Akceptuj臋 i chc臋 ukry膰 komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania tre艣ci i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologi臋 t臋 wykorzystuj膮 r贸wnie偶 nasi partnerzy. Szczeg贸艂owe informacje dotycz膮ce plik贸w cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajduj膮 si臋 w Polityce prywatno艣ci. Zapoznaj si臋 z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Je偶eli nie wyra偶asz zgody, aby pliki cookies by艂y zapisywane na Twoim komputerze, powiniene艣 zmieni膰 ustawienia swojej przegl膮darki internetowej.

[ 82 posty(贸w) ]  Id藕 do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Nast臋pna
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Re: Do serca Australii
#41 PostWys艂any: 26 Lis 2018 22:11 
Awatar u偶ytkownika

Loty: 53
Kilometry: 150 459
Relacja pierwsza klasa! Naprawd臋 wci膮ga i 艣wietnie si臋 czyta! 馃榾馃榾馃榾
I na wspominki bierze, bo r贸wno 4 lata temu te偶 tam si臋 przewin臋艂am-ekspresowo 26-28.11.2014 :)
Opr贸cz samego Uluru, podoba艂o mi si臋 w Kings Canyon-warto po艂azikowa膰 w g贸r臋 (ale trzeba by艂o wyjechac prawie w nocy, by by膰 wcze艣nie na szlaku, bo z uwagi na ekstremalne temperatury wtedy-zamykali tras臋 ok. 11 馃榿 ).
Pozdrawiam i czekam na ci膮g dalszy! :)
adamkru uwa偶a post za pomocny.

#42 PostWys艂any: 27 Lis 2018 09:15 
Awatar u偶ytkownika

Loty: 152
Kilometry: 315 797
srebrny
Uluru - serce Australii - PLEASE DO NOT CLIMB

Na pocz膮tek odpowiem Wam na pytanie, kt贸rego jeszcze nikt nie zada艂 ale na pewno nie jeden mia艂by ochot臋. Czyli czy Uluru rzeczywi艣cie jest magiczne?
Zatem od razu odpowiadam. Nie wiem. Bo nie wiem co to dok艂adnie znaczy :-)
Uluru jest po prostu鈥 Fascynuj膮ce. Wspania艂e. Ogromne. Czerwone鈥 wygl膮dem przypomina powierzchni臋 Marsa z fotografii NASA. Zreszt膮 s膮 tu te偶 inne podobie艅stwa cho膰by to, 偶e podobno na Marsie nie ma 偶ycia. Na Uluru te偶 nie ma. Nie ma na niej krzaczk贸w, drzew, ro艣lin鈥 jest g贸ra. Wielka, ogromna鈥 du偶o wi臋ksza ni偶 sobie j膮 wyobra偶a艂em. Majestatyczna. To dobre okre艣lenie! G贸ra Kr贸l Australii i naj艣wi臋tsze miejsce mieszkaj膮cych na wyspie Aborygen贸w.
Wed艂ug wierze艅 st膮d w艂a艣nie pochodzi ich 艣wiat, kultura, tradycje鈥 g贸ra nie jest tylko zwyk艂膮 g贸r膮. To raczej taki aboryge艅ski Watykan!

Image

Please do not climb! To nie ostrze偶enie. To rada i pro艣ba miejscowej ludno艣ci. Tabliczki z informacjami s膮 w ka偶dym teoretycznie mo偶liwym do wej艣cia miejscu. Wszystkie broszury, mapy, bilety zawieraj膮 t膮 pro艣b臋.
Co wi臋cej, s膮 miejsca dooko艂a g贸ry z informacj膮 o sekretnym i 艣wi臋tym miejscu. I pro艣b膮 by w tym miejscu nie robi膰 zdj臋膰. To nie gro藕ba, to pro艣ba. Nikt tego nie sprawdzi. Tu chodzi o szacunek! Szacunek dla g贸ry, szacunek dla ludzi, szacunek dla natury i stworzenia鈥
Informacja m贸wi, 偶e pewne fragmenty nie powinny by膰 nagrywane oraz fotografowane. One s膮 po to by tu przyjecha膰 i zobaczy膰 je z bliska na w艂asne oczy.

Image

Image

Oddaj臋 im m贸j szacunek i w miejscach sekretnych nie filmuj臋, nie fotografuj臋, a ju偶 tym bardziej nie wspinam si臋 na g贸r臋. Co jest 艣wi臋te niech 艣wi臋tym pozostanie :-)

Wczoraj przy l膮dowaniu trafi艂em na wichur臋 piaskow膮. Za艂o偶y艂em wi臋c, 偶e nic ciekawego ju偶 si臋 tego dnia nie wydarzy. A jednak. Powia艂o. Co mia艂o wywia膰 wywia艂o. Po po艂udniu by艂a ju偶 pi臋kna pogoda. No to zabra艂em sprz臋ty i pojecha艂em zobaczy膰 g贸r臋 z bliska. Tak na spokojnie, dooko艂a. Obczai膰 punkty widokowe. Kupi膰 bilet do rezerwatu. Bilet kosztuje 25AUS od osoby za 3 dni. Trzeba go mie膰 ka偶dorazowo przy wje藕dzie do parku. Skanuje si臋 kod biletu za ka偶dym razem podobnie jak na szlabanie w supermarkecie.

Image

Tego dnia wr贸ci艂em jeszcze raz pod g贸r臋. Tym razem wiedzia艂em ju偶 dobrze co i jak i gdzie powinienem pojecha膰 na zach贸d s艂o艅ca :-)
Czy wsch贸d czy zach贸d ogl膮da si臋 ze specjalnie przygotowanych miejsc. Jest ich kilka w parku. Zdziwi艂em si臋 nawet, 偶e nie by艂o a偶 tak du偶o ludzi jak sobie wyobra偶a艂em wcze艣niej, 偶e b臋dzie. A mo偶e to dlatego, 偶e parking by艂 du偶y i przyjazny. Parkuje si臋 samochody przodem do g贸ry wzd艂u偶 drogi. Nikt wi臋c nikomu nie przeszkadza. Jak kto艣 chce mo偶e nawet z samochodu ogl膮da膰 zach贸d. Ale to wariat musi by膰.
Bo gdy pogoda jest pi臋kna, gdy s艂o艅ce czerwone, i g贸ra czerwona i kolory si臋 zmieniaj膮, wtedy w艂a艣nie鈥. sta艂em sobie, patrzy艂em i g艂臋boko wci膮ga艂em powietrze鈥 偶eby ta chwila jak najd艂u偶ej trwa艂a. No i czyste by艂o, wolne od smogu. Taki przy okazji detox p艂uc sobie robi臋 tutaj ;-)

Image

Image

Troszk臋 inaczej by艂o dzisiaj rano na wschodzie s艂o艅ca. Ludzi jak sardynek podczas po艂owu. Ci臋偶ko by艂o znale藕膰 miejsce. Nie tylko dla samochodu ile dla sprz臋tu i siebie samego. Ale zanim s艂o艅ce pokaza艂o swoje pierwsze promyki i to mi si臋 uda艂o.

Image

Po wschodzie s艂o艅ca wszyscy wyszli z 鈥瀔ina鈥 jakby ich co艣 goni艂o. Nie wiem. Mo偶e si臋 spieszyli do lokalnej biedronki (bo dzisiaj nie sobota) ;-) Ja zosta艂em. Zszed艂em do samochodu鈥 zrobi艂em sobie suche mini 艣niadanie. I kiedy wszyscy ju偶 pojechali na co d艂ugo nie trzeba by艂o czeka膰鈥 zosta艂em zupe艂nie sam. Na du偶ym parkingu nie by艂o poza mn膮 偶adnego cz艂owieka. Oczywi艣cie o muchach nie wspominam bo to jasne jest, 偶e od wczoraj mi towarzysz膮 i na gap臋 je偶d偶膮 :-)

Image

Wtedy mia艂em wra偶enie, 偶e w ca艂ej Australi jestem tylko ja i Uluru鈥 Taki m贸j ma艂y du偶y 艣wiat. Relaks dla ducha. Tak sobie le偶a艂em na klapie baga偶nika dzisiejszego poranka i rozmy艣la艂em鈥 w zasadzie to o wszystkim i o niczym. By艂o mi po prostu dobrze :-)
Uwaga techniczna: na wsch贸d s艂o艅ca nale偶y si臋 dobrze ubra膰. Spodnie mog膮 by膰 kr贸tkie. W nogi nie jest zimno. Ale g贸ra musi by膰 porz膮dna! Bluza, kurtka, czapka. Jakby艣cie jechali p贸藕n膮 jesieni膮 na Kasprowy. Nie wiem ile turyst贸w po tym poranku le偶y teraz chorych. Ale co drugi trz膮s艂 si臋 z zimna w samej koszulce b臋d膮c. Wszyscy by艂o tylko uzbrojeni w aparaty. Od razu po kilka. Pewnie na wypadek jakby si臋 szybko klisza sko艅czy艂a w tym pierwszym ;-)

Po wschodzie odwiedzi艂em o艣rodek kultury. Tam si臋 dowiedzia艂em co nieco o g贸rze o plemieniu Aborygen贸w.
I postanowi艂em, 偶e wybior臋 si臋 na szlak pieszy dooko艂a g贸ry. Wszystko dobrze ale w po艣piechu zapomnia艂em zabra膰 z pokoju krem do opalania. No i nie mia艂em wyboru. Musia艂em wr贸ci膰 po krem. Gdybym tego nie zrobi艂 teraz pisa艂bym ze stra偶y po偶arnej ob艂o偶ony piank膮 przeciwpo偶arow膮. Bo w szpitalu pewnie by nawet nie pomogli.

