Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 71 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 25 Wrz 2020 13:50 

niebieski
Niestety, Czechy jeszcze bardziej umocniły się 2. miejscu w UE, wskaźnik zachorowań wzrósł do 243,8 (miesiąc temu wynosił zaledwie 34,6).

@Nosacz - czeski "fenomen" jest faktycznie trudny do zrozumienia (póki co). W ciągu paru tygodni zapewne będzie można wyciągnąć bardziej pewne wnioski, w tym wyjaśni się w jakim stopniu przełoży się to na wzrost liczby ofiar śmiertelnych. Mam nadzieję, że nie jest to "kopiuj wklej" z Malty, gdyż oznaczałoby to, że za kilka tygodni nasi południowi sąsiedzi będą musieli się zmierzyć z wielkim dramatem.

Aby zrozumieć "wariant maltański", w skrócie najważniejsze informacje:

1) Pierwsza połowa lipca - Malta notowała najlepsze statystyki w walce z koronawirusem. W ciągu siedemnastu pierwszych dni lipca zarejestrowano jedynie cztery (!!!) nowe zakażenia COVID-19. Premier Malty ogłasza, że wirus został pokonany. Maltańska minister turystyki apeluje do Brytyjczyków i innych: "Przyjeżdżajcie na Maltę, tu jest bezpiecznie".

2) Połowa lipca - władze Malty zezwoliły na organizację imprez masowych. Decyzja przyniosła fatalne skutki, pod koniec lipca sytuacja epidemiczna na wyspach maltańskich uległa gwałtownemu pogorszeniu.

3) Od końca lipca do połowy września możemy zaobserwować ciekawe zjawisko: co chwilę na Malcie rejestrowane są rekordowe liczby nowych zachorowań na COVID-19, lecz przypadków zgonów jest bardzo niewiele (przypomina to obecną sytuację w Czechach).

4) Ostatnie dwa tygodnie - w tak krótkim czasie na Malcie z powodu COVID-19 zanotowano mniej więcej tylko samo zgonów co ... przez pierwsze pół roku trwania pandemii.

Malta - podobnie jak Czechy - bardzo dobrze radziła sobie z pandemią koronawirusa. Tam w podobnym czasie co u naszych południowych sąsiadów uwierzono w to, że COVID-19 nie jest już groźny i można wrócić do niemalże pełnej "normalności" (Malta na krótki czas zyskała pseudonim "imprezowej wyspy"). W porównaniu z Czechami, na Malcie efekty takiego podejścia przyszły bardzo szybko - wystarczyły dwa tygodnie "luzu" (dopiero po upływie sześciu kolejnych tygodni gwałtownie wzrosły statystyki zgonów).

Osobiście mam nadzieję, że Czesi z opóźnieniem również nie doświadczą fatalnego wzrostu liczby zgonów. Trudno wyciągać jeszcze jakieś konkretne wnioski, ale - przynajmniej na ten moment - wydaje się, że Czechom jest blisko do tego co jeszcze wcześniej zaczęło się dziać na Malcie (tam najpierw głównie zaczęli nagle chorować młodzi ludzie, przez co śmiertelność była bardzo niska; po upływie kilku tygodni proporcje zmieniły się - większość chorych stanowią osoby w średnim i starszym wieku, co przełożyło się na znaczący wzrost statystyk zgonów).

Nosacz napisał(a):
Polska jest jedynym krajem sąsiadującym, który jak dotąd nie ograniczył wjazdu Czechom (uwaga: stwierdzam tylko fakt, co nie znaczy, że byłbym zwolennikiem takiego rozwiązania).

Też mam nadzieję, że Polacy wobec Czechów nie wprowadzą tak rygorystycznego rozwiązania, ale ... obawiam się, że na pewno jakieś restrykcje polskich władz wobec Czech się pojawią. Mam nadzieję, że tym razem unikniemy absurdalnych rozwiązań (jak np. w sprawie zakazów przylotów do Polski, na które - póki co - Czesi się nie "załapali").
 Relacje PM off
Nosacz lubi ten post.

