Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 11 Sty 2023 20:37 

Rejestracja: 11 Mar 2018
Posty: 203
niebieski
Założyłem ten temat, bo nie znalazłem za dużo szczegółów nt. darmowych pociągów w Hiszpanii na rok 2023. Większość najnowszych informacji pochodzi z 09/10.2022.
Udało mi się ustalić następujące rzeczy:
1.Bilet darmowy w 2023 będzie działał na podobnych (nie takich samych?) zasadach jak w 2022.
2.Darmowe przejazdy można kupić w “Renfe-operated commuter trains” (Cercanías i Rodalies) i na średnich dystansach poniżej 300 km (186 mil). Nie dotyczy przejazdów w Renfe’s AVE trains.
3.Dotyczy to biletów “multi-trip” (OW?).
4.Trzeba zapłacić depozyt 10 € za kolej podmiejską i 20 € na dalsze trasy.
5.Depozyt otrzymuje się z powrotem po odbyciu 16 podróży OW.
6.Trzeba zainstalować apkę Renfe rail line.
7.Zagraniczni turyści będą potrzebować numer paszportu.
Nie wiem, czy:
1.Program na 2023 jest stworzony na powyższych zasadach, czy na podobnych (jakich)?
2.Jak wpłaca się kaucję? W apce po zakupie/rezerwacji biletu na daną trasę?
3.Czy można w apce wpłacić kaucję za innych towarzyszy podróży (dorosłych i dzieci)?
4.Potrzebny jest numer paszportu, czy numer dowodu też będzie ważny?
5.Czy za każdym razem trzeba w apce kupować/rezerwować przejazd (nawet na podmiejskie pociągi)?
Ktoś mógłby odpowiedzieć na powyższe pytania, lub podać linki do nowszych (niż 09/10.2022) stron? Najlepiej w wersji angielskiej. A z tym też często bywają problemy, bo (np.) FAQ/Help zaczyna się na stronie w wersji angielskiej i nagle włącza się strona hiszpańska lub pokazuje się info 404 https://www.renfe.com/es/en/help -> NEW! Free passes for frequent travellers -> Esta página no existe
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
Tanie loty do Zadaru z Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia za 118 PLN Tanie loty do Zadaru z Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia za 118 PLN
Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 12 Sty 2023 02:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1608
platynowy
To nie jest tak, że bilet będzie obejmował dowolne 16 przejazdów. Należy wybrać dwie stacje między którymi będzie się podróżować (np Madryt i Valladolid czy inne) i korzystać z biletu na tej trasie.
Cytuj:
Para utilizarlo en los servicios de media distancia, el usuario tiene que elegir las dos estaciones (origen/destino) entre las que va a viajar.

Przydatne linki (są po hiszpańsku) poniżej. Nie dziw się, że angielskie FAQ jest jakie jest - to norma w ES. Po prostu, jeżeli nie znasz hiszpańskiego, będzie Ci łatwiej wrzucając to w tłumacza Google. 8-)

Komunikat oficjalny z siedziby (La Moncloa) premiera.
Komunikat RENFE.
Artykuł z El Mundo z minionego poniedziałku, 9-go stycznia.

W artykule z El Mundo wszystko opisane jest najprościej.

@Z6GD9 - szybkie odpowiedzi na Twoje pytania:
Nie ma czegoś takiego jak bilet multi-trip. Jest bilet okresowy na DANĄ TRASĘ, tak jak w Polsce byś kupił miesięczny czy kwartalny z Gdyni do Malborka. Nie ma jakiejkolwiek analogii do niemieckiego biletu za €9 z miesięcy letnich - to jest ZUPEŁNIE coś innego.
Depozyt nie był i nie jest za kolej podmiejską czy na dalsze trasy. Depozyt płaci się za każdy kupiony bilet okresowy.

2 - cena biletu to właśnie kaucja. Wybierasz trasę, potem rodzaj taryfy Ab.Recurrente i cena to €10 (na podmiejskie) czyli kaucja. Nie można dla tej taryfy zmienić liczby pasażerów: musi pozostać wybrana tylko 1 osoba - spójrz poniżej na drugi zrzut ekranu.
3 - To jest bilet okresowy, każda osoba musi kupić bilet osobno w swojej aplikacji.
4 - Nikt nie będzie Ci robił problemów jeśli wpiszesz nr dowodu osobistego.
5 - To działa tak: wybierasz trasę podmiejską numer jeden np Aeroport - Barcelona Sants i kupujesz bilet wpłacając kaucję €10. Aby zwrócili Ci kaucję musisz na tej trasie wykonać 16 podróży. Kupujesz drugi bilet na trasę podmiejską na której również będziesz często jeździł np Garraf - Sabadell, znowu wybierasz wspomnianą taryfę i kupujesz bilet wpłacając kaucję €10.
Bilety na pociągi średniego zasięgu kupujesz przez stronę renfe.com albo na dworcach (pierwszy zrzut ekranu).
Załącznik:
IMG_7405.jpg
IMG_7405.jpg [ 98.92 KiB | Obejrzany 12044 razy ]

