiem, ale może kolega miał na myśli wjazd na Ukrainę i natychmiastowy z niej wyjazd jako uchodźca.

Ja bym jednak tego zdecydowanie nie doradzała.
Góra
 Profil Relacje PM off
MTalma lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 29 Mar 2022 11:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Cze 2013
Posty: 1561
HON fly4free
A czy pismo będzie respektowane? Myślę, że da się go zarejestrować jako uchodźce. Z tym sobie poradzimy. Nadal mnie jednak zastanawia jak będziemy traktowani zagranicą. Jako opiekunowie notarialni na podstawie polskiego pisma czy obce osoby.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 29 Mar 2022 11:42 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8594
złoty
Cytuj:
Dostaliśmy od jego rodzica zgodę notarialną-prawno-opiekuńczą

A co z drugim rodzicem?

Moim zdaniem takie pełnomocnictwo nie stanowi dokumentu przekazującego sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem. Nie możecie decydować m.inn. o jego wyjazdach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 29 Mar 2022 12:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Cze 2013
Posty: 1561
HON fly4free
Jego mama jest jedynym opiekunem. Oczywiście wstrzymamy wyjazdy w przypadku negatywnej opinii, chcemy wszystko przeprowadzic lege artis.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 29 Mar 2022 12:12 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8594
złoty
Cytuj:
Jego mama jest jedynym opiekunem

Co to dokładnie oznacza? Jakie dokumenty to poświadczają?
Odpowiedź na powyższe nie zmieni mojej opinii, ale może wskazać w ogóle na bezprawność zgody.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 29 Mar 2022 14:59 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1483
złoty
MTalma napisał(a):
Chłopak na jego nieszczęście wjechał do Polski 19.02 i nie wrócił już do rodziców. Nie jest zarejestrowany jako uchoźca, obowiązuje go pobyt 90 na terenie UE.


Na Twoje główne pytanie nie umiem odpowiedzieć, ale jeszcze jedna ważna sprawa - w przypadku Ukraińców, którzy wjechali wcześniej (tj. przed 24.2) do Polski na podstawie ruchu bezwizowego specustawa przedlużyła legalny pobyt do 18 miesięcy. Czyli pobyt w Polsce jest legalny przez 18 miesięcy od dnia wjazdu.

Podstawa prawna: art. 42 ust. 11 ustawy z dnia 12.03.2022 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 07 Kwi 2024 09:43 

Rejestracja: 07 Kwi 2024
Posty: 1
My też chcielibyśmy zabrać dziecko z Ukrainy na wakacje, nasze dzieci się zaprzyjaźniły będąc przez prawie 2 lata na jednym osiedlu. Wrócili na Ukrainę kilka miesięcy temu i chcielibyśmy zaprosić dziecko z Ukrainy do nas na wakacje. Jakie procedury, formularze musi wypełnić rodzic tego dziecka na Ukrainie? Mogę prosić o jakies linki, informacje ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 07 Kwi 2024 10:41 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3597
srebrny
@MTalma tutaj jest opis jak zalegalizować taką sytuację, ale piszą też, że wyjazd za granicę wymaga zgody sądu
https://ukraina.interwencjaprawna.pl/ja ... -rodzicow/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group