Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 113 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 08 Lis 2016 18:06 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1851
niebieski
Taka ciekawa informacja mi wpadla w oczy:

Zgodnie z informacją zawartą na stronie internetowej Sekretarza Stanu Illinois, www.cyberdriveillinois.com, międzynarodowe prawo jazdy nie uprawnia do prowadzenia pojazdów na terytorium USA. Może ono służyć, jednakże, jako tłumaczenie polskiego prawa jazdy, ponieważ nie można otrzymać międzynarodowego prawa jazdy nie posiadając ważnego polskiego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy otrzymuje się w Polsce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
#42 PostWysłany: 08 Lis 2016 23:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Bo jest to prawda. Dokument, w zasadzie nie wiadomo czemu zwany międzynarodowym prawem jazdy ... nie jest prawem jazdy, tylko dokumentem uzupełniającym dla krajowego prawa jazdy. Tak naprawdę to przeżytek z czasów gdy prawa jazdy były papierowymi książeczkami w narodowym języku. Jako samodzielny dokument nie maja wartości.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 20 Lis 2016 23:59 

Rejestracja: 16 Maj 2011
Posty: 106
Loty: 6
Kilometry: 6 608
bylem kilka tygodi temu, pokazalem nasze zwykle polskie prawo jazdy (nie ksiazeczka:)) i tyle,
Pani mnie nie pytala czy to miedzynarodowe czy jak. Mowi poprsze prawo jazdy, dajesz swoje prawko i tyle.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#44 PostWysłany: 21 Lis 2016 00:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Ale to nie jest reguła we wszystkich miejscach. Lepiej mieć niż nie mieć. Wyrobienie kosztuje 35pln (plus zdjęcie jeśli ktoś nie ma - u mnie w biurze przyjmowania dokumentów jest kiosk do samodzielnego zrobienia fotki!). Wyrobienie to 3 dni, z racji ze jest robione na miejscu a nie centralnie. Być może w jakichś mniejszych punktach kilka dni dłużej. W skrócie - fatyga zerowa, szkoda kombinować i ryzykować ze na miejscu wyjdzie problem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 21 Lis 2016 00:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2016
Posty: 307
Zgodzę się z przedmówcą. Cały wysiłek to pójść i złożyć wniosek o wyrobienie dokumentu. Można to zrobić w każdym mieście powiatowym w tydzień. Ważne kilka lat. Należy mieć przy sobie krajowe prawo jazdy bo samo międzynarodowe jest nieważne. Tyle w temacie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#46 PostWysłany: 21 Gru 2016 02:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 2620
Loty: 193
Kilometry: 511 688
złoty
BrunoJ napisał(a):
No i warto brac pod uwagę, ze prawo jazdy to nie tylko wypozyczenie, ale rowniez ewentualne spotkania z Policją. Mi zawsze sprawdzali miedzynarodowe i zwykle.


Jasne, chyba że zawsze znaczy "raz" - jeśli tak to ze swoim "pechem" powinieneś w totka grać ;) Ciężko mi w to uwierzyć.
Jak miałem wyrobione międzynarodowe prawo jazdy przy pierwszym pobycie w USA w 2004 r. i z całkowicie własnej inicjatywy pokazałem policjantowi tę książeczkę z szarą okładką to popatrzył na mnie jak na wariata ;) Nie dziwię się bo to generalnie dokument, który możesz tak naprawdę własnym sumptem wydrukować na drukarce atramentowej w domu... :lol:

Polskie prawo jazdy jest graficznie bardzo proste i zrozumiałe dla każdego obcokrajowca a przecież dokładnie o to chodzi.

Generalnie, tak jak wielu napisało, niezależnie od stanu, obowiązuje poniższa zasada co do wypożyczenia samochodu (info z Alamo i Dollara):

1.
If the home country license is in a language other than English (or French, for rentals in Canada) and the letters are English (i.e. German, Spanish, etc.) an International Driver's Permit is recommended, but not required, for translation purposes in addition to the home country license.

2.
(6 a foreign driver’s license* issued by the country of residence of the renter and additional drivers. If the driver’s license is not in English the renter and drivers may provide a current International Driver’s Permit (“IDP”); or, if from Japan, a Japanese Translation Service. An IDP does not give a person the right to drive, but provides a certified translation of the valid foreign driver’s license. An IDP (or certified translation) without the foreign issued driver’s license is not acceptable.

*If the foreign issued driver’s license is from a country where “permanent” or “non-expiring” driver’s license are issued, the renter and any additional drivers will also be required to show their passport, visa, or other current U.S. issued documentation at the beginning of their rental authorizing the renter or driver to be present in the USA at the time of rental.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#47 PostWysłany: 21 Gru 2016 09:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
To ja od siebie dodam z ostatniego wyjazdu na Florydę - dałem panu w wypożyczalni zwykłe prawko (mam jeszcze to starsze laminowane, pierwsze "małe") - wszystko po polsku. I pokazując międzynarodowe spytałem czy potrzebuje. Pan że oczywiście, proszę położyć zaraz wezmę. Spisał coś ze zwykłego, po czym otworzył to międzynarodowe, zrobił wielkie gały i spytał "czy ma pan może jakiś.... bardziej paszport?". Wyszło na to że jak zobaczył dużą książeczkę to myślał że to jest paszport.
A dane spisał z prawka polskiego. Oczywiście wpisując mój PESEL w rubryce nr prawa jazdy...

Już wyżej opowiadałem chyba historię sprzed kilku lat, gdzie podczas kontroli policyjnej (prędkość) szeryf się przyczepił do braku takiego prawka, a że stał/patrolował na trasie naszego codziennego przejazdu, pogroził, że jak zobaczy za kierownicą kogoś innego niż jedna jedyna osoba która takie prawko miała, to będziemy mieli problemy, które on z przyjemnością zainicjuje ;) Wymusiło to zmianę kierowcy i inne problemy logistyczne z tym związane. Przy czym grupa była mieszana (polsko-niemiecko-francuska) i temat międzynarodowego prawa jazdy dotyczył wszystkich. Tylko jedna osoba z kilku miała międzynarodowe prawo jazdy, i jedno z dwóch aut trzeba było odstawić, bo nie miał kto prowadzić (nie ryzykując problemów).

Naprawdę szkoda się zastanawiać nad tym tematem. Święty spokój w cenie 3 piw.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#48 PostWysłany: 21 Gru 2016 10:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2014
Posty: 149
Loty: 405
Kilometry: 918 570
Wypożyczałem auto w USA kilkanaście razy, w różnych stanach: Floryda, Pensylwania, Arizona, Colorado, Hawaje. Nikt nigdy nie prosił mnie o miedzynarodowe. Miałem też kontrole w Nevadzie, Oregonie, Utah - żaden policjant nie miał problemu z polskim prawem jazdy.
_________________
Ruszaj ze mną w podróż: http://www.przepodroze.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#49 PostWysłany: 21 Gru 2016 10:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Niektórzy ubezpieczeń za auto nie płacą, bo nigdy wypadku nie mieli...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#50 PostWysłany: 21 Gru 2016 12:09 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 548
Loty: 368
Kilometry: 611 597
niebieski
Wypożyczałem auto w Los Angeles we wrześniu br. i zgodnie z tym, co było napisane w warunkach ubezpieczenia (wynajmowałem przez pośrednika) wystarczyło zwykłe prawo jazdy, pod warunkiem, że dokument jest w alfabecie łacińskim. Przy odbiorze auta nie było żadnych problemów.
Inna sprawa to kontrola policji - przepisy są niejasne i wszystko zależy od dociekliwości kontrolującego. Ja na szczęście żadnej kontroli nie miałem :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#51 PostWysłany: 21 Gru 2016 12:18 

Rejestracja: 02 Lut 2012
Posty: 141
Potwierdzam, że w wypożyczalni (L.A.) nikt ode mnie nie chciał i wystarczyło zwykłe.
Niemniej wyrobiłem sobie międzynarodowe - koszt chyba 35 PLN i dostałem od ręki - zajęło to 10 minut i miałem gotową książeczkę. Więc polecam wyrobić i mieć święty spokój. Być może kiedyś się przyda - w niektórych mniej cywilizowanych krajach bywa wymagane.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 21 Gru 2016 12:35 

Rejestracja: 28 Sty 2014
Posty: 118
Na Alasce też nie było pytania i międzynarodowe, wystarczyło zwykłe.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#53 PostWysłany: 21 Gru 2016 17:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2016
Posty: 239
niebieski
BrunoJ napisał(a):
Ale to nie jest reguła we wszystkich miejscach. Lepiej mieć niż nie mieć. Wyrobienie kosztuje 35pln (plus zdjęcie jeśli ktoś nie ma - u mnie w biurze przyjmowania dokumentów jest kiosk do samodzielnego zrobienia fotki!). Wyrobienie to 3 dni, z racji ze jest robione na miejscu a nie centralnie. Być może w jakichś mniejszych punktach kilka dni dłużej. W skrócie - fatyga zerowa, szkoda kombinować i ryzykować ze na miejscu wyjdzie problem.

Mnie wyrobili w 24h w listopadzie w Krakowie. Tu na tapecie akurat Stany, ale trzeba pamiętać, że są dwie konwencje wyrabiania PJ, więc trzeba wiedzieć (albo sprawdzić na miejscu), która konwencja została podpisana w kraju, do którego się wybieramy.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
_________________
https://www.instagram.com/bezdrozniczka/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 21 Gru 2016 17:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Moje odbierałem po dwóch dniach. Konwencje sprawdzali ale juz nie pamietam która. Ta starsza. Sami się pytali do jakiego kraju potrzebne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#55 PostWysłany: 19 Lip 2017 12:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Kwi 2017
Posty: 387
Loty: 22
Kilometry: 57 620
Jako, że mam stary model prawa jazdy :

Załącznik:
11111.jpg
11111.jpg [ 94.24 KiB | Obejrzany 5347 razy ]



a podobno policjanci w USA mają wzór nowego. Postanowiłem dzisiaj wyrobić sobie międzynarodowe żeby w razie kłopotów mieć podkładkę. Teraz przy wypełnianiu wniosku muszę zaznaczyć czy chcę prawo jazdy wg. Konwencji Genewskiej 1949r czy Wiedeńskiej 1968r i nie wiem co wybrać? Mam brać tą starszą (czyli Genewską) jeśli planuje wyjazd do USA?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#56 PostWysłany: 19 Lip 2017 13:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Tak, starsza jest właściwa. Ewentualnie zostaw i upewnij się przy składaniu w urzędzie.

PS. Gratuluję ilości kategorii :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
kontrol uważa post za pomocny.
 
      
#57 PostWysłany: 19 Lip 2017 13:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Kwi 2017
Posty: 387
Loty: 22
Kilometry: 57 620
Dzięki za odpowiedź
BrunoJ napisał(a):
PS. Gratuluję ilości kategorii :)

Prawo jazdy ze zdjęcia nie jest moje. Ja mam tylko 3 kategorie. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 19 Lip 2017 14:19 

Rejestracja: 17 Paź 2013
Posty: 149
kontrol napisał(a):
Jako, że mam stary model prawa jazdy :

Załącznik:
11111.jpg



a podobno policjanci w USA mają wzór nowego. Postanowiłem dzisiaj wyrobić sobie międzynarodowe żeby w razie kłopotów mieć podkładkę. Teraz przy wypełnianiu wniosku muszę zaznaczyć czy chcę prawo jazdy wg. Konwencji Genewskiej 1949r czy Wiedeńskiej 1968r i nie wiem co wybrać? Mam brać tą starszą (czyli Genewską) jeśli planuje wyjazd do USA?


w razie gdybys nadal mial watpliwosci:
https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy
Góra
 Profil Relacje PM off
kontrol uważa post za pomocny.
 
      
#59 PostWysłany: 22 Lip 2017 12:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 4065
HON fly4free
Folks, take it easy. Zdaje sie ze wiekszosc, jak nie wszystkie wypowiedi za posiadaniem prawka miedzynarodowego sa na zasadzie "lepiej miec nic nie miec". Na tej zasadzie mozna udowodnic wszystko lacze z tym, ze lepiej miec milion USD niz tysiac. A wracajac do meritum, prawko miedzynarodowe jest obowiazkowe w wielu krajach azjatyckich np. Tajlandia, czy Indonezja. Bez niego albo nie wypozycza samochodu, albo policja bedzie chciala lapowke (tak, wezma ksae i puszcza, bo na tym sie tam zarabia).
Natomiast w calym swiecie zachodnim wystarczy prawko z PL. Przestudjujcie sobie regulamniny najwiekszych wypozyczalni z USA i wszedie jest napisane, ze wymagane jest lokalne prawko w alfabecie LACINSKIM. Oni po prostu chca zrozumiec co jest napisane i dlatego nie akceptuja dokumentow w cyrylicy, arabskich, greckich i wiekszosci krajow azjatyckich.
Sam wypozyczalem samochod w USA dzisiatkim jak nie setki razy i NIGDY, nikt nie chcial prawka miedzynarodowego. Kilkukrotnie za to widzialem jak w mniejszych, nielotniskowych wypozyczalniach na jakims zadupiu nie widzieli nigdy polskiego prawa, to wyciagali taka gruba (na oko 500 ston) ksiazke z wzorami prawek z calego swiata! pogadalem sobie z obsluga przy kilku takich okazjkach i pooglodalem owa ksiazke i NIGDY nie bylo tam wzmianki o prawku miedzynarodowym dla PL. tez kilka razy policja sprawdzala mi prawko i NIGDY nie chcieli miedzynarodowego. Wyrobienie go za pierwszym razem jak jechalem do USA uwazam za strate czasu i pieniedzy (na szczescie mala). Jesli ktos jednak czuje sie lepiej majac je, wolna wola. Ale to tak jakby jechc na wycieczke w Polsce z Krakowa do Gdanska i wykupowac ubezpieczenie turystyczne (mozna, ale po co?)
_________________
navigare necesse est
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#60 PostWysłany: 22 Lip 2017 12:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
To ze ty uważasz to za stratę czasu i pieniędzy, nie oznacza jeszcze ze tak jest. I nie, nie wszyscy tak uważają. Rownież na podstawie własnych doświadczeń gdy owszem - auto z wypożyczalni dali, ale policja podczas kontroli przyczepiła sie konkretnie i skończyło sie na "przesiadaniu" za kierownice osoby która takie prawko miała. Jeśli Tobie szkoda 30PLN raz na 3 lata przed wyjazdem (może wielokrotnym) za kilka(naście) tys to Twoja sprawa ale nie głoś tego jako prawdy absolutnej.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
art77 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 113 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group