Załącznik:
IMG_7403.jpg
IMG_7403.jpg [ 77.98 KiB | Obejrzany 12053 razy ]

To nie jest bilet dla kogoś, kto jedzie na kilka dni i chce sobie pojeździć po okolicy pociągami.
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 12 Sty 2023 09:21 

Rejestracja: 11 Mar 2018
Posty: 203
niebieski
Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Wygląda na to, że może opłacić się zakup biletu na trasie do 300 km (OW/RT) którego cena będzie wyższa niż 20 €.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 12 Sty 2023 11:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1608
platynowy
Jeśli ktoś często lata do Barcelony (szczególnie FR czy W6, które lądują na T2 czyli terminalu przy którym jest stacja) to jest to dobra alternatywa dla transportu do miasta (tam i z powrotem to normalnie € 9,20) nawet gdyby kaucja miała przepaść bo już przy dwóch przejazdach oszczędzamy. Podobnie jest zresztą z innymi miastami, które mają połączenie kolejowe między lotniskiem a centrum.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 12 Sty 2023 12:05 

Rejestracja: 11 Mar 2018
Posty: 203
niebieski
Po otrzymaniu powyższych wyjaśnień znalazłem dodatkowe informacje o tych przejazdach na forum: https://www.fly4free.pl/forum/darmowe-przejazdy-regio-od-01-09-31-12,35,166195&p=1542486&hilit=hiszpania+poci%C4%85gi#p1542486 - mają jeszcze dołączyć autobusy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 12 Sty 2023 12:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4010
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
Moim zdaniem jednak przy częstym lataniu bardziej opłaca się bilet T-Casual (dawne T-10) w cenie 11,35 EUR (w 4 kwartale 2022 były obniżone do 7,95 EUR).
Jednorazowy dojazd do miasta R2 Nord będzie kosztował trochę ponad 1 EUR.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
cekace lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 12 Sty 2023 12:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1608
platynowy
@Tomo14 No ale jak, przecież T-casual nie obowiązuje na stację metra na lotnisku i musisz dopłacić suplement lotniskowy.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 12 Sty 2023 12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4010
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
Dlatego napisałem o dojeździe pociągiem R2 Nord.

W grudniu dwukrotnie jeździłem z /na lotnisko ze stacji Sants i Passeig de Gracia i jak dla mnie to optymalny dojazd.
Wydaje mi się, że przejazd będzie porównywalny do metra, a o wiele tańszy.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
billabong lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 12 Sty 2023 12:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1608
platynowy
Nie doczytałam tej drugiej linijki o R2. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 16 Sty 2023 16:39 

Rejestracja: 16 Sty 2023
Posty: 1
Cześć,
Mam pytanie odnośnie tego darmowego biletu (depozyt 10 €) na kolej podmiejską.
Czy jak kupię go na trasę Aeroport - El Clot-Aragó. To czy mogę wsiadać również na trasach pośrednich: Sants, PasseiG de Gràcia ??
Hotel mam przy Sants wiec na takim bilecie podjeżdzałbym sobie na stacje Passeig de Gràcia. Czyli dzięki temu bilecikowi miałbym transport z lotniska i na lotnisko i kawałek po mieście na codzienne zwiedzanie.
Nie wiem jak jest z wejsciem na stację do pociągu czy muszę skanować swój bilet gdzies zeby otworzyła sie bramka na tej trasie? albo przy wysiadaniu? Byłem już w Barcelonie ale nie jeżdziłem pociagami tylko metrem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 22 Sty 2023 14:20 

