Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 83 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Sty 2013 12:41 

Rejestracja: 17 Lis 2012
Posty: 6
Witam,

Czy ktos z tu obecnych moze mi wytlumaczyc jak to jest z waznoscia paszportu po slubie (zona zmienila nazwisko) - paszport jest wiec niewazny. Chcemy jednak szybko leciec w jakas podroz poslubna i teraz tak: paszport stary bylby jeszcze wazny dwa lata. Moje pytanie: wiecie jak to jest z informacja ktora przeciez najpierw musi trafic z Kosciola (mialismy slub konkordatowy) do urzedu stanu cywilnego i pozniej dalej do odpowiedniego urzedu by mogli stweirdzic ze rzeczywiscie paszport jest niewazny?... czy to jest rzeczywiscie tak ze na granicy moga nas zawrocic? chce sie upewnic bo wydaje mi sie ze nie tak predko dostana te informacje do tego swojego systemu...

Czy byliscie w takiej sytuacji?

pozdrawiam!


Ostatnio edytowany przez Kański, 24 Lut 2016 21:25, edytowano w sumie 1 raz
Zmiana na polskie znaki chociaż w tytule
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#2 PostWysłany: 03 Sty 2013 12:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 1098
Loty: 137
Kilometry: 161 438
niebieski
Jak to będzie jeśli polecicie to nie wiem, ale wiem że do 30 dni od daty ślubu można wyrobić paszport z nowym nazwiskiem za śmieszne pieniądze (20 czy 30zł jakoś), po 30 dniach wyrobienie paszportu będzie kosztowało już normalnie czyli jakieś 160 zł.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 03 Sty 2013 12:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2012
Posty: 1761
srebrny
Juve napisał(a):
Jak to będzie jeśli polecicie to nie wiem, ale wiem że do 30 dni od daty ślubu można wyrobić paszport z nowym nazwiskiem za śmieszne pieniądze (20 czy 30zł jakoś), po 30 dniach wyrobienie paszportu będzie kosztowało już normalnie czyli jakieś 160 zł.


skąd informacja o koszcie 20-30 zł ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 03 Sty 2013 13:13 

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 60
Loty: 35
Kilometry: 85 625
Ja jestem 4 lata po ślubie i paszportu jeszcze nie wymieniłam (latałam na nim po Europie i Ameryka Płd).
Po prostu latałam na stary (tylko przy bookowaniu biletów trzeba uważać, żeby się nie pomylić) - ale ja zmieniłam nazwisko na dwuczłonowe.
Nikt się nie zorientuje. Problem pewnie może się pojawić, gdy się coś stanie i np. ubezpieczenie masz na inne nazwisko niż paszport.
_________________
http://picasaweb.google.com/rodzina.nawrockich
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 03 Sty 2013 13:15 

Rejestracja: 20 Maj 2011
Posty: 714
niebieski
cekace napisał(a):
Juve napisał(a):
Jak to będzie jeśli polecicie to nie wiem, ale wiem że do 30 dni od daty ślubu można wyrobić paszport z nowym nazwiskiem za śmieszne pieniądze (20 czy 30zł jakoś), po 30 dniach wyrobienie paszportu będzie kosztowało już normalnie czyli jakieś 160 zł.


skąd informacja o koszcie 20-30 zł ?


Ja wiem na 100%, że cenę nowego paszportu obniża się proporcjonalnie o tyle ile pełnych lat zostało w starym.
Ponieważ wynosi ona 140 zł, to za każdy pełny niewykorzystany rok obniżają o 14 zł.
Do czasu wydania nowego stary paszport jest w posiadaniu wnioskodawcy.

W przypadku zmiany lub konieczności sprostowania imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, płci lub numeru PESEL, osoba posiadająca ważny dokument paszportowy powinna wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska. Po upływie 60 dni od dnia wystąpienia powyższych zdarzeń dokument traci ważność. W przypadku osób przebywających za granicą paszport traci ważność po upływie 4 miesięcy.
http://www.msw.gov.pl/portal/pl/650/8652/Wszystko_o_paszportach.html
_________________
FLY4FREE: Relacja z NAMIBII - dostawczakiem we dwoje
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 03 Sty 2013 13:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Cze 2012
Posty: 265
mak100 napisał(a):
Witam,

Czy ktos z tu obecnych moze mi wytlumaczyc jak to jest z waznoscia paszportu po slubie (zona zmienila nazwisko) - paszport jest wiec niewazny. Chcemy jednak szybko leciec w jakas podroz poslubna i teraz tak: paszport stary bylby jeszcze wazny dwa lata. Moje pytanie: wiecie jak to jest z informacja ktora przeciez najpierw musi trafic z Kosciola (mialismy slub konkordatowy) do urzedu stanu cywilnego i pozniej dalej do odpowiedeniego urzedu by mogli stweirdzic ze rzeczywiscie paszport jest niewazny?... czy to jest rzeczywiscie tak ze na granicy moga nas zawrocic? chce sie upewnic bo wydaje mi sie ze nie tak predko dostana te informacje do tego swojego systemu...

Czy byliscie w takiej sytuacji?

pozdrawiam!

Jesli slub konkordatowy byl zawarty w innej miejscowosci (urzedzie) niz twoja zona normalnie odbiera dowod osobisty, to nie da rady, zeby od razu urzednik stwierdzil niewaznosc paszportu/dowodu os. w systemie. Do tego jest potrzebny skrocony akt slubu, ktory Twoja zona musi najpierw z jednego urzedu odebrac, a potem OSOBISCIE przedlozyc w urzedzie z wioskiem o dowod os.

Na wymiane dowodu osobistego, prawa jazdy ma 3 miesiace od daty slubu. Po tej dacie za wymiane D.O. bedzie musiala dodatkowo zaplacic (do 3 m jest free). Dostanie kwit, z ktorym musi sie pozniej zglosic po odbior D.O. Z kwitem takim mozna tez potem isc do paszportowego i ubiegac sie o wyrobienie nowego paszportu.

Paszport jest wazny 2 miesiace od daty slubu i przed ta data jest faktycznie znizka na paszport.

Starego paszportu jak i starego dowodu jej jednak nie odbiora. Gdyby byly watpliwosci na odprawie moze okazac kwit, ze jest w trakcie wyrabiania nowych dokumentow.

W moim przypadku urzednikom zajelo 3 tyg wyrobienie nowych dokumentow.

Ile czasu uplynelo od daty slubu i kiedy macie wylot?
_________________
'The journey is what brings us happiness... not the destination'
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 03 Sty 2013 13:47 

Rejestracja: 17 Lis 2012
Posty: 6
Wiec tak:

Slub byl 29 grudnia - w Krakowie przy czym oboje jestesmy z innych miast. Wylot planujemy 19 stycznia na okolo 2 tyg. (jeszcze nie mamy biletow) - szukamy.. z tego co wiedze z niczym nie powinno byc problemow... pytanie tylko co z innymi dokumentami ot np. z Karta turysty - (chcemy udac sie na Kube (same bilety i wszystko na wlasna reke) tam taka jest niezbedna) lub np z ubezpieczeniami... Mysle ze bedziemy wszystko zalatwiac na nazwisko panienskie zony - zadnych z dokumentow jeszcze nie wymienila i nie zdazy.

Pozdrawiam i dzieki za rady!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 03 Sty 2013 18:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 1098
Loty: 137
Kilometry: 161 438
niebieski
cekace napisał(a):
Juve napisał(a):
Jak to będzie jeśli polecicie to nie wiem, ale wiem że do 30 dni od daty ślubu można wyrobić paszport z nowym nazwiskiem za śmieszne pieniądze (20 czy 30zł jakoś), po 30 dniach wyrobienie paszportu będzie kosztowało już normalnie czyli jakieś 160 zł.


skąd informacja o koszcie 20-30 zł ?


W lipcu wraz z narzeczoną wyrabiałem paszport i miły pan z urzędu taką informację nam przekazał.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 03 Sty 2013 18:49 

Rejestracja: 07 Lut 2012
Posty: 992
niebieski
Jest jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa. Straż Graniczna dysponuje dostępem do bazy PESEL.
Nie jest argumentem że ktoś latał po Europie czy Ameryce na paszporcie który stracił ważność przez zmianę nazwiska. Tam nie mają dostępu do bazy PESEL. Problem może się pojawić jak będzie to przekroczenie granicy (również lot) poza Schengen bezpośrednio z Polski a pan pogranicznik sprawdzi w bazie. Kary pewnie nie będzie ale lotu też nie.
Również nie jest argumentem że ktoś latał poza Schengen bezpośrednio z Polski np. tydzień temu. Dziś sytuacja może być już inna.
_________________
Takich dwóch jak nas trzech nie ma ani jednego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 03 Sty 2013 20:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Cze 2012
Posty: 265
mak100 napisał(a):
Wiec tak:

Slub byl 29 grudnia - w Krakowie przy czym oboje jestesmy z innych miast. Wylot planujemy 19 stycznia na okolo 2 tyg. (jeszcze nie mamy biletow) - szukamy.. z tego co wiedze z niczym nie powinno byc problemow... pytanie tylko co z innymi dokumentami ot np. z Karta turysty - (chcemy udac sie na Kube (same bilety i wszystko na wlasna reke) tam taka jest niezbedna) lub np z ubezpieczeniami... Mysle ze bedziemy wszystko zalatwiac na nazwisko panienskie zony - zadnych z dokumentow jeszcze nie wymienila i nie zdazy.

Pozdrawiam i dzieki za rady!


W takim razie paszport bedzie wazny do 29 lutego :) moze akurat wam tyle wystarczy :)

Ubezp. sobie wyrobcie na panienskie nazwisko i nie bedzie konfliktu.