D艂ugo艣膰 szlaku to prawie 11km. Szacowany czas 3.5 godziny. Ja go zaczyna艂em o 10:30. Czyli tu偶 przed po艂udniem. S艂o艅ce w samej g贸rze, nie ma si臋 gdzie schowa膰, po prostu pali鈥 ale widoki. Widoki i 艣cie偶ka taka, 偶e cho膰bym mia艂 p贸藕niej sp臋dzi膰 czas w tej remizie stra偶ackiej to i tak chyba warto ;-) W ka偶dym b膮d藕 razie 偶yj臋 i mam si臋 dobrze. Droga zaj臋艂a mi 2 godziny do艣膰 szybkim tempem. Tyle, 偶e do takiej drogi trzeba si臋 wcze艣niej przygotowa膰. I m贸j instynkt samozachowawczy chyba mi w tym pom贸g艂. Rzeczy absolutnie krytyczne na ten szlak: dobre, rozchodzenie buty, okrycie g艂owy, krem do opalania przed i w trakcie drogi, woda + elektrolity.
Rzeczy wa偶ne ale bez nich mo偶na prze偶y膰 to dodatkowo siatka na g艂ow臋 przeciw owadom i鈥. i tyle :)
Ca艂a reszta wg uznania :-)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

G贸ra zrobi艂a na mnie przeogromne wra偶enie! Ciesz臋 si臋, 偶e jeszcze dzisiaj nie musz臋 wraca膰 :-) Mam tutaj jeszcze jedn膮 noc w tym samym hostelu. Wi臋c plan mam taki, 偶e jeszcze dzisiaj pojad臋 pod troszk臋 mniejsz膮 g贸r臋 Kata Tjuta oddalon膮 50km od Uluru. A jutro wybior臋 si臋 ponownie na wsch贸d s艂o艅ca ale tym razem przyczaj臋 si臋 z aparatem od punktu z kt贸rego obserwuje si臋 zachody :-)

Taka mi jeszcze w mi臋dzy czasie przysz艂a my艣l do g艂owy. Tutaj albo masz samoch贸d albo korzystasz z wycieczek. A to na wsch贸d s艂o艅ca, a to na zach贸d. A to tu, a to tam. Taka wycieczka na tak jeden zach贸d lub wsch贸d s艂o艅ca z biurem kosztuje - uwaga - 50 AUS od osoby! Ja da艂em za traktor 80 Euro! Gdzie tu sens, gdzie logika? :-) Podr贸偶uj膮c samochodem jestem te偶 troch臋 kotem, mam w艂asne 艣cie偶ki. Nie musz臋 si臋 z nikim umawia膰 na 偶adn膮 godzin臋. Jak mam ochot臋 to jad臋. A jak mam ochot臋 pojecha膰 w lewo to jad臋 w lewo. Dla tych co si臋 mo偶e troszk臋 boj膮 (mia艂em takie pytania). W Australi je藕dzi si臋 jak w UK po lewej stronie. Na pocz膮tku mo偶e to i jest przez chwil臋 dziwne. Ale ta dziwno艣膰 mija z ka偶d膮 przejechan膮 minut膮 :-)

Image

Na koniec ju偶 tylko powiem szybko, 偶e uda艂o mi si臋 dzisiaj spotka膰 z kangurem. Mo偶e w troszk臋 inny spos贸b ni偶 bym sobie tego 偶yczy艂. Ale lepsze to ni偶 by膰 w Australii i nie widzie膰 kangura ;-) Jak m贸wi pradawne polskie przys艂owie 鈥瀙rzez 偶o艂膮dek do serca鈥 :-) A ja lubi臋 kangury ;-)

Image

Image
G贸ra
 Relacje PM off
22 ludzi lubi ten post.

#43 PostWys艂any: 27 Lis 2018 09:58 
Awatar u偶ytkownika

Loty: 410
Kilometry: 640 394
z艂oty
Ciekawa jest Twoja relacja, taka osobista, doskonale si臋 czyta.

Pomy艣l sobie, 偶e w Uluru nie zawsze jest tak samo. Podczas mojej wizyty, na prze艂omie maja i kwietnia chmury co chwila zakrywa艂y s艂o艅ce i nawet popada艂 deszcz. Nie przypominam sobie 偶adnego roju much.
Tak czy siak, miejsce jest przepi臋kne.
G贸ra
 Relacje PM off

#44 PostWys艂any: 28 Lis 2018 01:14 

Kiedy b臋dzie nowa relacja? Czekam z niecierpliwo艣ci膮 :)
G贸ra
 Relacje PM off

#45 PostWys艂any: 28 Lis 2018 05:28 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
Pojedynek (nie)na偶arty - nie pr贸bujcie tego w domu

Wygl膮da na to, 偶e nie tylko ja polubi艂em Uluru. Ono te偶 nie chce mnie wypu艣ci膰 ;-) W艂a艣nie si臋 dowiedzia艂em, 偶e m贸j lot do Sydney zaplanowany na 12:30 jest op贸藕niony o prawie 1.5h.

No to mam przynajmniej chwil臋 czasu, kt贸r膮 mog臋 po艣wi臋ci膰 na cz臋艣膰 dalsz膮 mojej przygody.

Zacznijmy jednak od tego co wydarzy艂o si臋 wczoraj. Jak sobie wczoraj postanowi艂em wsiad艂em do traktora i pojecha艂em do bli藕niaczej dla Uluru g贸ry, a mo偶e raczej nieokie艂znanej formy skalnej. O ile Uluru jest do艣膰 powiedzmy 鈥瀙艂askie鈥 to Kata Tjuta zupe艂nie 鈥瀙ostrzelone鈥. Je艣li powiemy, 偶e Uluru jest kr贸lem. To Kata Tjuta jest kr贸low膮. Co zreszt膮 mo偶na dostrzec na zdj臋ciach;-)

Image

Image

Kiedy tam dojecha艂em s艂o艅ce by艂o ju偶 bardzo nisko. Na tyle nisko, 偶e wystraszeni tury艣ci umkn臋li zostawiaj膮c mi pod opiek臋 ca艂膮 kr贸low膮. Zostawi艂em samoch贸d na pustym parkingu i uda艂em si臋 do wn臋trza. Jakkolwiek to teraz zabrzmi ale by艂o fantastycznie ;-) Droga w jedn膮 stron臋 zaj臋艂a mi ok 30 minut idzie si臋 raczej wyznaczon膮 艣cie偶k膮, raczej bo czasami tej 艣cie偶ki nie ma i wtedy idzie si臋 na czuja. Kiedy tak sobie szed艂em, s艂o艅ce jeszcze troszk臋 o艣wietla艂o mi drog臋, wiatr hula艂 delikatnie w g贸r prze艣wicie i s艂ycha膰 by艂o tylko odg艂osy jaki艣 zwierz膮t. Nie wiem jakich. Mo偶e wilki, mo偶e kangury, a mo偶e jacy艣 ludo偶ercy. Chudy jestem to pewnie dlatego trzyma艂o si臋 to towarzystwo ode mnie z daleka. Ja te偶 偶adnego obcego cia艂a tam nie spotka艂em. Ale w drog臋 powrotn膮 uda艂em si臋 ju偶 do艣膰 偶wawo, 偶eby si臋 nie okaza艂o, 偶e s艂o艅ce zajdzie, a ja zostan臋 gdzie艣 na tej 艣cie偶ce pos艂uguj膮c si臋 jedynie gwiazdozbiorem. O ile w Polsce bez problemu rozpoznam du偶y w贸z na niebie tak tutaj du偶ego wozu nie ma. Nie wiem te偶 jak wygl膮da gwiazda arktyczna. Zszed艂em jednak w ostatniej chwili zanim zapad艂a noc. Samoch贸d otwiera艂em jak ju偶 by艂o ciemno. Przyja藕nie ciemno. Mo偶e to naiwne ale czu艂em si臋 tak bezpiecznie spokojny :-)