Rejestracja: 11 Mar 2018
Posty: 203
niebieski
Podbijam pytanie BoBooo. Mam zaplanowanych kilka dłuższych tras i chciałbym wysiadać po drodze parę razy aby coś zobaczyć. Na stronach podanych przez billabong znalazłem takie info:
• Użytkownik może wykonać maksymalnie 4 przejazdy na średnim dystansie dziennie.
• Powtarzanie tej samej podróży początkowej i docelowej tego samego dnia musi odbywać się w odstępach co najmniej trzykrotnie dłuższych niż długość podróży.
Nie jestem więc pewien, czy można wysiadać/wsiadać więcej niż 4 razy dziennie na danej trasie i czy trzeba koniecznie odczekać 3 krotny czas całej podróży podczas każdej wysiadki w czasie jednej wycieczki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 30 Sty 2023 00:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
Czekajcie czekajcie, czytam ten watek i widze ze informacje dotyczace "darmowych" pociagow sa troche pomieszane. Na przykladzie Barcelony:
- bilety Ab.Recurrente za 10 euro obowiazuja do konca pierwszego kwartalu br i upowazniaja do dowolnej liczby przejazdow pociagami Renfe Cercanias (nazywanymi w tym watku "podmiejskimi" ;) ) I tak, mozna jezdzic do woli, miedzy wszystkimi stacjami ze stref 1-6 Tarifa Metropolitana z ponizszej mapy (np. od Sitges az do Blanes), nie ma koniecznosci wybierania konkretnej trasy; Taki bilet mozna kupic w automatach na kazdej stacji Renfe;
https://www.renfe.com/content/dam/renfe ... 022-23.png
- co innego pociagi Media Distancia Renfe i bilet za 20 euro, bo tam faktycznie trzeba wybrac odcinek na ktorym chce sie jezdzic;
- natomiast ani jeden, ani drugi bilet nie upowaznia do korzystania z metra, autobusow i tramwajow w Barcelonie; do tego potrzebne sa np. bilety T-Casual albo T-Familiar (ktore w tym roku juz nie sa dofinansowane);

Jesli ktos chce sie krecic po Barcelonie a pociagiem tylko dojechac z lotniska, to Ab.Recurrente nie za bardzo ma sens, lepiej kupic T-Casual. Ale jak ktos chce podjechac zobaczyc dom RL9 do Castelldefels, pozwiedzac Sitges, sprobowac win z piwnic Vilafranca de Penedes, albo uderzyc dalej na polnoc na plaze Costa Maresme - to Ab.Recurrente bedzie swietnym rozwiazaniem.

BoBooo napisał(a):
Nie wiem jak jest z wejsciem na stację do pociągu czy muszę skanować swój bilet gdzies zeby otworzyła sie bramka na tej trasie? albo przy wysiadaniu?

Tak samo jak ze standardowym biletem (np. T-Casual): zawsze kasowany przez wejsciu na stacje, i na wiekszosci stacji takze przy wyjsciu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
KL_user lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 30 Sty 2023 04:12 

Rejestracja: 14 Wrz 2019
Posty: 145
Ten bilet jest na jedną trasę? Czy też potem wsiadam w pociąg C na inną trasę podmiejską i też jest ważny?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 30 Sty 2023 23:47 

Rejestracja: 14 Wrz 2019
Posty: 145
Aby skorzystać z niego w usługach średniodystansowych, użytkownik musi wybrać dwie stacje (początkowa/docelowa), pomiędzy którymi zamierza podróżować. - To dotyczy biletu na Cercanías, Rodalies y Media Distancia. Ja akurat do Madrytu ale tu zasady raczej te same. Mogę wsiadać na tej trasie w każdą kolejkę Cercanias na tej trasie i przejechać przykładowo dwie stacje czy tylko w tą która jedzie na mojej trasie od A do B? Czy aplikacja w telefonie działa tylko z internetem i muszę ją mieć aktywna w necie korzystając biletu czy też bilet jest w tej aplikacji?
W związku z tym użytkownik musi być zarejestrowany na stronie internetowej Renfe za pomocą swojego DNI, aby poprosić o subskrypcje, wpłacić depozyt. DNI (Documento Nacional de Identidad) to ID hiszpańskich obywateli. Czy na pewno można użyć numeru z polskiego dowodu osobistego?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 14 Lut 2023 00:09 

Rejestracja: 11 Mar 2018
Posty: 203
niebieski
Próbowałem sprawdzić na https://www.renfe.com/es/en czy w tym tygodniu taniej wyjdzie wyrobienie biletu okresowego na trasie Barcelona - Girona, czy też kupno biletu RT. Niestety przy pociągach “Regional” i MD (Media-Distancia) wyświetla się informacja, że “Bilety na ten pociąg nie są objęte sprzedażą elektroniczną, można je kupić w punktach sprzedaży na stacji”. Przy pociągach AVE (Alta Velocidad Española) i AVANT (średniodystansowe wielkich prędkości) cena wynosi ok. 27E. Pojawiła się też (tylko) jedna oferta AVLO (Low Cost) OW za 7E. Nie wiem natomiast, gdzie mam szukać biletów okresowych. Wszedłem w Cercanías (Commuter)->Rodalies-Catalunya->Fares->Barcelona suburban railway services/Girona suburban railway services/Regional services i w każdym z tych trzech miejsc można kupić bilety OW, RT lub 10 trip travel card. Bilety Monthly Travel Card mają adnotację No sale in 2023. Chciałem się więc zapytać, czy można jakoś zdalnie ustalić cenę biletu Barcelona - Girona RT (dla Regional/MD) oraz w którym miejscu na stronie Renfe znajdują się bilety okresowe?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 14 Lut 2023 00:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
@Z6GD9
Bilety MD i R maja stale ceny. Odcinek Barcelona-Girona kosztuje odpowiednio 11.25 Eur i 8.4 Eur (roznica w czasie podrozy to ok. 10-15min na korzysc MD, a i komfort jazdy nieco wyzszy).
Rozklady i taryfy sprawdzisz tutaj: https://rodalies.gencat.cat/es/horaris/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Z6GD9 uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 14 Lut 2023 22:01 

Rejestracja: 11 Mar 2018
Posty: 203
niebieski
Opisuję swoją analizę kupna takich biletów na podstawie powyższych informacji, może komuś się przyda.
Chciałem kupić bilet RT na trasie Barcelona El Clot Aragó – Girona (pociągi RG1 i R11). Trasa ta podlega pod Serveis Regionals de Catalunya. Więcej szczegółów po angielsku tutaj: https://web.gencat.cat/en/temes/transports/foment-del-transport-public/ Kaucja wyniesie 20E. Normalny OW kosztuje 11,25E (pociąg MD) lub 8,4E (pociąg R). W najdroższej opcji RT wyjdzie 22,5E, w najtańszej 16,8E. IMHO nie ma sensu wyrabianie biletu okresowego. Chyba, że miałbym w planach pokonanie tej trasy dwukrotnie (2xRT).
Będę dużo jeździł po strefie 1 Barcelony różnymi środkami lokomocji (metro/pociąg/autobus). Nie będę wyrabiał biletu okresowego na pociągi, tylko kupię bilet typu Casual. Ponieważ T-casual jest dla mnie niewystarczający (zużyłbym 2-3 takie bilety), więc kupię T-usual (nielimitowane przejazdy w strefie 1 przez miesiąc). W strefie 1 dla tego biletu jest lotnisko, z którego można do centrum podjechać pociągiem R2 Nord . Tutaj można zapoznać się z biletami typu T po angielsku: https://www.tmb.cat/en/barcelona-fares-metro-bus/single-and-integrated/
Dodam jeszcze, że na stronie https://rodalies.gencat.cat/es/horaris/ występują jakieś nieścisłości, bo dla trasy Barcelona – Girona można zobaczyć przejazd pociągami R1 i R11, a przecież R1 nie dojeżdża do Girony. Trasa powrotna Girona – Barcelona jest ok – widoczne są pociągi R11 i RG1.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 18 Mar 2023 17:00 

Rejestracja: 18 Mar 2023
Posty: 3
Czy jest ktoś w stanie mi wyjaśnić jak +/- ma działać bilet Ab. Recurrente. Czy dobrze rozumiem, że na w.w bilecie mogę podróżować liniami R1-R8 z załączonej mapy https://www.renfe.com/content/dam/renfe ... 022-23.png czy jednak nie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 18 Mar 2023 19:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1608
platynowy
Ten temat ma JEDNĄ stronę. I jest w nim odpowiedź na Twoje pytanie.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 19 Mar 2023 17:29 

Rejestracja: 18 Mar 2023
Posty: 3
Dziękuję za odpowiedź i pokazanie ,że to forum jest niczym elektroda i nie należy tracić na niego swój czas. W powyższych postach jest wiele domysłów, i nie wiele potwierdzeń jak to do końca działa, i może fajnie by było potwierdzić czy działa to tak jak napisał użytkownik Gregggor (czyli 1. bilet i można jeździć pociągami Renfe w strefach 1-6), czy tylko wybrany odcinek od stacji do stacji. No ale lepiej jechać użytkowników zamiast zebrać w 1. poście i ułatwić kolejnym życie.
Góra
 Profil Relacje PM off
Marcin Bartoszewski lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group