#22 PostWysłany: 25 Wrz 2020 14:02 

srebrny
@adam_d
Czechy nie powtórzą scenariusza maltańskiego, bo współczynnik R już im od kilku dni spada (dziś 1,2) i zapewne wkrótce będą mieli spadek liczby zakażonych osób. To że sytuacja się polepsza, potwierdza również nowy minister zdrowia,
"„Nárůst, který tady byl minulý týden se v tomto týdnu zpomalil. Dnešní aktuální číslo 2913 je nejvyšším číslem v tomto týdnu. Je to pozitivní zpráva, ale není to vítězství. Je tu ale blýskání na lepší časy,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na tiskové konferenci."

Czesi szykują się też do przeprowadzania 30 tys. testów dziennie, więc jak już wspominałem, te ogromne liczby zakażonych są trochę na własne życzenie. ;) Porównując - gdybyśmy w Polsce testowali 100 tys. osób dziennie, to pewnie też mielibyśmy ok. 10 tys. zakażeń każdego dnia. ;)
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#23 PostWysłany: 25 Wrz 2020 14:22 

niebieski
@sranda - ale ten współczynnik R nie zawsze jest wiarygodny. W przypadku Malty wynosił on odpowiednio:

- 7 sierpnia: > 2,0;
- 23 sierpnia: 1,56;
- 30 sierpnia: 1,39;
- 2 września: 1,20;
- 6 września: 0,86;
- 13 września: 0,98;
- 20 września: 1,28.

Liczba zgonów na Malcie gwałtownie wzrosła po ... 10 września (wtedy współczynnik R wynosił pomiędzy 0,86 a 0,98; mniej niż obecnie w przypadku Czechów). Gdy współczynnik R bił rekordy na Malcie przypadków śmierci z powodu COVID-19 było niewiele.

Nie wiem jak będzie ostatecznie w Czechach, ale w przypadku Malty współczynnik R a liczba zgonów nie szły i nie idą ze sobą w parze. Za kilka tygodni będzie można ocenić jak sytuacja epidemiczna w Czechach przełożyła się na śmiertelność. Teraz to tylko "wróżenie z fusów".

Na szczęście u naszych południowych sąsiadów w zdecydowanej większości zachorowania wykrywane są u młodych osób (ale na Malcie też tak było od końca lipca przez ok. miesiąc; od przełomu sierpnia/września proporcje zupełnie się odwróciły, pomimo iż współczynnik R nie bije rekordów). I pozostaje życzyć Czechom, aby przez najbliższe tygodnie zachorowania dotyczyły ciągle głównie młodych osób (odwrócenie proporcji by automatycznie przełożyło się na znaczący wzrost liczby zgonów, co widać chociażby na wspomnianej Malcie).

P.S. Co do testów i porównaniu tego wszystkiego z Polską to pełna zgoda. Co nie oznacza, że docelowo my na tym wyjdziemy lepiej niż Czesi.
 Relacje PM off
sranda lubi ten post.

#24 PostWysłany: 25 Wrz 2020 14:44 

złoty
@adam_d - co masz na mysli mowiac "gwaltownie"?
 Relacje PM off  

#25 PostWysłany: 25 Wrz 2020 15:33 

niebieski
@lataczuk - miałem na myśli to co już pisałem wcześniej:
adam_d napisał(a):
Ostatnie dwa tygodnie - w tak krótkim czasie na Malcie z powodu COVID-19 zanotowano mniej więcej tyle samo zgonów co ... przez pierwsze pół roku trwania pandemii.

Osobiście nie życzę ani Czechom, ani nam (ani nikomu), aby w ciągu dwóch tygodni umarło na koronawirusa mniej więcej tyle samo osób co przez ... wcześniejsze pół roku.
 Relacje PM off  

