Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 28 Paź 2023 14:30 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 416
niebieski
Temat przewija się w wielu postach, nie zauważyłem żeby ktoś to poruszył w temacie ale jeśli jest to proszę o wykasowanie tego.
Zauważyłem że przez covid dochodziło w wielu miejscach Europy zwłaszcza w krajach południowych obleganych przez turystów to nieprzyjemnych sytuacji gdzie turyści byli dosłownie przeganiani, krytykowani i traktowani często tak zło konieczne, w okresie covid sytuacja się zmieniła bo zaczęło brakować kasy z turystyki ale obecnie wszystko wraca do "normy".
Wenecja może być przykładem gdzie ścierają się potrzeby zarabiania na turystach i potrzeba oczyszczenia miejsca z turystów.
Piszcie własne obserwacje.
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
Wczasy na Zakintos: all inclusive w 4* hotelu od 1899 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy na Zakintos: all inclusive w 4* hotelu od 1899 PLN. Wyloty z 5 miast
Lato w Czarnogórze za 845 PLN. Loty z Katowic + 5 noclegów w Budvie Lato w Czarnogórze za 845 PLN. Loty z Katowic + 5 noclegów w Budvie
#2 PostWysłany: 28 Paź 2023 17:13 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2245
Zakopane - turyści dutki niech najlepiej puszczą przelewem, a sami nie przyjeżdżają ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 28 Paź 2023 21:33 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 416
niebieski
Paryż - momentami czułem że nikt tam turystów nie chce, a zwłaszcza tych co mówią po angielsku.
Lizbona - bardzo mili i pomocni ludzie wobec turystów.
Włochy ogólnie czym mniejsza miejscowość tym większa serdeczność do turystów ale nawet w mega turystycznych miejscach jest ok.

Wiem że to zbyt ogólne i nie da się wrzucić do "jednego wora" wszystko ale takie mam odczucia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 28 Paź 2023 22:29 

Rejestracja: 21 Cze 2016
Posty: 512
niebieski
Marcin Bartoszewski napisał(a):
Piszcie własne obserwacje.


Zależy jak się zachowujemy i czy respektujemy lokalną kulturę i zwyczaje. Byłam w wielu miejscach i nie spotkałam się z negatywnym podejściem do mnie jako turystki. Słyszałam tylko, że w niektórych krajach nie lubili turystów z Rosji.
_________________
Zamiast dziękuję klikamy „Lubię” / „Pomocny post”, jeśli tak jest.

Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje, po to, by nie było miejsca na ziemi wolnego od wspólnych wspomnień.
Góra
 Profil Relacje PM off
LonDynia lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 29 Paź 2023 06:33 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 436
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
Również nigdy nie spotkałem się z objawami negatywnego nastawienia do mnie jako turysty. W wielu krajach zaś było swoiste pozytywne nastawienie :mrgreen: , sprowadzające się do oczekiwania otrzymania datku, bakszyszu czy zapłaty za usługę: np. w Kenii oferta lokalnego "przewodnika" oprowadzenia po plaży za 5USD.
Ale jako ciekawostka, gdy kilka lat temu zwiedzałem Angkor z miejscowym przewodnikiem-kierowcą tuktuka, on wyraźnie dał do zrozumienia, że mniej jest turystów z Europy a przeważają Chińczycy i widać było, że niezbyt podoba mu się ten napływ turystów z Chin. Prawdopodobnie chodziło o to, że przybywają dużymi zorganizowanymi grupami, na których zarabiają biura podróży i większe agencje turystyczne a nie tacy drobni kierowcy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 29 Paź 2023 11:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
malawita napisał(a):
Marcin Bartoszewski napisał(a):
Piszcie własne obserwacje.


Zależy jak się zachowujemy i czy respektujemy lokalną kulturę i zwyczaje. Byłam w wielu miejscach i nie spotkałam się z negatywnym podejściem do mnie jako turystki. Słyszałam tylko, że w niektórych krajach nie lubili turystów z Rosji.


Dokladnie, o to chodzi. Jak nauczysz sie troche jezyka kraju, bedziesz pzestrzegal ich zasad to w wiekszosci miejsc beda lubic turystow.
Ale jezeli pojedziesz w koszulce Legii do Krakowa, chodzil z krzyzykiem w krotkich spodenkach pod wplywem alkoholu po meczetach.. to w kazdym kraju moga cie za cos nie lubic.