Image

Image

Image

Niespokojny by艂em w drodze do hostelu. Od ilo艣ci wra偶e艅, s艂onka, snu鈥 zasypia艂em za kierownic膮. Czu艂em jakby te 50km przerodzi艂o si臋 nagle w 500. Nigdy jeszcze w 偶yciu tak bardzo nie by艂em zm臋czony jad膮c samochodem. Ratowa艂em si臋 czym mog艂em鈥 wod膮, 艣wie偶ym powietrzem, szczypaniem, m贸wieniem na g艂os do samego siebie鈥 na szcz臋艣cie dojecha艂em. Resztkami si艂 wzi膮艂em prysznic i zanim zasn膮艂em zd膮偶y艂em jeszcze pozna膰 moich nowych wsp贸艂lokator贸w. Para z Kanady i dziewczyna z Norwegii. I tu taka ciekawostka. Opowiadam tej parze z Kanady gdzie by艂em dzisiaj, co widzia艂em鈥 i ch艂opak pyta si臋 mnie 鈥...ile tych g贸r tutaj jest w okolicy?鈥 Na co mu do艣膰 precyzyjnie opowiedzia艂em o Uluru o Kata Tjuta i z teorii znaj膮c o innych鈥 i on pyta tak: 鈥...kt贸ra z tych g贸r to Uluru?鈥 Wtedy pad艂em. Fizycznie i 鈥瀙sychicznie鈥 i tak a偶 do rana sobie smacznie spa艂em :-)

Rano wsta艂em znowu o 5. I zn贸w si臋 uda艂em na wsch贸d tego samego s艂o艅ca, kt贸re ju偶 wczoraj widzia艂em. Ale z innej strony. Od zachodu. Czyli zupe艂nie po przeciwnej stronie ni偶 wszyscy :-) Od zachodu wychodzi s艂onko zza g贸ry, od wschodu (tam gdzie by艂em dzie艅 wcze艣niej) s艂onko 艣wieci na g贸r臋. Taka w tym r贸偶nica. Mi臋dzy innymi dlatego 2 noce sp臋dzi艂em tutaj przy Uluru. To by艂o w planie od pocz膮tku :)

Image

Image

A c贸偶 zrobi膰 z tak mi艂o rozpocz臋tym dniem? Podjecha艂em pod Uluru 偶eby si臋 z ni膮 po偶egna膰. Przy okazji znalaz艂em 艣cie偶k臋 w miejsce gdzie znajduje si臋 male艅ke jezioro wewn膮trz g贸ry. Nad kt贸rym rosn膮 drzewka, na drzewach siedz膮 ptaki, w trawie w臋偶e, a ja na 艂aweczce. Podobno na tej samej 艂awce, w tym samym miejscu oddawa艂 si臋 medytacjom Dalajlama ilekro膰 przebywa艂 w Australii. To chyba najlepsze te偶 okre艣lenie uczucia jakie temu miejscu towarzyszy.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Jako 偶e godzina ju偶 p贸藕na czas by艂o wraca膰 偶eby si臋 spakowa膰. Okr膮偶y艂em jeszcze samochodem g贸r臋 dooko艂a w poszukiwaniu wyskakuj膮cego na drog臋 kangura. 鈥濶iestety鈥 nie upolowa艂em 偶adnego.

W hostelu spakowa艂em si臋 i zosta艂y mi 2 rzeczy kt贸rych nie mog艂em ju偶 ze sob膮 wie藕膰 dalej. To by艂y 2 tzw 鈥瀋hi艅skie鈥 zupki. Musia艂em zje艣膰 obie. Sprawdzi膰 kt贸ra b臋dzie lepsza.

Urz膮dzi艂em wi臋c pojedynek! Tajlandia - Korea. Do wygrania tani bilet do kraju zwyci臋zcy.

Zupa numer 1 wyprodukowana w Korei. Napis po korea艅sku na opakowaniu m贸wi艂, 偶e b臋dzie wspaniale smakowa艂a i 偶e w 偶yciu nigdy lepszej nie jad艂em.

Image

Zupa numer 2 wyprodukowana na Tajlandii. Napis w j臋zyku tajskim m贸wi艂, 偶e to prawdziwa tajska zupa. Dok艂adnie taka jak膮 mo偶na zje艣膰 prosto z ulicznego garnka Bangkoku.

Image

Wszed艂em do kuchni, zagotowa艂am w garnku wod臋. Otworzy艂em wieczka. Zupa korea艅ska zawiera艂a w 艣rodku jedn膮 saszetk臋 ze 艣wie偶ymi, prosto z korea艅siego pola warzywami.

Za to zupa numer 2 mia艂a tych saszetek kilka. W jednej 艣wie偶e warzywa, w drugiej owoce, w trzeciej 艣wie偶e mi臋so.

Image

Zala艂em obie, odczeka艂em, wymiesza艂am鈥
I w ten spos贸b powsta艂o moje 艣niadanie. Walka pomi臋dzy dwoma przyzwoitymi krajami.

Image

Niestety. Moje 艣niadanie okaza艂o si臋 nieprzyzwoite. Nie da艂em mu rady w ca艂o艣ci. Breja zosta艂a.

Image

Trudno by艂o mi si臋 zdecydowa膰, kt贸re danie by艂o lepsze. Dlatego oba zajmuj膮 ostatnie, gdzie艣 w okolicach niesko艅czono艣ci miejsce ;-)
Przynajmniej stolik na kt贸rym jad艂em nie by艂 czysty. W zasadzie mog臋 艣mia艂o przyzna膰, 偶e by艂 brudny bardzo. Obie zupy pasowa艂y wi臋c do niego jak trzeba.

Na koniec powiem jeszcze, 偶e pozna艂em dzisiaj par臋 Polak贸w z Polski ale mieszkaj膮cych od kilku miesi臋cy w Melbourne. Jak si臋 okaza艂o nawet przylecieli艣my tutaj tym samym samolotem z Sydney. Przesympatyczna para! Jako, 偶e m贸j samolot jest op贸藕niony sp臋dzili艣my super mi艂o i przyjemnie czas wype艂niaj膮c go pogaduchami :-)

Czekam ju偶 sobie na samolot. Tym razem Virgin Australia. Jestem spe艂niony pobytem w tym miejscu. Lec臋 do Sydney zrelaksowany i z bananem na buzi :-)
G贸ra
 Relacje PM off
14 ludzi lubi ten post.

#46 PostWys艂any: 28 Lis 2018 10:04 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
Z lotu ptaka

Pilot powiedzia艂, ze mamy opoznienie z powodu bardzo z艂ej pogody w Sydney. Zimno i pada.
A tu tak przepi臋knie. Zm臋czenie daje mi o sobie zna膰. Ale to z powodu braku wystarczaj膮cej ilo艣ci snu i jedzenia. Na jedno i drugie nie mam czasu :-)

Samolot Virgin Australia, ledwie 3 letni jeszcze pachnie nowo艣ci膮. W 艣rodku 艂adny i kolorowy.

Image

Image

Image

A najwi臋ksz膮 niespodziank膮 jest pocz臋stunek w cenie biletu. Wszystko by艂o tak pyszne鈥 wszama艂em co dali, zebra艂em okruszki i wyliza艂em opakowania:-) W zasadzie mo偶na w nie pakowa膰 ponownie takie czyste ;-)

Image

Jedzenie na pok艂adzie to najlepsze co dzisiaj jad艂em. Bo poza 艣niadaniowym pojedynkiem jad艂em g艂贸wnie wod臋.
Na pok艂adzie dosta艂em r贸wnie偶 herbat臋. Zdziwi艂em tym samym pani膮 stewardess臋, 偶e bez mleka. Niestety cytrynki nie mia艂a ;-) Jako ciekawostka Virgin jako jedyna linia jak do tej pory, kt贸re znam nie u偶ywa plastikowych 艂y偶eczek (ok, w niekt贸rych s膮 metalowe. Np SQ). Te s膮 drewniane, 艂adne i wygl膮daj膮 鈥瀌rogo鈥 ;-)

Image

Mam tez ze sob膮 1,5l wody. Na tym lotnisku nikt si臋 o to nie czepia. Nawet jest informacja, ze je艣li chodzi o wode to oni s膮 鈥瀢yluzowani鈥 :-)

I jeszcze jedna ciekawostka kt贸rej w sumie sam nie do ko艅ca rozumiem. Samolot B737-800. Uk艂ad standardowy 3x3. Jest biznes klasa i siedzenia zaraz za biznesem oznaczone jako VirginX (tak samo jak awaryjne). Te siedzenia maja wi臋cej luzu na nogi.
W biznesie lec膮 2 osoby na 8 mo偶liwych. W VirginX (艂膮cznie z awaryjnym) siedz膮 r贸wnie偶 2 osoby na 30 mo偶liwych(takie miejsce to koszt 65AUS)
I teraz鈥 do po艂owy samolotu wszyscy siedz膮 pojedynczo. Ja jestem jednym z nich. Mam miejsce 7F.
Od po艂owy do ko艅ca ludzie siedz膮 w wi臋kszo艣ci po 3 osoby. Od po艂owy samolotu do ko艅ca zape艂nienie w okolicach 80-90%
Co ciekawe ja z automatu tez dosta艂em miejsce co艣 w okolicach 20go kt贸rego艣. Tyle, ze nie lubi臋 jak mi takie rzeczy automatem wpadaj膮 i zmieni艂em na stronie na 7F. Mog臋 si臋 nawet po艂o偶y膰 co w艂a艣nie kilka osob przede mn膮 i za mn膮 zrobi艂o :-)

By艂 jeszcze jeden pow贸d zmiany miejsca. Sprawdzi艂em wcze艣niej kierunek startu samolotu i trzyma艂em kciuki 偶eby si臋 wiatr tego dnia nie zerwa艂. Po to by z g贸ry raz jeszcze sobie popatrze膰 na pi臋kna g贸r臋 Uluru :-)

Image

Image

Image

Image

Dzisiaj nocuj臋 ju偶 w hotelu. Pobyt mam op艂acony punktami Avios z promocji 9k mil z g贸ry za bilet Iberii.
W zasadzie to ciesz臋 si臋 na my艣l o hotelu. Jako艣 nie jestem typem i fanem hosteli. No ale czasami jak trzeba to trzeba.