#26 PostWysłany: 25 Wrz 2020 16:21 
Awatar użytkownika

niebieski
sranda napisał(a):
[...] współczynnik R już im od kilku dni spada (dziś 1,2) i zapewne wkrótce będą mieli spadek liczby zakażonych osób.
sranda napisał(a):
To że sytuacja się polepsza, potwierdza również nowy minister zdrowia
Obecnie współczynnik reprodukcji szacowany jest na ok. 1,4, a wg nieco wcześniejszych danych - na 1,6. Czeski minister zdrowia jedynie ma nadzieję, że w wyniku wprowadzanych teraz restrykcji, w przyszłości obniży się on do 1,2 - przy czym równocześnie dodaje, że i tak "musimy go obniżyć poniżej 1" (aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa). Minister ponadto powiedział też, że spadło tempo wzrostu (wykładniczego) ale "epidemia dalej się nasila" i "daleko jest do zwycięstwa", a zmarłych i hospitalizowanych przybywa. Jednocześnie planowane są kolejne restrykcje. Nie ma mowy o tym, aby sytuacja się polepszała.
sranda napisał(a):
Porównując - gdybyśmy w Polsce [...]
Żadne porównanie sytuacji tylko z Polską w żaden sposób nie wyjaśnia, w jaki sposób Czechy trafiły na 2. miejsce wśród wszystkich 30 krajów UE+ monitorowanych przez ECDC pod względem liczby zarażeń na jednostkę populacji.

Staram się pisać w tym wątku tylko to, co może się przydać planującym wyjazd do Czech, a nie chcę się wdawać w dyskusje o samym wirusie i interpretacji danych statystycznych, ale fakty są faktami. Wypowiedzi czeskiego ministra zdrowia z dzisiaj (25 września):
[+] Pokaż
Cytuj:
„Opatřeními, která jsme udělali, jsme schopni reprodukční číslo srazit někam k 1,2. Ale potřebujeme ho dostat pod jedna.“
Cytuj:
Exponenciální nárůst nakažených koronavirem z minulého týdne nyní zpomalil, řekl v pátek ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj ale epidemie dál sílí. „Zdaleka to není vítězství.“
Cytuj:
[...] přibývá mrtvých i hospitalizovaných, kterých je aktuálně 740.
 Relacje PM off
cccc lubi ten post.
cccc uważa post za pomocny.

#27 PostWysłany: 25 Wrz 2020 17:04 

Ostrzeżenia: 2
adam_d napisał(a):
4) Ostatnie dwa tygodnie - w tak krótkim czasie na Malcie z powodu COVID-19 zanotowano mniej więcej tylko samo zgonów co ... przez pierwsze pół roku trwania pandemii.

O jaki ciekawy wątek!
Patrzę na tę tragedię na Malcie i widzę na teraz... 66 zgonów na milion. A łącznie zgonów: 29. Tak. 29.
Że przy takim rzędzie wielkości chciało Ci się to przeliczać przez połowę roku i 2 tygodnie- podziwiam.

Wzruszający timeline "wariantu Maltańskiego", w którego efekcie w pół roku zmarło 29 osób. Fajnie, że go przytoczyłeś. On udowadnia wprost, że strategia blokad jest nie tylko diabelska i niemoralna, ale zwyczajnie całkowicie nieskuteczna i po prostu głupia.

@sranda - ale ten współczynnik R nie zawsze jest wiarygodny. - brawo. Bardzo sensowne stwierdzenie.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#28 PostWysłany: 25 Wrz 2020 17:43 

srebrny
Nosacz napisał(a):
Czeski minister zdrowia jedynie ma nadzieję, że w wyniku wprowadzanych teraz restrykcji, w przyszłości obniży się on do 1,2 - przy czym równocześnie dodaje, że i tak "musimy go obniżyć poniżej 1" (aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa).
Cytuj:
„Opatřeními, která jsme udělali, jsme schopni reprodukční číslo srazit někam k 1,2. Ale potřebujeme ho dostat pod jedna.“

@Nosacz
Ale właśnie to zdanie które przytoczyłeś dokładnie mówi o tym, że dzięki podjętym ograniczeniom ograniczyli (już obecnie) współczynnik do 1,2. A nie, że w przyszłości się obniży. Nie wiem na ile masz kontakt z językiem czeskim, ale 'jsme schopni' to nie to samo co 'budeme schopni' - jak to zapewne zrozumiałeś. ;)
Natomiast pelna zgoda, że współczynnik powinien byc poniżej 1, żeby epidemia się zwijała, a nie rozprzestrzeniała.
Publikowany codziennie wskaźnik R i archiwalny wykres + wiele innych statystyk, możesz znaleźc m.in. tutaj:
https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid
 Relacje PM off  

