Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Diuramid dla dziecka?
#1 PostWysłany: 13 Sty 2016 22:15 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
Hej, w związku w wyprawą do Argentyny i Chile, mam pytanie czy ktoś z podróżujących z dziećmi stosował leki na chorobę wysokościową u dzieci?
Niestety pediatra moich dzieci nie ma kompletnie wiedzy na temat tych leków i zasugerowała sprawdzenie w internecie albo zakup leku homeopatycznego. No ale w aptece w mojej "wiosce" też nie umieli nic doradzić - stąd pytanie - czy diuramid dla dzieci czy coś innego?
Jeśli chodzi o córkę 4-letnią, to na pewno powie jak się będzie źle czuć, ale roczniak nie umie jeszcze się komunikować za bardzo, co prawda nie przewidujemy dłuższego pobytu pow. 2500 m n.p.m., ale wolę mieć coś ze sobą w razie "w".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
#2 PostWysłany: 13 Sty 2016 22:39 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22486
Nie lepiej skontaktować się lekarzem med. tropikalnej?

Polecam także, zapytać się tu: http://szczepieniadlapodrozujacych.pl/

Lekarz odpowie ci do tygodnie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam lubi ten post.
dialam uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 13 Sty 2016 22:42 

Rejestracja: 28 Lis 2011
Posty: 103
Poszukaj lekarza który zna się na rzeczy, forum to chyba nie najlepsze miejsce na zadawanie takich pytań. Nigdy nie wiesz czy ewentualna odpowiedź jest prawidłowa, nie ma co ryzykować zdrowia dziecka.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 13 Sty 2016 22:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6419
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Ja nie potrafię doradzić w tej sprawie, nie czuję się kompetentny ale jako przedstawiciel zawodu medycznego- lekarz weterynarii zalecam konsultację u kompetentnego pediatry lub innego specjalisty. W internecie w tematach medycznych jest niestety sporo głupot i często te internetowe porady mogą bardziej zaszkodzić

Żal mi tylko, że spotkałeś lekarza, który dał Tobie taką poradę... To leży w jego kompetencji, żeby sam poszukał informacji, jeżeli nie ma takiej wiedzy i przekazał ją Tobie. Sugerowanie, żebyś poszukał sobie sam w internecie porady lub zakupił "homeopatyczny środek" (celowo nie piszę leku) jest dla mnie bardzo nie poważne i zastanowiłbym się nad zmianą lekarza dla dzieci.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
dialam uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 13 Sty 2016 22:48 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
@dziabag131 no właśnie forum to dobre miejsce, bo ktoś może podpowie, gdzie się dowiadywać, te leki są na receptę, więc i tak z lekarzem muszę skonsultować, a skoro pytam, to chyba znaczy, że zdrowia dziecka nie chcę ryzykować? gdybym wiedziała, do jakiego lekarza uderzyć, to bym nie pytała
@Zeus, dzięki, sprawdzę to
@Gaszpar, powiem ci, że ta lekarka jest najlepszą lekarką w mojej miejscowości i ogólnie jestem z niej zadowolona, a że przyznała, że nie miała kontaktu z takimi lekami i żaden przedstawiciel z nią nigdy takich leków nie omawiał - cóż to chyba tylko wina dziury, w której mieszkam
"leku" homeopatycznego nie biorę pod uwagę
jedyne do czego mogę się przyczepić, to to, że jako osoba bardziej kompetentna ode mnie nie sprawdzi tego we własnym zakresie, ale dlatego pytam na forum, żeby wiedzieć gdzie można się o to dowiedzieć albo czy ktoś może miał jakiś inny lek dla dzieci, żebym mogła dalej drążyć


Ostatnio edytowany przez dialam, 13 Sty 2016 22:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 13 Sty 2016 22:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
Tylko poglądowo => Google Scholar => Acetazolamidum children

1. artykuł => brak dawkowania dla dzieci przy chorobie wysokościowej (czyli pewnie nie ma wiarygodnych badań. ..)
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam lubi ten post.
dialam uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 13 Sty 2016 22:56 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
@Kara - dzięki, wiem, ten lek to właśnie diuramid w Polsce, sprawdzam czy ktoś jeszcze miał coś innego
Góra
 Profil Relacje PM off
Kara lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
Na "Acetazolamide children high-altitude" wyskakuje np. http://online.liebertpub.com/doi/abs/10 ... .2008.1066 i http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2 ... 3/abstract. Poczytaj, może znajdziesz informacje o innych lekach, o które będziesz wtedy mogła zapytać lekarza.
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam lubi ten post.
dialam uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:10 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
dzięki @Kara
za radą @Zeusa wysłałam też maila do eksperta ze szczepień - zobaczymy, jakie będzie miał wskazówki
Góra
 Profil Relacje PM off
Kara lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:11 

Rejestracja: 27 Cze 2013
Posty: 204
niebieski
Też nie czuję się kompetentny, ale jeżeli ktoś poleca homeopatię na cokolwiek, zwłaszcza dla dzieci, to trąci mi to znachorstwem. Konsultacja u dobrego lekarza wskazana.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:27 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
dzięki, może jeszcze powiesz, gdzie tego dobrego lekarza szukać? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Mar 2011
Posty: 1401
srebrny
Tak jak wspomniał Zeus odwiedź stronkę http://szczepieniadlapodrozujacych.pl/ i w prawej kolumnie jest lokalizator placówek. Wybierz swoje miasto i skontaktuj się z lekarzem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:35 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
@BZG dzięki, pisałam już wyżej, że wysłałam do nich maila, zobaczę co odpiszą :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:38 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7801
Żadna porada na forum nie zastąpi wizyty u lekarza specjalisty. Jednak ze względu na brak dużych badań klinicznych w zakresie Twojego pytania uzyskanie odpowiedzi od lekarza nie specjalisty może być trudne. Dlatego poniżej streszczam to co jest wiadome w tym temacie z opracowań literaturowych (np jedno z lepszych http://ismm.org/tl_files/infocenter/ISM ... titude.pdf )