Mowiac powyzsze SA kraje ktore Maja naprawde otwarte podejscie na innych, np. Malzenstwo dwoch nie bialych mezczyzn mialo by mily pobyt w Tajlandi a w Polsce niekoniecznie.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 30 Paź 2023 19:09 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 416
niebieski
Na nic zda się znajomość języka i normalne zachowanie jak będziesz przeganiany podczas próby zrobienia zdjęcia w Portofino :)
Tak wiem że to skrajny przypadek i traktuję go raczej jako karę za to co wyprawiają turyści w wielu miejscach turystycznych.
To że turystów przybywa jest faktem i podejrzewam że usilne starania EU żeby zniechęcić do podróżowania tanimi liniami lotniczymi też na nic się zda i jedynie będzie to kosztowniejsze.

Spotykałem się z bardzo miłymi i serdecznymi lokalsami jak i z pokazującymi swoje niezadowolenie wobec turystów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 30 Paź 2023 22:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2018
Posty: 843
srebrny
Chyba nigdy mi się nie zdarzyło żeby ktoś jawnie manifestował wobec mnie niechęć, jako do turysty. Jako do nieturysty też chyba nie :)

Z moich obserwacji największą gościnnością cechują się ludzie z mało rozwiniętych społeczeństw. W biednych krajach obcy ludzie zapraszają obcych z ulicy do domu, chcą ich ugościć, choć niewiele mają. Jak się zna "wspólny" język to wspaniałe historie z tego wychodzą. Pamiętam jak pojechałem kiedyś do Gruzji i siedzieliśmy wieczorami przy winogronie i samogonie ze starszymi ludźmi (mieszkającymi w tej samej kamienicy w której wynajmowaliśmy apartament) gawędząc sobie o życiu i historii. Podobnie było w Azerbejdżanie i Jordanii.

I ogólnie mam taką przykrą refleksję, że wraz z bogaceniem się tych państw, ich kultura się zaciera i globalizuje. Polska jest tego najlepszym przykładem. Nasze babcie i dziadkowie wykazywaliby się wobec turystów podobną gościnnością (jeśli mieliby w ogóle okazję spotkać turystę), natomiast moje pokolenie nawet niechętnie zaprasza do siebie dalszych znajomych. Domy dziadków niekiedy są małymi muzeami etnograficznymi, natomiast w moim pokoleniu mieszkania są przykładem skandynawskiego designu :) I my jako turyści bardzo chcielibyśmy żeby miejsca które odwiedzamy zatrzymały się w czasie, były jak najbardziej "autentyczne", a jednocześnie sami chcemy być od tego wolni, chcemy być przedstawicielami globalnego pokolenia.

Nienawiść do masowej turystyki w niektórych miejscach rozumiem, ale projekcja tej niechęci na przypadkowych turystów jest prymitywna. Nie dziwię się ludziom, że nie podoba im się życie w hiperpopularnych miastach, a tym bardziej w tych, gdzie turystyka przybiera najbardziej wypaczone formy (seksturystyka, alkoturystyka, narkoturystyka). Korzyści z tego wynikające też są wątpliwe. Niby się podnosi, że mają z tego pieniądze i pracę, ale to trochę jak z pieniędzmi z ropy czy z innych złóż. Gospodarka jest nadmiernie uzależniona od jednej gałęzi i przestaje być innowacyjna. Miejsca pracy w postaci pokojówek, kelnerów, barmanów to nie są wymarzone drogi kariery i najlepsza struktura rynku pracy. Zgodnie z zasadami przepływu kapitału nieliczni mają największe korzyści, natomiast reszta ma wysokie ceny. Istnieją bogate kraje/regiony, które nie mają zasobów w postaci złóż ani pożądanego turystycznie dziedzictwa, a sobie świetnie radzą. Daleki jestem więc od twierdzeń typu "ciekawe jak będą śpiewać gdy im turystów zabraknie".
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 30 Paź 2023 23:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1517
srebrny
W Las Palmas nas nie lubią ;-)