#29 PostWysłany: 25 Wrz 2020 20:38 
Awatar użytkownika

niebieski
sranda napisał(a):
Ale właśnie to zdanie które przytoczyłeś dokładnie mówi o tym, że dzięki podjętym ograniczeniom ograniczyli (już obecnie) współczynnik do 1,2. A nie, że w przyszłości się obniży. Nie wiem na ile masz kontakt z językiem czeskim, ale 'jsme schopni' to nie to samo co 'budeme schopni' - jak to zapewne zrozumiałeś. ;)
Cytat z tego samego artykułu, który przytaczałem wcześniej:
Cytuj:
Reprodukční číslo, tedy počet nakažených od jednoho člověka, od minulého týdne kleslo. Nyní je 1,4, předtím bylo 1,6.
Jak byś to przetłumaczył?
[+] Pokaż
Cytuj:
Teraz jest [to] 1,4.
 Relacje PM off
adam_d lubi ten post.
adam_d uważa post za pomocny.

Temat postu: Re: Czechy a covid
#30 PostWysłany: 28 Wrz 2020 07:39 

srebrny
@Nosacz

Masz rację - nyni to jest oczywiście "teraz", "obecnie", natomiast myślę, że różnica może wynikać z zastosowania różnych modeli do jego obliczania. Ja sprawdzając z ciekawości dane korzystam z tego publikowanego tutaj: https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid, ponieważ Ministerstwo Zdrowia oficjalnie zaprzestało codziennej publikacji wskaźnika R, o czym można przeczytać np tutaj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mini ... uje-119235

I na dziś ten wskaźnik wynosi 1,1, więc możliwe, że model czeskiego MZ nieco się różni i pokazuje inne wartości nominalne, jednak trend powinien być podobny.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#31 PostWysłany: 28 Wrz 2020 11:43 

niebieski
Współczynnik R to jednak jakieś "dziwactwo". Patrząc na powyższy wykres, biorąc pod uwagę jedynie ostatnie 100 dni, to "pik" był ... na przełomie czerwca i lipca (dziwnie to wygląda, pamiętając o tym, że słynna impreza na moście Karola odbyła się ... 2 lipca).

Póki co, nie warto się przywiązywać do statystyk, aczkolwiek są one interesujące. Najważniejsze, że granice są otwarte, nie ma żadnych restrykcji wobec osób powracających z Czech itd. Oby tak to już zostało na dłużej (najlepiej na stałe).
 Relacje PM off  

#32 PostWysłany: 28 Wrz 2020 13:53 

srebrny
Niekoniecznie dziwactwo. Współczynnik R ilustruje nie liczbę bezwzględną, ale dynamikę. Wszystko zależy od podstawy, czyli ilości aktywnych przypadków w danym momencie. Na przełomie czerwca i lipca było ich bardzo mało, więc nawet wysoki współczynnik R przekładał się na małą (ale rosnącą) bezwzględną liczbę nowych zakażeń. Teraz aktywnych przypadków jest wielokrotnie więcej, więc nawet współczynnik R niewiele powyżej 1 oznacza znacznie wyższą liczbę nowych zakażeń.
 Relacje PM off
adam_d lubi ten post.

#33 PostWysłany: 28 Wrz 2020 17:15 

niebieski
@meczko - coś w tym musi być, co Ty napisałeś. Przypomniała mi statystyka z drugiej połowy maja, gdy dla Polski podano współczynnik R dla każdego z województw. Wówczas z tego wynikało, że najwyższa wartość wychodzi dla ... wojewódzka łódzkiego, a województwo śląskie (odpowiadające wówczas za większość nowych zakażeń w PL) było wówczas na ... trzecim lub czwartym miejscu.
 Relacje PM off  

#34 PostWysłany: 29 Wrz 2020 11:53 

Orientuje się ktoś jak obecnie wygląda sytuacja restrykcji w Pradze? Głównie interesuje mnie zamykanie knajp o 22, które podobno weszło w życie kilka dni temu. Czy rzeczywiście jest to egzekwowane? Czy dotyczy to wszystkich możliwych lokali i faktycznie po 22 już nie można nigdzie nawet napić się piwa, czy jakichś konkretnych (np. serwujących jedzenie)?
 Relacje PM off  

#35 PostWysłany: 29 Wrz 2020 17:51 

niebieski
-- 29 Wrz 2020 17:50 --

Raczej nie wygląda to zbyt dobrze w Czechach:
Cytuj:
Czeski rząd najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu wprowadzi w związku z pandemią koronawirusa stan wyjątkowy. Zdaniem ministra zdrowia bez takiego rozwiązania Czechy nie poradzą sobie z drugą falą epidemii koronawirusa. Premier i wicepremier już zapowiedzieli, że poprą wniosek.