Dzieci są w równym stopniu narażone na chorobę wysokościową co dorośli.
Jeśli dziecko jeszcze nie mówi to z rozpoznaniem choroby wysokościowej może być problem - jej objawy będą niespecyficzne, jednak te które mogą ją sugerować to: utrata apetytu, drażliwość/płaczliwość, bladość, kłopoty ze snem, mniejsza chęć do zabawy, czasem wymioty.
Jeśli chodzi o prewencję to przede wszystkim stopniowa aklimatyzacja - jest ona najważniejsza! Stosowanie leków jest odradzane, jednak w przypadku niemożliwości uniknięcia nagłego wchodzenia - zalecany jest acetazolamid (dawka - patrz dalej). Należy pamiętać o możliwych efektach ubocznych leku: parestezjach (uczucie mrowienia), wysypce, ryzyku odwodnienia (szczególnie istotne u dzieci). W przypadku uczulenia na sulfonamidy lek ten w ogóle nie powinien być stosowany.
W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby wysokościowej w ciągu kilku godzin należy zejść na niżej położone tereny (najlepiej nieść dziecko) i podawać dziecku tlen. Jeśli nie ma dostępu do opieki medycznej można samemu podawać acetazolamid w dawce 2,5mg/kg co 8-12h (nie przekraczając jednorazowej dawki 250mg). Wszelkie inne zabiegi (dexametazon, komora hiperbaryczna, leczenie obrzęku płucnego nifedypiną) to już czysto lekarska domena.
Dodatkowo może być wskazane stosowanie leków przeciwbólowych (np paracetamol 10mg/kg co 6h)
Dodatkowo podczas wspinaczki w wyższe partie warto pamiętać że dzieci łatwiej się wychładzają oraz doznają poparzeń słonecznych - należy je zabezpieczyć w odpowiedni sposób.
Oczywiście jeśli dzieci chorują na jakieś choroby (przede wszystkim płucno-sercowe) - pod żadnym pozorem nie zabieraj ich w wysokie góry bez wizyty u specjalisty, którą zalecam tak czy inaczej.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Mar 2011
Posty: 1401
srebrny
@dialam czytałem uważnie co pisałaś. Miałem na myśli wizytę osobistą u lekarza ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam lubi ten post.
dialam uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 13 Sty 2016 23:51 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
@BZG, acha, osobiście pewnie też się wybierzemy, jeśli potwierdzą, że to jest właściwe miejsce, bo może skierują nas jednak gdzie indziej
@Washington, dzięki, z uwagi właśnie na roczniaka rezygnujemy z pobytu na dużych wysokościach, nie mniej jednak cokolwiek bym chciała mieć w apteczce na wypadek gdyby nasze plany z niewiadomych przyczyn uległy zmianie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 14 Sty 2016 10:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2010
Posty: 259
Loty: 223
Kilometry: 481 406
niebieski
Spróbuj może skontaktować się z Centrum Medycyny Podróży "Medellan"
http://www.medellan.pl/
Panowie lekarze podróżują - są w temacie - kiedyś bardzo fachowo mi pomogli, sympatyczny kontakt także mogę ich polecić.
pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam lubi ten post.
dialam uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 14 Sty 2016 11:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Wrz 2011
Posty: 484
Loty: 204
Kilometry: 325 480
niebieski
Hej, byliśmy w Chile z półtoraroczną córką, nie doświadczyliśmy żadnych problemów z wysokością, ale też nie bywaliśmy wyżej niż 3000m (okolice San Pedro de Atacama). Na kilka godzin pojechaliśmy do ciepłych źródeł Puritama (ok. 3500m), też było wszystko ok, ale znamy historie gdzie powyżej tego poziomu dzieci miały ciężko i trzeba było wracać.
Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jeśli nie zamierzasz dłużej przebywać wyżej niż powiedzmy 2500m, a w przypadku wyższych partii będzie możliwość odwrotu (tzn. wycieczki własnym transportem) i powrót na niższy poziom, będzie wszystko OK.
Oczywiście tego typu porady nie zastąpią porady lekarza i ewentualnego posiadania leków na wszelki wypadek. My takich leków nie posiadaliśmy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam lubi ten post.
dialam uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 14 Sty 2016 18:09 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
@kojot_lubin dzięki, napiszę do nich
@kspr my z uwagi właśnie na malucha zmodyfikowaliśmy trasę na bardzo lajtową, tak jak pisałam - nie planujemy być dłużej na dużej wysokości, ale wolałabym mieć cokolwiek ze sobą w razie gdyby nasze plany uległy zmianie z jakiegoś powodu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 20 Sty 2016 22:54 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
Tytułem uzupełnienia - póki co dostałam odpowiedź na 1 maila, z informacją, że diuramid jest sotsowany u dzieci z różnych powodów (to w sumie z ulotki wiadomo), ale nie ma badań nad chorobą wysokościową.
Są też stosowane inne leki, wszystkie na receptę w Polsce, dlatego konieczny jest kontakt z lekarzem.
Polecono mi http://www.medeverest.pl/ i kontakt z dr Robertem Szymczakiem z Gdańska, himalaistą, lekarzem polskich wypraw zimowych. Z tego co widzę na stronie internetowej, koszt konsultacji to 200zł.
Może komuś z okolic Trójmiasta przyda się info z tego zakresu, dr Szymczak to niewątpliwy autorytet w dziedzinie.
Góra
 Profil Relacje PM off
zbyhu uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group