Mo偶e zainteresowa膰 przysz艂ych oblatywaczy fakt, 偶e samolot wyposa偶ony jest w WiFi. Bezp艂atnie dost臋pne na lotach krajowych. Osobiscie kilka razy pr贸bowa艂em si臋 po艂膮czy膰 ale o ile zapi膮艂em si臋 routera to ju偶 strony www nie da艂o si臋 otworzy膰. Ale mo偶e kto艣 b臋dzie mia艂 wi臋cej szcz臋艣cia.

Image

Pozdrowienia z Sydney. Pogoda jak na zdj臋ciach z okna samolotu.

Image

Image
G贸ra
 Relacje PM off
15 ludzi lubi ten post.

#47 PostWys艂any: 29 Lis 2018 07:19 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
Sydney & extraordinary storm

Jak ju偶 wiecie dotar艂em wczoraj do Sydney z informacj膮 od kapitana, 偶e pogoda jest z艂a. Pilot mia艂 racj臋. By艂a z艂a. Ale nie spodziewa艂em si臋, 偶e a偶 tak. Wia艂o jak w 鈥瀔ieleckiem鈥 ;) Wia艂o tak, 偶e musia艂em trzyma膰 g艂ow臋 偶eby mi nie urwa艂o. Oczywi艣cie dowiedzia艂em si臋 o tym dopiero jak wysiad艂em w centrum z poci膮gu. Nie chcia艂em doje偶d偶a膰 poci膮giem pod sam hotel bo lubi臋 jak mnie nogi nios膮. Wysiad艂em wi臋c, wyszed艂em, google m贸wi艂, 偶e w 20 minut b臋d臋 w hotelu. Google nie przewidzia艂, 偶e 20 minut to ja b臋d臋 sta艂 pod witryn膮 sklepow膮 wpatruj膮c si臋 w jakie艣 rzeczy, kt贸rymi normalnie w 偶yciu bym si臋 nie zainteresowa艂. Ale poza witryn膮 nie by艂o dobrze. Pod zreszt膮 te偶 nie bardzo. Wpad艂em do hotelu, mokry jakbym przed chwil膮 wpad艂 do fontanny. Na szcz臋艣cie nic mi nie urwa艂o po drodze;-)

Image

I wtedy spad艂 na mnie grad dobrych wiadomo艣ci.

Ale po kolei. Pod samym hotelem ju偶 b臋d膮c sprawdzi艂em maile. Patrz臋 a tam informacja ze Scoot Airlines dotycz膮ca mojego lotu do Singapuru. Moja oferta na aukcji ScootBiz Upgrade zosta艂a zaakceptowana. Lec臋 biznesem z Sydney! Juuuuhu! :-)
Buzia zadowolona, cho膰 mokra.

Wszed艂em do hotelu Larmont Sydney by Lancemore w kt贸rym mia艂em op艂acony punktami Avios pobyt na jedn膮 noc. Wygl膮da艂em tak sobie, delikatnie m贸wi膮c 鈥瀗ie艣wie偶o鈥. Zosta艂em jednak przywitany jakbym by艂 w tym hotelu sta艂ym go艣ciem albo najlepszym znajomym obs艂ugi. Otrzyma艂em (nawet o to nie prosz膮c) upgrade do pokoju Harbour View z widokiem i balkonem (standardowa cena takiego pokoju to ok 1500PLN). Na ostatnim, najwy偶szym pi臋trze hotelu. Z dedykowan膮 wind膮 dla go艣ci tego pi臋tra! Dodatkowo 2 snacki z mini baru, WiFi, mo偶liwo艣膰 korzystania z si艂owni, jogi 24h i nie wiem co tam jeszcze鈥 dosta艂em te偶 tak du偶o u艣miech贸w i mi艂ych s艂贸w, 偶e ledwo mi si臋 do plecaka mie艣ci艂y :-)

Pok贸j by艂 cudowny! Wyposa偶ony perfekcyjnie w najlepszy sprz臋t audio (Bose), TV oraz iPad. Kremiki, szamponiki, kapcie鈥 no wszystko co tylko potrzebne.
I balkon. Du偶y balkon. Zdj臋cia tego nie oddadz膮 wi臋c mo偶e powiem tak, 偶e by艂 to jeden z najlepiej wyposa偶onych i przyjaznych hoteli i pokoi w jakich do tej pory spa艂em. A 艂贸偶ko鈥 艂贸偶ko by艂o fantastyczne. By艂o tak wygodne, 偶e spa艂em jak dziecko, a ran wcale mi si臋 nie chcia艂o wstawa膰...po艣ciel bialutka i aksamitna鈥 rewelacja!!!

Image

Image

Image

Image

Image

Tyle, 偶e przecie偶 by艂em mega g艂odny. Nie b臋d臋 tak siedzia艂 w hotelu mimo, 偶e za oknem 艣wiat si臋 ko艅czy. Na艂o偶y艂em bielizn臋 termoaktywn膮, bluz臋 (mokr膮 ale jedyn膮), bezr臋kawnik, czapk臋 i wyszed艂em za burt臋.
Wiatr wia艂 w twarz, woda wlewa艂a si臋 do but贸w, znowu trzyma艂em g艂ow臋 obiema r臋kami 偶eby mi jej nie zerwa艂o. Nie wiem czy bez g艂owy pozwoliliby mi lecie膰 samolotem;-)
W tych oto okoliczno艣ciach trafi艂em do w艂oskiej (wiem, 偶e dziwacznie to brzmi) ale dobrze ocenianej restauracji. Kupi艂em sobie kolacj臋, wszama艂em jak ma艂pa kit i wr贸ci艂em do hotelu. No oczywiscie zahaczy艂em jeszcze o supermarket i kilka ulic w celu rozpoznania terenu ;-)

Image

Image

Wiecie co jest cudowne o tej porze roku w Sydney? Jakaranda. To s膮 niebieskie kwiaty, kwitn膮ce na drzewach. Taki odpowiednik naszego polskiego bzu. Przepi臋knie wygl膮daj膮 ulice w s艂o艅cu i tych w艂a艣nie niebieskich (a mo偶e fioletowych kwiatach). A jak one pachn膮鈥 lubi臋 si臋 zatrzyma膰 przy takim drzewku i po prostu zaci膮gn膮膰 nosem. G艂臋boko w p艂uca :-)

Image

A wiecie czym si臋 r贸偶ni Sydney od Londynu? Ja uwa偶am, 偶e oba miasta s膮 na pewno bardzo bliskimi kuzynami, a mo偶e nawet bli藕niakami. Tylko o ile w Londynie przechodzenie na czerwonym 艣wietle to oczywista oczywisto艣膰 to ju偶 w Sydney to prawie przest臋pstwo. Do tego stopnia, 偶e widzia艂em jak policjant sta艂 na pasach, na 艣rodku drogi ale 艣wiat艂o 艣wieci艂o si臋 czerwone. I m贸wi ten policjant do kobiety, 偶e mo偶e i艣膰. A ona mu na to 鈥...ja wejd臋 na ulic臋, a Ty mi mandat wystawisz. Nic z tego鈥 :-)

Nie mniej jednak duch miasta jest niesamowity. Uwielbiam Sydney. Wspania艂e si臋 tutaj czuj臋. Nawet jak wieje i pada. Tym bardziej, 偶e to ju偶 historia :)
Ludzie s膮 przesympatyczni. Czy to w hotelu, czy sklepie, czy na ulicy. Tacy otwarci i wyluzowani.

Image

Image

Image

Jest czwartek, godzina 16.00. Za 3h mam lot do Singapuru samolotem Scoot Airlines 787-9 Dreamliner. W klasie biznes. Siedz臋 sobie teraz na trawie, 100 metr贸w od Opery. S艂onko 艣wieci, wiatr usta艂. Gdzie艣 w oddali na statku trwa niez艂a impreza.