-- 29 Wrz 2020 17:51 --

@oskk - po ewentualnym wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Czechach, to nawet za dnia możesz nie mieć możliwości napicia się piwa (no chyba, że kupne ze sklepu).
 Relacje PM off  

#36 PostWysłany: 29 Wrz 2020 23:16 
Awatar użytkownika

Loty: 27
Kilometry: 45 291
srebrny
Co do stanu wyjątkowego to podobno nie w przyszłym tygodniu, ale w środę ma być wprowadzony (czyli jutro 30.09)

https://www.money.pl/gospodarka/rekordy ... 2864a.html

#37 PostWysłany: 30 Wrz 2020 11:12 

Z tego co można przeczytać tutaj (https://www.expats.cz/czech-news/articl ... rom-monday), głosowanie nad stanem wyjątkowym ma się odbyć dzisiaj, ale jego ewentualne wprowadzenie ma obowiązywać od poniedziałku.

Planowaliśmy spędzić najbliższy weekend w Pradze (czwartek-niedziela). Czy ktoś może jest na miejscu i może doradzić, czy ma to sens? Zakładając scenariusz ze stanem wyjątkowym od poniedziałku, jeśli wejdzie już jutro to raczej odpuścimy. Czy poza zamykaniem knajp o 22 reszta funkcjonuje normalnie? Wszystkie ważniejsze punkty turystyczne itp?
 Relacje PM off  

#38 PostWysłany: 30 Wrz 2020 12:00 

niebieski
@oskk - ja jedynie mogę podzielić się wrażeniami znajomego, który w poprzedni weekend był w Pradze. W skrócie wygląda to następująco: teoria a praktyka to dwie różne sprawy. Jak to mój znajomy określił, "tam w koronawirusa tak samo wierzą jak w ... Boga". W praktyce powoduje to, że często w sklepach ludzi jest łatwiej spotkać bez maseczek niż z maseczkami, a zamykanie knajp często polega na tym, że ... nikt więcej po godz. 22 nie jest wpuszczany do środka (Ci co są w środku niekoniecznie są wypraszani na zewnątrz).

Na "moje oko" warto ciągle pojechać do Pragi.
 Relacje PM off
Nosacz lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#39 PostWysłany: 01 Paź 2020 08:39 
Awatar użytkownika

Loty: 27
Kilometry: 45 291
srebrny
oskk napisał(a):
Z tego co można przeczytać tutaj (https://www.expats.cz/czech-news/articl ... rom-monday), głosowanie nad stanem wyjątkowym ma się odbyć dzisiaj, ale jego ewentualne wprowadzenie ma obowiązywać od poniedziałku.

Planowaliśmy spędzić najbliższy weekend w Pradze (czwartek-niedziela). Czy ktoś może jest na miejscu i może doradzić, czy ma to sens? Zakładając scenariusz ze stanem wyjątkowym od poniedziałku, jeśli wejdzie już jutro to raczej odpuścimy. Czy poza zamykaniem knajp o 22 reszta funkcjonuje normalnie? Wszystkie ważniejsze punkty turystyczne itp?

Potwierdzone, od 5 października stan wyjątkowy w Czechach: https://gazetawroclawska.pl/koronawirus ... Cpf-GKHmcM

Zapowiedziano jednak, że póki co nie wpłynie on na ruch graniczny. Ograniczenia głównie będą dotyczyły imprez i zapewne też barów. Więc ten weekend w Pradze jeszcze na spokojnie ;)
adam_d lubi ten post.

#40 PostWysłany: 01 Paź 2020 12:53 

niebieski
Ciekawe restrykcje w Czechach dotyczące ... kościołów:

1) W nabożeństwach nie będzie mogło uczestniczyć więcej niż 100 osób.
2) Żadnego śpiewu podczas nabożeństwa.
 Relacje PM off  

[ 71 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości