Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 291 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Czechy a covid
#161 PostWysłany: 23 Kwi 2021 18:06 

złoty
Raczej nici z majówki. Rząd dostał 4 dni na poprawienie bubla prawnego i mówi się o otwarciu ogródków w połowie maja.
Już zostało poprawione.
 Relacje PM off
Zeus lubi ten post.

#162 PostWysłany: 23 Kwi 2021 20:00 

niebieski
Jak w Czeskim filmie, rząd,sad najwyższy i dalej nikt nie wie o co chodzi :lol:
 Relacje PM off  

#163 PostWysłany: 06 Maj 2021 19:50 

Loty: 48
Kilometry: 70 122
Cześć, wiecie może jak wygląda aktualnie sytuacja w Czechach - czy mówi się coś w ogóle o możliwości wjazdu "bez ważnego powodu" i bez testu dla zaszczepionych?

#164 PostWysłany: 06 Maj 2021 22:32 
Awatar użytkownika

niebieski
@magda1enka:
Polska jest teraz w kategorii czerwonej ("wysokiego ryzyka"). Wymagany jest test przed wjazdem i kolejny w ciągu 5 dni po przyjeździe, przy czym ten drugi musi być PCR. Dodatkowo trzeba wypełnić formularz on-line: https://plf.uzis.cz/

Te formalności nie obowiązują przy wjeździe do 12h, ale zabronione są przyjazdy turystyczne i w odwiedziny (można jechać np. w sprawach biznesowych). Streszczenie aktualnych regulacji jest tu: https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of- ... l-of-risk/

W dzisiejszych wiadomościach była informacja, że rozważane jest poluzowanie reguł od 15 maja dla zaszczepionych (po co najmniej 14 dniach od ostatniej dawki), ale szczegółów na razie brak.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#165 PostWysłany: 07 Maj 2021 07:37 

Te poluzowania mają zdaje się dotyczyć obywateli czeskich wracających z krajów wysokiego ryzyka, a nie obcych. Wiadomo - czeska szczepionka jest pewniejsza niż polska, słowacka, niemiecka itp ;)

#166 PostWysłany: 07 Maj 2021 10:26 

złoty
@Pudelek Myślę jednak, że dotyczy to wszystkich obywateli UE oraz osób z poza UE posiadających prawo do pobytu na terytorium UE. Przy czym jest się uznanym za zaszczepionego dopiero 14 dni po drugiej dawce lub po jedynej dawce w przypadku J&J.

Cytuj:
1. všem osobám podle bodu I.3, s výjimkou očkovaných osob, I.4, a I.6 písm. d), s výjimkou osob podle bodu I.6 písm. e) a i), volný pohyb na území celé České republiky po dobu pobytu na území České republiky, do doby výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 provedeného na území České republiky a u dětí mladších 5 let po dobu 5 dní, nebo do doby ukončení karanténního opatření, s výjimkou
 Relacje PM off
Marco Manno lubi ten post.

#167 PostWysłany: 07 Maj 2021 17:08 

Możliwe, że coś tam znowu zmienili, ale jeszcze ze dwa dni temu czytałem, że chodzi o obywateli CR jedynie.

#168 PostWysłany: 07 Maj 2021 19:20 

złoty
Nosacz napisał(a):
Te formalności nie obowiązują przy wjeździe do 12h, ale zabronione są przyjazdy turystyczne i w odwiedziny (można jechać np. w sprawach biznesowych). Streszczenie aktualnych regulacji jest tu: https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of- ... l-of-risk/

Czy to oznacza, że tranzyt jest możliwy bez testu, o ile mieści się w tych 12 h? Nie znalazłem informacji o tranzycie w tym streszczeniu - albo tego nie ma, albo źle patrzę.
 Relacje PM off  

#169 PostWysłany: 07 Maj 2021 19:33 

złoty
Bez testu tylko po szczepieniu. I pojawił się formularz w jęz. czeskim i angielskim potwierdzający wcześniej przebyty COVID. Do wypełnienia przez
lekarza.

Rozumuję, że przy tranzycie do 12 godzin nie trzeba wypełniać formularza zgłoszeniowego. Test wystarczy antygenowy, wykonany najpóźniej 24 godziny przed wjazdem do CZ lub PCR wykonany najpóźniej 72 godziny przed przekroczeniem granicy

https://covid.gov.cz/en/measures/travelling-abroad/exemptions-obligation-fill-arrival-forms-or-undergo-test

Ostatnio edytowany przez Chupacabra, 07 Maj 2021 20:09, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off  

#170 PostWysłany: 07 Maj 2021 20:03 
Awatar użytkownika

niebieski
@meczko
W zasadzie tak. Źródło: pełna treść przepisów w PDF po czesku i fragment:
Cytuj:
6. že body I.2 až I.4 neplatí pro [...]

b) občany Evropské unie, včetně občanů České republiky a cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Evropské unii, kteří letecky tranzitují do 12 hodin přes Českou republiku, nebo cestují do nebo z České republiky na dobu nepřesahující 12 hodin; uvedení cizinci, kteří cestují ze země s velmi vysokým rizikem nákazy, jsou oprávněni do České republiky cestovat pouze z důvodů uvedených v bodě II.3; na tyto osoby tranzitující pozemní cestou platí povinnost před vstupem na území České republiky disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty
Czyli dozwolona jest podróż obywateli i rezydentów państw UE z/do Czech na czas nieprzekraczający 12h. Testy przy przyjeździe do 12h są wymagane tylko z krajów "bardzo wysokiego ryzyka" (kolor brunatny). Aktualnie Polska jest w ichniej nomenklaturze krajem tylko "wysokiego ryzyka" (kolor czerwony). Ergo, do 12h test nie jest konieczny.

Zastrzegam, że mogłem coś przeoczyć, bo te przepisy są dosyć pogmatwane. No i oczywiście za kilka dni najprawdopodobniej znowu będą inne. 8-)
 Relacje PM off
meczko lubi ten post.
meczko uważa post za pomocny.

#171 PostWysłany: 07 Maj 2021 20:24 

złoty
@Nosacz Ja rozumuję, że fragment dotyczący osób wjeżdżających z państw "bardzo wysokiego ryzyka" odsyła do punktu II.3 a ten nie umożliwia wręcz tranzytu:
Cytuj:
II. Zakazuje [...]3. pobyt cizinců na území České republiky, kteří nejsou na území České republiky oprávněni vstoupit dle tohoto ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví a kteří zároveň necestují na území České republiky z důvodu cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, zajištění péče o děti, osoby příbuzné nebo zvířata, nezbytných cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých, cest za účelem vyřízení neodkladných úředních nebo havarijních záležitostí, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých, účasti na pohřbu, cest za účelem účasti na vzdělávání včetně praxí a na zkouškách, účasti na povoleném shromáždění, cest do místa svého bydliště

Dodatkowo na tej ulotce to jest doprecyzowane w skrócie. Na samym dole:

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/05/Omezeni_vstupu_cizincu_do_CR_4_5_2021-scaled.jpg
 Relacje PM off  

#172 PostWysłany: 07 Maj 2021 21:12 
Awatar użytkownika

niebieski
Chupacabra napisał(a):
@Nosacz Ja rozumuję, że fragment dotyczący osób wjeżdżających z państw "bardzo wysokiego ryzyka" odsyła do punktu II.3 a ten nie umożliwia wręcz tranzytu: [...]
Zgadza się, ale - jak napisałem wcześniej:
Nosacz napisał(a):
Aktualnie Polska jest w ichniej nomenklaturze krajem tylko "wysokiego ryzyka" (kolor czerwony).
Vide mapka na stronie koronavirus.mzcr.cz, ew. lista krajów w PDF: obowiązująca od 3 maja i od 10 maja jako definitywne źródło - na obu Polska jest w grupie (jedynie) "wysokiego" ryzyka.

Rozumiem, że pytanie dotyczyło tranzytu przy wjeździe z Polski. Jeśli z innego kraju, to może to wymagać doprecyzowania. Niemniej, wszystkie kraje graniczące z Czechami są obecnie w grupie "wysokiego" (a nie "bardzo wysokiego") ryzyka.
Chupacabra napisał(a):
Dodatkowo na tej ulotce to jest doprecyzowane w skrócie. Na samym dole: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/05/Omezeni_vstupu_cizincu_do_CR_4_5_2021-scaled.jpg
Na samym dole jest:
Załącznik:
Ulotka.png
Czyli właściwie można teraz wjechać na najwyżej 12h w dowolnym celu. Tranzyt nie jest wymieniony explicite, ale nie jest też zabroniony, więc jest dozwolony.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off  

#173 PostWysłany: 07 Maj 2021 21:50 

niebieski
Prawda jest taka,ze normalnie można przekroczyć granicę. W poprzedni weekend normalnie wjechałem do Harrachova przez Jakuszyce.Nikogo nie było ale pod marketem Norma w Harrachovie doczepili się na parkingu jak wjeżdzałem. Powiedziałem że jadę do Liberca do rodziny i wracam po południu. Pytali kiedy wjechałem i to wszystko. To było w poniedziałek 3 maja.
 Relacje PM off
Nosacz uważa post za pomocny.

#174 PostWysłany: 07 Maj 2021 22:05 

złoty
@Nosacz Dokładnie tak, ale nigdzie nie widzę zwolnienia z testu przy wjeździe z państw wysokiego ryzyka.
https://covid.gov.cz/en/measures/travelling-abroad/arriving-countries-high-risk-covid-19-transmission
Cytuj:
Země s vysokým rizikem nákazy (červené země):
Dle bodu I/3 Ministerstvo zdravotnictví ČR nařizuje:
všem osobám, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států které jsou na seznamu zemí s vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 dle bodu III.1,
a) před vstupem na území České republiky oznámit tuto skutečnost, a to vyplněním elektronického Příjezdového formuláře uvedeného v bodě III.4 vzdáleným přístupem, krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště nebo ohlašovaného pobytu,
b) před vstupem na území České republiky disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2; to neplatí, jde-li o osoby uvedené v bodě I.22; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty,
c) předložit na vyžádání doklad o vyplnění elektronického Příjezdového formuláře (oznámení) a písemné potvrzení podle písmene b) nebo podle bodu I.22 písm. b) při hraniční nebo pobytové kontrole, je-li osoba povinna jím disponovat, d) po vstupu na území České republiky se do 5 dnů na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2.

Fakt tranzytu zwalnia tylko z wypełnienia elektronicznego formularza przed wjazdem. Tylko przy tranzycie w pełni lotniczym nie ma obowiązku posiadania testu.

Tutaj opis ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych:https://www.mvcr.cz/soubor/tabulka-pravidla-pro-vstup-osob-na-uzemi-ceske-republiky-dle-ochranneho-opatreni-ministerstva-zdravotnictvi.aspx

Cytuj:
Pozemní nebo kombinovaný tranzit do 12 hodin: není třeba vyplnit před vstupem Příjezdový formulář. Povinnost před vstupem na území ČR disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty.

Cytuj:
Letecký tranzit do 12 hodin: není třeba vyplnit před vstupem Příjezdový formulář ani podstoupit antigenní či RT-PCR test před či po vstupu.

@Pudelek
Dodatkowo, na tej samej stronie jest odnośnik do rozporządzenia Ministra Zdrowia, że potwierdzenie o zaszczepieniu musi być wydane przez czeskie Ministerswo i na chwilę obecną inne nie będą akceptowane: https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/05/Ochranné-opatřen%C3%AD-–-omezen%C3%AD-překročen%C3%AD-státn%C3%AD-hranice-České-republiky-s-účinnost%C3%AD-od-4.-5.-2021-do-odvolán%C3%AD.pdf

Zmienia się to wszystko jak w kalejdoskopie... :D
 Relacje PM off
Nosacz lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#175 PostWysłany: 07 Maj 2021 23:33 
Awatar użytkownika

niebieski
@Chupacabra
Z tabeli MSW, którą podlinkowałeś i zacytowałeś, faktycznie wynika, to, co piszesz:
Cytuj:
Pozemní nebo kombinovaný tranzit do 12 hodin: není třeba vyplnit před vstupem Příjezdový formulář. Povinnost před vstupem na území ČR disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty.
To nie ulega wątpliwości.

Natomiast źródłem tych regulacji jest podpisany przez Ministra Zdrowia dokument, którego fragment zacytowałem wcześniej i tutaj wszystko zależy od tego, do kogo miało się odnosić sformułowanie "tyto osoby" po drugim średniku: czy są to (a) "uvedení cizinci, kteří cestují ze země s velmi vysokým rizikem nákazy" wskazani po pierwszym średniku - tak to zinterpretowałem ja, czy też (b) wszyscy objęci wyłączeniem w tym podpunkcie:
Cytuj:
občany Evropské unie, včetně občanů České republiky a cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Evropské unii, kteří letecky tranzitují do 12 hodin přes Českou republiku, nebo cestují do nebo z České republiky na dobu nepřesahující 12 hodin; uvedení cizinci, kteří cestují ze země s velmi vysokým rizikem nákazy, jsou oprávněni do České republiky cestovat pouze z důvodů uvedených v bodě II.3; na tyto osoby tranzitující pozemní cestou platí povinnost před vstupem na území České republiky disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty
Jest to napisane niejednoznacznie, żeby nie powiedzieć niechlujnie (nie tylko w tym miejscu) i w mojej ocenie obie interpretacje są równoprawne na gruncie językowym.

Z tym że w kontekście dokumentu, który odszukałeś (a którego wcześniej nie znałem), moje dywagacje na ten temat są oczywiście bez znaczenia. Ewidentnie stosowana będzie interpretacja wg tabeli MSW, którą podałeś. Tak więc trzeba przyjąć, że obowiązuje wymóg testu.

Gdyby sytuacja dotyczyła mnie osobiście wysłałbym jeszcze pytanie do konsulatu - głównie żeby mieć podkładkę i ew. nie robić testu, jeśli odpiszą, że nie ma takiego wymogu.

Dzięki za ciekawą dyskusję. Dobrze że znalazłeś to dodatkowe źródło, dzięki czemu sytuacja się wyjaśniła (przynajmniej do czasu następnych zmian).
 Relacje PM off  

#176 PostWysłany: 10 Maj 2021 12:47 
Awatar użytkownika

Loty: 76
Kilometry: 156 874
niebieski
Zgodnie z dzisiejszym oświadczeniem MSW prawdą jest, że: Wjazd do Czech jest możliwy przez 12 godzin bez podania przyczyny i potwierdzenia :-)
Na dzień dzisiejszy otwierają się wszystkie sklepy i większość punktów usługowych .
Hotele i restauracje pozostają zamknięte. Otwarte atrakcje na świeżym powietrzu.

Źródło: FB Odkryj Czechy
2 ludzi lubi ten post.

#177 PostWysłany: 10 Maj 2021 12:50 

Pytanie pozostaje tylko takie czy bez testu na te 12h? Wysłałem maila do MZ Czech oraz do konsulatu RP w Ostrawie.

Czekam na to info bo planuje tranzyt do Chorwacji

EDIT:
Otrzymałem odp. z konsulatu RP w Ostrawie. Mój przypadek (ozdrowieniec z marca 2021, mam zaświadczenie po angielsku o pozytywnym wyniku testu PCR)

Cytuję:
"Dzień dobry,
Tak, może Pan przejechać na podstawie tego zaświadczenia.
Pana przypadek wg czeskich regulacji kwalifikuje się w wyjątkach:  

§ I ust. 6 pkt. h podpunkt iii) OCHRANNÉ OPATŘENÍ Ministerstva zdravotnictví z 3.05.2021 r.
Link do dokumentu:
https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/ ... %C3%AD.pdf "

Ostatnio edytowany przez Japonka76, 10 Maj 2021 12:52, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#178 PostWysłany: 10 Maj 2021 12:57 
Awatar użytkownika

Loty: 76
Kilometry: 156 874
niebieski
No ja mam podobne plany. Ale nawet jeśli tak, to przy powrocie do PL test w dalszym ciągu obowiązkowy.

#179 PostWysłany: 10 Maj 2021 13:37 

złoty
Jakby co to testy na powrót, z wynikiem w 20 minut, antygen za 350CZK: http://anygence.com

Praga; Brno; Ostrava; Kraluv Dvur
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#180 PostWysłany: 10 Maj 2021 13:58 

Czy w czeskich mediach wspominają, od kiedy będą otwarte hotele?
 Relacje PM off  

[ 291 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 1 gość