Dzisiaj rano zd膮偶y艂em ju偶 odwiedzi膰 centrum handlowe i pozwiedza膰. Kupi艂em par臋 drobiazg贸w do domu, a nawet torb臋 podr贸偶n膮 u chi艅czyka bo do podr臋cznego ju偶 si臋 nie zmieszcz臋. A skoro lec臋 biznesem to mog臋 nada膰 cho膰by ma艂ego kangura do luku.

Image

Na 艣niadanie zjad艂em dzisiaj prawdziwy australijski Beef Pie na balkonie mojego pokoju. Z widokiem na Harbour Bridge.

Image

Image

Czas zbiera膰 si臋 na lotnisko.
Bye bye Sydney. B臋d臋 t臋skni艂...
G贸ra
 Relacje PM off
13 ludzi lubi ten post.

#48 PostWys艂any: 29 Lis 2018 21:22 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
ScootBiz dreamliner

Dotar艂em do Singapuru. Ju偶 tylko dwa loty zosta艂y przede mn膮 do zako艅czenia tej przygody. Oba w biznesie. Jeden SQ na A380. Drugi LOTem.
A dzisiaj zaliczy艂em ScootBiz dreamlinerem.

Zacznijmy wi臋c od tego jak si臋 kupuje taki lot? Po pierwsze nale偶y kupi膰 bilet w klasie ekonomicznej, w promocji. Jak najtaniej si臋 da. M贸j by艂 stosunkowo tani bo kupiony prawie rok temu. Za przelot z Sydney do Singapuru zap艂aci艂em ok 350 PLN. Nast臋pnie na aukcji Scoota upgrade do ScootBiz sk艂ada si臋 ofert臋. Wi臋c obstawia si臋 cen臋 minimaln膮 (w tym przypadku r贸wnie偶 ok 350 pln) i liczy na szcz臋艣cie. Moja oferta z艂apa艂a si臋. I dobrze. Bo gdybym mia艂 dokupi膰 tylko baga偶 wynios艂oby mnie to przynajmniej po艂ow臋 tego co da艂em na aukcji. Ale czy ScootBiz to taka prawdziwa klasa biznes?
Tu zdania mog膮 by膰 podzielone.

Image

Image

W moim przypadku wygl膮da艂o to tak. Dojecha艂em na lotnisko w Sydney poci膮giem z Centrum. Z karty Opal 艣ci膮gn臋艂o mi za ten przejazd ok 4 AUS. Nie mam zielonego poj臋cia dlaczego tylko tyle. W ten spos贸b na karcie zosta艂o mi ponad 10AUS. Z czego si臋 oczywi艣cie ciesz臋, bo to widocznie po to bym kiedy艣 tu jeszcze wr贸ci艂 ;-)
Na lotnisku kolejk臋 do odprawy na Scoota do Singapuru by艂o wida膰 z daleka. Jak chi艅ski mur z kosmosu. I tutaj przyda艂a mi si臋 na pewno flaga klasy Biz. Mog艂em za艂atwi膰 temat bez 偶adnego czekania. Od razu po boarding pass ze stempelkiem z du偶膮 liter膮 T (czyli priorytet;-)

Niestety lotnisko w Sydney troszk臋 kuleje pod k膮tem salonik贸w biznesowych na DC lub PP. Co najwy偶ej mo偶na zam贸wi膰 dania z karty w jednej z kilku restauracji. Do wykorzystania jest wtedy 36AUS. Ja nie by艂em g艂odny, bardziej by mi si臋 przyda艂 ten salonik 偶eby posiedzie膰 w spokoju z dala od t艂um贸w wi臋c z oferty barowej tym razem nie skorzysta艂em.

Jako 偶e jednak by艂em niedaleko bramki gdzie mia艂a si臋 zacz膮膰 odprawa zaciekawi艂a mnie jedna rzecz. Samolot kt贸rym mia艂em lecie膰 jeszcze nie wyl膮dowa艂. Na tablicach og贸lnych by艂 tylko numer bramki. A na tablicach bramkowych nie by艂o jeszcze 偶adnych komunikat贸w. A ludzie ustawili si臋 w kolejk臋. I stali. Samolot przylecia艂 delikatnie op贸藕niony, a oni stali. Samolot by艂 czyszczony, za艂oga si臋 zmienia艂a, a oni stali. W tej kolejce. D艂ugiej przez p贸艂 terminala. Stali tak ponad godzin臋. Oczywi艣cie nie ma nic z艂ego w staniu. W samolocie si臋 wysiedz膮. Ale 偶eby tak w kolejce do nik膮d? Ka偶dy ma przecie偶 miejsce numerowane.

Image

ScootBiz oraz rodziny z dzie膰mi mog艂y wej艣膰 na pok艂ad 鈥瀔olejk膮鈥 priorytetow膮. No to wszed艂em.

Image

Do samolotu przez r臋kaw i przez drugie drzwi. To znaczy, 偶e po wej艣ciu po prawej stronie wida膰 klas臋 ekonomiczn膮. Po lewej i przez ni膮 si臋 przechodzi jest klasa scootsilience (troszk臋 jest tam wi臋cej miejsca na nogi i nie mog膮 tam siedzie膰 dzieci do lat 12). Na za艂膮czonych zdj臋ciach.

Image

Image

Image

Image

Nast臋pnie wchodzi si臋 do klasy ScootBiz. W moim przypadku wype艂nienie Biz by艂o w okolicach 95%.
Uk艂ad 2x3x2. Ja siedzia艂em z brzegu 艣rodkowej 3-ki (tak wybra艂em)

Image

Jako drink powitalny woda.

Image

Od razu te偶 podesz艂a stewardessa i sprawdzi艂a czy si臋 oby nie pomyli艂em (np celowo) i czy to na pewno moje miejsce. A skoro si臋 wszystko zgadza to od razu spyta艂a co b臋d臋 jad艂 i pi艂. Mog艂em wybra膰 danie i nap贸j z karty.

Siedzenie by艂o znacznie szersze jak w klasie ekonomicznej. Oraz co dobre stoliki chowane by艂y w pod艂okietnikach. To oznacza, 偶e jakby nawet siedzia艂 kto艣 obok mnie to nie musieliby艣my walczy膰 na 艂okcie o oparcie ;-) Zag艂贸wek by艂, siedzenie do艣膰 mocno si臋 rozk艂ada艂o ale nie na p艂asko. By艂 te偶 taki fajny podn贸偶ek.. ale nie na stopy ale na 艂ydki. Na 8h lotu siedzenie musz臋 przyzna膰 by艂o do艣膰 wygodne.

Image

Image

Image

Image

Image

Od razu po wystartowaniu wjecha艂o jedzenie. Wjecha艂o to mo偶e z艂e okre艣lenie. Zosta艂o podane. Indywidualnie ka偶demu w tej klasie. Bez w贸zeczka jakim si臋 z regu艂y pos艂uguj膮 stewardessy. Poza zam贸wieniem kt贸re z艂o偶y艂em jako deser by艂a tabliczka porz膮dnej czekolady!
I chyba ta czekolada by艂a najsmaczniejsza z tego wszystkiego. Jedzenie bylo tylko dlatego dobre, 偶e gor膮ce. I tyle dobrego mog臋 o nim powiedzie膰.

Image

Image

W klasie ScootBiz s膮 jeszcze 2 dodatki dla pasa偶er贸w, kt贸re s膮 normalnie p艂atne: gniazdko do 艂adowania telefon贸w (w eko p艂atne od 5-11 SGD) oraz dost臋p do TV (11 SGD czyli 30 PLN). Zauwa偶cie na zdj臋ciach, 偶e nie ma tablet贸w w siedzeniach. System rozrywki wygl膮da tak, 偶e 艣ci膮ga si臋 aplikacj臋 Scoot na telefon albo tablet, pod艂膮cza do wifi samolotowego i mo偶na w ten spos贸b zamawia膰 jedzenie, ogl膮da膰 filmy, zobaczy膰 ile zosta艂o do l膮dowania. System nie jest mo偶e jako艣 super rozwini臋ty ale spe艂nia swoje zadanie. Filmy dzia艂aj膮 bardzo p艂ynnie. Co do ilo艣ci film贸w oraz ich 鈥炁泈ie偶o艣ci鈥 to daleko im do innych tego typu system贸w pok艂adowych. Mo偶na sobie przypomnie膰 jaki艣 film sprzed lat jak si臋 akurat trafi ;-)

Image

Image

Lot mnie nie zm臋czy艂. W zasadzie lecia艂o mi si臋 bardzo wygodnie ze wzgl臋du na siedzenie. Jedzenie, rozrywka nie najwy偶szych lot贸w. Czy to zatem prawdziwa klasa biznes? B臋d臋 wiedzia艂 po kolejnym locie. Teraz nie mam jeszcze por贸wnania ;-)

Jestem ju偶 w hotelu Grand Mercure Roxy. Nocuj臋 wykorzystuj膮c punkty AccorHotels. A dodatkowo wpadnie mi do艣膰 sporo punkt贸w za ten pobyt za zdobyte odznaki w Accor Places. Dosta艂em te偶 voucher na drinka powitalnego, owoce w pokoju oraz upgrade do pokoju Ocean View na 13p.
I od razu p贸藕ne wymeldowanie do godz 15.