Załączniki:
2023-10-30_22h47_40.png
2023-10-30_22h47_40.png [ 892.98 KiB | Obejrzany 1413 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
SPLDER lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 30 Paź 2023 23:57 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2063
złoty
@Akna Na Teneryfie też spotkałem się z niejednym podobnym napisem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 31 Paź 2023 00:02 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3145
platynowy
KlasykImage
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 31 Paź 2023 00:35 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11326
Loty: 480
Kilometry: 755 414
Oia na Santorini - "sława" tamtejszych zachodów słońca przyciąga masę ludzi, a część z nich najwyraźniej traci hamulce, włażąc gdzie popadnie w pogoni za kolejną fotką na Insta. :cry: Miejscowi próbują tak utemperować te zapędy

Załączniki:
2-IMG_7008.JPG
2-IMG_7008.JPG [ 198.2 KiB | Obejrzany 1384 razy ]
1-IMG_7004.JPG
1-IMG_7004.JPG [ 244.13 KiB | Obejrzany 1384 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 31 Paź 2023 09:10 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1023
niebieski
Ciekawy temat. Moje doświadczenia, głównie a teraz już tylko Europa są dobre i b. dobre. Wielokrotnie prostowałam opinie na temat Francuzów (opinie te słyszę najczęściej od znajomych. którzy osobiście nie byli we F. ale słyszeli od kogoś ;) . Owszem, da się porozumieć w j. angielskim. Podróż w zeszłym tygodniu do Normandii-wiele razy miłe przyjęcie, informacja, uśmiech. Ostatniego dnia fatalna kontuzja kolana i fantastyczna pomoc udzielona przez obcych ludzi (kierowca autobusu, pani na przystanku, kierowca taxi, w końcu moi gospodarze z Airbnb. Zajęli się mną jak dzieckiem, dzięki nim udało mi się wrócić planowo do Polski.
We Francji nie byłam raz, więc opinia chyba w miarę obiektywna. Chociaż część osób mogło mieć inne doświadczenia.
Podobnie mam z Italią, Hiszpanią, Portugalią , Grecją, Norwegią itd... W każdym z tych krajów byłam kilka lub wiele razy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 31 Paź 2023 10:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1517
srebrny
Kothson napisał(a):
KlasykImage

o, La Tejita
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 31 Paź 2023 10:29 

Rejestracja: 08 Mar 2012
Posty: 646
Loty: 12
Kilometry: 62 544
niebieski
Prawie wszędzie lubią dopóki dajesz zarobić, jak to się zmienia to przestają lubić :).

W teorii prawie wszędzie spotykałem się z miłym przyjęciem, ale niestety prawda jest taka, że w wielu rejonach świata jest to sztuczne i wynika z chęci zarobku. Szczególnie w miejscach turystycznych, poza szlakiem dużo łatwiej o bezinteresowną sympatię.

Ze swojego doświadczenia zawsze wspominam Filipiny - ludzie tak się zachwycają jacy to Filipińczycy mili. Miałem okazję utknąć tam na chwilę podczas covida - tak nieprzyjemnych ludzi w stosunku do mnie nie widziałem już nigdy :D

Kolejne miejsce - Zanzibar. My zawsze staramy poruszac sie transportem lokalnym, no i niestety jeżdżąc "dala dala" nasłuchaliśmy się, że mzungu to taxi a nie zajmować im miejsce. Spojrzenia były takie, że po kilku przejazdach odpuściliśmy.

Na Seszelach jeżdżąc po Mahe też usłyszałem prosto w twarz, że biali to powinni jeździć taxi a nie zajmować im miejsca w autobusach (fakt, że przepełnionych). Na szczęście był to jednorazowy przypadek i mieszkańców Seszeli oceniam bardzo pozytywnie :)
_________________
Mój blog podróżniczy: http://www.seetheworld.pl --> na nim m.in. Wietnam, Seszele, Malezja, Singapur, Hongkong, Tajlandia i inne.

Zapraszam również na profil facebookowy: https://www.facebook.com/seetheworld89/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 31 Paź 2023 10:52 

Rejestracja: 01 Sty 2023
Posty: 112
Mar77 napisał(a):
@Akna Na Teneryfie też spotkałem się z niejednym podobnym napisem ;)


W Barcelonie oczywiście też, typu: "Tourists go home, refugees welcome".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 31 Paź 2023 13:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1517
srebrny
Niestety ceny najmu tu na Kanarach poszły przez takich jak my nomadów mocno do góry, normalnych ludzi nie stać na wynajem niestety.
Zresztą sami przyjeżdżający mocno psują rynek, deklarując, że chcą zapłacić za wynajem studia np. 1500 euro miesięcznie....
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: miotaczkiszonki, Proximic [Bot] oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group