Jesli bedziecie chcieli dluzej zabawic, w ambasadzie w sytuacjach awaryjnych nawet w ciagu dwoch-trzech dni jestescie w stanie wyrobic nowe dokumenty. Wybierzcie akt slubu (w Krakowie na pewno bedzie do odbioru do 2 tygodni) i jak bylby jakis niezrozumialy problem - zostaje akt slubu, odpowiednie zdjecie i ambasada. :)

Happy honeymoon :P Bawcie sie dobrze i jak wrocicie pochwalcie sie zdjeciami :)
_________________
'The journey is what brings us happiness... not the destination'
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 25 Sie 2014 13:29 

Rejestracja: 22 Lip 2011
Posty: 50
Odświeżam temat, ponieważ moja koleżanka ma następujący problem. W lutym 2015 mamy lecieć do Aten, są to loty kupione z jajek, czyli już dawno. Teraz okazało się, że koleżanka w październiku zamierza wziąć ślub i zmieni nazwisko na dwuczłonowe. Bilety oczywiście są kupione na nazwisko panieńskie. Czy będzie mogła lecieć ze starym paszportem, czy po ślubie straci on ważność? Czy jedyną szansą na uratowanie lotów jest zmiana terminu ślubu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 25 Sie 2014 13:33 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
Tak można, moja mama tak leci od paru lat dobrych ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 25 Sie 2014 13:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2013
Posty: 614
Loty: 65
Kilometry: 157 723
niebieski
Polscy pogranicznicy mają dostęp do bazy PESEL, zatem wylatując z PL nie będziesz miała takiej kontroli. Wracając do PL też jej nie będzie bo jesteś obywatelem PL. Żaden kraj poza PL nie będzie miał dostępu do bazy PESEL.
Reasumując nie będzie okoliczności, aby ktokolwiek mógł podważyć ważność twojego paszportu.

pozdrawiam, DD
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez refiko, 25 Sie 2014 13:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 25 Sie 2014 13:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 76
Kilometry: 125 391
niebieski
Zastanawiają mnie trochę te pytania o ważność paszportu po zamążpójściu bo skąd ten biedny obsługiwacz na bramkach itp. ma wiedzieć, jaki stojąca przed nim osoba ma stan cywilny i czy nazwisko jest takie jak należy? Grunt by było takie samo jak na bilecie ;)
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 25 Sie 2014 15:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 435
Loty: 196
Kilometry: 323 953
niebieski
Też kilka lat podróżowałam ze starym paszportem bez problemu. Lekki stres miałam jedynie przy wyrabianiu wiz w polskich ambasadach, ale może to z niewiedzy, bo obawiałam się, czy nie są w stanie zweryfikować moich danych.
Jednak pewnego dnia wkurzyłam się, bo chciałam kupić bilety Wizz do TLV, a tu klub na nazwisko nowe, paszport na stare....musiałam zrezygnować z Izraela, ale za to zmotywowana od razu zlożyłam wniosek o nowy paszport :).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 25 Sie 2014 17:08 

Rejestracja: 22 Lip 2011
Posty: 50
Dziękuję za odpowiedzi. Uspokoiliście mnie, bo już się obawiałam, że polecę sama.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 01 Lut 2016 22:34 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 1
Cześć wszystkim,

Odświeżę nieco temat, ponieważ z dyskusji powyżej odpowiedź na pytanie jeszcze nie padła.

Co w sytuacji, gdy na podróż poślubną chciałabym się udać tuż po ślubie (np. kilka dni), nazwisko zmieniam - zgodnie z polskim prawem paszport jest więc ważny przez 60dni. Tymczasem kraj do które lecę wymaga, żeby przy wlocie paszport był ważny co najmniej przez 6 miesiecy. Data ważności paszportu jest ok. ( jeszcze 6 lat).

Czy może być to podstawą do niewpuszczenia do kraju?
Albo stwierdzenia nieważności ubezpieczenia/warunków wycieczki (podróż z biurem), z paragrafu, że uczestnik nie dopełnił wszystkich formalności?

Bardzo proszę o radę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 01 Lut 2016 22:40 

justek15 napisał(a):
nazwisko zmieniam - zgodnie z polskim prawem paszport jest więc ważny przez 60dni. Tymczasem kraj do które lecę wymaga, żeby przy wlocie paszport był ważny co najmniej przez 6 miesiecy. Data ważności paszportu jest ok. ( jeszcze 6 lat).





Padła, padła oczywiście odpowiedź i to nie raz...
Rezerwacja na nazwisko panieński, BO jest to NIE DO SPRAWDZENIA dla służb na lotnisku, po powrocie zmiana paszportu (dla osób o słabych nerwach itp) na nowy

Wiążący jest termin ważności paszportu, inne ważne fakty dyskwalifikujące dokument to jego trwałe zniszczenie
Góra
 PM off  
      
#19 PostWysłany: 24 Lut 2016 20:42 

Rejestracja: 12 Wrz 2010
Posty: 8
Witam,
u nas sytuacja wygląda tak, że chcemy teraz bilety zarezerwować do Gruzji liniami UIA. Warszawa->Kijów->Kutaisi->Kijów->Warszawa.
Ślub w kwietniu, loty w lipcu. I teraz mamy stres czy gdzieś nas nie zatrzymają...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 24 Lut 2016 20:58 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
nigdzie Was nie zatrzymają, ślub to jeszcze nie przestępstwo...
Góra
 Profil Relacje PM off
Tomek Zien lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 83 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group