Image

Image

Image

Ju偶 jest tutaj 3 rano. 艢niadania nie mam to chocia偶 mo偶e po艣pi臋 na to konto :-)
G贸ra
 Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.

#49 PostWys艂any: 29 Lis 2018 22:10 
Awatar u偶ytkownika

HON fly4free
Dopiero teraz zacz膮艂em czyta膰 t膮 fajn膮 relacj臋, bo mnie ten biznes w Scoot zaintrygowa艂. Tak na gor膮co, po odcinkach o Sydney i Scoot, gratuluj臋 fajnej wyprawy i lekkiego pi贸ra :) Musz臋 przeczyta膰 te偶 wcze艣niejsze wpisy...
Listopadowe Sydney ozdobione chabrowymi p艂atkami kwiat贸w jest rzeczywi艣cie urokliwe. By艂em z grubsza w podobnym czasie.
Ciekawe, czy z Mercure w Singapurze b臋dziesz uderza艂 na miasto, czy tylko nocujesz? B臋d臋 chcia艂 skorzysta膰 z tego hotelu w czasie RTW. Przylec臋 do Singapuru ok. 16:00, a wylot b臋dzie nast臋pnego dnia ok. 8:00. Jak oceniasz ten hotel na to, 偶eby wieczorem, ju偶 po zameldowaniu wyskoczy膰 z niego do centrum i wr贸ci膰 na spanie? Punktami p艂aci艂e艣 za ca艂o艣膰, czy cz臋艣膰?
G贸ra
 Relacje PM off

#50 PostWys艂any: 30 Lis 2018 05:36 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
@tropikey, dzi臋ki za mi艂e s艂owa :-)

Je艣li chodzi o hotel to znajduje si臋 on mniej wi臋cej w po艂owie drogi pomi臋dzy lotniskiem, a miastem. Jest kilka opcji dotarcia do hostelu:
1. Lotniskowy shuttle bus (gratis). Odje偶d偶a co godzin臋.
2. Autobus miejski. Przystanek jest zaraz pod hotelem. Koszt 2.50 SGD. Ale tutaj pami臋taj o posiadaniu got贸wki i odliczonej kwoty. Wi臋cej szczeg贸艂贸w we wcze艣niejszym odcinku mojej relacji :-)
3. Taxi. A dok艂adnie Grab.taxi czyli ich Uber. 艢ci膮gnij wcze艣niej aplikacj臋. Je艣li b臋dziesz mia艂 internet to po prostu zam贸wisz. Jak nie b臋dziesz mia艂 to na lotnisku 艣wietnie dzia艂a WiFi. Pod艂膮czysz si臋 i zamawiasz. Koszt z lotniska pod drzwi hotelu ok 10 SGD (czyli nieca艂e 30PLN) I tyle samo z hotelu do centrum pod Marin臋.

Ja zap艂aci艂em w ca艂o艣ci punktami. Jedyne czego mi mo偶e brakuje to 艣niadanie. Ale o to zadba艂em wyszukuj膮c w plecaku wszystko co mia艂em zjadliwe.

Image

Godzina 16 na przylot jest super. Spokojnie wyskakuj na miasto. O ile pamietam o 19 lub 20 zaczyna si臋 pokaz 艣wiate艂 przy Marina Bay Sands (o tym tez znajdziesz w relacji :-)

Na lotnisku jest te偶 przechowalnia baga偶u jakby艣 potrzebowa艂. W odr贸偶nieniu od innych przechowalni tutaj nie zdzieraj膮. 8SGD za 24h.

Tak si臋 zastanawiam dlaczego hotel by艂 w promocji i my艣l臋, 偶e powodem mog膮 by膰 ci臋偶kie roboty budowlane za oknem. O ile teraz jeszcze wida膰 troszk臋 ocean to za jaki艣 czas pewnie zostanie przys艂oni臋ty innym budynkiem. Nie jest cicho w pokoju. W nocy by艂o. Spa艂em do 11 (prawie 7h) Troszk臋 odespa艂em.

Przenosz臋 si臋 dzisiaj na kolejna noc do Ibis on Bencoolen. Ta sama sytuacja z op艂aceniem punktami ale Ibis by艂 pierwszy z promocj膮 kiedy jeszcze my艣la艂em, 偶e jedna noc mi wystarczy ;-)

Jutro wracam do Polski. Mam lot SQ ok 9 rano. Teraz jest prawie po艂udnie wiec mam jeszcze troch臋 czasu na zwiedzanie :-)
G贸ra
 Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
tropikey uwa偶a post za pomocny.

#51 PostWys艂any: 30 Lis 2018 10:36 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
Id藕 do pierwszego lepszego howker center na 艣niadanie, nie wcinaj rzeczy z kieszeni ;-) /klauzula sumienia kaza艂a mi napisa膰 ten post/
Kasica88 lubi ten post.

#52 PostWys艂any: 01 Gru 2018 02:49 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
@Akna :-) Dzi臋ki ;-)
G贸ra
 Relacje PM off  

#53 PostWys艂any: 01 Gru 2018 03:08 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
Singapur od zaplecza

Ju偶 chcia艂em wyj艣膰 z pokoju (jeszcze Mercurego), otwieram drzwi a tam鈥. na klamce wisi torba. Pomy艣la艂em, 偶e skoro taki by艂em grzeczny to musi by膰 od 艣w Miko艂aja. Zdj膮艂em, zagl膮dam.. w tym roku Miko艂aj przyni贸s艂 mi Singapursk膮 (ale po angielsku) pras臋 :-) Dobre i to. Lepsze ni偶 r贸zga ;-)

Image

Image

Popijaj膮c welcome drinka na 4p, przy basenie sprawdzi艂em co s艂ycha膰, po ile maj膮 tu u偶ywane samochody i czy jest praca ;-) Po czym wyszed艂em鈥

Z艂apa艂em Grab.taxi (bo tanie i 偶eby czasu nie marnowa膰) i wskaza艂em kierunek do Ibisa. Musz臋 o tym wspomnie膰 bo tacy taks贸wkarze nie zdarzaj膮 si臋 cz臋sto. Pan by艂 super weso艂y, opowiedzia艂 mi o 偶yciu, zakazach, podatkach w Singapurze. Wszystko co chcia艂em te偶 wiedzie膰. Wy艣mia艂em si臋 po drodze jakbym z najlepszym kumplem jecha艂 :)
Wiedzieli艣cie o tym, 偶e tu jest nakaz spuszczania po sobie wody w 艂azience? I ze po zrobieniu 2ki policja mo偶e wej艣膰 i sprawdzi膰, 偶e zostawili艣cie po sobie czysty sedes? Jak brudy to kara. Np ch艂osty :-) To powinno r贸wnie偶 dzia艂a膰 w Polsce. Jestem za! :-)
Takie pami臋ta zdanie pana taks贸wkarz i tutejszy dowcip zarazem. Pyta si臋 mnie 鈥瀋zy uwa偶am, 偶e Singapur jest bogaty i czy jest dobrym miejscem do 偶ycia, czy ludziom 偶yje si臋 dobrze?鈥 Odpowiedzia艂em, 偶e tak. My艣l臋, 偶e w艂a艣nie tak jest. Na co on 鈥濼o znaczy, 偶e nie jeste艣 st膮d鈥 ;-)
Ja wiem, 偶e kierowcy maj膮 t膮 tendencj臋 do narzekania. Ten by艂 jednak do艣膰 przekonuj膮cy ale i to co m贸wi艂, wygl膮da艂o na szczere i co najwa偶niejsze robi艂 to z u艣miechem :)

Ibis jak to Ibis. Nie powala ale jest tani ;)

Image

Zostawi艂em wiec szybko rzeczy. Zszed艂em na welcome kaw臋 i sio na miasto.
Jak wiecie lubi臋 jak mnie nogi nosz膮 w nowym miejscu. Ustawi艂em azymut na chi艅sk膮 dzielnic臋 i wyszed艂em z bunkra. Na dworze by艂o pochmurno, s艂o艅ca nie widzia艂em...ale by艂o te偶 tak duszno, 偶e po dos艂ownie 5 minutach wygl膮da艂em jak marato艅czyk na mecie. Szok.

Do chi艅skiej dzielnicy mia艂em ok 30 minut wg google. Spokojnie sobie szed艂em, pot ze mnie la艂 si臋 (nie myli膰 z kapa艂), troszk臋 przy okazji zmoczy艂 mnie r贸wnie偶 deszcz. Ale i tak by艂o przyjemnie. Od czasu do czasu wchodzi艂em do lod贸wki (czyli sklep贸w z klimatyzacj膮 z dowolnym asortymentem) 偶eby da膰 si臋 sch艂odzi膰.
To co na mnie zrobi艂o najwi臋ksze wra偶enie na mojej trasie to ziele艅, singapurska ziele艅鈥 miasto jest cudownie zielone. Ziele艅 to nie tylko trawniki, palmy i drzewa. Ziele艅 tutaj co ca艂e budynki z zielonymi balkonami, tarasami, dachami鈥 przej艣cia nad ulic膮 pi臋knie ozdobione kwiatami. Cudownie!

Image

Image

Image

A偶 poczu艂em duriana. I inne r贸偶ne zapachy, przer贸偶ne, mieszank臋 wszystkiego. To znak, 偶e doszed艂em do granicy. Przechodz膮c przez ulic臋 w艂a艣nie wszed艂em do Chin. No i si臋 zacz臋艂o鈥 bary, pierdu艂ki, bary, pierdu艂ki, street food, ali express w oryginalnym wydaniu鈥 Singapur ju偶 nie wygl膮da艂 na najczystsze miasto 艣wiata (chicia偶 wci膮偶 nie brudne). Po prostu inne. Po prostu chi艅skie.

Image

Image

W zasadzie to prawie od razu skierowa艂em swoje kroki do restauracji Hawker Chan - czyli restauracji kucharza, kt贸ry na street foodzie dorobi艂 si臋 gwiazdki Michelin.
Za 3.50 SGD (ok 10 PLN) zam贸wi艂em danie z gwiazdk膮 - kurczaka z ry偶em. I 偶eby sucho nie by艂o 艣wie偶ego kokosa :-)
Chyba nie da si臋 zje艣膰 ta艅szego dania z gwiazdk膮 Michelin nigdzie indziej na 艣wiecie. Czy by艂o dobre? Na pewno by艂o niez艂e. Jak nigdy nie jadam sk贸rek z nogi kurczaka tutaj to by艂a w zasadzie chyba najlepsza cz臋艣膰 :) Przy okazji pozna艂em kilka os贸b. Tutejszych i turyst贸w. Naprawd臋 fajnie sp臋dza si臋 czas w tym miejscu. Wszyscy wiedz膮 po co tam przyszli. Wcinaj膮, uszy si臋 trz臋s膮. Wida膰 du偶o zabawy i u艣miechu :)
Przy okazji dosta艂em zaproszenie do L.A. Z oprowadzk膮 do dolinie krzemowej od jednego z pracownik贸w Facebooka :-) Kto wie, kto wie ;-)

Image

Image

Image

Image

Image

Skoro brzuch ju偶 by艂 pe艂en pozosta艂o po艂azi膰 po Ali Expressie i poszuka膰 jaki艣 atrakcyjnych (mo偶e nie do ko艅ca potrzebnych) rzeczy ;-)
No i pyyyyszne lody jad艂em. Niepozorne, ma艂e ale pyszne. Za 1 SGD :-)

Image

Image

Image

Image

Na koniec raz jeszcze zawita艂em do gwiazdora Michelin, tym razem na kawa艂ek 艣winki. Kt贸ra moim zdaniem by艂a jeszcze lepsza jak kurczak. A sk贸ra to jakie艣 mistrzostwo 艣wiata by艂o :)

Image

O godzinie 19 spotka艂em przyjaciela brata mojego, kt贸ry od lat ilu mieszka w Singapurze. Kiedy spyta艂 czy chcia艂bym troszk臋 raz jeszcze dzisiaj zmieni膰 klimat z dzielnicy luksusowej, biznesowej i zobaczy膰 troszk臋 jeszcze innego Singapuru od razu si臋 zgodzi艂em :) Ca艂e szcz臋艣cie, 偶e on te偶 lubi chodzi膰.. zrobili艣my kilka k贸艂ek a偶 w ko艅cu dotarli艣my do dzielnicy Little India. Czyli Kolejny kraj w tym ma艂ym kraju. Sp臋dzili艣my tam kilka godzin na 艂a偶eniu, jedzeniu i piwku :)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Wr贸ci艂em do hotelu o 23. My艣la艂em, 偶e zostawi臋 rzeczy (torb臋 z suvenirami) i p贸jd臋 dalej w miasto. Jak si臋 jednak okaza艂o, po wypiciu jeszcze jednego welcome drinka po prostu wszed艂em do pokoju i pad艂em. Cud 偶e zd膮偶y艂em si臋 rozebra膰. Nie by艂em pijany. Pad艂em ze zm臋czenia po ca艂ym dniu a piwo tylko mi jeszcze w tym pomog艂o :)

Teraz jestem ju偶 ponownie na lotnisku. A偶 ci臋偶ko mi uwierzy膰, 偶e to ju偶 ostatni dzie艅 mojej podr贸偶y. Fantastycznej podr贸偶y. Siedz臋 w艂a艣nie w saloniku, a w zasadzie ogromnym salonie Singapore Airlines dla pasa偶er贸w Biznes Klasy :-)

Image

Bo jak ju偶 wiecie lec臋 dzisiaj prawdziw膮 biznes klas膮. SQ do Londynu. Samolotem A380-800. Lot prawie 14h. I to b臋dzie m贸j pierwszy raz :-)
Wspomn臋 jeszcze tylko ile kosztuje taka przyjemno艣膰. Bilet w jedn膮 stron臋 z Singapuru do Warszawy przez Londyn to koszt bagatela 19k PLN! Ja za bilet zap艂aci艂em 67 MIL M&M + 207 PLN dop艂aty :-) Taaa daaa :-)

Image

艢migam pod bramk臋. 呕eby mi nie uciek艂 ;-)

Image
G贸ra
 Relacje PM off
13 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uwa偶a post za pomocny.

#54 PostWys艂any: 01 Gru 2018 09:17 
Awatar u偶ytkownika

HON fly4free
To kt贸ra "ma艂a" przypad艂a Ci bardziej do gustu - China, czy India? Jedyny raz, gdy by艂em w Singapurze, poza lotniskiem (z 8 - 10 lat temu), nie dotar艂em ani tu, ani tu. Tym razem czasu wystarczy pewnie tylko na jeden z tych rejon贸w, wi臋c mo偶e pomo偶esz w wyborze :)
A biznes w SQ to miodzio. B臋dzie Pan zadowolony...

Wys艂ane z mojego P9 przy u偶yciu Tapatalka
G贸ra
 Relacje PM off  

#55 PostWys艂any: 01 Gru 2018 18:27 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
@tropikey, to ju偶 b臋dziesz musia艂 si臋 zastanowi膰 na co b臋dziesz mia艂 danego dnia ochot臋. Je艣li chcesz zobaczy膰 Singapur jak z katalogu to Marina i dooko艂a hotelu w kt贸rym b臋dziesz. Katong to podobno niez艂a dzielnica.
Je艣li chcesz niez艂e zje艣膰 i przy okazji np kupi膰 ciuchy do podr臋cznego bo podczas RTW nie chce Ci si臋 pra膰 o zajrzyj do chi艅czyka.
Arabska + indyjska to z kolei jeszcze zupe艂nie inne do艣wiadczenie.
Co komu pasuje. Pami臋taj tylko, ze po tym co zobaczysz Singapur ju偶 nigdy nie b臋dzie taki sam ;-)
G贸ra
 Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uwa偶a post za pomocny.

#56 PostWys艂any: 01 Gru 2018 18:38 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
Singapore Airlines Business Class - lataj膮ca restauracja

Nooo鈥. tak to ja mog臋 lata膰. Cho膰by na koniec 艣wiata. Jakbym wiedzia艂 chocia偶 gdzie on jest. I czy w og贸le jest ;-) Kawa艂 艣wiata oblecia艂em, a ko艅ca nie widzia艂em. Z g贸ry te偶 go nie wida膰. Ale to tylko dobrze. Ziemia musi by膰 okr膮g艂a bo jak inaczej by艣my robili RTW? :-) Cho膰by takimi samolotami jak ten :-)

Image

Aktualnie na wy艣wietlaczu widz臋 czas do lotniska LHR 1h22min. Nie wiem kiedy min臋艂o te 12h. Szok.
Prawd膮 jest, 偶e kiedy zami臋szcz臋 ten wpis to ju偶 b臋dzie z LHR. W Londynie czekam ok 3h (o ile dobrze pami臋tam) na przesiadk臋 na samolot LOTu do Warszawy. Wiec na pewno odwiedz臋 salonik Singapur Airlines.

P贸ki co to par臋 s艂贸w, wra偶e艅 na gor膮co.
Zacznijmy od tego czym lec臋. Jest to samolot A380-800. Jeden z 19 we flocie SQ. Aktualnie najwi臋kszy pasa偶erski samolot na 艣wiecie. SQ jest r贸wnie偶 pierwsz膮 lini膮 na 艣wiecie kt贸ra zacz臋艂a latanie na tych maszynach. Wcze艣niej ni偶 Emirates!
Samolot je艣li si臋 nie myl臋 jest 8 letni. Do tego jest ogromny, ma 2 pok艂ady (co艣 jak poci膮gi pi臋trowe) i przeogromne 4 silniki. Robi膮 wra偶enie!
Naprawd臋 moim marzeniem by艂o przelecie膰 si臋 t膮 w艂a艣nie maszyn膮 :-)

Image

Jak si臋 leci鈥 艂agodnie i szybko, cicho (naprawd臋 cicho) i z pe艂nym brzuchem. Obs艂uga bardzo mocno dba tutaj o to by nikt g艂ody nie siedzia艂 i na pewno nikt g艂odny pok艂adu nie op贸艣ci. Ledwo samolot wystartowa艂 zacz臋艂o si臋 serwowanie pierwszych da艅. Wyj膮艂em stolik na kt贸rym zaraz pojawi艂 si臋 l艣ni膮co bia艂y obrusik. Jak u mamy na niedzielnym obiedzie. Na stoliku zastawa. Nie to 偶e widelec i n贸偶. Kilka widelc贸w, kilka no偶y鈥 od kt贸rego tu teraz zacz膮膰? ;-) I zaraz potem jedzenie.
Bardzo smaczne. Gor膮ce, dobrze upieczone. Bez potrzeby doprawiania.
Po kilku godzinach podobna sytuacja. Tylko, wtedy ju偶 z winkiem. Do wyboru australijskie z winnicy niedaleko Adelajdy) oraz francuskie. Mo偶e dlatego, 偶e w艂a艣nie z Australii wracam w艂asnie to australijskie smakowa艂o mi lepiej. Oczywi艣cie nie po jednym 艂yku si臋 o tym przekona艂em ;-)
To co nast臋pnie wjecha艂o na st贸艂 to musia艂o by膰 robione przez jakiego艣 Master Chefa. Szczeg贸lnie to mi臋sko na patyku z potrawk膮. Niby proste a jednak Mniam przez du偶e M! :-)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

W艂a艣nie podesz艂a do mnie stewardessa z pytaniem co takiego ciekawego robi臋. Zaciekawi艂 j膮 telefon, kt贸ry le偶y na poduszce. To taki m贸j trzymak. Na stoliku klawiatura bezprzewodowa. Wi臋c opwiedzia艂em jej jaki to ze mnie podr贸偶nik, gdzie by艂em i pokaza艂em co pisz臋. Poinformowa艂em r贸wnie偶, 偶e w艂a艣nie opisuj臋 cz臋艣膰 dotycz膮c膮 tego w艂a艣nie lotu. Mog臋 艣mia艂o powiedzie膰, 偶e by艂a w szoku. Oczywi艣cie spyta艂a czy jestem zadowolony, a po moim potwierdzeniu poprosi艂a by wys艂a膰 do firmy kt贸ra j膮 zatrudnia m贸j pozytywny feedback na temat tego lotu i obs艂ugi :-) Przy okazji te偶 od razu zaproponowa艂a czy mi czego艣 nie potrzeba. A mi w艂asnie by艂o potrzeba orzeszk贸w i kawy :-) Tak o to siedz臋 teraz sobie z kaw膮 i orzeszkami i pisze dalej ;-)

No to teraz troszk臋 technicznych element贸w: na pok艂adzie dla pasa偶er贸w biznes klasy jest dost臋pne WiFi (30 MB). Bez problemu po艂膮czy艂em si臋 sieci膮, poinformowa艂em rodzin臋 gdzie jestem a nawet wykona艂em kilka po艂膮cze艅 - przez messengera i przez VoWiFi :-) Oba jako艣ciowo eleganckie.
Telefon r贸wnie偶 mo偶na pod艂膮czy膰 do sieci kom贸rkowej dosdost臋pnej na pok艂adzie. Tylko za to op艂at臋 ju偶 pobiera operator w kt贸rym mamy aktywny numer. I tylko u niego mo偶na sprawdzi膰 op艂aty.

Na pok艂adzie jest oczywi艣cie system rozrywki. Dzia艂a sprawnie (obejrza艂em kilka film贸w) ale moim skromnym zdaniem jest ju偶 troszk臋 leciwy. Tutaj dodam, 偶e niekt贸re samoloty SQ maj膮 ju偶 zmienion膮 biznes klas臋 na now膮. Ta kt贸r膮 lec臋 jeszcze jest w wersji pierwotnej.
A jaka jest mi臋dzy nimi r贸偶nica poza systemem pok艂adowym. No w艂asnie siedzenia. I tutaj dochodzimy do rzeczy i艣cie najwa偶niejszej. W samolocie kt贸rym lec臋 siedzenia s膮 bardzo wygodne. W uk艂adzie 1x2x1. Ja mam miejsce 15A przy oknie, a w zasadzie to przy 2-ch oknach :-) Siedzenie jest mi臋kkie, szerokie, bardzo szerokie. Ma podn贸偶ek na 艂ydki oraz tak powiedzmy sto艂eczek na stopy 偶eby nie trzeba by艂o ich trzyma膰 na pod艂odze ale w miar臋 mo偶liwo艣ci le偶e膰. Le偶e膰 na p艂asko si臋 niestety nie da. Chyba, 偶e kto艣 jest malutki, bardzo malutki ;-) Jednak ten podn贸偶ek, na max roz艂o偶one siedzenie i 2 du偶e, mi臋kkie poduchy sprawiaj膮, 偶e mo偶na naprawd臋 dobrze wypocz膮膰 i si臋 przespa膰 :-)

Image

Image

Image

Image

Image

Z rzeczy dodatkowych ka偶dy otrzyma艂 zestaw kosmetyk贸w w male艅kiej kosmetyczce, opask臋 na oczy, kocyk, kapcie i skarpetki. A do ogl膮dania film贸w s膮 du偶e, wygodne s艂uchawki Bose (lekko zmodyfikowane na potrzeby samolotowe)

Image

Image

Image

W艂a艣nie l膮dujemy w Londynie. Min臋艂o ponad 13h.
Podsumowuj膮c to czuj臋 si臋 troch臋 tak jakbym wcale nie by艂 w samolocie ale w domu, w wygodnym fotelu, przed telewizorem, po dobrym obiedzie. To chyba najlepiej oddaje klas臋 klasy biznes :-)

Image

Image

Jestem wypocz臋ty, porz膮dnie najedzony, zrelaksowany, zadowolony. Przede mn膮 jeszcze jeden odcinek tego biletu. Lot na trasie LHR-WAW (r贸wnie偶 biznes). Ale ju偶 teraz mog臋 powiedzie膰, 偶e to by艂o zdecydowanie najlepiej wydane 207 z艂 na bilet w ca艂ej mojej lotniczej karierze ;-)
G贸ra
 Relacje PM off
14 ludzi lubi ten post.
brzemia uwa偶a post za pomocny.

#57 PostWys艂any: 01 Gru 2018 23:19 
Awatar u偶ytkownika

HON fly4free
kurcz臋, nawet long kongi Ci podali :) Mi to si臋 nigdy jeszcze w samolocie nie przytrafi艂o. Zazdroszcz臋, bo to jeden z moich ulubionych owoc贸w (na wszelki wypadek dodam, 偶e chodzi mi o te brunatne, niepozorne kulki :D )
G贸ra
 Relacje PM off  

#58 PostWys艂any: 01 Gru 2018 23:21 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
Podali kilka. Ale jak zobaczy艂em jakie s膮 pyszne od razu poprosi艂em o 艣wie偶膮 dostaw臋 i ilo艣膰 wg uznania :-)
I taki talerzyk za chwilk臋 wyl膮dowa艂 na stoliku :-)
G贸ra
 Relacje PM off  

#59 PostWys艂any: 01 Gru 2018 23:23 
Awatar u偶ytkownika

HON fly4free
No to szkoda, 偶e b臋d膮c w Kuala Lumpur nie kupi艂e艣 sobie ca艂ej tej wielkiej ki艣ci, kt贸r膮 wida膰 na jednym ze zdj臋膰...
My ob偶erali艣my si臋 tym w Tajlandii (nie raz...).
G贸ra
 Relacje PM off  

#60 PostWys艂any: 01 Gru 2018 23:28 
Awatar u偶ytkownika

srebrny
Kupi艂em w KL ale chyba niepotrzebnie ju偶 wy艂uskane. Ze sk贸rk膮 smakowa艂y mi o wiele bardziej :) A mo偶e w sumie bardziej dlatego, 偶e tamtymi zmienia艂em smak po durianie ;-)

Ale faktycznie pyszne s膮 te owoce. Co艣 jak liczi. Przy dobrych wiatrach liczi mo偶na kupi膰 nawet w biedronce za milion z艂otych ;)

Image
G贸ra
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

[ 82 posty(贸w) ]  Id藕 do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Nast臋pna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: CommonCrawl [Bot], Justa oraz 5 go艣ci

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

phpBB® Forum Software © phpBB Group